Buffy, premožiteľka upírov

• Česko Buffy, přemožitelka upírů (viac)
USA, (1997–2003), 105 h 50 min (Minutáž: 42–83 min)

Tvorcovia:

Joss Whedon

Sarah Michelle Gellar, Nicholas Brendon, Alyson Hannigan, Anthony Head, David Boreanaz, Seth Green, Emma Caulfield Ford, Marc Blucas, Charisma Carpenter (viac)

V každém pokolení je jedna vyvolená. Vyvolená, aby bojovala proti upírům, démonům a jiným zlým silám. A aby s nimi navždy skoncovala... je to přemožitelka.  Buffy je na první pohled obyčejná holka, která se od svých spolužáků liší tím, že je vyvolená pro boj s upíry. K tomu aby přeprala a zlikvidovala všechny démony potřebuje pomoc školního knihovníka Gilese, napraveného upíra Angela, nejlepší kamarádky Willow a kamaráda Alexe. (oficiálny text distribútora)

Harukigirl odpad!

Buffy som skôr nemala rada, ale kvôli jednému drahému priateľovi som sa pozrela na celý seriál. Bohužiaľ to medzi nami nedopadlo, ale vďaka nemu som Buffy kompletne videla už osemkrát. Srdcová záležitosť. ()

Aleais

Buffy, premožiteľka upírov je akýsi základ pre upírsky seriálový svet a predstavuje niečo, čo predstavuje knižný Dracula od Brama Stockera pre upírsky knižný svet. V prvom rade, nie je dobré len na základe názvu odsúdiť tento seriál, že to bude ďalšia zlátanina na spôsob Twilight, a pod. Vo svojej dobe bolo BTVS priekopníkom v upírskom svete, upíri v ňom nevybočujú z radu ako v iných tvorbách (ligotanie sa upírov na slnku a pod.) a našťastie nestojí všetko na upíroch. Tí čo tvrdia opak, že seriál je len teenagerská zlátanina typického upírskeho charakteru, zrejme videli len jednu či zopár častí prvej série a nemali by teda seriál ani hodnotiť. Treba si v prvom rade uvedomiť, že seriál má už nejaký ten svoj "vek", a v časoch jeho slávy to bolo niečo úplne nové. V druhom rade, príbeh sa neustále vyvíja a 1.séria je len akýsi úvod do celého príbehu, ktorý sa rozvíja počas celých siedmych sérií. To je ako keby ste film hodnotili po 20 minútach. Oproti dnešným seriálom sa mi zdá, že Joss Whedon spolu so svojím tímom išli oveľa viac do hĺbky pri riešení životných, rodinných záležitostí, či priateľstiev hlavných postáv. Rozhodne to nebolo tak povrchne odfláknuté ako dnes v podobných seriáloch. Ale to by ste museli dať seriálu šancu na viac ako len 1-2.série, aby ste to tam videli. Príbeh a podstata aj týchto vzťahov medzi postavami sa odvíja dlhodobejšie, a nielen v rámci pár epizód. To, čo sa udialo na začiatku seriálu naďalej zapadá aj do toho čo sa deje na jeho úplnom konci. Pre mňa bola Buffy niečím, čo ma nielen uviedlo do sveta seriálov, ale aj sa mi zapísalo do srdca a tento seriál sa stal mojím najobľúbenejším seriálom vôbec. Pokiaľ sa budete pozerať poriadne a nielen štýlom "by očko", uvidíte zobrazenie Buffy ako silnej a neskôr aj nezávislej ženy, ktorá síce bráni svet pred upírmi, zlom, démonmi, temnými silami, či bohmi, ale aj ženy, ktorá musí zvládať obdobie puberty, typických /ehm, teda v jej prípade asi skôr netypických/ problémov v láske, ktorá sa stretáva s bežnými problémami doma, čelí nezhodám so svojou mamou, typickým problémom v škole a jednoducho musí zvládať aj normálny život medzi ľuďmi akoby sa vlastne nič nedialo. Spočiatku v 1.sérii by sa zdalo, že je to len o Buffy, ale postupne sa časom k nej pripájajú nielen dvaja najlepší priatelia, hanblivá bifľoška Willow a nemotorný, nešikovný a neobľúbený Xander, ale aj Buffyin pozorovateľ Giles (s ktorým si občasne navzájom "pijú krv") a tajomný upír menom Angel, ktorý si postupne nachádza cestu k jej srdcu (čo platí aj naopak, Buffy si nachádza cestu k jeho srdcu). Najmä pokiaľ ide o posledného spomínaného Angela, zdá sa, že títo dvaja sú si na jednej strane súdení, patria k sebe a na druhej strane sú si ako keby pre seba prekliatím. Počas celého seriálu sa však obmení v Buffyinej blízkosti veľa vedľajších postáv, preto ťažko hovoriť o každej jednej postave. Najobľúbenejšie postavy: Buffy, Angel, Spike, Giles, Willow, Xander, Anya. Nemám naopak rada Dawn, a záporáčku Glory z 5.série, takisto ani Rileyho a doktorku Walshovú. Prelomová postava: kňaz Caleb, ktorého hrá Nathan Fillion a zaujal ma natoľko, že som si pozrela aj Firefly a Castlea. Pokiaľ ide o súboj Spike - Angel, vyhráva u mňa rozhodne Angel, lebo je to ten typ, po akom niekto ako ja viac túži než po Spikeovi. Napriek tomu neuberám Spikeovi, že je rozhodne vtipný, je sexi a vie spievať! Čo je rozhodne skvelé. 1.séria - 90% 2.séria - 100% 3.séria - 100% 4.séria - 80% 5.séria - 70% 6.séria - 90% 7.séria - 100% () (menej) (viac)

Zlajdaa

Jsem ráda, že jsem se tohle léto odhodlala k doplnění mých "upířích" mezer a věnovala čas maratonu všech sedmi sezón. Buffy má jako seriál vše, co potřebuje. Sympatické hlavní hrdiny, kteří zdaleka nejsou bezchybní, humor, lásku, drama, akci... A narozdíl od většiny seriálů, kvalita sezón se zvyšovala, neupadávala. Takový kousek se zase jen tak nenajde. :) ()

bohyyy

HIGH SCHOOL IS HELL. Pokud se člověk podívá pod povrch na první pohled pouze béčkové premisy, objeví do nejmenších detailů promyšlený svět o slastech a strastech dospívání. ______ Jen málokterý seriál tak mistrně využívá epizodického formátu a prohlubuje a posouvá postavy, všemožně podvrací klišé a obsahuje velké množství velmi originálních dílů nebo i celých linek, v nichž experimentuje s žánry, stylem, způsobem vyprávění apod. Vzhledem k mým restům si ještě netroufám tvrdit, že BUFFY je to nejlepší, co se na poli televizních seriálů kdy objevilo, ale nikdo před ní ani potom nedokázal řešit komplikovaná témata s takovou inteligencí, vtipem a čirou zábavností. _____ Aby člověk pochopil, proč je seriál o drobné blondýnce takový kult musí disponovat dobrou až velmi dobrou znalostí angličtiny a americké popkultury, přičemž sledovat systematicky po velkých celcích, nejlépe jako binge-watch, nejenže pomáhá zážitku, ale vzhledem k vzájemné protkanosti epizod (snad pouze jedna funguje sama o sobě a nemá žádný efekt na tamní svět a charaktery) a téměř neustálému odvolávání na díly minulé je naprosto nezbytné. WHY YOU SHOULD WATCH BUFFY ()

KapitanKuraz

Seriál čo v minulom tisícročí sledoval nejeden násťročný masturbant, fajčiaci trafku. Nesudte ma, o internete som toho času čítal len v knihe občianskej náuky, či technickej? Boh vie, no Buffy, Leo, Cats a tabu... dokázali viac ako farebné lentilky od lekára na hlavu, mixnute litrom vina a zabuffkane gramom hašu od šupináča, čo ma držali v tom ťažkom veku nad vodou. Ak by neexistovala xena princezná bojvnica tak dám aj za pät, bože ako moc som miloval Gabrielu, ale to je úplne iná téma. Sakumprdum 4plus ()

zuzrik

BTVS je úplně první seriál, který jsem opravdu hltala jako ten největší fanoušek. První tři série Buffy jsou pro mě absolutní srdcovka. Nechápu ty co tvrdí že první řady jsou nudné nebo špatné. Samozřejmě se najde pár epizod, které při maratonu radši přetáčíte ale je tu hromada skvělých postav, jak těch hlavních(Buffy, Giles, Will, Xander) tak těch vedlejších (Angel, Spike, Faith, Kendra, Snyder, starosta Wilkins, etc.) Naopak bych řekla, že s koncem třetí série se tak trochu vytratilo to tajemno a celková atmosféra seriálu se od 4. řady dost změnila. Možná to bude proto, že první tři řady jsem viděla jako malá a strašně jsem to milovala a tak prostě zapůsobila nostalgie. Kdežto řady 4, 5, 6 a 7 jsem viděla o dost později a tak k nim nemám takový vztah a proto jsem víc kritická. Čtvrtá série pro mě byla opravdu utrpení a určitě to nejhorší z celého seriálu. Naneštěstí nám ze seriálu odejde postupem času po třetí sérii pár dobrých postav a dočkáme se slabých náhrad v podobě Railyho Finna či otravné "mladší sestry" Dawn nebo Anyanky. Netvrdím, že v druhé půlce seriálu už nejsou tak dobré epizody, jen je jich nějak míň. Díky bohu znělka z openingu se nezměnila a doteď ji považuju za nejlepší seriálovou znělku vůbec. ()

Dragoon

Za mě je to nejlepší seriál o upírech. Čtyři hvězdičky jsem dala pouze kvůli Spikovi. POZOR SPOILER: Spike byl nedoceněný. Nelíbilo se mi, že Angel byl ten dobrej, a to i když duši dostal jako trest a bez ní by Buffy nejen že nemiloval, ale i zabil. Spike se do Buffy zamiloval i bez duše, prošel peklem aby si zasloužil její lásku, opatřil si duši a dokonce pro ní zemřel. I tak to nestačilo. Konec mohl dopadnou lépe. ()

LucillaP

Už je to dlouho, co jsem si dala maraton všech sedmi sérií, ale seriál je pořád srdcovka. Pominu fakt, že hlavní hrdinka mě především v prvních sériích točila do vrtule, protože nemám ráda rozjívené puberťačky. Jenže seriálu stoupá kvalita, postavy dospívají pod tíhou ztrát a prožitých útrap, takže nakonec jsem vzala na milost i samotnou postavu Buffy. Jistě, pořád je to především podívaná pro puberťáky, kde se řeší problémy dospívání, lásek, hledání svojí vlastní cesty životem na pozadí zvládání katastrof a zabraňování apokalypsám. Ale ta původní dějová linka, která se táhne pod povrchem napříč všemi sériemi, prostě není primárně hloupá. Seriálu navíc nechybí ani vtipné hlášky, sympatické vedlejší postavy a žánrové experimentování (tichý díl byl pecka), které bylo velmi vydařené. ()

breebee

Nechápala jsem procentuální hodnocení, ale stačilo mi přečíst si pár recenzí, které se týkaly pouze vzhledu hlavních hrdinek a už rozumím. Buffy je naprosto geniální počin. Neříkám, že vyloženě každý díl je klenot, ostatně je jich tolik. Ale nikdy jsem neviděla seriál, kde by bylo tolik nápaditých epizod, které si hrají se změnou žánru a nebojí se prakticky žádného experimentu. První čtyři série jsou také neuvěřitelně vtipné (což klasicky vůbec nevynikne, pokud neumíte anglicky, sorry no), poté to nabere na vážnosti a vlastně to úplně změní celý vibe. Mě trochu humor a lehkost původních sérií chyběly, ale ten přechod byl asi nutný. Když jsem poprvé Buffy sledovala, bylo mi asi 14 a je to přesně ta hrdinka, kterou by měly mít náctileté dospívající dívky za vzor. A na to, že to je počin přelomu tisíciletí je seriál neuvěřitelně pokrokový a nejsou tam téměř žádná vyloženě problematická místa, což má můj velký obdiv, ačkoliv nejsem fanoušek cancelování retrospektivně. Buffy si prostě svůj status kultu zaslouží. (a je btw mnohem lepší než Angel) ()

Eseter

V Česku velmi podceňovaný seriál, na západě považovaný za kvalitní nadčasové dílo. Ono se může stát docela snadno, že člověk neprávem ohodnotí nízko, pokud zaregistruje jen nějaký náhodný díl v TV, nebo skončí u první řady (kterou ale já osobně také považuju za zábavnou). Ve skutečnosti jde o mnohovrstevnatý seriál, z čehož jsem paf i po letech, kdy se k němu vracím zas a znova.  Jako teenagera mě velmi ovlivnil a byl pro mě důležitý, ale nedokázala jsem ho ocenit tak, jak by si zasloužil. Utekla mi spousta narážek, odkazů, dokonce v některých případech i humor, ale hlavně melodramatická část seriálu mě kdysi skoro vůbec nezajímala a filler epizody s nějakým monstrem týdne byly mé nejoblíbenější. V dospělosti se k Buffy neustále vracím a mnohem víc se zaměřuju právě na dramatickou část seriálu, velmi reálný vývoj postav, vynalézavé převedení skutečných společenských problémů ale hlavně osobních témat do fantasy světa. S každou další řadou se navíc kvalita velmi zvyšuje, vrcholem je pro mě šestá série. Oprávněně je velmi známý díl Once More, With Feeling, za mě velmi oblíbená epizoda je také Tabula Rasa, ze čtvrté řady například brilantní Hush nebo Restless!!! Když si to tak vezmu, je to 20 let, kdy jsem Buffy viděla poprvé a stále je to má srdcovka <3 ()

Hixx

Bola to celkom fuška dopozerať prvú sériu, ktorá dosť pripomínala mexické telenovely a skoro ma to odradilo, ale od druhej sa to už trošku zlepšilo. Očakával som seriál s prvkami hororu ale očividne budget bol asi dosť nízky, keďže masky netvorov boli viac smiešne ako strašné, používané zbrane vyzerajú ako by som ich ja sám vystrihol z plechu v pivnici a špeciálne efekty boli robené ešte asi na didaktiku. Na druhej strane obsadenie je celkom sympatické a Spikove hlášky a občasné zjavenia sa na rôznych miestach kde by sme ho nečakali dosť pobavili. V celku je to priemerný dopozerateľný seriál ktorý už asi druhý krát pozerať nebudem. ()

Thalin

Buffy se na první pohled jeví jako béčková blbina o blondýně, co kosí upíry a jiný potvory. Ale přitom je to tak obsáhlá záležitost. Řeší se vztahy, dospívání, má skvělá humor. Víceméně každá postava je něčím vtipná, ale někteří jsou přímo rození hláškaři. Takový Spike například nemá chybu a nevím o seriálu, který by měl podobně rozsáhlou postavu. Místy i zastínil Buffy, která sama o sobě až tak zajímavá není a tolik se nevyvinula, na rozdíl od jiných postav. Ale obecně je to akční a zábavný seriál a to bohatě stačí. ()

Cristiena

Těžko popisovat slovy moje pocity k tomuto seriálu...Je jeden z nejlepších, které jsem kdy viděla.Pro mě byl největším pilířem, o který jsem se mohla opřít v době, kdy jsem to potřebovala, zvedal mi náladu, nasazoval úsměv na tvář, u některých scén se mi samovolně spouštěly slzy (především vztah Buffy a Angela jsem prožívala strašně vroucně, při jejich nespočitatelných náznacích lásky jsem trnula radostí a culila se vyloženě jako malé děcko, moje romantická dušička si přišla na své), těšila se na každý další díl,upíry a jiné démony milovala (ač jinak tématiku fantasy a sci-fi nevyhledávám), fandila Buffy při každém jejím zápase, hlasitě se smála Alexovým vtipům a vztahu mezi ním a Cordelií, soucítila s Willow, když byl Alex zamilovaný do Buffy, při scéně, kdy se Angel vlivem společně strávené noci s Buffy změnil na Angeluse jsem dlouho nemohla popadnout dech, ...a mohla bych dál pokračovat dalšími sériemi ... - takové city ve mně nedokázal probudit žádný jiný seriál. ()

P3RS3CUToR

Koukali jsme na to jako malí haranti a už v té době se to mě, snad jako jedinému, nelíbilo. Na můj vkus až příliš nudné, nezajímavé, konec pokaždý stejný a buffy byla ta best. Ale v těch letech se mi tam hrozně páčila Alyson Hannigan. Ta je moc rajcovní pánové. ()

jaLOO

Cordelie ( poté, co se dozví, že jeden z učitelů je mrtvý): Od včerejška jsem nemohla vůbec nic sníst. Myslím, že jsem shodila 22 deka, mnohem víc, než když držím dietu. Já neříkám, že by měli každý den zabít učitele, abych zhubla, já jen, že i tragedii musíme brát z lepší stránky. Jako že i ojetý mercedes má kožené sedačky. Giles: Proč by někdo chtěl zabít Cordelii? Willow: Proto, že jí zná? KULTOVY SERIAL ()

Joss Whedon prolomil mlčení

Joss Whedon prolomil mlčení

18.01.2022

Je to zhruba rok, co jsme psali sérii článků na téma pozadí vzniku filmové Ligy spravedlnosti, kde po odchodu Zacka Snydera vznikl obří střet mezi hercem hercem Rayem Fisherem a zastupujícím… (viac)

Buffy čeká restart

Buffy čeká restart

22.07.2018

Kultovní seriál Buffy, přemožitelka upírů se dočká rebootu. Studio Fox ve spolupráci s tvůrcem původního seriálu Jossem Whedonem (Avengers 1, 2) v roli producenta hodlá seriál restartovat s černou… (viac)

Joss Whedon se vrací do televize

Joss Whedon se vrací do televize

15.07.2018

Režisér prvních dvou Avengers Joss Whedon se mezi geeky poprvé proslavil díky seriálu Buffy, přemožitelka upírů. Od té doby měla jeho kariéra jenom vzestupnou tendenci, jenže pak přišlo zklamání řady… (viac)

Spielbergova apokalypsa se blíží

Spielbergova apokalypsa se blíží

30.09.2012

Přesněji „robokalypsa“. Dlouhá léta připravované historické drama Lincoln je připravené na start v kinech (oficiální světová premiéra 16. listopadu) a Steven Spielberg se může zase pustit do něčeho… (viac)