Buffy, premožiteľka upírov

• Česko Buffy, přemožitelka upírů (viac)
USA, (1997–2003), 105 h 50 min (Minutáž: 42–83 min)

Tvorcovia:

Joss Whedon

Sarah Michelle Gellar, Nicholas Brendon, Alyson Hannigan, Anthony Head, David Boreanaz, Seth Green, Emma Caulfield Ford, Marc Blucas, Charisma Carpenter (viac)

V každém pokolení je jedna vyvolená. Vyvolená, aby bojovala proti upírům, démonům a jiným zlým silám. A aby s nimi navždy skoncovala... je to přemožitelka.  Buffy je na první pohled obyčejná holka, která se od svých spolužáků liší tím, že je vyvolená pro boj s upíry. K tomu aby přeprala a zlikvidovala všechny démony potřebuje pomoc školního knihovníka Gilese, napraveného upíra Angela, nejlepší kamarádky Willow a kamaráda Alexe. (oficiálny text distribútora)

Djkoma

Buffy je kus krásné ženy + má obliba k upírům = 4*. Možná není nutné více dodávat, ale zkusím to. Buffy měla při svém prvním pokusu vniknout na televizní obrazovky v ČR docela smůlu, protože podle mě přišla v dobu, kdy na ni diváci nebyli připraveni a nebyli zvyklí. V zemi, kde je vrcholným dílem seriálů v tv dlouhá léta považována Kobra 11 nemůže být malý klenot o dívce, co zabíjí upíry dostatečně pochopen a obdivován. Postupem času se zvyšují nároky diváka na seriály a snad k nám začnou proudit seriály opravdu kvalitní z druhé strany planety, kde se točí celosvětově to nejlepší a snad jednou se Buffy vrátí, aby dostála svému postu nekorunované princezny světa upírů. (Seriál viděn odhadem z polovičky) ()

Gemini

Popcornový teenagerský seriál o krásné dívce s nadpřirozenými schopnostmi (které se dříve či později nečekaně projeví u každého člena party hlavních hrdinů), bojovnici se zlem všeho druhu, obzvláště upíry, v místním podání poněkud groteskními příšerkami. Notná dávka populárního mystična, dejme tomu že efektní souboje a líbivé vizuální zpracování vůbec. Ústřední příběh - Angel + Buffy = osudová, nemožná láska, kterého si ale užijete v průměru tak minutu na díl, dokonce předčí prostý pokuk na vždy skvěle nalíčenou Sarah (push-upka v povinné výbavě;)) a stal se základem pro celkem slušný spin-off Angel, ale vytvářet kolem toho kult, to je možné opravdu jenom v emerice. To, co obvykle u seriálů označujeme za výjimečně povedené díly má tady v porovnání s ostatními seriály lehce nadprůměrnou hodnotu a ty slabé díly jsou skutečně HODNĚ pod úroveň 60%. Je skutečně Buffy zdařilou parodií nebo je tak nevyrovnaná jen jaksi mimochodem díky nevkusu scénáristů? Smeg knows a I don't care k tomu...výsledek je 40%. ()

KarelR

Naprosto jedinečné dílo a pro mě nejlepší seriál vůbec (promiň, Hawkeye). Buffy není o mlácení upírů a démonů, je o jednoduché věci - o dospívání. A ve zpracování tohohle tématu ji těžko někdy něco překoná. Velká škoda, že to u nás ví jen hrstka lidí. ()

DaViD´82

Třetí hvězdička je jen a pouze za Alyson Hannigan. Za její postavu. Myšleno fyzickou, nikoli tu seriálovou. Její lízátková roztomilost je prostě rozkošná. Ovšem ani jedno z toho není Whedonova zásluha. Ta plně leží na Alysoniných zploditelých. Jinak jde o kult, který mě zcela minul. Je zde sice hned několik výtečných a nápaditých epizod, ale ty stěží snesitelné jsou výrazně v převaze. To platí o první, druhé a začátku třetí série. Pak jsem to vzdal. Nervy mám totiž jen jedny. ()

Bluntman

Po absolvování maratonu všech sedmi sezón můžu s klidnou duší prohlásit, že se jedná o nejlepší seriál, jaký kdy vůbec vznikl a který je s přibývajícími díly lepší a lepší. Pokud totiž člověk jde pod povrch béčkového seriálu o sexy prsaté a blonďaté hrdince předurčené osudem k zabíjení upírů, ukáže se mu konceptuálně do nejmenšího detailu promyšlené dílo o slastech a strastech dospívání, které je silně depresivní a i vedlejší postavy jsou mistrně prokreslené a živoucí, a komplexní fantasy s ohromným mytologickým pozadím. Nesčetné množství originálních epizod, v nichž se experimentuje se stylem, vyprávěním, žánry aj. (muzikálový díl, mlčenlivý...), vysoká koncetrace popkulturních hlášek se svébytným zacházením s anglickým jazykem, důsledné vyhýbání se či ohýbání anebo nadsazování klišé a schémat (Drákula ne jako hlavní záporák celé jedné série, ale pouze prvního dílu? Ústřední a údajně nezničitelný arcilotr 2. série zabit jednou ranou z bazuky?). Ani jako feministický a politicky nekorektní počin není BUFFY, PŘEMOŽITELKA UPÍRŮ hloupá či špatná, protože je uvědomělá, sebeironická a hrozně chytrá a zábavná. Jedinou "chybou" tak je hodnocení některých uživatelů, kteří PŘEMOŽITELKU UPÍRŮ hodnotí podprůměrně až vyloženě negativně, protože zhlédli jen pár dílů pubertálně rozjívené první sezóny a nevadí "big picture", nebo si nedovedou připustit, že i v rámci brakových žánrů lze řešit závažná témata. 10/10 ()

Dever

// Production Companies: 20th Century Fox Television // Videl som síce len pár dielov, no scenár nie zlý, ale to obsadenie mi trocha prekážalo. Sarah Michelle Gellar mi je mierne nesympatická, čiže mi zo seriálu brala pôžitok. ()

novoten

1. série - 70% - Do městečka Sunnydale přijíždí malá, přidrzlá a vyvolená blondýnka, aby bránila nevinné občany, potírala zlo, dělala vrásky svému pozorovateli, tančila v místním klubu a obdivovala tajemného drsňáka. Ten nejvzácnější nadpřirozený poklad začíná jako nejbéčkovější teenagerovský horor / sci-fi / thriller a opírá se jenom o občasnou ústřední linku s Pánem, ale já si pomoct nemůžu. Už tady má pro mě Buffy své nezaměnitelné kouzlo, jelikož od samých počátků jsou jasně dané charaktery hlavní party (které se časem rozvinou do skutečně netušených rozměrů) a také to, že se seriál nebere vždy za každou cenu vážně. Gilesova anglickost, Angelovo charisma (posílené o to, že o něm víme zatím skutečně jen zlomek) a začátek legendy. 2. série - 90% - Očekávané prohloubení psychologie a charakterů, o mnoho tříd lepší soundtrack a hlavně změna celého ducha vyprávění. Od příchodu Spikea totiž nic nebylo jako dřív a přemožitelka se tak nenávratně vydala na cestu, na které měla v očích víc smutku než by si zasloužila. Ale aby nedošlo k omylu, nejde v žádném případě o vážnou podívanou, hlavně v první polovině totiž na Buffy občas leží stín zápletek vycucaných z prstu (takový Reptile Boy je z každého pohledu strašný). Klíčovým přerodem se stal dvojdíl Surprise/Innocence, rozdělený zvratem, který fanouškům podlomil kolena, definitivně změnil tón příběhu na tragickou, téměř gotickou romanci a rozhodl tak o tom, jak se bude seriál vyvíjet až prakticky do svého závěru (!) Cítil jsem bolest a těmi postavami jsem žil. A to i přestože je to pořád "jen" seriál o boji se silami zla. Závěrečný dvojdíl Becoming je možná mým nejsrdcovějším v celé Buffy. 3. série - 90% - Tvůrci tvrdí muziku, prohlubují vztahy a mažou jakoukoli zbylou šablonovitost všech (byť vedlejších) postav. Zásadní dějovou linku přináší Faith coby element tíživosti osudu vyvolené. Scénáristé se sice dlouho hledali, ale nakonec dali i téhle Buffyině životní epoše osobitou tvář. A že jim to nakonec šlo hodně dobře. Na hrátky s paralelními světy už nějakou tu zkušenost a odvahu mít musíte. A třeba takový žánrový experiment v dílu The Zeppo je kousek nebývale bravurní i na whedonovské poměry. 4. série - 90% - Po střední škole je všechno jinak. Přátelé se rozprchnou, povinnosti se změní a některé lidi už třeba nikdy neuvidíte. Ale přijdou jiní a mohou vám změnit život třeba ještě víc než ti před nimi. Začíná nový životní příběh, část původního osazenstva se rozprchává pryč a přichází nováčci. Tara a Riley. A oba se postarají o to, že parta dozná takových změn, které už nikdy neodezní. Ta trochu posmutnělá nálada hledání sama sebe už nechává emocionální tragičnost druhé a dobrodružnost třetí série daleko za sebou a odkrývá tak ve všech důsledcích ono prokleté slovo dospělost. Činí tak na základě příběhu, ve kterém je kontrast moderní techniky s přemožitelskou tradicí propírán ze všech stran a až na několik zakolísání v úvodu (tvůrci prostě po střední škole vůbec nevěděli, co s postavami dál - viz Giles) tak činí nebývale skvěle. A když už něco začne zavánět klišé, přijde jeden hláškující blonďák a nekompromisně to shodí. 5. série - 100% - Tam, kde v minulém roce přišla dospělost, přichází v tomto období odpovědnost. Odpovědnost bolestivá, nečekaná a neodvratná. Snad jen s výjimkou úvodního draculovského intermezza je jasně patrné, že dobrodružství, končící pohlednou rvačkou a uklidňujícím rozhovorem na dobrou noc, jsou nenávratně pryč. S každým přibývajícím dílem je pak víc a víc znát, že život je prostě zrádce a nezáleží na tom, jak moc štěstí nám nadělí, protože nám ho jednou stejně zase vezme. A i tam, kde se láska, oddanost a přátelství snaží s tím něco udělat, nestačí to. Pátá série Buffy ve svém gradujícím závěru opravdu nešetří nikoho a naděluje depresi občas možná až příliš štědře. Nic to nemění na tom, že vývoj tohoto díla začíná dosahovat vskutku nedostižných výšin. 6. série - 100% - Věčný opar posmutnění, spousta slz a pocit vnitřní rozervanosti, který zasahuje nejen Buffy, ale všechny, kteří se točí kolem Magic Boxu nebo Summersovic domku. Šestá série sahá na dno sil nejen partě, ale hlavně divákovi. Jakkoli se několik šťastných okamžiků najde, většinou jsou to jen jiskry, u kterých se nejde nebát, že každou chvíli zhasnou. Naopak - pokud má něco v pozadí byť jen lehce temný obrys, nic dobrého se k nám neblíží. Tento sunnydaleský rok je zkrátka silná a občas až neuvěřitelně pravdivá psychologická sonda, která v epizodě Seeing Red vyvrcholí v osudový moment, kdy se nejedna naděje zhroutí. A to přitom ten pravý očistec pro hrdiny teprve začíná. Jinými slovy nejlepší série, která chystá jedno překvapení za druhým, převrací všechna myslitelná klišé na hlavu a přináší přenádhernou Once More With Feeling, v mých očích nejlepší díl vůbec. 7. série - 90% - Každý příběh jednou dospěje ke konci. U těch dlouhodobě milovaných to bolí obzvlášť. A co teprve u těch, které dokážou být za každých okolností do nejhlubšího nitra osobní. Zkoušet překonat tragiku a intimnost předchozí série nemělo význam a proto tentokrát scénáře vyprávějí kompletně provázanou závěrečnou kapitolu jako dobrodružný příběh. Občas s nečekaně výraznou romantikou, občas s horrorovým nádechem. Ale vždy s překvapením a to i přesto, že se mi zpočátku takováto podoba hrdinského eposu zdála jako příliš velké sousto. Když navíc všechno dospěje ke svému konci tak velkolepým, dojemným a přesto vtipem provázaným způsobem, nelze než s úsměvem i pohnutím slzet. Finální série není nejlepší, nejakčnější ani nejvztahovější. Ale je to čirá esence všeho, díky čemu mi Buffy změnila život. P.S.: V seriálu se najdou díly, které děj nijak neposouvají, neprohlubují charaktery a ani nesrší ostrovtipem. Občas se objeví i díl slabší, který by v seriálu možná být ani nemusel. Ale přestože si absolutní hodnocení jako celek zasloužily jen dvě série, seriálu patří těch 100% a snad i něco navíc. V dobrodružném fantasy subžánru se totiž jedná o dílo vskutku výjimečné, kde samotná mytologie či akce ustupuje dokonalým charakterům, jejichž vývoj přesahuje všechno, co se dá v teenagerovských seriálech očekávat. V Buffy je zkrátka všechno a díky tomu zůstane nadčasová. () (menej) (viac)

tron

Postupujúcimi sériami sa triky nečakane zlepšovali, detto psychológia postáv, atmosféra hustla a krvavila sa. Výborný David Boreanaz ako melancholický "dobrý upír". ()

monolog

jen mi vadí, že slayer přeložili tak absolutně nechutně jako přemožitelka. to už by bylo lepší zabíječka nebo ničitelka. přitom je to jen obyčejný bijec. slovo, kde se mužský tvar používá i pro ženy, protože v historii nebylo tolik žen bijců, aby pro ně vzniklo zvláštní označení. seriál je celkem akční, občas i zábavnej a milionkrát lepší, jak jeho předobraz, stejnojmenný film z roku 1993. ()

Faidra

Tři způsoby, kterak zničit šance skvělého seriálu uspět v českých luzích, hájích a temných uličkách: 1. Předhodit ho masám s premisou "blonďatá středoškolačka bojuje proti upírům a dalším potvorám" a přímo je tím donutit si odplivnout ještě předtím, než uvidí jediný díl, 2. Zničit dabingem spoustu vtipů, hříček a narážek (na druhou stranu těžko to mít někomu za zlé, přeložit dialog typu "I thought you were a myth" - "You were myth-taken" musí být překladatelovou představou pekla), 3. Odvysílat první spíše rozjezdové série a pak udělat fik (ovšem zatím se nezdá, že by se Primě Cool dařilo napravit situaci). A sedm důvodů, proč Přemožitelku milovat doslova za hrob: 1. Za tuhle větu mě definitivně zavřou do vypolstrované cely, ale buď jak buď, příběh, v kterém se pravidelně producírují upíři, démoni, vlkodlaci a čarodějky, je tím nejrealističtějším seriálem nejen o mladých nejen pro mladé a každonoční boj se silami temnot je jen chutnou metaforou každodenních bojů se světem a námi samotnými, 2. Nikdy předtím a nikdy potom se mi nestalo, abych si někde oblíbila všechny postavy, ale každý z anti/hrdinů je tak výborně napsán a natolik postrádá obvyklou šustivost papírem, že by mohl klidně z fleku vystoupit z obrazovky a pokračovat v reálu, že je těžké je nemilovat, 3. Oproti zažitým pravidlům se s divákem nejedná jako s nesvéprávným a buď se ve spleti dějů, vzpomínek a narážek na všechno možné orientujete nebo jdete od válu, 4. Ani na hrdiny nikdo nedělá ťuťu ňuňu, naopak jsou s každým dalším krokem do dospělosti vláčeni hloub a hloub krví a utrpením a když si myslíte, že už jsou totálně na dně, hrábnou si ještě pořádně hluboko do toho dna, 5. Zažitá klišé jsou obracena naruby, stahována z kůže a kuchána zaživa, takže pan Pravý vyvádí nepravosti, Přemožitelka si začne hned se dvěma upíry, z nepřátel se stávají spojenci a milenci a z nejsympatičtějších a nejkřehčích postav hrozba pro celý svět, 6. Oproti seriálům, kde jsou chyby a přečiny soukromým vlastnictvím jednoho dílu, tady se s hrdiny táhnou po zbytek života a ovlivňují je, takže to, že někdo začíná jako záporák, neznamená, že se z něj nestane hlášující bijec, nebo že se z někdejší nafoukané mrchy nestane přímo anděl, případně že hrdinní potírači zla nenapáchají dost zla sami, 7. Monology a dialogy jsou třešničkou na dortu a pokud máte slabost pro jazykové hříčky, popkulturní narážky a slovní humor, budete vrnět blahem při "keysersozeování," "Anne Rice routine" nebo "willylomanování," ale současně vám bude padat čelist nad tím, co všechno se dá říct v díle, kde všichni přijdou o hlas. Moje dílová topka: Once More With Feeling, Body, Hush, Something Blue, Restless, Becoming, Crush, Fool For Love, Lies My Parents Told Me, Selfless, Gift, Tabula Rasa, Help, Normal Again, Superstar, Conversations With Dead People. Nejoblíbenější postavy: Spike, Oz, Xander, Giles, Anya, Cordelia, Jonathan, Halfrek, Caleb, Drusilla. ()

Zíza

Když mě baví jen ty díly, kde je Angel a těch je počertu málo... Naštěstí je tam velmi dobrá náhrada v podobě Spikea ;-) A za finále zvedám o jednu *. Jinak to nejde. 28. 10. 2010 - oprava: Co je pro mě opravdu velkým kladem na tomto seriálu je fakt, že se tu z upírů nedělají překrásní lamači dívčích srdcí, ale jejich podoba není nic, co by normální člověk chtěl zulíbat. ()

Mr.Apache

Spike: "Kdyby u ukřižování byl každý upír, který to tvrdí, vypadalo by to tam jak na Woodstocku. Mimochodem, tam jsem byl. Vysál jsem jednoho hipíka, a pak jsem pět hodin pozoroval jak hýbu rukou." I když má tento seriál tu a tam nějaký politicky korektní moment (vznikal ostatně v pozdních 90. letech), občas je velmi potěšující jej sledovat i pro takového 80's-mana, jako jsem já. Než jsem do toho šel, bál jsem se, že půjde o jakousi upírskou variaci na Beverly Hills 902 10 spojenou s feministickou agitkou. Mé obavy se naštěstí ukázaly jako zbytečné. V prvních třech sériích sice některé z postav chodí na střední školu, ale tím podobnost s výše jmenovaným produktem končí. Zatímco v Beverly Hills se řeší neuvěřitelné pitomosti, v Sunnydale má každá z postav nějaký reálný problém, kterému člověk dobře rozumí. A když už se tu řeší věci, málokdy jde o něco menšího než je záchrana světa před Apokalypsou. Láska, vášeň, přátelství a vztahy jsou zde opravdové - žádné vzájemné kurvení se v partě znuděné zlaté mládeže. Feminismus je přítomen pouze v té nejsympatičtější možné podobě. Ženské divačky jistě během seriálu poznají v Buffy sebe samu v různých fázích svého života. Její vývoj od puberťačky ve zralou ženu je podán tak, že i mužům řekne o ženách mnohé, a pomůže jim je lépe vnímat a chápat. Nakonec ani s tou politickou korektností to není tak horké. Sami tvůrci si z těchto praktik dělají legraci, když ústy Buffy ironicky utrousí: "Upír? Není to moc hrubé? Neměla bych raději používat výraz ,nemrtvý Američan'?" BTVS je seriál u něhož budete jen těžko předvídat další děj. Seriál plný napětí, fantazie, dramatických i humorných situací, a v neposlední řadě také velice životných, nečernobílých postav. Jednou z těch nejzajímavějších je maník, který hulí jedno cigáro za druhým, nedělá mu problém praštit si do ženské nebo zabít dítě, cynicky u toho hláškovat a přesto je diváky (obého pohlaví) milován, obdivován a vyhlašován za nejoblíbenější postavu. Když ho v jednom díle vláká do pasti muž, kterému tento chlapík zabil matku, neexistuje jediný divák, který by při závěrečném zúčtování těchto postav fandil onomu spravedlivému mstiteli. Každý drží palce vrahovi jeho matky a modlí se, aby to snad nedejbože tentokrát neprojel. :-) Je velmi mnoho důvodů, proč je Buffy seriál, který stojí za to, a tenhle hrdina (bez uvozovek) je jedním z nich. Kdo nezažil, neuvěří. Jak jste již jistě pochopili, v BTVS zdaleka nejde jen o titulní postavu, obyčenou dívku, která byla vybrána mystickými silami, aby nesla břímě Přemožitelky. Jde také o její přátele, rodinu, spojence, protivníky - všechny ty, kteří jsou nějak vtaženi do hry. Díky nim získává seriál další rozměr a tolik oddaných fanoušků po celém světě. Buffy totiž není levná akční série o superhrdinské sexy bojovnici, ale osudová fantasy sága, srovnatelná s Pánem prstenů. Je to charismatická týmovka, hýřící vtipem a fascinující svou nápaditostí. Po (minimálně) dvojím zhlédnutí většiny dílů musím konstatovat, že v běžné seriálové produkci jsem nic lepšího neviděl. Jsem si naprosto jist, že většina diváků, která Buffy odsoudila po uvedení prvních řad na Primě nebo několika náhodně zhlédnutých epizodách, by za příhodnějších okolností radikálně změnila názor. Každý, kdo neviděl seriál komplet, si ke svému hodnocení může s klidem přidat alespoň dvě hvězdičky. - - - - - Jak hodnotím jednotlivé série: Season 1: ***; Season 2: ****; Season 3: *****; Season 4: ****; Season 5: ***; Season 6: ****; Season 7: ****. - - - - - Český dabing: odpad! - - - - - 25 BEST EPISODES: Season 1: Prophecy Girl; Season 2: School Hard / Halloween / Lie to Me / Passion / Becoming - Part 1 & 2; Season 3: Anne / Lovers Walk / The Wish / The Zeppo / Doppelgangland / The Prom / Graduation Day - Part 1 & 2; Season 4: The Harsh Light of Day / Hush / Restless; Season 5: Fool for Love / Checkpoint; Season 6: Once More, with Feeling / Normal Again / Seeing Red; Season 7: Same Time, Same Place / Lies My Parents Told Me / Dirty Girls / Chosen. - - - - - Oblíbené postavy: [1.] Alexander "Alex" Harris (Xander); [2.] Spike alias William the Bloody; [3.] Rupert Giles aka Ripper; [4.] Willow Rosenberg. - - - - - Další oblíbené postavy: ředitel Snyder, starosta Richard Wilkins III, Caleb, Anya, Oz, Andrew, Jonathan, Larry. () (menej) (viac)

M.a.t.t.

Jeden z najlepších seriálových počinov vôbec a zrejme najpodceňovanejší seriál v našich končinách. Ak vopred neodsúdite béčkom zaváňajúci námet, čo väčšina aj tak spravila a odpustíte tvorcom aj neisté začiatky, dočkáte sa neskôr príjemnej odmeny. Čo totiž tento seriál robí tým, čím skutočne je, nie sú upíri, čarodejnice a démoni ale výborne napísané a prirodzene sa vyvíjajúce postavy, kvalitné dialógy, šikovné vyhýbanie sa klišé a množstvo plnohodnotných metafor podaných či už jednoduchším alebo zložitejším spôsobom. Mnohí však už len princípu odmietajú pripustiť možnosť, že aj niečo s podobným námetom sa môže zaradiť bok po boku seriálovej elity, zachádzajúcej za hranice neškodnej zábavy. Porovnanie s produktami typu Charmed sa na priam ponúka ale pri hlbšej analýze by zrejme divák rýchlo pochopil tento omyl. Vysvetliť to však niekomu, kto zhliadol pár dielov a aj to v českom dabingu a s predsudkami, je priam neľudská úloha. Snáď to aspoň sčasti dokáže tento článok - http://www.blisty.cz/art/14249.html ()

flanker.27 odpad!

No na SMG se sice koukat dá, ale nesmí předvádět, že ovládá bojová umění. Hlubší proslovy jí taky nejdou (scénáristům ostatně taky ne). Zbytek No comment. ()

gudaulin

Jestli se dá o upírské teenagerské sáze Stmívání pronést něco pozitivního, pak to, že v porovnání s Buffy přece jen nepůsobí tak zoufale infantilně a směšně. Cílová divácká skupina ve Stmívání je dívčí publikum ve věku řekněme 15-18 let, Buffy získává své příznivce mezi těmi, kteří stojí na prahu mezi dětstvím a pubertou. Na americkém trhu zaznamenal seriál neuvěřitelný ohlas a stvořil přetrvávající kult, který vedl k rozmnožení seriálových řad a výrobě spin-offů. Na popularitu seriálu mělo vliv jednak sympatické obsazení, popkornové zpracování a především strašidlácká tématika, kde motivy a postavy z dospěláckých hororů jsou převedeny do neškodné dětsky přitažlivé podoby. Kvalita dalších seriálových řad se sice poněkud zvýšila, ale nikdy nepokročila tak, aby se na ni mohl dospělý dívat jinak než se shovívavým úsměvem. Někteří pohlíží na Buffy jako na seriál, který své diváky zasvěcuje do tajů procesů dospívání, to ale umí jiné filmy a seriály neskonale lépe a navíc bez té směšné naivity a trapných masek. Každopádně, jak o tom svědčí rozporuplné hodnocení na CSFD, řada uživatelů na seriálu vyrostla a nostalgie zaujímá v jejich rozhodování nepochybně důležité místo. Ta má jediná hvězdička je za kukuč některých dívek a za těch pár momentů, kdy jsem se od srdce zasmál. Celkový dojem: 15 %. ()

Segrestor

Hodnocení je slabý a není divu. V popředí je ne zas tak úplně krásná holka, kolem ní několik mnohem horších strašilek a pár (ne)hezkých chlapců. Vše ostatní je na úbytě právě kvůli výše zmíněnému. Takže, v určitém věku to nejspíš zaujme a vyplní prostor mezí příchodem ze školy a příchodem rodičů z práce, ale jinak sotva popsatelná telenovela bez špetky zmiňovaných filmových žánrů. Vážně akční drama horor? ()

Psema

V českých končinách děsně nedoceněná záležitost, na kterou většina diváků zanevřela po průměrné první "rozjížděcí" sezóně. Kdo však vydržel, dočkal se odměny. Od druhé série se psychologie i dějové linie silně prohlubují, vše získává mnohem větší rozmach a z Buffy se stává neskutečný nářez složený ze slušných akčních scén, dojemných romantických linií a především propracované zápletky, jež se netáhne jen jednou sérií, ale rovnou celým seriálem. Postupem času navíc Whedon upustil od nevázaného teenage-looku, Buffy potemněla a ze seriálu se stala dokonalá ukázka depresivní podívané, u níž kolikrát nemáte tušení, jestli nakonec dopadne dobře. P.S.: Marstersův Spike je snad nejlepší seriálová postava vůbec. ()

Joss Whedon prolomil mlčení

Joss Whedon prolomil mlčení

18.01.2022

Je to zhruba rok, co jsme psali sérii článků na téma pozadí vzniku filmové Ligy spravedlnosti, kde po odchodu Zacka Snydera vznikl obří střet mezi hercem hercem Rayem Fisherem a zastupujícím… (viac)

Buffy čeká restart

Buffy čeká restart

22.07.2018

Kultovní seriál Buffy, přemožitelka upírů se dočká rebootu. Studio Fox ve spolupráci s tvůrcem původního seriálu Jossem Whedonem (Avengers 1, 2) v roli producenta hodlá seriál restartovat s černou… (viac)

Joss Whedon se vrací do televize

Joss Whedon se vrací do televize

15.07.2018

Režisér prvních dvou Avengers Joss Whedon se mezi geeky poprvé proslavil díky seriálu Buffy, přemožitelka upírů. Od té doby měla jeho kariéra jenom vzestupnou tendenci, jenže pak přišlo zklamání řady… (viac)

Spielbergova apokalypsa se blíží

Spielbergova apokalypsa se blíží

30.09.2012

Přesněji „robokalypsa“. Dlouhá léta připravované historické drama Lincoln je připravené na start v kinech (oficiální světová premiéra 16. listopadu) a Steven Spielberg se může zase pustit do něčeho… (viac)