Buffy, premožiteľka upírov

• Česko Buffy, přemožitelka upírů (viac)
USA, (1997–2003), 105 h 50 min (Minutáž: 42–83 min)

Tvorcovia:

Joss Whedon

Sarah Michelle Gellar, Nicholas Brendon, Alyson Hannigan, Anthony Head, David Boreanaz, Seth Green, Emma Caulfield Ford, Marc Blucas, Charisma Carpenter (viac)

V každém pokolení je jedna vyvolená. Vyvolená, aby bojovala proti upírům, démonům a jiným zlým silám. A aby s nimi navždy skoncovala... je to přemožitelka.  Buffy je na první pohled obyčejná holka, která se od svých spolužáků liší tím, že je vyvolená pro boj s upíry. K tomu aby přeprala a zlikvidovala všechny démony potřebuje pomoc školního knihovníka Gilese, napraveného upíra Angela, nejlepší kamarádky Willow a kamaráda Alexe. (oficiálny text distribútora)

Vitasek123

Už je to víc než rok, co jsem dokoukal poslední díl a stále koukám na reakce, občas i znovu na pár dílů. Přitom na začátku jsem si říkal, že to bude blbost, když to na mě vyskočilo na Disney+. Taky po první sérii jsem nebyl úplně odvařenej, spousta epizod byla nijaká, nic se pořádně nedělo a celkově to bylo takový chabý. Jenomže s každou další sérií vyjma 4 se kvalita rapidně zvyšovala. Začaly se řešit vážný témata, obecně se seriál začal stávat dospělejším. Epizoda The Body je masterpiece, u kterýho pár kapesníků pošlo. Ano pak je tu epizoda Seeing Red, která je celá špatně, rozhodila lidi na dvě půlky, jeden charakter pro někoho úplně zabila, ale je to jenom jedna z mála špatných epizod v pozdějších sériích. Hlavní trojice charakterů je vesměs skvěle uzavřená, vyjma Xandera, který se dal zakončit o něco lépe. Buffy se každopádně pro mě stala srdcová záležitost, kterou už nic nepřekoná. Rozhodně bych doporučil každému alespoň zkusit druhou sérii, podle které uvidíte jestli se chytnete. Za mě celkově 8/10. ()

petisek

Seriál mojej mladosti, dnes by som ho už asi nepozeral, ale z nostalgie nechávam pôvodné hodnotenie: Buffy je super baba, ktorá má partiu výborných kamarátov a sympatického strážcu, ktorý jej pomáhajú v jej poslaní - bojovať proti upírom a iným obludám. Najviac sa mi páčili diely zo strednej školy, bolo tam veľa humoru a vtipných hlášok, na ktorých som sa z chuti zasmial. S postupom času sa seriál stal vážnejším, ale tvorcovia si neodpustili zopár vtipov na adresu divákov, keď dejovými zvratmi šokovali asi každého fanúšika seriálu. Tých 5 hviezdičiek dávam hlavne za prvé 3 série a muzikálový diel, ktorý ma prekvapil super hudbou a dobrými speváckymi výkonmi. Je neuveriteľné koľko emócií sa podarilo tvorcom vtesnať do jednej 44 minútovej epizódy, ktorá mi pripomenula, ako veľmi rád mám filmové muzikály a seriál Buffy. ()

Quendi

Skvost v seriálové tvorbě, který u nás stále zůstává většinou nepochopen. Zřejmě je ještě až moc diváků odkázáno na Novu a její tři dabované série. Ach ano, stylem "jdu okolo" a "občas jsem zahlédl dva díly" Buffy nikdo nikdy pochopit, ani ocenit nemůže. Ochudíte se ovšem o sladký zážitek z brilantních dialogů, které téměř nikdy neklesnou na úrovni a neskutečně baví. O velmi živé herectví, neotřelé nápady při zpracování, legraci a velmi silnou cestu, kterou spolu s hrdiny máte možnost projít v sedmi sériích. ()

Marrianna

Pamatuju když jsem na to pravidelně koukala a nemohla se nabažit pohledu na Nicholase Brendona - ten je pro mne přitažlivý a taaak sexy ještě teď, ale Buffy tak ta už by mě nesvedla, ale ze sentimentu poctivé 3* ()

Pai-Mei

Nič extra, no značná časť epizód sa vydarila, takže aj keď len náhodou prepnete na už rozbehnutú časť, buďte si istí že to dopozeráte do konca. ()

Dlo'h-osh

Jeden z nejhorších seriálů všech dob, 2. místo v padesáti nejlepších seriálech všech dob je snad špatný vtip.. Boje s upíry působily kvůli Buffiině nemotornosti zoufale trapně a části ve škole byly nudné. Možná dobré jako oddechovka pro děti, jinak jasný odpad! ()

lord Ball

No tři hvězdičky jsou v celku na tento seriál nadstandardním hodnocením. Na jednu stranu je zde příjemná hlavní představitelka Sarah Michelle Gellar, na straně druhé pro mě neuvěřitelně nesympatická Alyson Hannigan. Příběh je takový nemastný neslaný, 16-ti letá dívka vraždí upíry jak na běžícím pásu, mezi tím řeší osobní problémy s láskou a tak dále bla bla bla. poslední dobou mě seriály s tématikou řešení vztahů středoškoláků naprosto vytáčí. No ale to není jen problémem tohoto seriálu ale spíše většiny ostatních. Nejvíce se mě ale stejně líbí jak dostane taková drobounká holka vždycky nakládačku a pak se zmátoří a stejně je přemůže to je u mě síla vůle :-) ()

petrik11

U Buffy sa mi páčili najmä prvé diely, neskôr sa už nápad ošúchal, tvorcovia už prakticky nemali čo ponúkať a Buffy už len kecala a kecala a kecala. Inak Sarah je veľká sympaťáčka. A dej na chvíľu oživila aj Dushku ()

mišulka66

Buffy byl seriál mého mládí a zároveň s čarodějkami jsem si je jako náctiletá oblíbila a hltala je... Když vidím dnes tento seriál, přijde mi to spíše jako parodie a seriálu se spíše zasměju. Jen kvůli nostalgii 3* ()

Mire

Teraz keď mám za sebou aj trretiu sériu, ktorá takpovediac zakončila "klasickú" éru tohto seriálu, som si na tento seriál už vytvoril určitý názor a môžem ho hodnotiť. Keď som ho začínal v auguste pozerať, nevedel som celkom do čoho idem. O tému upírov som sa nikdy predtým nezaujímal. Napriek tomu som to riskol a začal seriál sťahovať a následne pozerať. Na doporučenie medzi komentármi v originálnom znení, čo všeobecne preferujem pri seriáloch. Je pravda, že prvá sezóna nebola ešte bohviečo - aj to je dôvod prečo som sa rozhodol hodnotiť po troch sezónach, aby som seriálu dal šancu - a vyplatilo sa. Scenáristicky to bolo ešte slabšie, herecky logicky takisto. No ale seriál začal rásť každou ďalšou sezónou a od druhej sezóny som sa už začal celkom slušne namotávať a tretia sezóna ma už úplne pohltila. Hodnoteniu 52% skutočne nechápem - ono človek by povedal, že je to blbosť kde sa zabíjajú démoni, ale v skutočnosti ide o seriál, kde sa riešia hlavne medziľudské vzťahy a cesta životom mladej dievky ktorá sa stala vyvolenou, vďaka čomu nemôže viesť normálny život ako jej rovesníci. Devízou tohto seriálu je samozrejme krásna Sarah Michelle Gellar, ktorá či chce či nechce, bude už asi navždy spájaná ako tá čo premnožiteľka ktorá hrozí upírom s dreveným kolíkom v ruke. Moje ďalšie obľúbené postavy sú samozrejme Willow, ktorú hrala vtedy mladá Alyson Hannigan, ktorá v súčasnosti v How I Met Your Mother je už dosť nevýrazná a oveľa sympatickejšia je mi práve v tomto seriáli ako slušne dievča a zároveň "šprtka", ktoré v sebe prebudí záujem o čarodejníctvo. Ako upírsku "dvojníčku" ktorá sa objavila v epizóde 'Doppelgangland' som ju fakt žral :) Charizmatický David Boreanaz ako Angel samozrejme takisto veľmi dobrý, ako záporák bol skutočne skvelý. Nicholas Brendon ako Xander mi svojími "duchaplnými" hláškami často liezol na nervy, ale už tak nejak som si naňho zvykol, ako na namyslenú krásavicu Cordeliu :) Ospevovaný Spike ma zatiaľ veľmi nezaujal. Možno to bude tým že podstatnejšiu rolu bude mať až neskôr, ako som čítal. No a vo výčte nesmie chýbať samotný majster pozorovateľ s neodolateľným anglickým prízvukom, Giles (Anthony Head). Chválim aj hudobnú stránku veci, rockovo ladenú zvučku (dnes na niečo takéto už asi nenatrafíte) a pekný doprovod pri citovo ladených scénach. Zhrnuté a podčiarknuté, ako niektorí hovoria že keď sa prekusnete cez nezáživné začiatky, tak sa môžete tešiť na to najlepšie - skutočne môžem potvrdiť. Veľmi sa teším na ďalšie pokračovanie, ktoré už bude síce bez Angela, Cordelie a stredoškolského prostredia, ale pribudnú nejaké nové postavy a tiež som zvedavý na ďalší vývoj postáv a seriálu a rovnež súčasne začínam sledovať aj spin-off Angel, ktorý podľa popisu a niektorých prevzatých postáv naväzuje na Buffy, takže ešte nejaký čas budem mať čo pozerať :)) Hodnotím zatiaľ štyrma hviezdičkama - od prvej sezóny ktorá bola za dva pribudla každej ďalšej jedna navyše. Uvidíme či dostiahne aj piatu :) ()

Dashiella

Kde začať. Buffy je nepochybne skvelý seriál, má skvelé zápletky, budovanie charakterov a ich vzťahov, niekoľko výnimočných častí a predovšetkým super záverečných 30 minút. Osobne som mala zo začiatku problém s mnohými postavami, myslím že tak okolo tretej série som si ich dosť obľúbila ( až na pár výnimiek, zdravím pána Boreanaza). Piatu hviezdičku mi ale nevyhnutne kradne samotná postava Buffy. Nemala som ju rada, nefandila som jej, nevadilo mi, či zomrie, bolo mi fuk, či ju niečo trápi, kto jej ubližuje. Nech bolo všetko ostatné akokoľvek super (a to teda pre mňa nebolo 100% času), toto je prvok, ktorý mi často bránil užiť si tento seriál naplno. Je to ťažko konkretizovať, nebolo to asi výkonom SMG, je to môj osobný problém a bude navždy. Každopádne, áno, Buffy je zbytočne podceňovaný seriál a som rada, že som ho videla celý. ()

konysua

Kdo nebyl zamilovaný do Buffy má rád penisy. Zajímavé díly, charaktery nijak neurazí a Angel byl frajer a Buffy jsem ho přál. Je to pár let co jsem viděl nějaký díl, ale plakát mi to hned oživil. 8/10 ()

helrohir

Tento seriál ma veľmi nebavil ani keď som bol v teenagerskom veku, tobôž teraz, ale Buffy je poriadne sexi a nie je to vyslovene shit, takže dve hviezdičky sú tak akurát. ()

Joss Whedon prolomil mlčení

Joss Whedon prolomil mlčení

18.01.2022

Je to zhruba rok, co jsme psali sérii článků na téma pozadí vzniku filmové Ligy spravedlnosti, kde po odchodu Zacka Snydera vznikl obří střet mezi hercem hercem Rayem Fisherem a zastupujícím… (viac)

Buffy čeká restart

Buffy čeká restart

22.07.2018

Kultovní seriál Buffy, přemožitelka upírů se dočká rebootu. Studio Fox ve spolupráci s tvůrcem původního seriálu Jossem Whedonem (Avengers 1, 2) v roli producenta hodlá seriál restartovat s černou… (viac)

Joss Whedon se vrací do televize

Joss Whedon se vrací do televize

15.07.2018

Režisér prvních dvou Avengers Joss Whedon se mezi geeky poprvé proslavil díky seriálu Buffy, přemožitelka upírů. Od té doby měla jeho kariéra jenom vzestupnou tendenci, jenže pak přišlo zklamání řady… (viac)

Spielbergova apokalypsa se blíží

Spielbergova apokalypsa se blíží

30.09.2012

Přesněji „robokalypsa“. Dlouhá léta připravované historické drama Lincoln je připravené na start v kinech (oficiální světová premiéra 16. listopadu) a Steven Spielberg se může zase pustit do něčeho… (viac)