Začne to fotografií a vzkazem na ní: "Zab ho!" A od té chvíle se odvíjí tajemný a drsný příběh Leonarda. Jeho žena byla napadena, zavražděna a on si skoro nic nepamatuje. Jeho krátkodobá paměť je pryč. Leonard se ale musí pomstít. Okamžitě jde po vrahovi. Aby nějak kompenzoval výpadky paměti, všechno si fotí, cvaká spouští na svém Polaroidu jako blázen a podstatná fakta si nechává tetovat na tělo. Story je vyprávěna zvláštním způsobem. Každá důležitá filmová scéna končí tam, kde předchozí začala, a tak musíme být pozorní, abychom ten zvláštní propletenec dějů a potkávajících se postav dobře vnímali. K hlavnímu hrdinovi se přidávají další - ukecaný Teddy a barmanka Natalie. Všichni jsou s vraždou nějak propojeni. Ale pořád se nám do mysli vnucuje klíčová otázka: Je skutečně vrahem John G, jehož jméno má Leonard vytetováno na prsou? (oficiálny text distribútora)

stration

Tak tento film mě dostal. Viděl jsem desetkrát a pořád se snažím objevovat nové detaily a znovu docházím k tomu, že jde o geniální dílo. Jedna z mála šťastných rolí Guy Pearce i Carrie-Anne Moss, zato další neomylná trefa Christophera Nolana, jehož filmy jsou až nebezpečně dokonalé. ()

katuska138

Napoprvé jsem nepochytila úplně všechno, ale i tak mě ten konec naprosto dostal. Druhé a třetí shlédnutí mě jen utvrdily v tom, že Nolan je vážně dokonalý režisér. Nikdo jiný nedokáže vymyslet takhle chytrou kriminálku od které nesmíte spustit oči, protože by vám utekly podstatné věci. Děkuji za to, že existuje takový režisér! ()

MATADOR

Jak bych jen vysvětlil svůj rozdílný názor proti většině absolutně chválících? Přesvědčení! Memento je úžasně napsané, divák si jej užívá, ale celkově mi herci moc neseděli. Ok, Guy je ve své roli vážně dobrý, stejně tak i Carrie, ale já jim to moc nežral. Nežral jsem jim to vůbec a jediné postavy, které mě bavily, byly ty vedlejší, i takový Joe Pantoliano bavil ... jen hlavní dvojice mě tak trochu nudila a vlastně jsem měl v jeden moment trošku problém Memento dokoukat. I přesto se ale jedná o parádní snímek a svou originalitou by se měl zařadit po bok filmů podobných kvalit. ()

major.warren

Nolan je velký vypravěč. Memento je originální hra na osamělé večery. Kdo čeká od filmu čistou detektivku s občasnými skoky v čase, má smůlu. Tenhle film totiž nehraje podle žádných pravidel ani diváckých očekávání. Nolan zaměnil a záměrně podvrátil funkci syžetu a fabule (tzv. proti proudu času). Pochopit napoprvé podle mě není možné. Ale čím víc člověk nad filmem zpětně přemýšlí, tím racionálněji se jeví. 7/10. ()

beran-ek

Film začínající jak se patří.. od konce. Perfektní nápad, perfektně zrealizovaný a natočený. Asi nejoriginálnější krimi co jsem viděl. ()

Hamaradža

Najlepšie Nolanovo dielo. Nadfilm ktorý získava na sile každým ďalším zhliadnutím. I like to remember things my own way. How I remembered them. Not necessarily the way they happened. (Lost Highway) ()

runner85

film ktorý by bol za normálnych okolností iba priemernou kriminálkou, no fakt že dej je od konca s toho robí skvelé dielko + ešte samostatný prolog ktorý nám tiež pomáha veľa pochopiť ... no skvelé ! ()

JohnMiller

Má to veľmi silný a originálny námet. K tomu čudesne nasekaný scenár pri ktorom treba držať neustále zvýšenú pozornosť aby divákovi neušiel žiadny detail, scénky prechádzajú chronologicky ale zároveň retrospektívne. Ťažko sa mi to vysvetľuje. proste to treba vidieť. Avšak cez túto relatívne zaujímavú omáčku tu nemáme prakticky žiadny poriadny príbeh. Hlavná postava sa snaží zabiť muža ktorý jej zavraždil manželku. V deji sa stretneme ešte asi zo štyrmi, relatívne rozvinutými vedľajšími, postavami ináč je to celé dookola o znovu spomínaní. Je to natočené skvelo, má to hlbokú myšlienku ale mňa to až tak nechytilo. 4* je odo mňa adekvátne hodnotenie. ()

gegina31

Manžel to vystihl dobře. "Aby zakryli, že je ten film o hovnu, tak ho natočili pozpátku". Ale povedlo se jim to. Bylo to zajímavý a napínavý. Akorát závěr bych ještě trochu rozvedla. Minimálně bych tam hodila znovu to, co bylo na začátku. No tak jsem si ten kousek pustila znovu. ()

AffectedFace

Jeden z nejoriginálnějších filmů všech dob.. Ale stejně nemůžu dát plný počet, určitě je to skvělá hádanka na zamyšlení, je to i dokonce postupně hezky vyprávěné, ale chybí tomu něco, nedokážu popsat "CO". ()

dom156

Takový senza nápad může vymyslet pouze génius. Děj který teče opačným směrem než v dalších 99,99% případů. K tomu do toho zakomponované promluvy hlavního herce a konec který vše postaví na hlavu, ale víc prozrazovat nehodlám. Herecké obsazení je také velmi slušné až jsem si z toho chvíli připadal jak v Matrixu. Jediné co u mě snižuje hodnocení je velmi dlouhá doba k zorientování ve filmu, než jsem vše pořádně pobral utekla skoro třičtvrtěhodinka. Jinak velmi vřele doporučuji. ()

Skip

Měl jsem z tohoto filmu pocit jakési stísněnosti. Až natolik mě do sebe jakoby vtáhl, čímž jsem se dokázal identifikovat s hlavním hrdinou. Přesněji řečeno, neustále jsem si představoval, jaké by to bylo, kdyby se něco takového stalo mně. Hrozné! Mám na mysli tu situaci:-) Film je perfektní. Nevzpomínám si, že bych někdy viděl film, který až tolik vyžaduje neustálou divákovu pozornost. A klobouk dolů před scénáristou, režisérem a střihačem, protože tohle udržet nějak pohromadě, aby se to nerozpadlo, musel být pořádný nápor na bedny. ()

sssssycak

"Nepamatuji si, že mám zapomenout." Opravdu silný film. Pomalý rozjezd je bohatě vykompenzován třeskutě nabitým závěrem, který vás nenechá v klidu a donutí přemýšlet. ()

higuain

Na motivy bratrovy povídky si Nolan napsal a zrežíroval parádní vstup mezi filmařskou elitu. Memento je fajn vidět víckrát, je to pak ještě větší zábava. ()

marleyy

95% Minimálně dvakrát se člověk na Memento musí podívat, aby docenil jeho naprostou brilantnost. Věřím, že podruhé to bude ještě lepší. Rozhodně jsem jej neviděl naposledy. ()

Aleee89

V době, kdy vzniklo Memento, Nolan rozhodně nebyl zavedenou značkou tak, jako jí je teď. Už ale u tohoto filmu bylo jasné, že v tom chlápkovi něco dříme. Memento je totiž z naratologického hlediska zajímavý a neobvyklý film plný hříček (i když zdaleka ne první svého druhu), budete si u něho lámat hlavu a na konci budete mít potřebu podívat se znovu, protože si nebudete jisti, zda jste pochopili všechno. A myslím, že pochopit všechno je těžké, ba skoro nemožné. Ta touha vracet se, přemýšlet, vrtat se v tom, to je prostě geniální tah. Originální film se skvělými herci ale dle mého nemá jediný výklad, takže si mozkové závity můžete namáhat donekonečna. ()

kajas

"Fajn, co to dělám? Asi honím toho chlapa.. On honí mě!" Ani na vteřinu jsem neodlepila oči od obrazovky, urputně jsem se snažila všechno pochytit, ale Nolan mě zase dostal. Geniální ve všech směrech, ďábelské, originální. Takhle si představuji film pro náročného diváka :). ()

L_O_U_S

Christopher Nolan točil skvělé filmy mnohem dřív, než se pustil do přehajpovaného Batmana a dal se dohromady se sebevykradačem Zimmerem (ano, musím se o něj otřít při každé příležitosti, protože ho opravdu nemám rád). Memento je velice originálním, provokativním a neustálé soustředění vyžadujícím snímkem, který dokáže na diváka přenést pocity člověka trpícího anterográdní amnézií. Scénáři a režii není vůbec co vytknout, herecké výkony skvělé, hudba padnoucí. (924., 30. III. 2014) ()

Ombe

Nejdřív jsem si uvědomil, že to není jako Pulp fiction. Pak jsem si opravdu myslel, že jsem pochopil. A nakonec jsem pochopil, že jsem nic nepochopil. Ale měl bych to hodnotit negativně? Nikdy mě nic nenutilo tak přemýšlet jako Memento! ()

43. Letní filmová škola začíná 28. července

43. Letní filmová škola začíná 28. července

18.07.2017

Největší prostor bude věnován švédské kinematografii, na kterou se zaměří blok Fokus. Ze Švédska přijedou také významní hosté: svou retrospektivu na LFŠ uvede Tarik Saleh, k němu se přidá i jeden z… (viac)

Nolan lanaří Deppa do sci-fi

Nolan lanaří Deppa do sci-fi

26.10.2012

Pořád není úplně jasné, jaký bude další režijní počin Christophera Nolana. Film Transcendence, o kterém je řeč, bude totiž „jenom“ produkovat (jak jinak, spolu se svou manželkou Emmou Thomas). Režii… (viac)

Spielberg a Nolan – zaručená spolupráce

Spielberg a Nolan – zaručená spolupráce

25.03.2007

Není žádnou novinkou, že Steven Spielberg se už několik let intenzivně zajímá o nejnovější vědecké objevy ohledně teorie relativity a červích děr, jimiž se prý dá cestovat nejen do paralelních… (viac)