Detektivové Will Dormer (Al Pacino) a Hap Eckhart (Martin Donovan) vyšetřují případ nedovoleného přistání, avšak jsou odvoláni, aby pomohli objasnit brutální vraždu středoškolské studentky, která se stala na Aljašce. Tam se setkají s místní mladou detektivkou Ellie (Hilary Swank), která podivínského Dormera obdivuje už od dob, kdy chodila na Policejní akademii. Má ještě schovanou školní práci, ve které analyzovala jeho geniální postupy.
Vypadá to, že rutinní metody budou k nalezení vraha stačit, ale hlavním podezřelým je chytrý a manipulativní spisovatel Walter Finch (Robin Williams), který Dormera deptá a stane se jeho noční můrou. A pak je Hap zastřelen... (Bontonfilm)

wipeout

Insomnia je ako balzam na dlhšie zanedbávanú ranu, pretože prináša to čo sa už v posledných rokoch je hotovou raritou: kvalitný krimi thriller! Atmosféra silne podporená prekrásnymi scenériami a polárnym dňom bez prestávok zahaľujúcim celú krajinu do rúška neznesiteľného svetla. Herecké obsadenie nenechávajúce priestor na pochybnosti o výkonoch, no najmä Al Pacino a jeho boj proti veterným mlynom pochybností a hodnôt v hypnotickom stave extrémne skromného dávkovania spánku je obdivuhodný a mierne sa približujúci k neprekonateľnému výkonu Christiana Baleho v Machinist, The. Nevidel som síce Nórsky originál, ale toto bude asi jedna z mála výnimiek zo známeho princípu: málo známy vychvaľovaný originál-snaha o podojenia nejakých tých financií nenažraných akcionárov hlavných produkčných spoločností Hollywoodu. 4,5* ()

Chrysopras

Al Pacino rullezzz! Dobrej námět, velmi dobré herecké výkony pod vedením mistra Nolana. Drobet zklamání přichází s poněkud patetickym koncem... Světí účel prostředky ?!? ()

rastlinka

Nebol v tomto filme Al Pacino na drogách či pod vplyvom alkoholu? Alebo, nemala jeho postava náhodou čoskoro dostať mŕtvicu? Áno, ja viem, že hral starnúceho unaveného vyšetrovateľa a viem, čo znamená pojem insomnia, ale tie nekonečné grimasy, gúľanie očami a tvár zaspávajúceho človeka, to naozaj nebolo to pravé orechové... Pozeralo sa mi na neho naozaj dosť zle, čo je veľmi zvláštne u tohto herca. Film inak fajn, no vadilo pár chýb a logických dier, aké by som práve od týchto tvorcov filmu nečakala. ()

GILLWANDER

Al Pacino sa nemôže vyspať. Prečo? Insomnia. Skvelý krimi thriller s veľa prevratov v deji, skvelý scenár a pôsobivá rola policajtky v hereckom obsadení Hilary Swank. Samozrejme Al znovu čerešničkou na torte. 85% ()

Miseet

Insomnie je opravdu skvěle natočena a krásně se na to dívá. Je fajn sledovat kriminálku, kde atmosféra pomalu houstne a začne postupně gradovat, přesně tak jak má. Divák se dokáže do jednotlivých postav vžít a zamyslet se nad tím, co je nutí jednat zrovna tímhle způsobem, pro který se rozhodli. Christopher Nolan odvedl skvělou práci. ()

Radda

Skvělý thriller s výborným a poutavým příběhem v ještě lepším prostředí. První film, který jsem viděl, kde Robin Williams hraje takhle charakterní roli. O to víc mně je líto, že už není mezi námi. Velice mi to připomělo nedávný a podobně kvalitní Wind River. ()

easaque

Mám za sebou filmový srovnávací večer, kdy jsem si pustil kriminálky INSOMNIA v obou verzích: norský originál i americký remake, kterým jsem začal. Jádro příběhu i rozuzlení je samozřejmě stejné. Příběh je docela nápaditý a nezvyklý, tak udrží pozornost až do konce. Američané si svou verzi vyšperkovali známymi herci v hlavních rolích, různými efektními vylepšeními a většími či menšími změnami ve scénáři. Díky tomu remake vypadá efektněji a pro pochopení příběhu i postav jednodušeji. Naopak origiál je sirový, přirozenější a drsnější, což mu spíš přidává na autenticitě a uvěřitelnosti. Každý film má něco do sebe, ale přesto mi byl bližší originál, kterému dávám o 10% lepší hodnocení. ()

Fíla

Někteří si mohou říci nuda. U mě to ovšem neplatí. Už jen proto, že Christopher Nolan dokázal natočit hned svůj třetí velký film s Al Pacinem. Skvost to sice není, ale když si rozebereme krok po krůčku, tak to na čtyřhvězdičkové hodnocení dá. Chválím hlavně spolupráci mezi už zmiňovaným Pacinem a Robinem Williamsem. Insomnia je ukázkou a zároveň návodem, jak být úspěšným režisérem. 75-80% ()

mikinhoo

Film byl úžasný, což o to, Al Pacino a Robin Williams to zahráli skvěle, ale chyběl u toho náboj, který bych očekával u tohoto tipu filmu, proto čtyři hvězdy. ()

honajz2

Tak jsem konečně viděl film od Nolana, který by se mi fakt líbil (ani Počátek mě moc neoslovil). Tohle má fakt všechno, co to má mít - silnou atmosféru, napětí, zajímavé postavy, zajímavý příběh... Pravda, je tu několik málo utahaných míst, ale to je snad jediná vada tohohle filmu. Ale jo, fakt se mi to líbilo. Možná se mi nakonec Nolan nebude zdát přeceňovaný, i když, uvidím, co mi přinesou jeho další filmy. Tenhle byl ale fakt skvělý a povedený a mě hned několik dobrých scén. 5* ()

lekr

Jednoznačně nejhorší film současného Hollywoodského génia Christophera Nolana. Insomnie má předpoklady k tomu stát se dokonalou psychologickou hříčkou, ale využívá jich sotva z poloviny. Snímku sice nechybí mrazivá atmosféra a některé skvělé momenty jako třeba honička na kládách, ale po celou dobu filmu jsem čekal na nějakou šokující pointu, která mě totálně odrovná, ale místo toho jsem se dočkal jen nezajímavého a předem odhadnutelného konce. Bohužel, tentokrát mě Nolan nedostal ani omylem. ()

Martin741

Insomnie je vyborny film z ruk rezisera Christophera Nolana, ktory uz svojim Mementom dokazal, ze vie hrat. Tomuto perfektnemu psychologickemu filmu suverenne kraluje Pacino, ktoremu uspesne sekunduju Williams /hlavny zaporak/ a mimoriadne krasna Swank, na ktoru je radost pozerat sa. A aby sme si uzili zaujimavu zapleku, inspirativne prostredie a postupne gradujucu atmosferu, mame vo filme aj par akcnych scen. Reziser Nolan opat dokazal, ze ma talent, co sa len potvrdilo dalsimi filmami. 91 % ()

rakovnik

Film je především hutná psychologická sonda do nitra člověka, který se zmítá v těžkých životních stavech. Vše je navíc znásobeno otupělostí a ztrátou schopnosti přesného uvažování, způsobené nespavostí. Al Pacino zahrál i kruhy pod očima tak, že jej podezřívám, že po dobu natáčení opravdu nespal. ()

Tuomi

Žádný zvláštní děj ani zpracování. Snad jen kvůli dobrým hercům, kteří udržovali určitou dávku napětí, si film zaslouží 4*. ()

Petoss1

Ďalší z Nolanových výbornych filmov, samozrejme skvely Al Pacino ktorému sekunduje tiež výborny Robin Williams + Hilary Swank herečka s veľkým talentom. Skvele natočené skvele zahraté, čo dodať ! 88% ()

cariada

Celkem solidní krimi. Komisař přijede vyšetřit vraždu studentky na Aljašku pomáhá mu kolega a místní pohledná policistka. Při jedné akci v mlze je omylem inspektorem zastřelem jeho parták ,ale komisař to nikomu neekne a nechá si to pro sebe jenže to viděl vrah a začíná hra kdo s koho. Je zajímavé sledovat jak inspertor trpí nespavostí díky neustále trvajícímu polárnímu dni. (asi to musí být zajímavé celou noc světlo) ()

selviskhed

O tom, že spravidlivý hledá světlo, kdežto hříšník se světla bojí a utíka se do temnoty, aby jeho špatnost zůstala skrytá. Tenhle film si ale červenou nezaslouží. Nolan je asi můj nejmilejší režisér, ale tohle je průměrná, šedá, nezajímavá detektivka. Vůbec nechápu, co Nolana vedlo k tomu předělávat film s takovýmhle scénářem. Pro mě veliké zklamání. Když jsem viděl 30 dnů dlouhou noc, přišlo mi chytré umístit příběh hodně na sever. Využít polárního dne je taky chytré, obzvlástě když vám dochází, které věci by Will Dormer dělal v noci. Díky krásné přírodě nás kameraman trápí hromadou panaromatických obrázků a to mě nudí. Výborné jsou naopak záběry z vody z poza klád, které působí dost znepokojivě. Vtáhnout diváka do vnímání mysli s narušeným viděním světa dokáže spíše Aronofsky nez Nolan. Al Pacino nebyl dobrý a Williams mi vylozene lezl na nervy. Porad jsem se tesil, ze se oboum postavam bude darit stridave drzet jeden druheho v šachu, jenze tohle evidentne neni Dokonaly trik:/ Ještě jednou: veliké, veliké zklamání. Škoda. ()

Oppenheimer bude nečekaně eRko

Oppenheimer bude nečekaně eRko

02.06.2023

Nový snímek režiséra Christophera Nolana (Temný rytíř, Počátek) Oppenheimer se oficiálně stává jeho prvním eRkem za posledních 21 let. Naposledy mu byl tento rating udělen u filmu Insomnie. Důvody… (viac)

Zemřeli Robin Williams a Lauren Bacall

Zemřeli Robin Williams a Lauren Bacall

13.08.2014

Renée a její „OKO“

Renée a její „OKO“

04.10.2005

Obliba v předělávání klasických hororů země vycházejícího slunce a jejího blízkého okolí neustala. Renée Zellweger si zahraje hlavní roli v připravovaném remaku úspěšného hong-kongského hororu Oko,… (viac)