Chobotnica

• Česko Chobotnice (viac)
Taliansko / Francúzsko / Rakúsko / Španielsko, (1984–2001), 68 h 23 min (Minutáž: 52–114 min)

Michele Placido, François Périer, Paul Guers, Remo Girone, Patricia Millardet, Nicole Jamet, Florinda Bolkan, Jacques Dacqmine, Cariddi McKinnon Nardulli (viac)

Policajného inšpektora Corrada Cattaniho preložia na Sicíliu. V policajnej praxi sa špecializuje na mafiu a s ňou prepojených priekupníkov s drogami. Transakcie týchto „legálnychˮ obchodov chráni banka, a preto vyzerajú legálne. Komisár Cattani sa kvôli profesionálnemu prístupu a nasadeniu stáva terčom vyhrážania. Po únose vlastnej dcéry musí Cattani odvolať svoju obžalobu proti hlavnému podozrivému. Komisárovu dcéru Paolu po únose v zúboženom stave prepustia a komisár Corrado spúšťa nemilosrdnú odvetu voči zločincom. Seriál má v sebe takmer surovú realistickú sugestívnosť, nemazná sa s predstavením postáv, okolností, prostredia a činov. Každá časť končí v najnapínavejšej chvíli. Seriál sústredene odkrýva aj osobný život hlavného hrdinu. Profesijné a osobné sa v Chobotnici neraz priam bytostne prepája rovnako ako v živote. Ústrednú postavu komisára Corrada Cattaniho stvárnil Michele Placido... Po odvysielaní prvej série seriálu sa mafia vyhrážala celému štábu aj hlavnému predstaviteľovi. Filmári preto presunuli nakrúcanie z Talianska do iných európskych krajín – do Švajčiarska a  do Nemecka. (RTVS)

Recenzie používateľa topi80 k tomuto seriálu (55)

Episode 5 (1987) (S03E05)

Zajímavostí dílu, ve kterém se toho děje opravdu hodně (a exceluje zejména Terassini) je závěrečný rozhovor Cattaniho s ctihodným senátorem, který mu o tom, kterak se člověk ocitne po uši ve špíně, řekne v podstatě to samé, co před časem jeho učitel Cannito. ()

Episode 7 (1987) (S03E07)

Seriály končí tragicky, seriály končí happyendem. Tato série skončila mým údivem, vyvalenýma očima a dlouhým přemýšlením, co se vlastně stalo. I když nešlo v žádném případě o cliffhanger, skvělá návnada pro sledování dalších sérií. ()

Season 4 (1989) (S04)

Dosud nejlepší série. Pokračuje nám plynulé odstraňování starých záporáků a jejich nahrazování novými. A že to jsou skutečně výstavní kousky. Tano hrající už své samostatné hry, sběratel ušlechtilého umění Espinoza, nijak se nezakecávající Loutkář se svým dokonalým poskokem a spousta dalších. Poslouchat všechny dialogy a plánování intrik je vyloženým požitkem. ()

Episode 1 (1989) (S04E01)

Z těch rozjezdových epizod mě zatím tato, co nás přivádí do čtvrté série, zaujala nejvíce. Tano nám ze "slouhy" pořádně vyrostl, noví mafiáni jsou excelentní, (Loutkář s dabingem Josefa Vinkláře je přímo výstavní kousek) a velká ryba z minulé série je náhle jenom čudlou. ()

Episode 2 (1989) (S04E02)

No vidíte, konečně jsme se v seriálu plném mrtvol, korupce, intrik a špíny dočkali romantické romantické linie s žádostí o ruku a rovněž citlivé postavy s vášní pro sbírání ušlechtilého umění. ()

Episode 3 (1989) (S04E03)

Při tomto seriálu můžete hrát společenskou hru a tipovat, jak dlouho zůstanou kladné postavy naživu. Každopádně další excelentní díl. ()

Episode 4 (1989) (S04E04)

U politiků, kteří toho o sobě tolik vědí navzájem, bych podporu určitě nehledal. Spíše takový zákulisní a pátrací díl. ()

Episode 5 (1989) (S04E05)

Graduje to. Zatím nejlepší díl ze všeho, co jsem dosud z Chobotnice viděl. Nepřekvapivé nedožití se jednè postavy konce dílu, spletence, tajemství i jedno překvapivé namíření střelby jinam. Díl zajímavý též tím, že Tano se tam chvíli usmívá. Jak správně tušíte, není to při nějaké rozkoši či radosti, nýbrž při plánování finančních operací. ()

Episode 6 (1989) (S04E06)

Tak tady máme další strhující závěr, kdy nakonec zase nevíme, kdo toho vlastně kolik vyhrál a kdo toho kolik prohrál. Tedy, s jednou výjimkou. Jen tomu Tanovu emočnímu vzplanutí se mi nějak nechce věřit. Pár Cattaniho známých zůstalo na živu, můžeme čekat jaký bude asi jejich další osud. ()

Il cuore del problema (1990) (S05)

Nejprve je třeba napsat, že ani pátá řada nijak nezaostává za svými předchůdci, naopak plynule rozplétá další chapadla, takže se od lokálních mafiánských strejců z první série dostáváme skutečně ke chlapcům hrajícím vysokou hru, kteří se opravdu nezakecají. I když si sebou nový hrdina také nese své démony, pochmurnost a mysterióznost poněkud ustoupila a místo nich přichází ona vysoká hra, která skrývá o něco méně tajemství, ale právě svým uchycením ve vysoké lize vyvolává u diváka podobné pocity. Tvůrci si vybrali i pár slabších chvilek a tam, kde jsme se minule v ději dočkali sofistikovaných bočních uliček, je zde použitá někdy příliš přímočará zkratka. Pátá série přinese spravedlivému divákovi uspokojení i v tom, že tentokrát se nám mafiáni více soustředí na likvidaci sebe navzájem, nežli na likvidaci nepohodlných správňáků. Vysoký počet přeživších klaďasů je zakončením v tomto seriálu neotřelým. A nový hlavní hrdina? Zvládl svým charismatem skvěle navázat na Cattaniho. ()

Episode 1 (1990) (S05E01)

Před tvůrci byl těžký úkol. Navázat na předchozí sérii a současně to vzít za úplně jiný konec. Ale podařilo se na jedničku. První díl zhlédnut a už se nemůžu dočkat, až si pustím další. ()

Episode 2 (1990) (S05E02)

Pěkně se nám to všechno zamotává. I když jsem už dost věrným divákem Chobotnice na to, abych tušil, že ne na všechno dostanu na konci odpovědi, na rozmotávání se víc a víc těším. Seriál si rozhodně drží úroveň. ()

Episode 3 (1990) (S05E03)

Jakkoli už jsou odhady, kdo půjde z kola ven, po tolika sériích celkem předvídatelné, povětšinou si to udržuje nějakou vynalézavost, a pokud už to vyloženě nepřispívá k napětí, tak k atmosféře dozajista ano. Ale květiny a poslední přání, s tím tvrůci sáhli co do předvídatelnosti už hodně vedle, byť osoba střelce náhlé překvapení jistě vzbudila. Hodnocení kvůli tomu ale snižovat nebudu, protože jde o další skvostný díl zahrnující další rozehrávání partie, ale i mysterióznosti. A na podezírání Dejva už byl taky nejvyšší čas. ()

Episode 4 (1990) (S05E04)

Mladý Linori je skutečně hodně zajímavou postavou, která k sobě poutá víc pozornosti, než sám ďábelský (a přesto v této sérii rozporuplný) Tano či i nadále první ligu ve slizkosti a aroganci hrající Espinosa. ()

Episode 5 (1990) (S05E05)

Tak jako v minulých sériích, i zde se nám poslední díl mění spíše v akci a hru o čas. Nejsem si jistý, jestli je Chobotnice typem seriálu, jehož vyústění má spočívat v tom, kolik sekund to ještě potrvá, než to bouchne. Série každopádně končí pro mě překvapivě velkým množstvím přeživších kladných hrdinů. ()

L'ultimo segreto (1992) (S06)

Tady už přecejenom půjdu s hodnocením o jednu hvězdičku dolů. Oceňuji skvěle rozehranou partii a záporáky (anebo to nejsou vždy jen záporáci?) poněkud jiného druhu (místo přemýšlivých mafiánských bossů hovořících v jinotajích tady máme řezníka v pravém i přeneseném slova smyslu), ale jak se blížíme k vyřešení, postavy se začínají chovat nelogicky a konec šesté série tím dost trpí. Na dabing Elišky Balzerové, která pro tuto sérii nahradila Zlatu Adamovskou, se mi taky nepodařilo zvyknout. Moc tomu nepomohlo ani to, že finální záporák nám zde kromě jedné minuty v prvním dílu vlastně nějak nefiguroval a teprve ke konci jsme ho tak měli začít vnímat. ()

Episode 1 (1992) (S06E01)

Trochu bilancujeme a zároveň se seznamujeme s dalším děním. Oproti dřívějšku se tentokrát často dřív střílí a pak teprve vysvětluje. Scéna lanaření byla trochu přepálená, a nelíbí se mi dabing Elišky Balzerové, která nahradila Zlatu Adamovskou. Jinak jsem zvědavý, co se vyklube z poněkud zdekadentnělého Tana. Hrušínský neřekne jediné slovo ani nezmění grimasu, a přesto to zahrál excelentně :-) ()

Episode 3 (1992) (S06E03)

Chapadla se v tomto dílu ještě nesbíhají do jedné chobotnice, takže má takový epizodický ráz a úplně nevtahuje do děje. Rozloučíme se s jednou ?oblíbenou? postavou a dočkáme se přeměny Tana... ...v toho pravého Tana. ()

Episode 4 (1992) (S06E04)

V tomto díle se pořád něco děje a v oněch trojúhelníkových šachách se nejeden divák (včetně mě) bude dozajista trochu ztrácet. Stejně jako v tom, jak nahlížet na tajemného démonického Ribeiru. ()

Episode 5 (1992) (S06E05)

Pomalejší díl. Že by oddech před velkým finále? ()