Chobotnica

• Česko Chobotnice (viac)
Taliansko / Francúzsko / Rakúsko / Španielsko, (1984–2001), 68 h 23 min (Minutáž: 52–114 min)

Michele Placido, François Périer, Paul Guers, Remo Girone, Patricia Millardet, Nicole Jamet, Florinda Bolkan, Jacques Dacqmine, Cariddi McKinnon Nardulli (viac)

Policajného inšpektora Corrada Cattaniho preložia na Sicíliu. V policajnej praxi sa špecializuje na mafiu a s ňou prepojených priekupníkov s drogami. Transakcie týchto „legálnychˮ obchodov chráni banka, a preto vyzerajú legálne. Komisár Cattani sa kvôli profesionálnemu prístupu a nasadeniu stáva terčom vyhrážania. Po únose vlastnej dcéry musí Cattani odvolať svoju obžalobu proti hlavnému podozrivému. Komisárovu dcéru Paolu po únose v zúboženom stave prepustia a komisár Corrado spúšťa nemilosrdnú odvetu voči zločincom. Seriál má v sebe takmer surovú realistickú sugestívnosť, nemazná sa s predstavením postáv, okolností, prostredia a činov. Každá časť končí v najnapínavejšej chvíli. Seriál sústredene odkrýva aj osobný život hlavného hrdinu. Profesijné a osobné sa v Chobotnici neraz priam bytostne prepája rovnako ako v živote. Ústrednú postavu komisára Corrada Cattaniho stvárnil Michele Placido... Po odvysielaní prvej série seriálu sa mafia vyhrážala celému štábu aj hlavnému predstaviteľovi. Filmári preto presunuli nakrúcanie z Talianska do iných európskych krajín – do Švajčiarska a  do Nemecka. (RTVS)

Recenzie používateľa topi80 k tomuto seriálu (55)

Chobotnica (1984)

Absolutní legenda mezi seriály. Na rozdíl od novodobých 24 hodin a podobných klade vysoké nároky i na diváky, jeho pozornost a čtení mezi řádky. Servíruje celou frontu zajímavých postav (na té správné i na té špatné straně) a celkově jde o naprosto nadčasový skvost. ()

Season 1 (1984) (S01)

Po letech mě překvapil ten pomalý rozjezd v prvních třech dílech (přičemž ve třetím se motor téměř zadřel z nečinnosti). Ovšem druhá polovina naprosto strhující, že to milionkrát vyváží. A zvědavost na další série je obrovská. Možná jsem neobjektivní, ale opravdu to jinak než pětihvězdičkově nejde. ()

Episode 1 (1984) (S01E01)

Na to, jakou kultovkou Chobotnice je, jde o rozjezd velmi pozvolný. Značnou část začátku nám zaberou letmé zmínky, kdo je kdo ze sicilské smetánky. Nic moc se zatím neděje, ale v divákovi pomalu vzrůstá očekávání. Ambiciozní komisař do toho jde naplno a pustí se do dráždění hada bosou nohou. Na konci dílu bude všem jasné, že to nebude žádná legrace. ()

Episode 2 (1984) (S01E02)

Radili mu, aby se v prostřední nepohyboval jako had, ale jako lev. Neposlechl. Nebo to bylo obráceně? ()

Episode 3 (1984) (S01E03)

Slabší chvilka seriálu, díl se rýpe v soukromých potížích ústřední manželské dvojice, zatímco dění kolem mafie tentokrát trochu ustupuje do pozadí. ()

Episode 4 (1984) (S01E04)

Po rozjezdových dvou dílech a poněkud zbytečném třetím se začínají dít věci, které vám nedovolí odejít od televize. ()

Episode 5 (1984) (S01E05)

Mohu opsat svůj komentář k čtvrtému dílu. Dusná atmosféra a děj, který nedovolí odejít od obrazovky. Skvostné. ()

Episode 6 (1984) (S01E06)

Výborné zakončení. Na závěrečných dilematech komisaře Cattaniho, která se týkají odplaty a její míry, vlastně zpětně pochopíme, proč do nás tvůrci v prvních třech dílech ládovali více "rodinného dusna", než bylo zdánlivě nutné, a proč byl Corrado vykreslen právě tak, jak byl. Zde na konci se nám tedy sám v sobě pere Corrado otec, komisař Cattani - co jsou pro něho paragrafy a nepřekročitelnost práva nade vše, a mstitel. Po skončení zůstává víc otazníků než vyřešeného. A to je dobře, můžeme se těšit na další pokračování ve 2. sérii. ()

Season 2 (1986) (S02)

Také druhá řada má svou nespornou kvalitu. Zatímco první řada nám představila lokální zločinecké struktury (byť s politickým krytím v Římě), zde nám chapadla chobotnice zaklepají i o patro výše. A další řady v tom budou pokračovat. S druhou řadou mám jednu potíž, a sice, že není moc pravděpodobné, aby protřelí mafiáni skočili Cattanimu po všem, co zažil, na jeho fintu a motivaci. ()

Episode 1 (1986) (S02E01)

Žádné pomalé rozjezdy jako v první sérii se tady nekonají. Každopádně je odvážným scénáristickým kouskem zbavit se zajímavých sympatických postav. ()

Episode 2 (1986) (S02E02)

Bez ohledu na to, o jaký seriál jde, scény z prostředí, ve kterém se částečně odehrává tento díl, jsou vždycky vděčné. ()

Episode 3 (1986) (S02E03)

Musím se přiznat, že mám trochu problém pochopit, kde se v jinak krajně podezřelých mafiánech bere důvěra v Cattaniho. Já sice nejsem protřelý mafián, ale bylo by mi jasno, že mi půjde po krku. Tato série každpopádně nabude na obrátkách až od dalšího dílu. A ono je to vlastně tak správně. ()

Episode 4 (1986) (S02E04)

Jet domů není zrovna nejchytřejší nápad (teď nemluvíme o Cattanim, který, jak už to bývá, bude na místě opět pozdě). Chapadla se zamotávají. Na to, že si v podstatě dvě odnože stejné party poměřují pindíky, je tady docela dost zbraní (těch zákulisních pochopitelně mnohem více, než těch střelných). ()

Episode 5 (1986) (S02E05)

Jak už to u předposledních dílů série bývá, tento je opravdu pořádně napěchován. Marno tady o něm diskutovat, však on to tam Corado trochu zrekapituluje, aby se člověk v těch chapadlech zase trošku zorientoval a udělal si inventuru i v jeho pohnutkách. ()

Episode 6 (1986) (S02E06)

Převtělíme-li se do Cattaniho, tak to zadostiučinění na konci asi nemůžeme považovat moc za dostatečné. Ostatně, on mu to Terrasini předtím celkem přesvědčivě vysvětlil. ()

Season 3 (1987) (S03)

Spirála, kterou roztočila nejen mafie, ale především tvůrci, míří zase o něco výš. Ať už co do vrstev, kam chapadla chobotnice dosahují, tak i do kvality seriálu. V této sérii je nám předložena záplava velmi zajímavých postav, mezi nimiž vyčnívá zejména starý pán. Ten nám leccos o fungování mafie vysvětí, ale po každém jeho výstupu v divákovi zůstane víc otázek než odpovědí. ()

Episode 1 (1987) (S03E01)

A mně ten pozvolný začátek docela seděl, ostatně první série nás také na všechno připravovala pomalu. I ty scény v klášteře plné pánbíčkaření měly nějaký smysl, abychom se na trochu naladili na to, co se v Corradovi odehrává. ()

Episode 2 (1987) (S03E02)

Jak se o vás začne zajímat Cattani (ať už v soukromí nebo služebně), je načase mít se docela na pozoru. Jak se přesvědčí i Laudeo. Pomalý rozjezd ani důraz na nějaké to sbližování mi nevadí, bylo to tak i u předchozích sérií. ()

Episode 3 (1987) (S03E03)

Tady už nám to poněkud houstne. ()

Episode 4 (1987) (S03E04)

Hlavní scénu si pro sebe krade děda, který, jak se zdá, hraje šachové partie nejen s vnučkou, navíc se v prostředí nejrůzněších Tanů, Dinů a Terrasiniů stále dokáže pohybovat lépe, než kdokoli jiný. ()