Po smrti komisaře Corrada Cattaniho si dává soudkyně Silvia Contiová za úkol vypátrat jeho vrahy a dosáhnout spravedlnosti. Díky spolupráci s americkou policií zatýká v New Yorku mafiánského bose, který prozrazuje jména dvou mužů zapojených do vraždy Cattaniho: baron Giovanni Linori, významný sicilský obchodník napojený na mafii, a Antonio Espinosa, tajný organizátor mnoha mezinárodních podvodů. Simon Barth, úředník protidrogového oddělení DEA, který se účastní operace, přesvědčí Davida Licata, aby se infiltroval do Linoriho klanu. Licata je jediný člověk, který přežil masakr policejního týmu před 15 lety spáchaný na Linoriho objednávku. A tak se životy Silvie a Davida protnou v Linoriho vile na Sicílii, kam směřuje i řada minulých a současných nevyřešených záhad. (oficiálny text distribútora)

Al44...

První Chobotnice bez komisaře Cattaniho. Dějově trochu vykrádá třetí a čtvrtou sérii - snaží si z nich vzít to nejlepší. Opět se tu totiž setkáváme s mocnou a bohatou rodinou, která se samozřejmě zaplete s mafiány a postupně za to platí nejvyšší daň. Nový hlavní hrdina D. Licata myslím docela dobře do série zapadl - i on má svoje životní dilemata, které musí postupně řešit. Samozřejmě se tu setkáme s množstvím postav z předchozího dějství, vše na sebe krásně navazuje. Dle mého je tato pátá série sice o něco slabší než původní "Cattaniho série", nicméně i tak si udržuje velmi dobrou kvalitu. ()

Tosca

První čtyři série s Corradem jsou prostě skvělé, ale jakmile Corrado odejde ze scény a od 5. série zde není, tak jde kvalita rapidně dolů a je to jen nastavovaná kaše, což se bohužel týká i skvělé Morriconeho hudby (na Chobotnici pracoval od 2. série, k 1. sérii složil hudbu Riz Ortolani), která je tady už jen rozmělňována. ()

rafzaw

Pátá série byla první po smrti komisaře. Jsem si vědom, že navázat se zajímavým příběhem nebylo jednoduché a myslím, že se scenáristé dost činili, neboť děj této série nejenom navazuje na předchozí díly, ale také vkládá do celého kontextu nové skutečnosti, které vysvětlují události z dávných časů. Zajímavá je celá konstrukce podvodu z roku 1970, a kterýžto podvod se snaží pánové znova uskutečnit. Krátký popis. Nejprve je důležité mít velký obnos peněz (20 bilionů lir), v tom je nejlepší pomocník stát (důvod poskytnutí takové sumy se už vždycky vymyslí). Pak je nutno získané prostředky převést do bankovního ráje v Lucembursku (maličká banka), následně je třeba je tzv. hotově vybrat, nakoupit drogy, prodat a zhodnotit a stejnou sumu vrátit do této banky. Nic se neděje, avšak zisk je čtyřnásobný a všichni účastnici „transakce“ jsou happy. Jenže tomu všemu se snaží zabránit soudkyně Silvia Contiová se svým týmem a hlavně „nová hvězda“ – David Licata. Ten má těm „zlým“ z minulosti co oplácet. A tímto se příběh uzavře, vše do sebe zapadá. Opravdu velmi dobrý počin tvůrců této série. ()

DonBraso

Safra to je let,kdy jsem viděl naposled Chobotnici.Uzrála doba a šup na to.A musím říci,že to má stíle svoje nesporné kvality i po tolika letech.Každý tu jen píše o tom,že Cattani s Placidem šel od válu a už to prostě není ono.Řekl bych to samé,ale tady jde o to,že na šachovnici jsou stále velmi dobře známé tváře.Samozřejmě nemusím chodit daleko a to je Remi Girone jako Tano.Tvůrci jdou na to dobře a samozřejmě nabídnou nové postavičky.Tou hlavní je samozřejmě klan Linori,který tu hrajou vesměs středobod všeho co se v páté sérce stane.Je tu nový vyšetřovatel Licato,který svůj odstín prokáže brzo a v podání Mezzogiorna vlastně nemá chybu.Je přesně jiný než Cattani,má jiné praktiky,jiný souboj s vlastním já a to je dobře.Co bohužel ztrácí kredit celého snímku určitě není hudba,která hraje snad neustále,ale od Morriconeho se vlastně neohraje nikdy,spíš je to občas tragická posloupnost či ještě přesněji střih.Občas se prostě stane,že herci říkají repliku,která má nabádat postavy až někam jedou a najdou tu osobu,přitom před pár minutama už tam byla vyslana tím stejním hercem další posádka.Tohle bylo tak snad třikrát či čtyřikrát za sérii.Nevím jestli jsem až takový puntíčkář,ale bylo to blbé a hloupé.Vlastně celkově střih určitě není zrovna hlavní devizou,kdy hudba rozjíždí svůj kontext právě scéně a ta bezmilosti opustí scénu,aby se hned vzápětí opět vrátila už v jiné hudbě.Jsou to takové mušky,který kazí zbytečně celkový dojem.Závěrečná scéna v posledním díle je bohužel hrozná pitomost a opět dokládá to,že tvůci vlastně vůbec neví,proč tam něco podsouvají a reálně se odehraje scéna jinak.Jinak nemám výhrady a opět La Piovra ukazuje,že prostě tady to smrdět bude ještě dlouho,což však víme.Po dvou dnech jsem to dodíval,což asi i bylo dobře.Je pravda,že části jsou již klasicky delší a určitě né tak krátké jako je zde v textu 5x80.Každý díl má i 100 minut a většinou nepoleví,takže se někdy může jevit díl delší,což zde určitě je.Nebudu asi moc dlouho otálet a rovnou přejdu na šestou řadu,kde nás čeká i Praha.Ale menší oddech si určitě dám jestli Espinosa a další dovolí:)85% ()

borsalino

Patrně v každém seriálu dojdou tvůrci do fáze, že pomalu začnou vařit z vody a obávám se, že pátá řada toto vodové vaření odstartovala. Přestože mi Cattani občas lezl na nervy svým sebenimráním, tak až s pátou řadou dokážu tuto postavu lépe pochopit, jeho neustálé pochyby, obavy, místy až nerozhodnost. Ale tato postava Cattaniho je daleko více životná než postava Davida Licaty. Děj se začíná opakovat, nelogičností, zoufalých zjednodušení a náhod zásadně přibylo. Na konci třetího dílu jsem myslel, že to vzdám, protože seriál už ztratil to temné napětí, bylo jasné, kdo za jaké provázky tahá, lotři už nejsou někde schovaní, ale klidně si vykládají se soudkyní... a celkově je to takové naředěné. Nakonec jsem sledování dotáhl do cíle a byl jsem rád, že už je konec. Do šestky se asi hned tak nepustím. ()

• Zahraniční produkce seriálu byla první, která si vybrala po revoluci k natáčení Prahu. (Arnost.Dadak)