Mission: Impossible Odplata - Prvá časť

• Česko Mission: Impossible Odplata - První část (viac)

Tentoraz sa Ethan Hunt a tím Impossible Mission Force vydávajú po stopách nebezpečnej zbrane, ktorá má potenciál zničiť celé ľudstvo, aby ju zaistili skôr, ako sa dostane do rúk šialenca. Počas svojho náročného a nebezpečného pátrania sa však musí neustále obzerať cez plece, pretože z jeho dávnej minulosti sa vynára až príliš živý prízrak. Gabriel (Esai Morales) poznal Ethana ešte v čase, keď nebol elitným agentom, a pozná každú jeho slabinu. Ethan, pre ktorého bolo zdravie a bezpečnosť jeho blízkych a členov tímu vždy viac,  ako úspešne splnená misia, bude tentoraz možno musieť prehodnotiť svoje priority. (Cinemart SK)

SamGee

Tohtoročné leto nepraje filmovým trhákom. Schýtavajú zmiešané ohlasy a nezarábajú toľko  dolárov akoby chceli filmové štúdia. Ako si vedie očakávaná špionážna snímka Mission: Impossible Odplata - Prvá časť?    Centrom pozornosti sa stáva umelá inteligencia (v angl. AI), ktorá dokáže myslieť i predpovedať budúcnosť. Kvôli jej schopnostiam sa ženú národné tajné služby a agent Ethan Hunt (Tom Cruise) s cieľom ju zničiť. Misia pre Ethana bude aj osobná, nakoľko túto technologiu ovláda Gabriel,  jeho bývalý parťák.    Najnovší Mission: Impossible predstavuje prvú polovicu príbehu, t. j. je rozdelený na dve  časti. Výhodou takýchto dvojdielných filmových eventov je, že trávime viac času s postavami a zápletka naberá na vážnosti. Avšak ich nevýhodou je menší prejav niektorých aktérov a povrchné skúmanie postáv. V tejto snímke Ethanov tím a Gabrielova-Huntova minulosť nedostávajú náležitú pozornosť. Snaď to režisér Christopher McQuarrie vynahradí v druhom diely. Ďalej, som nespokojný so znázornením cliffhangeru, ktoré podľa môjho názoru pôsobí menej tragicky. Posledným negatívom je krkolomné podávanie informácií o samotnej misií získať AI. Čo však musím pochváliť vo filme je náličenie problematiky AI, ktorá v súčasnej dobe silno rezonuje.    Tom Cruise srší nehasnúcim šarmom, ale najlepšie vyniká v kaskaderských kúskoch, kde podáva 100 % výkon. Nové castingové obsadenie je zaujímavé. Hayley Atwell alias Peggy Carter z Marvel Studios udržiava tempo s Cruisom v akcií a chémií. Esaiovi Moralesovi sa darí zahrať nebezpečného zloducha vyžívajúceho v utrpení druhých a Pom Klemetieff prekvapivo dobre hrá mĺkvu bodyguardku. Čo sa týka starých známych, dílerka Alana (Vanessa Kirby) srší sexepílom, Eugene Kittridge (Henry Czerny) slušne hrá nejednoznačného riaditeľa CIA a Ethanovi priatelia (Rebecca Ferguson, Ving Rhames, Simon Pegg) stihnú zažiariť aj napriek ich malému priestoru.    Akčné scény sú alfou-omegou tejto série. V 7. časti Mission: Impossible im nechýba adrenalín, pomáhajú si praktickými efektmi a vyrážajú dych tým, ako budujú napätie.  Hudba sa rozozvučí vďaka bubnom, ktoré dodávajú deju dramatickosť. V neposlednom rade, lokality ako Rím, Benátky alebo púšt Arábie sa prezentujú ako okuľahodiace zábery pre publikum.  Jedinú technickú  chybu vidím v šikmých kamerových záberoch. Tie sa vyskytujú v scénach v Benátkach, keď kamera zachytáva profily charakterov našikmo. A úprimne, pôsobia rušivo.    Hoci Mission: Impossible 7 sa nedokáže ubrániť kvantumu informácií a slabému záveru,  opiera sa o Cruisové akrobatické triky, napínavé akčné sekvencie, nové výrazné postavy a podmanivý  soundtrack. S týmito prvkami robí z M:I 7 skvelým letným kinozážitkom pre milovníkov šialených kúskov Cruisa a špiónskej tématiky.      Príbeh,  herci: 7/10, Tématika o AI, hudba, lokality: 9/10, Akcia: 10/10, Napätie: 10/10, Expozícia, šikmé kamerové zábery: 6/10, Celkovo: 8,5/10. ()

crewSajmon

Výborné navázání na sérii. Filmaři se nebáli nasadit hodně akce a společně s výbornou technickou stránkou se toto pokračování nemohlo udělat lépe. Hlavní zápletka výborná a herci skvěle zahráli své role. Honičky v autech fantasticky natočené + vtipné scény = nejlepší díl série. Za sebe dávám 9,5/10 ()

tybro

Tento díl se vskutku povedl. Umělá inteligence je vděčné téma, kord když se to chytře uchopí, jako v tomto případě. Co je asi určitě jisté, že by měl Ethan v nadcházejícím dílu dlouhý vlasy. Aneb první díl krátký vlasy, druhý díl dlouhý vlasy atd. :-) Ta honička v Itálii by nemusela být tak cukavá. Je divný, jak na plakát k filmu poslední dobou naflákaj všechny hlavní postavy co tam účinkují, jako by si brali příklad od A:Endgame. Kam se poděla kreativita? Snad se "poslední" díl dostane do kin dřív, než ta stávka položí Hollywood :) ()

Grimaldi

Pro mě zcela překvapivě jsem si po shlédnutí snímku řekl že by mi vlastně nevadilo kdyby Tom Cruise tuto misi odmítl. Covidem pronásledovaná produkce je doufám hlavním důvodem této zcela průměrné podívané. Když pominu akci a až na hlavního, nudného záporáka fajn obsazení, dostává divák spíš jen zklamání. Tím největším je rozhodně scénář který je prostý, místy až hloupí, s nefunkčními vtipy, a hlavně opakujícími se vysvětlivkami. Kdybych si dal někdy v budoucnu panáka pokaždé když ve filmu řeknou slovo klíč nebo položí otázku co odemyká, byl bych už po půl hodině opilí a po konci filmu bych měl otravu alkoholem. Druhá část co má přijít za rok toho má hodně co vylepšovat a já skutečně doufám že se jí to bez covidove zátěže podaří. Jinak bude pomyslné finále série smutným koncem pro IMF. ()

halberdier

Sérii M:I jsem začal mít opravdu rád až po McQuarrieho skvělé pětce a šetce. M:I Odplata - První část pokračuje s postavami z předchozích dílů a pro jeho plné vychutání je lepší vidět je vidět - i když nutnost to není. Jestliže byly předchozí dva díly charakterizované velkým množstvím akčích scén, tak v sedmičce je jich méně, za to jsou celkem dlouhé a opět jsou na špičkové úrovni. Závěr s vlakem je nápaditý a napínavý. Víc prostoru tak dostaly konverzační scény, které jsou díky dobrým hercům snadno stravitelné. Nápad s umělou inteligencí není nijak originální a spíš než do série M:I by se hodil do nějaké Bondovky. Rovnež hlavní záporák není tak várazný jako v případě obou předchozích dílů. Přesto je sedmička další povedený díl, který má smůlu, že přišel po dvou vynikajích předchozích dílech. Zařadil bych ho na úroveň Ghost Protocol a stále ho budu mít radši než první tři díly série. ()

imaginer21

Spíš na vlně temnějšího Falloutu než hravého Národa Grázlů. Všechna čest stále svižnému Cruisovi, který se po vydařeném Maverickovi může bez obav věnovat své akční frančíze a spolu s McQuarriem servírovat divákovi jednu prvotřídní akci za druhou. Navíc, dívčí trio bylo pastvou pro oči, Bondi mohou Ethanovi jen těžce závidět. Jen mírně jsem ale cítil jakousi prázdnotu ve vývoji celého příběhu, všechny ty honičky, cirkusácké kousky, přesdržky, výstřely, kopance i bodance se tentokrát děly jen kvůli kouskům kovu a já předpokládám (doufám), že mnohem více špionáže vs. AI nám naloží až druhý díl. Možná až kvůli celkovému výsledku tady přihodím. Hayley Atwell je jednoznačně nejzajímavější (a pro mě nejžhavější) ženskou celé M:I série! ()

Stepca

V této době asi nejlepší akční série filmových blockbusterů a tento snímek to jen dokazuje. Ani poslední přírůstek další záchranné mise světa s agentem Ethenem Huntem a jeho týmem nijak neubírá na kvalitě a stále dokáže zaujmout originálními scénami a nápady z pera McQuarrieho. Od Toma je tu vše, co od něj očekáváme: skákání s padákem, běhání, padání, lezení a mnoho dalších kaskadérských kousků, za které by ve svém věku měl dostat veliké uznání. Ostatní herci ho skvěle doplňují a nová příchozí postava zlodějky se bez problémů začleňuje díky dobré chemii s ostatními postavami a dále se dostává do popředí svým charismatem a zajímavým charakterem. Hlavní záporák v podobě AI je zajímavé okořenění do děje, ale zato lidský poskoci už takový terno nejsou a v příštím díle by mohli dostat větší vývoj jejich osobnosti a příběhu. Atmosféra je oproti předešlým dílům pochmurnější a možná i proto je tenhle díl asi nejvíc odlišný od svých předchůdců. Celkově se jedná o stále dobrou podívanou, s kterou nic nezkazíte. Jsem rád, že si tato série stále udržuje laťku dost vysoko a s dobře vybudovaným koncem první části se snad každý musí těšit na pokračování. ()

bonovox

Po skvelej šestke je pokračovanie misie Ethana Hunta o niečo slabšie, hlavne akcia, aj keď je stále skvelá už neprináša až také wow efekty (ani tak dlho reklamovaný skok s motorkou nie je až takou peckou). Celkovo ale stále spokojnosť, zaujímavý nový záporák a AI hrozba, výborné vygradovanie príbehu vo vlaku a prísľub ešte lepšieho vyvrcholenia o rok, ak to tvorcovia dajú tak ako všetci dúfame, bude do budúcna hodnotenie prvej časti ešte lepšie. Veľmi poctivých 80% ()

kokos.o

Když jsem si šel sednout do kina na Mission: Impossible - Dead Reckoning Part One, neměl jsem příliš velká očekávání. Přiznám, že jsem nebyl úplným nadšencem předešlých sérií, a tak jsem šel do kina spíše jen ze zvědavosti. Ale musím říct, že tentokrát jsem byl velmi mile překvapený! Film mě opravdu chytl od začátku a udržel mě ve svém napětí po celých 164 minut. Akční scény byly fantastické, což mi dodalo opravdový adrenalinový zážitek. Hlavní hrdina, Ethan Hunt, opět podává skvělý výkon, a celkově jsem si užil jeho dobrodružství. Co mě ale opravdu potěšilo, byl příjemný humor, který byl do filmu vkomponován. Dá se říct, že byl osvěžující a přirozeně se snoubil s akčními scénami. Pár vtipů zpříjemnilo chvíle mezi akcí a poskytlo mi příjemné odlehčení. Celkové hodnocení: 8/10  Art: 8/10    Akce: 8/10    Vtip: 9/10    Napětí: 9/10    Láska: 7/10    Soundtrack: 7/10    2D    07/2023 ()

david141474

No a prozatím je tu šlus jedné ságy, ale je jasný, že osmý díl vznikne tak jako tak, takže žádný depky. Je tady jeden nováček v podání Hayley Atwell, která zde byla velice solidní. Jen mě celkem srala ta její neschopnost řídit, to bylo něco, jako hřebík vs oko. Jako u Natalie Emmanuel ze série F&F to ještě je snesitelný, ale teď, když to cpou i do M:l, tak mě to docela irituje. Tak snad tady nevznikne další klišé. Protože sledovat neschopný borky, jak neuměj řídit, to by se nedalo. No, soundtrack je opět solidní, jako vždy. No, nemám pravdu? Herci jsou velice solidní. Herecký výkony jsou božský. Děj byl takovej slabší, ale dal se. Rozhodně to nebylo nic nudnýho, to vůbec. Kurva ty kaskadérský kousky pana Cruise jsou pořád dechberoucí, i když jsem tu jednu scénu viděl v traileru tak na plátně to bylo mnohem lepší. Humor byl na velice solidní úrovni a já se dost bavil. Bylo zde pár návratů z předchozích dílů. Scéna, jak jedna mně oblíbená postava umře, je strašná, ne svým provedením, ale kvůli té smrti, jedné skvělé postavy. Nebudu říkat, jaký, nebo by se tady objevilo hodně nadávek na mou adresu a otázek, proč spoileruju. Takže tak no. Scény v Abu Dhabi, v Benátkách nebo ve vlaku, jsou na filmu to nejlepší. Jen mám problém s jednou věcí, novej dabér u Benjiho a Luthera, tohle mně celkem vytrhávalo z děje, ale tak zase nic tak hroznýho se nestalo. Mám pocit, že tahle série má s F&F hodně společnýho, protože obě značky letos pustily do kin první díl z velkého finále a v obou filmech zemře jedna velice solidní postava. 9,5/10 Kurňa, ať už je tady ten osmej díl, protože já tak strašně nenávidím otevřený konce, že bych se z toho i zbláznil. (Olympia - 20.7.2023) ()

Lukrat

Když jsem seděl v kině a přemýšlel, kdo bude tentokrát hlavním záporákem, ani ve snu by mě nenapadlo, že tato mise bude opravdu nemožná. Série Mission Impossible je tu se mnou od začátku mé filmové minulosti. Osobně si myslím, že první díl už nejspíš nic nepřekoná, i když Národ Grázlů a Fallout byly velice slibné díly. Celkově mě ale tato sága baví a (když nepočítáme první díl, jenž nastavil laťku opravdu vysoko) zraje jako víno. Odplata je skvěle načasovaný trhák s obřím rozpočtem (avšak stále nedostačujícím), ve kterém nám Tom Cruise ukazuje, že opravdu vše lze natočit reálně. Od běhání stovky metrů sprintem, skákání z domu na dům, honičky v autech, přes rvačku na rozjetém vlaku a seskoku na motorce do "nekonečného" kaňonu až po zřícení lokomotivy z hlubokého útesu. Co je tedy problém? Ten spočívá doslova v jádru každé zmíněné akce, potažmo scény. On sice Tom běží po skutečné ulici, ale baráky a lidi jsou přidělány. On sice Tom dává nakládačku záporákovi na rozjetém vlaku, ale opět vše okolo je už dodělané. On sice Tom nechá spadnout lokomotivu do kaňonu, ale do filmu byla zapotřebí jiná krajina, takže opět vše okolo počítačem. A to je, dámy a pánové, ten největší problém. Všichni se snaží, seč jim síly stačí, aby film vypadal uvěřitelně, aby vše (I když se jedná o NEMOŽNÉ mise) tak nějak sedělo a ladilo (A chvílemi se to i daří!) ale pak přijdou scény, které prostě v takovémto filmu, nemají co dělat. Sám se divím, že něco takového Tom schválil, jelikož si všemi těmi efekty, doslova pos*al film, který se mohl státi nejlepším nejen z celé série. Hodně hany, avšak zcela určitě se jedná o jeden z nejlepších dílů celé ságy a o jeden z nejlepších blockbusterů letošního roku. Ve zkratce - pokud druhá část ubere CGI a přidá na realističnosti, máme zde zaděláno na nejlepší díl série a zároveň skvělé zakončení skrze staré známé kořeny ságy. ()

Heywood

Úplně vidím, jak, Rakouskem jede parní lokomotiva na obvyklé lince... tak tady jsme zesmutněl, stejně jako když se vynoří duch ze záhrobí, co všechno ví. To bývalo v nejhloupějších detektivkách minulého století. Tenhle díl, chtělo sestřihat o dobrou půl hodinu...bylo to nudné a vleklé, i ta honička v Římě byla dlouhá... A ta opakovaná zápletka, jak nejvyšší bossové rozvědek jsou vlastně ti nejchamtivější špinavci..To jsou jenom loutky, které někdo s kapitále pase stejně jako dnes pase většinou politiků a ti jsou hloupější a hloupější.. Jinak vše bylo jak u to u TC bývá perfektní (hudba se mě ale také nelíbila) a tak skončím na 70% a bude se těšit na dvojku, která snad bude lepší. ()

BrusVejn

Akčná lahôdka na zaujímavých lokáciach s katastrofálnou zápletkou a nudným antagonistou. Akcia nestojí za reč, tá bola skvelá ako vždy, ale čo bol ten príbeh? Mal som pocit, že sme sa zrazu ocitli v 90-tych rokoch a preto nemohla chýbať zlovestná ruská ponorka, vždy o krok dopredu premýšlajúca vševediaca umelá inteligencia (a kľučik, ktorý ju vypne pravdaže) a hlavný protivník so zmysel nedávajúcou motiváciou. Do toho ešte aby si divák počas premietania vytiahol flip chart a zapisoval si komplikované schémy vysvetlujúc, kto akurát hrá na ktorú stranu a kto ukradol a drží v rukách kľučik. Niežeby ten tupý príbeh úplne pokazil zážitok z filmu, ale očakával som jasnú 5* záležitosť a je ho veľká škoda. A bohužiaľ toto bola iba prvá časť. ()

Dawydov

Po vynikající šestce, kterou považuji za etalon moderního akčního filmu a které bych dal 100 %, je toto výrazný kvalitativní sešup. Scénáristicky je to učebnicová definice plytké honby za McGuffinem (klíč), až je k nevíře, že to takhle opravdu prošlo bez jakékoliv přidané hodnoty. Napětí v akčních scénách je poloviční než minule (kromě závěru, ten je super), zbytečný humor kazí imerzi a až příliš je vidět snaha o prezentaci hezkých kulis na úkor děje. Pořád je to řemeslně a z hlediska production values vysoký nadprůměr, ale zklamání po stránce scénáře a diváckého prožitku tedy veliké. ()

Sharlis

Fenomen, nabuseny perfektnou a napaditou akciou, pribeh putavy s dovtipom. Netreba viac pisat, treba vidiet. Doporucujem komukolvek, bez ohledu na to kolko ti je rokov alebo aky zaner sa ti paci. Tom Cruise nespomaluje, stale na vrchole. Bez okolov jeden z najlepsich filmov roku, ak nie najlepsi. ()

rigby

Tato akční série s Tomem Cruisem mě odvždycky přitahovala víc než podobný James Bond. Proto jsem se těšil na shlédnutí dalšího pokračování. A nebyl jsem zklamán. Nebo jen trošičku. Tom Cruise nám trochu zestárl a už není tak akční jako zamlada. Pořád jsem čekal na nějakou super akci, ale po většinu času se mě snažily uspokojit pouhé honičky v autech. Až ke konci přišlo něco lepšího, při čem se mi opět zatajil dech. Ačkoli by se mohlo zdát, že je tento film mnohem slabší, v celkovém vyznění tomu není tak. Diváka nenechá ani na chvilku vydechnout. Je třeba sledovat každý okamžik, protože stále se něco děje, nebo alespoň něco podstatného říká. Scénář je napsaný opravdu dobře. A už se těším na pokračování... 5- ()

Kushina

Ale jo, dobrý. Pořád to má prvka MI. Jen je škoda, že se do všeho dneska sere AI, to už jsouá hlavní hrdinové tak dobří, že není jiný soupeř, jak technologie? Jinak uvidíme jak na tom bdue part 2, tohle je zatím takový průměr MI, mohlo by to být lepší i horší. 75% ()

Nominace na Ceny Akademie zveřejněny

Nominace na Ceny Akademie zveřejněny