Star Trek: Nová generácia

• Česko Star Trek: Nová generace (viac)
USA, (1987–1994)

Tvorcovia:

Gene Roddenberry

Predloha:

Arthur Conan Doyle (kniha)

Scenár:

Ronald D. Moore, Brannon Braga, René Echevarria, Joe Menosky (viac)

Patrick Stewart, Jonathan Frakes, LeVar Burton, Michael Dorn, Marina Sirtis, Brent Spiner, Gates McFadden, Wil Wheaton, Denise Crosby, Whoopi Goldberg (viac)

Posádka hvězdné lodi USS Enterprise pod vedením kapitána Jeana-Luca Picarda zkoumá galaxii a ve 24. století podporuje mír mezi soupeřícími mimozemskými civilizacemi. (SkyShowtime)

Recenzie používateľa noriaki k tomuto seriálu (61)

Gambit II. (1993) (S07E05)

Skvělá kriminální / dobrodružná / thrillerová epizoda s několika nepředvídatelnými zvraty a netradičním prostředím. Při sledování Star Treku občas zapomínám, že členové Hvězdné flotily jsou nejlepší z nejlepších. Špičkoví odborníci podrobující se přísným pravidlům a neustálému sebeovládání. Je osvěžující se sem tam podívat i do nižších pater společnosti. Jen to nesmí zdegenerovat jako v Picardovi. ()

Vidiny (1993) (S07E06)

Sedmá série mi připadá jako slepenec dříve zamítnutých nápadů. Takových co byly příliš divné, nebo jdoucí proti duchu seriálu. Zápletka Phantasms rozepsaná na dvě věty nepůsobí nijak neobvykle, ovšem kamera a scény použité k budování napětí z ní dělají lehce vyšinutou záležitost. První díl volné série hororových či mysteriózních epizod se ještě drží zkrátka. Ten pravý bizár přijde až časem. ()

Temný kout (1993) (S07E07)

Zdá se mi to, nebo má Lwaxana Troi smůlu na ty nejhorší epizody vůbec? Pamatuju si dvě slušné, ale zbytek je bída, občas prokládaná zmarem. Dark Page by se mezi nimi zařadila k těm snesitelnějším, ale dobrá není. Není dokonce ani lehce podprůměrná. Z téhle pointy měl scénář vykouzlit mrazivější atmosféru. Díky alespoň za Kirsten Dunst. Za rok po premíéře uhranula diváky v Interview s upírem, a pak by ji produkce nikdy nezaplatila. ()

Spojení (1993) (S07E08)

Líbí se mi, jak má kapitán v těhle případech vždy po ruce epesní bundu, zatímco se zbytek posádky plahočí divočinou ve standardní uniformě. Zápletka jako taková mi přišla zajímavá, jen to chtělo hlubší konflikt. Možností k tomu bylo dost. ()

Síla přírody (1993) (S07E09)

Námět je pochopitelně úplně mešuge. Takhle by se žádná rozumná civilizace nikdy nezachovala. Vždyť je to stejně nepředstavitelné, jako kdyby si kvůli jalovému morálnímu gestu evropské státy dobrovolně zdražily dopravu a podvázaly ekonomický rozvoj. To že tohle předsevzetí Star Trek už nikdy nezmínil, je myslím dostatečně výmluvné. ()

Odkaz (1993) (S07E10)

Starosvětská Star Trekovská epizoda, jejíž námět by se víc hodil do TOS, než do TNG. Závěrečná pětiminutovka posunula Data o další pořád kus směrem k lidství. ()

Paralely (1993) (S07E11)

Na tuhle silnou zápletku měli scenáristé vyčlenit celý dvojdíl. Je několik epizod, které bych na to s lehkým srdcem obětoval. Vyplatí se pozorně sledovat děj a dávat dohromady indicie. Jen tak se totiž projeví komplexnost příběhu. A to nemluvím o netušených hloubkách, do nichž se scenáristé vůbec neodvážili. Myšlenek je v ní totiž tolik, že by utáhly celý spin-off. ()

Pegasus (1994) (S07E12)

Pasáže v ENT dávají téhle epizodě šťávu a vyzdvihují ji k těm nejlepším. Bez nich je Rikerovo lavírování příliš povrchní a vnitřní konflikt spíš tušený, než doopravdy odžitý. Terry O'Quinn je sympaťák i jako záporák. ()

Domů (1994) (S07E13)

Objektivně je to spíš slabší průměr, ale za Worfova bratra co se neomlouvá, za motiv putování na pár metrech čtverečních a za nekompromisní řešení morálního dilematu přidávám jednu hvězdičku. Etnické složení té dědiny je ale opravdu divné. ()

Milenec (1994) (S07E14)

Jak už jsem říkal dříve, sedmá sezóna se utrhla ze řetězu a přišla s několika mimózními díly. Tohle je jeden z nich. Zápletka trochu připomíná TOSkovou epizodu Wolf in the Fold. Jenže když dva dělají totéž, není to totéž. Možná protože byla Sub Rosa jedna z mála epizod TNG co jsem měl nahrané na kazetě, tak jsem si k ní postupem času vybudoval vztah, a v hodnocení jsem smířlivější. Nebál bych se říct, že nesoudný. ()

V podpalubí (1994) (S07E15)

V televizní branži se těmhle dílům říká "bottle episode". Jsou většinou levné, natočené bez zvláštních kulis a se zaměřením na vedlejší či epizodní charaktery. Nijak zásadně neposunují celkový děj. A ještě se dá vysledovat jedna charakteristika - pravidelně jsou velice oblíbené. Lower Decks není výjimka a tak není divu, že prakticky stejný recept použil i VOY a DS9. Pokud ještě Discovery zůstali nějací fanoušci, tak tady uvidíte pádný argument pro tvrzení, že je Saru ve velitelské funkci úplný omyl. ()

Tvé vlastní já (1994) (S07E16)

Obě dějové linie by si zasloužily větší péči a více prostoru. A i když to z přiděleného času nevyplývá, tak považuji za hlavní tu s osobním rozvojem poradkyně Troi. Nejen kvůli brutálnímu testu, ale i proto, že potýkání s primitivními civilizacemi už bylo zpracované několikrát a vesměs lépe. ()

Masky (1994) (S07E17)

Tajuplné artefakty, prastaré civilizace, fantasticky pokročilá technika, dotek absolutního neznáma. Tohle všechno mám rád. Proto jsem epizodě odpustil sem tam nějakou drobnou nelogičnost, a předstíral, že nevidím díry v zápletce, kterými by proletěla hvězdná loď třídy Galaxy. Klidně bych si dal i dvoudíl, ideálně kdyby ho někdo mazaný a schopný narouboval na epizodu The Chase. ()

Cizíma očima (1994) (S07E18)

Zajímalo by mě, kolikrát spolu začali Troi a Worf chodit, než se to stalo i v naší realitě. Tady je tuším třetí verze. Mimo tohoto je epizoda zajímavá jen lehkou mysteriózní atmosférou a skvělou rolí Marka Rolstona. Kdybych z Vetřelců nevěděl jaký je to sympaťák, přísahal bych že ročně zardousí alespoň dvě šlapky. ()

Geneze (1994) (S07E19)

Vzpomínáte jak jsem říkal, že se sedmá série utrhla ze řetězu? No tak to může vypadat i takhle. Premisa sice není zásadně odlišná od libovolného zombie filmu, jenže Star Trek má přece na víc. Vtípek o kalendáři potěšil, vypsychlý Picard taky. ()

Konec cesty (1994) (S07E20)

Palčivá potřeba američanů neustále se omlouvat indiánům za způsobená i domělá příkoří je sice do jisté míry pochopitelná, nebo minimálně tolerovatelná, ale nechápu proč je to relevantní pro mírovou smlouvu s Cardassií. Pokud nepřistoupíte na tezi o dědičné vině bílého muže, nemá epizoda moc co nabídnout. Zmagoření Wesleyho Crushera a zprznění původně zajímavé postavy Cestovatele jen podtrhují míru nesoudnosti scenáristy. ()

Prvorozený (1994) (S07E21)

Prázdná epizoda bez pořádné zápletky, napětí i logiky. Takhle plýtvat hostujícími postavami je neodpustitelné. Potěšilo mě jen klingonské divadlo se zpěvy. ()

Pokrevní pouta (1994) (S07E22)

Snaha pouzavírat některé z vedlejších linií seriálu je chvályhodná. Tahle se táhne už od první série a od té doby o ní nepadla ani zmínka, takže ztratila na naléhavosti. Na epizodě je to vidět, protože zamýšleně démonický nepřítel je díky tomu zoufale nevýrazný a ztracený v davu ostatních protivníků. ()

Zrození (1994) (S07E23)

Přiznám se, že jsem nepochopil vysvětlení toho všeho. Možná jsem nedával pozor, ale možná to bylo jen příliš velké mešuge. Pocitově je to typická Star Trekovská epizoda, ale se zápletkou jenž by se hodila do naivnější TOSky, než do racionálnější TNG. ()

Preventivní úder (1994) (S07E24)

Tahle epizoda by se sice nevešla do mojí TOP 10, ale v TOP 20 už by nechyběla. S trochou dobré vůle se dá sledovat jako politický thriller. Obsahuje jednu skvěle nasnímanou a luxusně ozvučenou vesmírnou bitvu a ještě ke všemu se vrátila druhá nejzajímavější vedlejší postava - po nedostižné K'Ehleyr. Patrick Stewart se jako režisér osvědčil určitě více než William Shatner. ()

Zemřel herec David Warner

Zemřel herec David Warner

25.07.2022

Patrick Stewart se vrací do Star Treku

Patrick Stewart se vrací do Star Treku

06.08.2018

Patrick Stewart (Logan, Green Room) si zopakuje svoji nejslavnější roli kapitána kosmické lodi USS Enterprise Jeana-Luca Picarda ve zbrusu novém Star Trek seriálu od CBS All Access. Detaily o příběhu… (viac)

Zemřel David Ogden Stiers z MASHe

Zemřel David Ogden Stiers z MASHe

04.03.2018

Star Trek po česku!

Star Trek po česku!

22.07.2007

Asi bychom jenom ztěží našli kultovnější sci-fi sérii, než je Star Trek. V úvahu připadá ještě Lucasovy Hvězdné války, ale ty nemají tak bohatou historii. Už tomu bude 41 let, kdy byl první díl Star… (viac)