Star Trek: Nová generácia

• Česko Star Trek: Nová generace (viac)
USA, (1987–1994)

Tvorcovia:

Gene Roddenberry

Predloha:

Arthur Conan Doyle (kniha)

Scenár:

Ronald D. Moore, Brannon Braga, René Echevarria, Joe Menosky (viac)

Patrick Stewart, Jonathan Frakes, LeVar Burton, Michael Dorn, Marina Sirtis, Brent Spiner, Gates McFadden, Wil Wheaton, Denise Crosby, Whoopi Goldberg (viac)

Posádka hvězdné lodi USS Enterprise pod vedením kapitána Jeana-Luca Picarda zkoumá galaxii a ve 24. století podporuje mír mezi soupeřícími mimozemskými civilizacemi. (SkyShowtime)

Recenzie používateľa noriaki k tomuto seriálu (61)

Star Trek: Nová generácia (1987)

Ani tak živelný, ani tak dobrodružný, ale zato mnohem vyrovnanější a myšlenkově bohatší seriál, než ten Kirkův. Území Federace bylo ve 23. století z větší části neprozkoumané. Při životě ji udržovala síť slabě bráněných obchodních cest a přetížená Hvězdná flotila plná dobrodružných charakterů. Ke slovu přicházela improvizace a neortodoxní metody. O století později už se kovbojská diplomacie přežila. Kapitáni lodí se z vojáků změnili v ambasadory, pro než je násilí až ta poslední možnost. Ústředním motivem je aristotelovská uměřenost jednání i pocitů. Epizody Nové generace kladou velký důraz na humanismus, liberalismus a snahu o mírové soužití. Spousta z nich má psychologický, nebo filosofický nádech, případně pojednávají o strachu z neznámého. Naléhavosti myšlenky a síly výpovědi neztrácejí ani dnes. ()

Polní soud (1991) (S04E21)

"With the first link, the chain is forged. The first speech censured, the first thought forbidden, the first freedom denied, chains us all irrevocably." ()

Základní povinnost (1992) (S05E19)

Epizoda na níž mnoho fanoušků Star Treku dlouho čekalo. Já ne, mně Wesley Crusher nikdy nevadil. Škoda nevyužité šance navázat na Voyager. ()

Cena života (1992) (S05E20)

Při scénách v simulátoru se mi chtělo ze zoufalství křičet "Proč Bože, proč?". Ale je to marné. Tohle Bůh opustil, a zanechal tu zmar, Lwaxanu Troi a další pohromy. S přehledem nejhorší díl páté série, a pokud by se neprobojoval mezi deset nejhorších dílů seriálu, tak by byl na jedenáctém místě. Druhá vypravěčská linie a Worf s nervama na pochodu byli docela fajn. ()

Ideální partnerka (1992) (S05E21)

Ryzí Star Trek. Filosofický, mnohovrstevnatý, lidský. Epizoda se dá sledovat jako klasické romantické drama, ale zavadí i o myšlenky probírané v Blade Runnerovi 2049. Konec je hořkosladký, ještě znásobený událostmi ze začátku ST Generations. ()

Vymyšlená přítelkyně (1992) (S05E22)

Chápu že Star Trek si nemohl dovolit pravověrný horor nebo tísnivý psycho thriller, ale námět si o to vyloženě říkal. Když už se autoři nevydali do strašidelných vod, měli alespoň zapracovat na napětí. Na subžánr je totiž epizoda až příliš poklidná a závěrečná konfrontace zbytečně krotká. ()

Já Borg (1992) (S05E23)

V námětu a v provedení exelentní epizoda, nicméně vždy se mi zdálo, že je probírané dilema bezpředmětné. Deset minut po příletu Borgů přestane Timova individualita existovat, čímž zmizí jediný důvod proč zbraň nepoužít. ()

Další fáze (1992) (S05E24)

Je lepší nepřemýšlet nad některými nedostatky příběhu, kupříkladu proč "funguje" podlaha, nebo proč nevypadá nikdo z posádky smutně. Mimo těhle pár drobností jde o výbornou epizodu, ztělěsňující vše, co je na Star Treku skvělé. ()

Vnitřní světlo (1992) (S05E25)

Nechtěl bych se pouštět do žádných vyhrocených generalizací. Jenom říkám, že ten kdo na konci nebrečel, tak nemá duši. Zdrcující námět a především čarokrásná teskná melodie přebili nedostatky příběhu a dali vzniknout jedné z nejlepších epizod Nové generace i celého univerza. Až se budu rozhodovat co mi mají zahrát na pohřeb, Inner Light bude vážný kandidát. ()

Šíp času 1/2 (1992) (S05E26)

Oceňuju snahu o humor a nějaké to napětí, ale stejně mi to na dvojepizodu přišlo nevýrazné. Zápletka s upírskými mimozemšťany byla nedomyšlená a nedovysvětlená, a z konfrontace Data se San Franciskem konce 19. století šlo určitě vytěžit víc. Za mě je Time's Arrow asi nejslabší z rozdělujících "dvousezónních" dílů. Unification z páté série, nebo Chain of Command z šesté série by tento úkol určitě slušel více. ()

Šíp času 2/2 (1992) (S06E01)

Epizoda se ještě víc posunula směrem k Doctoru Who, takže příběh postupně úplně zdivočel. Pro jednou, proč ne, ale budu se opakovat. Tenhle námět měl posloužit jako oddychový díl schovaný někde uprostřed sezóny, ne uzavírat jednu a otevírat druhou. ()

Zóna strachu (1992) (S06E02)

Z dosavadních tří epizod s Barcleym jako hlavní postavou, je tahle moje nejoblíbenější a zanechala ve mě nejsilnější dojem. Možná díky rostoucí plastičnosti jejího hrdiny, nebo pro místy téměř strašidelnou atmosféru. ()

Vyjednavač (1992) (S06E03)

Výplňová epizoda z níž trčí sláma na všechny strany a charaktery postav jsou přizpůsobené potřebám příběhu. Picard svým pečlivě předneseným a chytře napsaným monologem jen dovedně klame tělem, protože v podobných případech byl rozhodnější a důslednější. ()

Host (1992) (S06E04)

Když jsem epizodu viděl po páté, a věděl jsem kdo se na Jenolan objeví, tak jsem byl ochotný přiznat, že příběh není nijak zvlášť hluboký ani originální. Téma stáří a užitečnosti je zpracované povrchně a i samotná past v níž Enterprise uvízne, by si zasloužila bohatští dějovou linii. Jenže při prvním zhlédnutí nic z toho neplatilo. To jsem byl naopak ochotný odpřísáhnout, že tahle epizoda patří mezi nejlepší vůbec. Dlužno dodat, že tehdy jsem TOSku ještě ani pořádně neznal. ()

Únosci (1992) (S06E05)

Téma je parádní, skvěle zpracované a hrozba téměř strašidelná, ale paradoxně jsem si z celé epizody zapamatoval jen Datovu uspávací Ódu na Skvrnku, jejíž první čtyři verše jsem se okamžitě naučil nazpaměť. Robert Wiemer natočil několik dílů Star Treku a vesměs všechny mají ten samý problém. Udušený potenciál. Dokonce i skvělá epizoda Parallels mohla být ještě mnohem lepší. ()

Slečna Q (1992) (S06E06)

V každé sérii Nové generace je žena, do níž je možné se platonicky zamilovat. V šesté si tuhle roli ukradla Olivia d'Abo. Zároveň je téměř to jediné, čím je tahle epizoda zajímavá. Slušný námět rozředilo rutinní zpracování a zbytečně krotká zápletka. ()

Rošťáci (1992) (S06E07)

Tahle epizoda je přímočará až to bolí. Pokoření a obsazení Enterprise je téměř výsměch Rikerovi a následné snadné podvolení zase zneuctění schopností posádky. Ústřední zápletka je zoufale samoúčelná. Chápu že otrlí členové Hvězdné flotily jsou zvyklí na ledacos, ale tohle přece muselo nadchnout i je. Alespoň jsme si užili mladou cynickou Ro. Guinan se ani nemusela vracet do své pravé podoby. ()

Tenkrát v Deadwoodu (1992) (S06E08)

Posedlost Divokým západem je něco, co se musí u američanů přetrpět. Z tohohle mixu komedie a dramatu šlo vymáčknout mnohem víc. Třeba nějakou komedii a drama. ()

Kvalita života (1992) (S06E09)

Béčková verze epizody TNG Evolution, s horší atmosférou a přímočarejší zápletkou. Když už se recyklují staré věci, čekal bych osvěžení novým nápadem, ne úpadek. ()

Změna velení 1/2 (1992) (S06E10)

Chain of Command jsem měl zafixovanou jako jednu z nejlepších epizod Star Treku. I když postupem času trochu vybledla, k absolutní špičce ji pořád počítám. Nesmlouvavě prosazované nové pořádky, výslechová linie a efektní eliminace hrozby nepřátelského útoku jsou působivé i po letech. Děj je jen střípek něčeho mnohem většího odehrávajícího se v pozadí, něčeho co brutálně vtrhlo do mikrokosmu Enterprise a vyžádalo si to i změnu na postu kapitána. Jen ten Riker by se nemusel chovat jako umanuté děcko. ()

Zemřel herec David Warner

Zemřel herec David Warner

25.07.2022

Patrick Stewart se vrací do Star Treku

Patrick Stewart se vrací do Star Treku

06.08.2018

Patrick Stewart (Logan, Green Room) si zopakuje svoji nejslavnější roli kapitána kosmické lodi USS Enterprise Jeana-Luca Picarda ve zbrusu novém Star Trek seriálu od CBS All Access. Detaily o příběhu… (viac)

Zemřel David Ogden Stiers z MASHe

Zemřel David Ogden Stiers z MASHe

04.03.2018

Star Trek po česku!

Star Trek po česku!

22.07.2007

Asi bychom jenom ztěží našli kultovnější sci-fi sérii, než je Star Trek. V úvahu připadá ještě Lucasovy Hvězdné války, ale ty nemají tak bohatou historii. Už tomu bude 41 let, kdy byl první díl Star… (viac)