Akty X

• Česko Akta X (viac)
Dráma / Horor / Thriller / Mysteriózny / Sci-Fi / Komédia
USA / Kanada, (1993–2018), 162 h 42 min (Minutáž: 42–86 min)

Tvorcovia:

Chris Carter

Hudba:

Mark Snow

Trevor

Akty X boli a ostanú v mojej mysli vpísané ako najlepší mysteriózny seriál, aký bol natočený. Treba povedať, že pri prvom pozeraní seriálu, keď som v napätí vo veku 14 rokov čakal každý pondelok na novú epizódu seriálu mal iný rozmer ako pri druhom zhliadnutí série pred niekoľkými rokmi a diametrálne odlišný má teraz, pri treťom a zároveň poslednom pozeraní celej série. Takto s odstupom času už Mulder a Scullyová nefascinujú tak ako kedysi, rovnako ako ani scénare Chrisa Cartera či hudba Marka Snowa. Vždy ma oveľa viac bavili epizódy točiace sa okolo duchov či nadprirodzených schopností ľudí či "monštier" ako tie emzácke a tento pocit sa nad seriálom vznáša po celý čas, preto oveľa viac bavia úvodné série ako tie záverečné, točiace sa okolo politiky americkej a ruskej vlády a emzákov. Pre mňa osobne vždy ostanú najlepšími časťami tie tipu Eugene Tooms, Kalušáři, Domov či Humbug, v ktorých som si dokonca zapamätal nilen obsah, ale aj dialógy postáv aj po toľkých rokoch, čo sa mi stáva väčšinov iba pri legendárnych filmoch ako Krstný otec, Siedma pečať či Mechanický pomaranč. Takže, aby som všetko akosi zhrnul, tento seriál je po Hre o tróny druhým najlepším natočeným seriálom vôbec, aj keď časom na svojej kráse stráca a jeho vysoké hodnotenie je podmienené skôr nostalgiou ako kvalitou. V každom prípade sú Akty X povinnosťou pre každého milovníka konšpirácií, spiknutí rovnako ako pre priaznivcov záhad. ()

Mickalle

Proč to dávali, když mi bylo tolik, kolik mi bylo :( jsem pak neměl hezké spaní, ale seriál přesně dle mého gusta, mimozemský návštěvníci, nadpřirozené jevy atd atd... ()

Sheldra

Přijde mi vtipný, že většina lidí je zaměřením spíš Scullyová, a přesto všichni nejvíc zbožňujou Muldera - včetně mě. Bez něj by prostě Akta X nebyly to pravé ořechové. Je to divné, místy je to děsivé až nechutné (hlavně ten chlápek co jedl játra), a hlavně za všech okolností paranoidní. Možné je cokoli, a právě proto se na tyhle scifárny tak rádi díváme - tady neplatí žádná omezení a nudná logika. Zdaleka ne všechny díly byly dobré, ale za ten zbytek prostě nemůžu nedat plný počet. ()

Petroff

Nudné, až trapné. Strašliví herci v hlavních rolích. Umělá aura kultu a oživení celosvětovýho šílenství po létajících talířích z 60. let.... Veskrze ale ultranadhodnocená nuda. ()

BoredSeal

V počátečních sériích to byla klasika: hororová atmosféra, charizmatičtí představitelé, slušný standart epizod. Ale mělo to skončit už po šesté sérii. Netvrdím, že v posledních sériích nejsou sem tam zajímavé epizody, jenže ten nastavovaný konspirační děj, který seriál ze začátku držel mezi nejlepšími seriály všech dob, Akta X stáhl do propasti otravných příkladů, jak se tak dlouho chodí se džbánem pro vodu, až se ucho utrhne. ()

berusche

Ja jsem vzdycky chtela byt Sculy a resit s Muldrem takove zahady. A ze nam jich za ta leta vyresili. Ustredni dvojice je proste neokoukatelna. Zvlast me vzdycky silene bavilo, jak pragmaticka Dana kroti Foxe, ktery vyfabuluje pribeh za kazdou cenu. ()

Joe321

První takový pořádný, lepší seriál, na kterém jsem vyrůstal a taky se u něj někdy pěkně bál. Originální nápady do epizod provázejí celý seriál, někdy jsou sice trochu ulítlé, ale zpracování je dobré. Někdy velice kvalitní a někdy velice vtipné. Mytologické cliffhangerové díly jsou ovšem něco naprosto geniálního, které se mohou řadit do seriálové špičky. Stejně tak asi nejlepší dvojice Mulder a Scully. ()

MartinNDL

To byl boom, když se na obrazovce objevila série Akta X. Pamatuju si, jak jsem to sledoval s otevřenou hubou. A musím uznat, že to mělo myšlenku i dobrý provedení. Z postav se stali legendy a ze seriálu pojem. Napětí, černý humor - to je to, co z toho dělá pana seriála. ()

rakovnik

Vynikající seriál, ty záhady jsem prostě žral a dodnes žeru. Ale s překvapením jsem zjišťoval, že přibývají další a další řady, tu bez Muldera, tu bez Scully, zato o dost pokleslejší kvality. Nicméně, za první skvělé - pro mě již kultovní - řady dávám ****. ()

Martin741

Akty X su kultovy serial s vybornymi hercami ako David Duchovny a Gillian Anderson. Presne si pamatam jednotlive casti, aj ked som videl iba 1. a 2. seriu. Vyborny scenar, z ktoreho mi hrozu nahanal kanibal s ludskou pecenou a prisera z Cernobylu. A preto nedam na Akty X dopustit. 89 % ()

Jino

Paranormální jevy, mimozemšťani, konspirační teorie, kryptozooligké objevy...tohle vše mě zajímá. Do toho výborný hlavní herecký sortiment v čele s Davidem Duchovnym a Gillian Andersonovou a o zábavu je postaráno, teda alespoň z větší části dílů, protože některé epizody mě nudily a nebavily. První série byly vynikající, pak už to s jednotlivými díly nebylo až tak dobré, ale na druhou stranu mě chytla ta dějová linie s mimozemským černým virem, Kuřákem, Krycekem a hledáním pravdy. V posledních dvou sériích pak víc než dobře drží Akta X nad vodou akční Robert Patrick. Výborných 80% ()

Dočkají se Akta X rebootu?

Dočkají se Akta X rebootu?

30.03.2023

Nový seriál Vince Gilligana našel domov