Akty X

• Česko Akta X (viac)
Dráma / Horor / Thriller / Mysteriózny / Sci-Fi / Komédia
USA / Kanada, (1993–2018), 162 h 42 min (Minutáž: 42–86 min)

Tvorcovia:

Chris Carter

Hudba:

Mark Snow

El-Barto

Fantastický seriál, jehož kvality začínám plně doceňovat až s přibývajícím věkem. Za mlada pro mě byla Akta X synonymem pro horor, teď mě na tom spíš zajímají konspirace, nevysvětlitelný jevy a taky rozdílnost názorů Muldera a Scullyové. Pět nedám jen proto, že pro mě Akta X neni tím seriálem, u kterýho bych nemohl vynechat ani díl a upřímně kvalita jednotlivých dílů taky dost kolísá. ()

Helldo

Tento seroš je pro mě tak srdeční záležitost, že budu dělat, jakoby žádná 7. 8. a 9. série nebyla. Takže v tom případě. ***** ()

PanTumnus

dle mého, nejzásadnější tíví show historie. chytré zápletky a záhady, sympatické a dnes už legendární ústřední duo, skvělá hudba i scénáře. díky aktům x, tu dnes máme všechny ty kriminálky, sběratele kostí, fringe, ztracené atd. p.s. úvodní znělka je kurva boží a nadpozemsky děsivá!!! ()

CJFlip

Už od dětství jsem měl rád záhady, UFO apod. Vždy mě to fascinovalo a zároveň trochu děsilo a Akta X v té době bylo asi nejlepší seriál s touhle tématikou. Sice vím, že nic takového jako zmiňované UFO neexistuje, ale přece jenom když jsem byl malý kluk, tak to na mě jinak působilo než dnes. Mulder a Scullyová jsou dvě naprosto odlišné osoby. Mulder za vším záhadným vidí něco víc, co si obyčejný smrtelník nechce nechat připustit. Úplným opakem je Scullyová, která se snaží vše vysvětlit racionálně. Divák pozoruje určitý případ z dvou různých úhlů pohledů, což je naprosto dokonalý. Mnoho skvělých námětů ať už se jedná o UFO, nejrůznějších parazitů, malých chlapíků na vozítku a mnoho dalších skvělých nápadů. Prostě geniální seriál. ()

sirien

Ach jo. Je to stará srdcovka a je tam hafo dobrejch nápadů a zápletek... ale z některejch věcí aby diváka třeštila hlava. Třeba postava Scully je na zabití - že se v prvním, druhém, pátém... možná i desátém díle zatvrzele snaží držet vědeckých a racionálních vysvětlení, fajn. Ale že je stejně paličatá i ve dvacátém, padesátém, stém... to pak racionálně už vypadá ten Mulder a ona tam je za tu šílenou fanatičku. Ten seriál postrádá dynamiku. A to nejen u postav, bohužel. V dnešní konkurenci už by tak tak dobře neobstál. ()

bozka10

Absolútne kultový legendárny seriál,asi z najznámejšou a najlepšou dvojicou agentov vôbec.Zaujímavé,mysteriozne,povinnosť to vidiet,vo svojom žánri už toto nepredčí asi nič.Skoda Muldera v seriach kde absentoval to chýba.Napriek tomu absolútna špička žánru. ()

tragos

Příliš mnoho slabých dílů, příliš mnoho nevyřešených záhad ohledně samotného Muldera, příliš mnoho scénáristické omáčky. I tak dobrý seriál, hlavně zpočátku. ()

jesus666

Pôvodne som dal síce iba 4 hviezdičky, ale nakoľko som mal v ostatnom pol roku možnosť zhliadnuť komplet všetkých sedem sezón (t.j. epizódy s Mulderom) a momentálne pozerám mnou doteraz nevidené epizódy ôsmej a deviatej sezóny (s agentom Doggettom namiesto Muldera), musím svoje hodnotenie zmeniť. Aj keď niektoré "novšie" epizódy kvalitou značne zaostávajú za prvou resp. druhou sezónou, stále je to seriál, ktorý sa dá pozerať znova a znova (narozdiel od takých Lost-ov a Prison Break-ov). Akty X sú seriál, ktorý ovplyvnil minimálne jednu generáciu divákov a filmových a televíznych tvorcov. Len si spomeňte, koľkí z nás (alebo ľudí z nášho okolia) mali v polovici deväťdesiatych rokov 20. storočia zošity alebo steny izieb polepené Mulderom a Scullyovou, alebo mali motív Aktov x nastavený ako wallpaper resp. screensaver na svojich počítačoch. Ja teda určite áno :) ()

fr3ak

Asi (co asi, určitě!) nejlepší mysteriózní seriál, který jsem měl tu čest shlédnout. Na dobu svého vzniku obsahuje spoustu originálních prvků a k tomu se tady objevuje tzv mytologie což je jakási pevná osa, základní stavební prvek který prostupuje celým seriálem a z celých devíti sérií plní vždy funkci season endingů/openingů, ano to co nám v poslední době úspěšně kopíruje Lost, Heroes atd... Herecké obsazení je druhá největší síla seriálu, David Duchovny i Gilian Anderson se role agentů Muldera a Scullyové zhostili na výbornou, ale nedá mi to abych ještě nezmínil Mitche Pileggiho (Ředitel Skinner), Nicholase Leu (Alex Krycek) a hlavně Williama B. Davise, který už pro mě navždy bude "kouřící muž". Pokud jde o hodnocení všech devíti sérií, tak bych to ve zkratce viděl takto: 1.-4. série: naprostý vrchol seriálu, pár slabších dílů by se tu našlo, ale není to nic zlého, 5. série: tady to začalo trošku skřípat, jak samostatné epizody, tak mytologie, ale koukat se na to ještě dalo, 6. série: tady seriál chytil druhý dech, změnilo se místo natáčení (nejpříjemnější změna), uzavře se velká část mytologie, u samostatných epizod se autoři odvážili experimentovat (i pro ty, kteří seriál nesledovaly, musím doporučit epizodu Triangle), 7. série: rozhodně to nejslabší co se v seriálu objevilo, sice se to ještě snaží zachránit jakž takž ucházející mytologie, ale to je málo, 8.-9. série: stávající agenty tu doplní/nahradí dva "nováčci", Mulder zmizí úplně, mezi samostatnými epizodami se objeví tu dobrá, tu špatná, celkově spíše podprůměr, mytologie obsáhne nový prvek, který do příběhu zapadá docela slušně, bohužel to její kvalitu nijak nezvedá, co stojí za zmínku je poslední díl ve kterém se autoři rozhodli vyložit karty na stůl a objasnili nám celou pravdu. Za to že tahle skládačka do sebe zapadla bez nějakého většího skřípění ponechám absolutní hodnocení. ()

in4mator

POSTUPNĚ BUDE DOPLŇOVÁNO... 1x79 Pilot: Takto si představuju správnou epizodu seriálu (i když mám radši „neufonovské“ díly); temná atmosféra, napínavý děj, velmi dobré herecké výkony. Což je dáno hlavně tím, že se jedná o pilotní díl. [100%] ¤¤¤ 1x10 Eve: Tento díl je jeden z nejlepších z první série, je napínavý a týká se zajímavého tématu – klonování, pár divností se tam ovšem najde. [90%] ¤¤¤ 1x11 Fire: Tento díl mně příliš nesedl. Phoebe je sice nesympatická, ale o to nejde, naopak je příjemné sledovat Danu, jak se tváří, když vidí Foxe s Phoebe. Díl nemá kvalitní „zápletku“, je to celkem nuda a pár nelogičností této epizodě taky nepřidá. [60%] ¤¤¤ 2x01 Little Green Men: Projekt Akta X byl sice oficiálně zrušen, přesto se Mulder na popud senátora vydává do Portorika hledat důkazy existence mimozemské civilizace. Díl přináší opět slušnou dávku napětí, tajemné vztahy mezi Mulderovými nadřízenými, Mulderovo hledání smyslu jeho práce a potažmo sebe samého, ale pár věcí mně přišlo lehce přehnaných. [80%] ¤¤¤ 2x02 The Host: [70%] ¤¤¤ 2x03 Blood: [80%] ¤¤¤ 2x04 Sleepless: Napínavý díl s kvalitním příběhem, který odkrývá experimentální metody americké armády během války ve Vietnamu. Zajímavé jsou také vztahy ve vzniklém trojúhelníku Mulder-Scullyová-Krycek a odhalení během závěrečné porady hlavounů z FBI. [90%] ¤¤¤ 2x05 Duane Barry: Tzv. "mytologický" díl, ve kterém se většinu času vyjednává a objeví se v něm mimozemšťané. Zajímavý od začátku do konce. [90%] ¤¤¤ 2x06 Ascension: Pokračování předchozího dílu, ve kterém se nakonec Akta X zase otevřou. Opět napínavý děj a konspirační skutečnosti. [90%] ¤¤¤ 2x07 3: Tak to je slabota, připadá mně to skoro jako parodie na Akta X. Takové téma si zasloužilo lepší zpracování... [40%] ¤¤¤ 2x08 One Breath: Pokračování situace ze šestého dílu, které je klíčové - rozhoduje se v něm o mnoha důležitých skutečnostech, které mohou ovlivnit další směřování celého projektu Akta X. Nejvíc mně na této epizodě vadila Danina sestra, jakoby jí vůbec nevadilo, že Dana umírá... [90%] ¤¤¤ 2x09 Firewalker: [50%] ¤¤¤ 2x10 Red Museum: [60%] ¤¤¤ 2x11 Excelsis Dei: [60%] ¤¤¤ 2x12 Aubrey: [70%] ¤¤¤ 2x13 Irresistible: Neparanormální, ale přesto napínavý díl, kterému ale musí, kvůli obyčejnosti, pomoci Scullyová, jednak zažíváním jakéhosi syndromu vyhoření, ale hlavně jako jedna z obětí fetišistického maniaka. [80%] ¤¤¤ 2x14 Die Hand Die Verletzt: Mulder ze začátku srší vtipnými poznámkami (-"Ale tenhle poslouchal ďáblovu hudbu." -"To myslíte dechovku?"), ale brzo ho to přejde... Ďáblovy přívrženci potrestaní "rukou" ďábla - zajímavé. [80%] ¤¤¤ 2×15 Fresh Bones: Ta Scullyová má ale smůlu (nebo štěstí - podle toho jak se to vezme), to už je potřetí po sobě, co unikla o vlásek smrti. Výborný díl, ale pokládá moc otázek... [90%] ¤¤¤ 2x16 Colony: [90%] ¤¤¤ 2x17 End Game: [70%] ¤¤¤ 2x18 Fearful Symmetry: [70%] ¤¤¤ 2x19 Død Kalm: Rozpačité... [60%] ¤¤¤ 2x20 Humbug: Až moc odlehčená epizoda, napětí se zcela vytrácí, kdyby ten humor byl aspoň inteligentní... Beru to jako úlet. [30%] ¤¤¤ 2x21 The Calusari: Tato variace na Vymítače ďábla není špatná, ale kvalita hodně kolísá. [60%] ¤¤¤ 2x22 F. Emasculata: Dalo by se říct klasická zápletka s šířící se biologickou nákazou a příchutí konspirace, ovšem kvalitně zpracovaná. Akorát mě opět překvapuje, jak neohroženě a nerozvážně si (tentokrát) Dana počíná. [90%] ¤¤¤ 2x23 Soft Light: [80%] ¤¤¤ 2x24 Our Town: Zase přímý útok na Scullyovou a opět Mulder zakročí v poslední chvíli. Tomuto dílu nejde v podstatě nic konkrétního vytknout, ale stejně si nemůžu pomoct, něco tomu prostě chybí. [80%]¤¤¤ 2x25 Anasazi: Jeden z nejnapínavějších dílů druhé série, odpoví na pár otázek, ale víc jich přinese. Škoda jenom, že má pár zbytečných much. [90%] ¤¤¤ 3x01 The Blessing Way: [80%] ¤¤¤ 3x02 Paper Clip: Na jednu stranu hodně napínavé pokračování, ale spousta věcí v tomto díle je pro mě dost diskutabilních. [70%] ¤¤¤ 3x03 D.P.O.: [70%] ¤¤¤ 3×04 Clyde Bruckman's Final Repose: Odlehčená, ale hlavně vtipná epizoda o jasnovidcích, která přesto nabízí pár podnětů k zamyšlení - např. je lepší nevědět jak a kdy zemřeme? [70%] ¤¤¤ 3x05 The List: [90%] ¤¤¤ 3x06 2Shy: [90%] ¤¤¤ 3×07 The Walk: Ne příliš originální námět epizody, ale je poměrně kvalitně natočená, jenom mně trochu vadí konstruktivnost a lepší mohl být herecký projev generála. [80%] ¤¤¤ 3×08 Oubliette: [70%] ¤¤¤ 3×09 Nisei: [80%] ¤¤¤ 3×10 731: [70%] ¤¤¤ 3×11 Revelations: Je zajímavé, že se role obou agentů vyměnily - Mulder tentokrát odmítá uvěřit, zato Scullyovou přivede víra až do zpovědnice. Samozřejmě je to proto, že tentokrát jde o víru v Boha. Stejně ale ten rozpor v ochotě uvěřit v nadpřirozené věci ale ne v Boha (u Scullyové naopak) úplně nechápu, hlavně u Scullyové. [80%] ¤¤¤ 3×12 War of the Coprophages: Tak toto je opravdu povedený díl, jak tematicky tak hlavně z hlediska humoru. Poslední věta, kterou Mulder pronese: "Nikdy mě nenapadlo, že ti tohle řeknu, ale..." (nebudu spoilerovat) mě opravdu rozesmála. [80%] ¤¤¤ 3×13 Syzygy: [50%] ¤¤¤ 3×14 Grotesque: [60%] ¤¤¤ 3×15 Piper Maru: Tak tento mytologický díl je opravdu "našlapaný" jak už to bývá zvykem u tohoto typu epizod. Chudák Skinner, ten to schytal fakt nešťastně... [100%] ¤¤¤ 3×16 Apocrypha: Pokračování předešlého dílu s "výletem" do minulosti. Opět napínavě zpracované a objeví se v něm skoro všechny stěžejní postavy seriálu. [90%] ¤¤¤ 3×17 Pusher: Zajímavý námět a napínavé finále v ruské ruletě ... rád bych si takovou schopnost na chvíli vypůjčil ;-) [80%] ¤¤¤ 3×18 Teso Dos Bichos: Tak to je celkem psycho-díl. "Ten jed sežrala krysa." "A krysu ta kočka." "A kočku ten pes." :-) [80%] ¤¤¤ 3×19 Hell Money: [70%] ¤¤¤ 3×20 Jose Chung's ‚From Outer Space‘: [80%] ¤¤¤ 3×23 Wetwired: [90%] ¤¤¤ 3×24 Talitha Cumi: [90%] () (menej) (viac)

Páně

Jeden z nejlepších seriálů co kdy byl natočen, alespoň do doby než začal Chris Carter svým kolegům na režisérské stoličce nechávat až příliš volnosti. První díly kde začala kvalita notně klesat směrem dolů se začínají objevovat zhruba v druhé polovině třetí řady. Nicméně i tak řadím první tři řady opravdu na vrchol seriálové tvorby, ať už se jedná o díly s hororovou nebo konspirační tématikou. Fox Mulder je pravým sympaťákem, postavou se kterou se dokážete ztotožnit bez větších problémů. Se svým dlouhým kabátem, kanclem ve sklepě a zálibou ve starých legendách a příbězích, se stal dokonce jednou z mých nejoblíbenějších postav filmového světa. Toho kam to bohužel směřovalo v posledních řadách opravdu lituji, to se nemělo stát. ()

DHDV

Málo který seriál byl tak dobrý. Nebudu rozepisovat nějaké dlouhé odstavce, stačí napsat Kultovní a znepříjemnou (dodnes mi nahání strach) úvodní melodií. ()

SkyCaptain

Tak a takřka půlroční maraton sledování je u konce. Teď po shlédnutí úplně všech 202 dílů rozložených do devíti sezón přistoupím k hodnocení. Seriál jako celek se moc hodnotit nedá (na to je tu ta hromada rozumbradů co viděli sotva první dvě sezóny) takže postupně přistoupím k hodnocení jednotlivých řad: První sezóna: ***** Určitě jedna z nejlepších. Obsahuje spoustu skvělých a hlavně originálních samostatných dílů. Mytologických dílů je pomálu a krom posledního nestojí žádný moc za řeč. Druhá sezóna: ***** Částečný pokles v kvalitě samostatně stojících dílů plně nahrazuje neuvěřitelně rozjetá mytologická linka. Zároveň se jedná o asi nejtemnější sezónu vůbec, což beru jako velké plus. Třetí sezóna: *** Bohužel trojka mi moc nesedla. Nemastné neslané samostatně stojící díly často bez jakékoliv atmosféry jsou její velkou nevýhodou. Mytologie je ovšem stále skvělá. Problém je v tom že tato řada narozdíl od ostatních nemá žádné svoje celkové "ladění" což mi vadilo. Čtvrtá sezóna: **** Přináší zlepšení jak na poli mytologie tak částečně na poli samostatně stojících dílů. Celá sezóna má svůj zvláštní "smuteční" šmrnc. Pátá sezóna: ***** Podle mě jasný vrchol Akt X. Je vlastně uprostřed seriálu takže i to o lecčems vypovídá. Je přímo přecpaná úžasnými mytologickými i samostatně stojícícmi díly. Bravo. Šestá sezóna: ***** Přináší nový styl a velkou spoustu originálních dílů. Nemá už tak temné ladění což si myslím že je po pěti temných sezónách ku prospěchu. V druhé polovině ale trochu ztrácí dech v obou typech dílů. Sedmá sezóna: ** Tak tady se příval nových nápadů opravdu zastavil o čemž napoví i hrůzný trojdílný přelom sezón (6-7), který je jen vaření z vody. Celá sezóna nemá vůbec žádný vlastní styl a působí dojmem pouhého protažení druhé poloviny sezóny minulé a to rozhodně není dobře. Samostatně stojící díly nestojí většinou za nic, kvalitní zůstali pouze mytologické díly. Kromě úvodních dvou jsou všechny mytologické epizody naprosto excelentní a částečně tak napravují této sezóně reputaci. Osmá sezóna: *** To je opravdu případ sám pro sebe. Radikální změna stylu a obsazení seriálu prospívá, ale problém je často ve scénáři. Celá tato sezóna je jednou velkou jízdou na horské dráze kdy se vynikající díly střídají s díly z céčkových vod - to jsem opravdu zíral co jsou scénáristé schopni vypotit na obrazovku za hovadiny. Naštěstí těch dobrých dílů je více. Devátá sezóna: ** Její první polovina je opravdu utrpení, hlavně mytologické díly ale i samostatně stojící jsou jen louhování stokrát provařeného čaje. Naštěstí druhá polovina to částečně zachraňuje a přináší několik dobrých samostatně stojících dílů a několik výborných "zakončovacích" mytologických. I s nimi se ovšem jedná o nejzbytečnější sezónu a vůbec se nedivím že byla poslední. Závěrečné shrnutí: Určitě jde o jeden z nejlepších seriálů co jsem kdy viděl, neměl jsem na něj moc vzpomínek z dětství a proto bylo pro mě jeho sledování bylo příjemné překvapení. Nejlepší na něm je úžasná atmosféra a hlavní dvojice, která přiroste k srdci. Jen škoda těch posledních třech sezón. Jejich problém je v tom že tvůrci mytologii uzavřeli už v půlce šesté sezóny a pak neměli moc co vyprávět. Taková příběhová linka osmé a deváté sezóny - to si Akta X opravdu nezasloužili. () (menej) (viac)

Dočkají se Akta X rebootu?

Dočkají se Akta X rebootu?

30.03.2023

Nový seriál Vince Gilligana našel domov