Akty X

• Česko Akta X (viac)
Dráma / Horor / Thriller / Mysteriózny / Sci-Fi / Komédia
USA / Kanada, (1993–2018), 162 h 42 min (Minutáž: 42–86 min)

Tvorcovia:

Chris Carter

Hudba:

Mark Snow

Mark1983

Akta X je dobrým seriálem,některými epizodami dokáže zaujmout,ale jelikož je v módě dělat plno dílů - tak některé díly jsou slabší,ale proto nedávám plný počet v hodnocení. ()

Smartynko

Keď som bol ešte zasran tak som to pozeral lebo to bolo strašidelné. Do nedávna som videl iba prvé dve série. Potom som si pozrel všetky a musím uznať, že na tú dobu naozaj podarený seriál. Ostatné mysteriózne seriály tej doby za ním dosť zaostávajú. Tento názor koniec koncov potvrdzuje aj fakt, že seriál sa neustále vysiela na rôznych staniciach aj u nás. Status kultovosti si rozhodne právom zaslúžil. ()

romero24

A já do druhý sezóny věřil, že se to opravdu děje. Pamatuji si, jak jsem hypnotizoval ventilačku v ložnici, jestli jí někdo neprolejzá pro mý játra. :D ()

SkeeveTulp

Zpočátku to byl seriál za pět plnotučných hvězdiček. Bohužel postupně se začali vyčerpávat a zamotávat do vlastních výmyslů. Pátou sérií prakticky skončila ta dobrá část. Kdyby to ukončili tím prvním filmem, mohlo to být bez ztráty kytičky. Avšak touha po penězích je donutila pokračovat. Šestá série už byla jen průměrný seriál na nedělní odpoledne, sedmá byla parodií, osmá defacto remake a devátá opět parodie. Do tzv. mytologie se tak zamotali, že už to nedávalo smysl ani jako parodie. Vrcholem pak byl závěrečný dvojdíl, kde se, patrně kvůli závěrečnému rautu, objevili snad všichni herci za uplynulých devět let. Druhý film je pak již jen křečovitým pokusem o reinkarnaci kdysi dobré série. Pokusem ze kterého vzešla tuctová detektivka, a který připomíná rande s dávnou láskou, se kterou si již nemáte co říct. ()

Honza__St.

Byť nemám rád konspirační fantasmagorie o ufounech, tenhle seriál patří k mým oblíbeným. Ovšem výborných bylo opravdu jen prvních pár řad. Jak seriál začala víc a víc ovládat čím dál fantasmagoričtější mimozemská mytologie, začalo to s ním jít z kopce. S tím se svezly i samostatné epizody o všemožných monstrech, a komediální až samy sebeparodující díly byly spíš další hřebík do rakve (až na pár čestných výjimek, samozřejmě v prvních letech). Snaha seriál oživit na přelomu sedmé a osmé řady z něj udělala ještě větší šílenost, a ani není divu, že poté už moc dlouho nevydržel. Další pokračování (druhý film a nové díly) jsou jen snaha vyrejžovat peníze na dalším sequelu/remaku/restartu, a být jedním z těch, kdo věří konspiračním fantasmagoriím, tak jsem přesvědčen, že za novými díly stojí sám Kuřák :D ()

AfroCmx

Můžu na to koukat pořád a pořád dokola, jsou to takovy moje Mysteriózni Simpsonovi. Tohle budu pouštět dětem místo Tik-Toku. ()

3k7

Jestli máte touhu pochopit, jak hustý byly devadesátky, tak se podívejte na každej jeden díl tohoto seriálu. Dneska už je to samozřejmě retro, ale má to stále něco do sebe. Oni tenkrát vzali všechny konspirační teorie, smíchali to s kriminálkou líznutou thrillerem s hororovými prvky, umístili to do USA v 90. letech a my tady v ČR jsme to prostě žrali každým okamžikem. Kombinace Duchovny a Anderson fungovala naprosto dokonale. Zkuste někdo spočítat, počet cigaret v záběru, které si někdo zapálil. To prostě byly devadesátky. Občas jsem si říkal, že Marlboro musela ten seriál živit, jinak to není možný. Snad skoro v každém díle si někdo zapálil. Ale to nebylo jenom to. Byly to ty americký káry, ten styl oblékání v 90. letech, USA v 90. letech, ty mobily od nokie s vytahovací anténkou, ty staré počítače a systémy nejrůznějšího druhu. Devadesátky byly podle mého skromného názoru nejlepší pro USA, když srovnáte USA tehdy a USA dnes, já nevím jak vy, ale já mám raději ty USA v devadesátkách, tam mi to prostě nějak všechno přišlo víc cool. Taky se mi na tom seriálu líbilo, že když tam bylo nějaké monstrum, tak ho prostě ukázali, bylo to všechno tak nějak akorát. A dneska? Řeknete někomu, že jste na to koukali i teď po více než 20 letech a ten člověk se směje, ale koukněte na to po letech znovu. Já jsem fakt měl pocit, že jsem se vrátil do devadesátek a naprosto jsem si to užil. Všimněte si, že později natočili další x-files, ale nechytlo se to, proč? Já jsem přesvědčen, že to je tou atmosférou, kterou se podařilo tehdejším x-files napodobit. Pokud byste se snažil totéž natočit znovu, už se vám to nepovede. Líbila se mi i vtipná složka velmi vhodně a citlivě zakomponovaná do většiny dílů. Je to takový až suchý humor, ale je umocněn tou situací, ve které se hlavní hrdinové nachází. A ano, možná vám připadne po těch letech, že třeba jen 1 z 10 dílů je fakt dobrý a zbytek je odpad. Přiznejte si, že jestli se vám líbil alespoň 1 díl z 10, tak je to hodně povedenej a nadčasovej seriál, kterej tenkrát vyšel. A když to srovnáte i s konkurencí, co tenkrát běhalo v TV, co dostanete? Nějakej blbej Cimír se někde po dálnici proháněl se svým bávem, všude tam vybuchovala auta a byla tam primitivní zápletka...Něco českého? No jasně, Život na zámku...Hospoda...Já si fakt nemohu vzpomenout na žádnou českou akčňárnu, prostě jsme tu nic takového neměli, protože to češi prostě neumí. Z čeho jsme dál byli hotoví v devadesátkách? Ze Xeny? Herkulese? Dnešním pohledem se na to fakt nedá dívat, jaká je Xena nebo Hercules lacinná estráda, ale X-files? Fakt jsem tam našel hodně dílů, které měly hlubokou myšlenku, autoři se pouštěli do témat, do kterých se nepouštěl nikdo po nich a spousta seriálů, které vyšly po roce 2000 byly jen myšlenková vykrádačka z x-files. Ať si říká, kdo chce, co chce, ale x-files patří do zlatého fondu a už se bohužel nikdy nepodaří natočit znovu něco tak dobrého. Shlédnuty všechny díly tenkrát před mnoha lety s dabingem, teď během covidu x-files v původním znění a užíval jsem si tu atmosféru, jako tenkrát před 25 lety. Fantastický, nelituji jediné minuty, které jsem nad tím strávil, myšlenková odpočívárna super. Doporučuji v podstatě komukoliv, kdo má rád kriminálky, komu nevadí thrillery a kdo chce ochutnat tu velmi specifickou atmosféru, zasmát se problémům tehdejší doby, jaké to bylo v devadesátkách v USA. Přesně takové. Nějak mi připadla amerika v devadesátkách taková vyspělejší než jak ji vidíme v médiích dnes, ale to bude asi tou dokonalou iluzí, který ten serál v nás zanechal. Jiank zvuk neurazil, střih si občas všímám, že má něco do sebe, dialogy nejsou úplně retardované, logika postav většinou i dává smysl a nebije mě tam nic do očí. Přiznávám, že kvalita dílů se od sebe dost lišila. Byly tam díly, které mě fakt hluboce inspirovaly ještě dnes a pak tam byly díly, které byly takové ...nah, občas jsem protáčel u slabších dílů očima v sloup, ale když už to máte rozkoukané, seriál jste si zamilovali, tak už jim to odpustíte, že? ;) () (menej) (viac)

Sveter

Jeden z nejoriginálnějších a nejgeniálnějších seriálů všech dob. Tento seriál mě naučil dvě fráze: "Nevěřte nikomu." a "Venku čeká pravda." :-) ()

Duiva001

První díly byly super, v dalších řadách už jsem se místy ztrácela a nevěděla, čí jsem.... ale třeba je vina na mé straně. Každopádně jsem nabyla pocitu, že je něco mezi nebem a zemí, a k tomu mi Fox Mulder trochu pomohl. ()

oregon.fox

Jak už zde bylo několikrá řečeno - první série je naprostý unikát v televizní tvorbě - fantastická atmosféra, inteligentní dialogy, originální náměty. Jsem skalní fanda seriálu, a tak mě jistý ústup kvality v pozdějších sezónách někdy i zklamal. Ale musel jsem to překousnout. Po odchodu Duchovnyho, v roce 2000, seriál pokračoval ještě dva roky, ve kterém se ovšem začali objevovat příběhy dost odlišné od původních sérií - častokrát se vyznačovali rychlou akcí a různými klišé, které jsem viděl, zvláště když vím, co tvůrci umí, dost nerad. Celkově se jedná ovšem o jeden z nejlépe natočených a zahraných seriálů, které se na obrazovkách objevili. Především tedy vynikající David Duchovny (Fox Mulder) a režie. ()

vikinecek

Ak sa o nejakom seriály má hovoriť ako o kultovom, tak nech je to tento !!! áno, 9 sérií byť ozaj nemuselo, ale kto to nevzdal a dopozeral všetky, bol určite prekvapený napr. skvelou 6-tou radou a výbornými časťami ako "Dreamland I,II", "How the Ghosts Stole Christmas" či vtipnou "Arcadia"....fandovia vedia o čom hovorím...P.S. ja som vzťahu Mulder a Scullyová fandil:-) obľúbená postava : Fox Mulder / hodnotenie - 90% ()

CrazyWolf

Skvělý seriál. Miloval jsem hlavně ty díly s různými mutanty, příšerami a záhadnými tvory. Bohužel později seriál sklouzl do nudných debat, politických tahanic, a kvalita šla prudce dolů. Škoda. ()

tekedozai

zaciatky boli skveleee, priam bozske, pamatam si ako z kazdej casti salala atmosfera rovno na moju chrbticu a tam sposobovala zimomriavky... brr... :) ale ako kazda vec ktora ide hore, musi ist aj dole a dole a dole a dole a dole, az si o dno rozbije papulu ()

Dočkají se Akta X rebootu?

Dočkají se Akta X rebootu?

30.03.2023

Nový seriál Vince Gilligana našel domov