Akty X

• Česko Akta X (viac)
Dráma / Horor / Thriller / Mysteriózny / Sci-Fi / Komédia
USA / Kanada, (1993–2018), 162 h 42 min (Minutáž: 42–86 min)

Tvorcovia:

Chris Carter

Hudba:

Mark Snow

Guru

První řady bez dechu - od čtverky už to nestálo za nic. Možná proto, že to tv dávala po půlnoci a premiérky. V každém případě legenda! ()

kloubich

Ve své době průkopník žánru. Nebýt Akt X, vypadaly by dnešní seriály úplně jinak. Mulderova posedlost mimozemšťany byla trochu přehnaná, ovšem některé epizody byly rozhodně na 5*. Namátkou například Squeeze. ()

Caesius S.

Akta X přišla se systémem 2 typů epizod, jednak jsou to uzavřené jednotlivé epizody, na které se může podívat každý divák, aniž by musel vidět předešlé díly, a dále jsou to navazující epizody tvořící hlavní konspirační osu seriálu. Dějová páteř se velmi dobře rozvíjí, je lahůdkou pro milovníky tohoto seriálu, scénáristé si dávají záležet na dodržování detailů, postav a také na napětí a mysterióznosti. Whitley Strieber, Erich von Däniken a Akta X jsou nejspíše nejvíc zodpovědní za současný velmi propracovaný mýtus o mimozemšťanech, ale vyvstává otázka: Byli scénáristé X Files inspirováni skutečnými událostmi nebo mýtus vznikl z jejich pera? Druhý typ epizod s většinou uzavřenými ději o ostatních paranormálních jevech jsou střídavé kvality, některé jsou výborné s doslova hororovou atmosférou, jiné jsou skoro trapné, ale celkově seriál vyvolal silný ohlas, který je patrný v tvorbě dodnes. ()

Mrtvobog

Kultový seriál svojej doby. Ale kvalita postupne klesala (čo sa stáva dosť často). Napriek tomu vynikajúce spracovanie mysterióznych, okultných a paranormálnych tém (rada dokonca prišla aj na staroslovanského rohatého boha Velesa). Dvojica hercov bola zvolená viac než perfektne, a hudobný podmaz skvelý (dodnes si pamätám úvodnú zvučku, pri ktorej mi naskakovali zimomriavky). Namiesto P.......aneláku (alebo iných hovadín) chcem opäť Akty X. ()

Tomulka

Při koukání v pozdních večerních hodinách jsem byl občas strachem paralizován. I dnes když si pustím nějákou tu epizodu znovu tak musím konstatovat jak byl seriál výborně natočen. Jeho mysterioznost je obdivuhodná a odramatické scény také není nouze. Co se týče příběhů jako takových tak jsou precizně propracované. Díky hereckým protagonistům má divák pořád kontakt s dějem a tak vůbec nevadí (někdy) až moc dlouhá stopáž. Každopádně nejlepší seriál na téma konspirace a nevysvětlitelných jevů. ()

J. K. Lister

Jak pokaždé říkám: nejlepší jsou u seriálů první dvě řady, potom je na čase ho razantně ukončit, protože se z toho (s prominutím) z devadesáti procent stává sračka. Stejně jako Hvězdná brána taktéž Akta X hýří originálními a aniž by to divák poznal vykradenými náměty (kdo z dnešních autorů nic nevykrádá? představte si vykradače hrobů v Egyptě, ale to jsem odbočil trochu někam jinam). Jinak z větší části se mi to líbilo a bavil jsem se pěkně. ()

2sistem

Pro mě jeden z nejlepších seriálů. Mystika a tajemno je prostě moje, k tomu výborná hudba Mark Snowa a sympatický herci jako je David a Gillian a zní to téměř dokonale. Bezvadné jak vyšetřování jednotlivých povídek, tak i hlavní příběh. Dávám pět hvězdiček, i když po páté řadě byli některé díly slabší. ()

shinlove

Kdo koukal už od začátku, věděl, že je to ve své době unikátní a kultovní seriál, který odstartoval vlnu dalších a dalších horších či lepších seriálů. Ale X files jsou jen jedny. 5* ()

filutaBLACK

Tento seriál mě zahákoval již na základce. První 2 řady super, třetí, čtvrtá, film OK, pátá a zbytek (kde Muldera zčásti nahradí T-1000) už se mi až tak nelíbily, ale v rámci UFO konspirací, tajemných jevů a bytostí stále patří mezi to nejlepší, ne-li úplně nejlepší ()

mcamino

Vynikající seriál, můžu se na něj dívat pořád. O tyhle mysteriozní věci se zajímám, takže tyto seriály přímo žeru. Jasně za 5*. ()

uprchlice

Moc povedený seriál. Nechybí zde plno napětí, akce, dobrodružství. Nejvíc mě zaujal David Duchovny v hlavní roli. Některé díly byly opravdu strašidelné. ()

Mort09

Legenda mezi mysteriózními a konspiračními seriály, jenž hlavně v prvních dílech-sériích patří mezi nejlepší věci, co byly v tomto žánru natočeny. ()

Akrub

4* dávám seriálu jako celku, přičemž první série by si plné hodnocení jistě zasloužili, naopak několik posledních sezón už je výrazně slabších...myslím, že za 4 se seriál stydět nemůže. ()

Otan

Nevím jak na vás působí 3*.Moc,nebo málo,asi jak kdy,že jo.Na Akta je to možná i pro mne málo,protože ze začátku jsem to fakt žral a docela jsem tomu věřil.Poslední série to ale dosti shazuje dolů,už je s toho cítit kalkul a proto jsem srazil i hvězdy. ()

Shaman::..

Tak konečně jsem dokoukal až do poslední série a dozvěděl jak to s Mulderem a se Scullyovou dopadlo:-) Excelentní 1. série, velmi dobrá 2. a 3. série. Dále už jen sestupná tendence. V 8. sérii mě překvapilo objevení Roberta Patricka. Škoda, že scénář následují série, té deváté, je natolik už stupidní, že už nevynikne charakter jeho postavy. ()

BlackVelvet

Me tri hvezdicky jsou mineny spise jako takovy neutralni hodnoceni. Kdyz serie poprve bezela kdysi v Ceske televizy, tak se priznam, ze jsme z toho byli cela rodina paf. Ono to je asi tim, ze to prislo relativne velmi kratce po konci komunismu na nase obrazovky a bylo to proste neco uplne jineho. A teda kdyz jsme ciste nahodou zahledli jeden z rpvnich dilu, tak jsme chvili byli zmateni, jestli jako je to sci-fi, fantasy nebo natocene podle nejakych podivnych ale realnych udalosti. Prvni rada mela malo co do cineni s dejovou linii ohledne Mulder a Scully, byly to spise takove nezavisle dily kde kazdy dil fungoval opravdu samostane a neprislo mne, ze by to nejak ultra navazovalo, krome toho, ze samozrejme vsude byli Mudler a Scully. Teprve pak se to zacalo cele vyvijet jednim smerem, se spoustou konspiraci a divnych postav atd. Musim se priznat, ze v momente, kdy pokud si tedy dobre pamatuji Scully a nebo jeji sestra (omlouvam se, zhlednuto pred dlouhou dobou) byla unesena UFO a snad i otehotnela ci co, tak uz to bylo preplacane, prezapletkovane a proste divne. Asi uz to bylo jen pro salni fanousky a clovek musel fakt sledovat kazdy dil. No nicmene ko konci uz nase rodina ztratila zajem a popravde ani nevim, jak dopadl posledni dil. Jestli The Truth is Out There a nebo ne :) V te totalni preplacanosti mne to trochu pripomina serial "Lost". No a jeste chci dodat, ze kdya nahodou nejaky dil zkouknu zpetne, tak jako par ostatnich tady proste nechapu co nas na tom tenkrat tak zaujalo. Dle mne to neprestalo zkouzku ohnem casu, stejne jako treba trochu i Twin Peaks (ktera je doted uzasne, ale proste pri nejlepsi vuli take uz chvilema nudne). Nevim jestli je to vyvojem divaka, kdy se hrnou nove a nektere docela povedeni serialy (dle mne treba Heroes) a tak jsem treba k X-Files nefer, kazdopadne dnes uz u toho proste nevydrzim u televize kdyz to nahodou nekde bezi. ()

Veru85

Tento serial je podle me TOP v kategorii Sci-Fi. Prvni dily jsem videla jeste jako dite. Kompletni serial jsem shledla 2x. Uzasne vymyslene, obsazene a zahrane. U nekterych dilu jsem se bala a tesila se na dalsi dily...Tvurci, DIKY! 100% ()

Dočkají se Akta X rebootu?

Dočkají se Akta X rebootu?

30.03.2023

Nový seriál Vince Gilligana našel domov