M.A.S.H.

• Česko M*A*S*H (viac)
USA, (1972–1983), 108 h 15 min (Minutáž: 25–120 min)

Tvorcovia:

Larry Gelbart

Predloha:

Richard Hooker (kniha)

Scenár:

David Isaacs, Ken Levine, Richard Hooker, Larry Gelbart (viac)

TaToten

Kedysi som MASH sledoval po príchode zo školy a takto po rokoch som sa rozhodol, že si ho dám ako ďalši sitkomový maratón. Musím povedať že prvé 3 série boli výborné. Z telky som registroval skôr éru po príchode plukovníka Pottra. Epizódy boli nabité humorom a zaujímavými zápletkami. Potom to však prišlo - zmeny v obsadení. Odišiel plukovník Blake, Trapper a o niečo neskôr aj Frank Burns. Nedá sa povedať, že by ich náhradníci v podobe BJa, plukovníka Pottra a Winchestera boli zlí (taký BJ bol kópia 1:1), boli proste iný, svojský. Mali svoje nové momenty, ktoré mnohé boli výborné. Ale takto s odstupom pár sérií musím povedať, že už neboli takými humornými postavičkami ako alkoholický plukovník a kurevník Frank. Veľká rana však prišla, keď v 8. sérii odišiel Radar. Na jeho pozíciu prišiel Klinger, ktorý sa vykašľal na paragraf 8 a prestal sa obliekať za ženu... Dopozeral som to do polovice 9. série a ďalej som dlho nedokázal pokračovať. Zo seriálu sa v tej dobe už vytratilo skoro všetko, čo ho robilo tým čím pôvodne bol. Zápletky sa už začínali dosť opakovať a bolo cítiť ako zmeny v obsadení narušili pôvodný vybalancovaný koncept. Keď som sa k nemu neskôr znova dokopal, tak to už bolo len z povinnosti. ()

hovnocuc

Tohle je skutecne mimoradnej pocin. I kdyz jsou mi blizsi ty starsi dily, da se rict, ze vsechny serie si zachovavaj vysoce nadprumernou kvalitu, coz je pri mnozstvi materialu a delce nataceni vec takrka neuveritelna. Navic kratka stopaz umoznuje dat si jeden "rychlej" dil treba u snidane. Klobouk dolu. ()

OstapBender

Budem asi jeden z mala, ktoremu vyslovene liezol na nervy sileny humor hlavnej postavy.. Kym tam boli Trapper, Henry a Frank este som to zvladal, ale po ich odchode pre mna serial skoncil a zvysok som uz dopozeral len ako nieco na pozadi.. Skoda, skoda ze sa z komedialneho serialu stala drama, ktora bola uz len tienom prvych 3och serii.. ()

Janakin

Viděla jsem to za jedny prázdniny celý a naprosto se zamilovala, hlavně tedy do hlavního hrdiny, že. On je prostě geniální a teď myslím jak Hawkeyeho, tak Alana. Prostě oni jsou moji miláčci, všichni, do jednoho. Celkově však překrásná věc ani moc směšná ani moc vážná, prostě tak akorát, aby člověk ve válce nezmagořil... A já děkuju. Moc. Za naději a za smích. ()

GrooteLulu

..byla doba kdysi, kdy jsem to sledoval a bavilo mě to.. byla doba poté kdysi, kdy mě to nebavilo, protože jsem ten humor už znal a po ránu jsem na to neměl chuť... teď je doba, kdy se nato podívám rád, protože vždycky narazím na díl, který neznám, ale znám charaktery a zápletky, tudíž jenom čekám na vtip všech zůčastněných a na válečné hrdinské problémy všech chirurgů, ale hlavně na Pierce, hlavní sestry Houlihanové a desátníka Klingerové... p.s. zajímalo by mne jestli má rád mash Kim Čong-un.. ()

tofri

Skvělé herecké výkony herců, vtipné hlášky a scénky. Nejoblíbenější herci Alan Alda, Mike Farrell, McLean Stevenson, Harry Morgan, Loretta Swit (šťabajzna),  Larry Linville (kuní ksicht), Jamie Farr (věčný pokušitel o paragraf 8) a samozřejmě Gary Burghoff (radar) ()

Mrkvolin

Kultový sitcom, ktorý si určite zaslúži titul najlepší seriál minulého storočia. Príbeh nám konečne humorne mapuje nejakú vojnu, ktorú neopisuje ako číre zlo ale ako reťaze scénok a vtipných momentov vojenských doktorov poľnej nemocnice čase vojny na Kórei. Humor je pre tuto story tak charakteristicky že buď si ho obľúbite alebo nie, povedal by som že humor tu nesie dosť taký čierny podtext. Čo mne vo výsledku vôbec nevadí lebo troška čierneho humor na televíznom platne podľa môjho názoru nikomu neuškodí. Hlavným dôvodom prečo si seriál obľúbite sú postavy, v seriáli by som vypichol hlavne dve postavy, tou prvou je hlavný hrdina Piercea, ktorého stvárňuje Alan Alda a tento seriál s neho robí veľkú hviezdu celého Hollywoodu. A druhov postavou je Radar v podaní  Garyho Burghoffa ,ktorý tu vytvára najlepšie momenty, ktoré môžete v seriáli vidieť. Jediným mojim negatívom seriálu sú bežne opakovane zápletky a časte moralizovanie, ktoré nikam nevedie ,ale napriek takým to malým nedostatkom kompozície je príbeh úžasný a vy si ho bezpochybne obľúbite a vo svojom voľnom čase určite nespočetne krát aplikujete,určite zrelo odporúčam 9/10. ()

unYso

Na začiatku 21 storočia, keď som bol ešte mladý, som často vnímal, že môj otec pozeráva v TV komediálny seriál z prostredia vojny. Nikdy som tomu nedal veľkú príležitosť, pretože samotnému humoru som častokrát nerozumel, keďže som mal cca 10 rokov. S pribúdajúcim vekom, som začal častejšie a častejšie pozerávať jednotlivé epizódy, ale bolo to veľmi sporadické. Až pred pár rokmi som dopozeral celý seriál pekne porade, epizódu za epizódou, v priebehu cirka 1 mesiaca. Musím zhodnotiť, že prvé miesto na mojom seriálovom piedestály bolo veľmi rýchlo nahradené. Doteraz tam patril Frasier a Dva a pol chlapa. Lenže po pozretí kompletného seriálu MASH musím naozaj zhodnotiť, že to je kinematografický klenot, skvost, ktorý nikdy nič nenahradí. Špecifický humor, ľudskosť, dôvtip, dialógy, charaktery, jednoduchosť, dabing, nadhľad - absolútne dokonalá konfluencia. Treba poďakovať každému jednému, ktorý pridal ruku k výtvoru tohto umeleckého diela - či to je samotný autor Richard Hooker, tvorca Larry Gelbart a jednotliví herci a samozrejme aj českí dabéri (asi netreba podotknúť, že veľká časť už nie je medzi nami :( ). Prajem naďalej veľkú sledovanosť a úspech tak nadčasovému a kultovému seriálu, akým MASH naozaj je a veľa veľa zdravia všetkým žijúcim zainteresovaným. Jednoznačne 5/5, žiadny iný seriál nikdy neprekoná 4077. ()

Mike_Doe

Dá sa 10 rokov natáčať dej ktorý sa odohral za necelé 2 roky? Očividne áno a v tomto prípade geniálnym spôsobom. Čo?, okrem toho že sa vyhnete guľke, vám často môže pomôcť prežiť vojnu?, kde človek zažije doslova peklo na zemi? .......................  Áno, je to humor. Tvorcovia vsadili na tento naratív a fungovalo to na výbornú. Osobitne sú výnimočné tie časti kde sa komediálne situácie prelínajú s trpkým osudom niektorých postáv. ()

Verbudrak

Klasika nejklasičtější, viděl jsem to celé, já nevím, třikrát? Některé díly i desetkrát (plukovník Flagg!). Určitě je záhodno zmínit, že to je jeden z velmi mála případů - pokud v tomto dokonce nejde i o naprostý unikát -, kdy je český dabing lepší než originál. Podobný případ jako filmy Luise deFunése. Velmi zajímavé. A ještě jedna nevysvětlitelná záhada: i při své chatrné paměti si pamatuji každý díl. Ne podle jména, samozřejmě, ale jen co začne, vyjmenuji vám hlavní frky, co tam budou, a hostující postavy. Nechápu. Takto mi to u žádného jiného seroše nefunguje. Je to vlastně jediný důvod, proč si to nedám ještě jednou repete. Jo a jedna věc mi přece jen nesedne a musím ji zmínit. Houlihanová je strašně hnusná a já ji nikdy nebral jako nějakou šťabajznu, všechny ty nadržené generály i Hawkeyho touhy směrem k ní jsem nikdy nechápal. Herečka navíc nehraje žádnou první ligu, narozdíl od ostatních. Vada na kráse (ehm, doslova). Ale neva. ()

aliki78

Dnes 5.1.2024 - tento kultovní seriál opakují stále a stále dokola na Primě. Řekla bych, že snad od 90tých let minulého stolení. Nicméně.. vždy když nějaký díl chytnu, vždy mám radost a dívám se. Byl to seriál, který má geniální snad všechno. Od humoru, herců a někdy i myšlenek nesmyslnosti války, beznaděje a lidského bytí. (a to vidíme i v dnešní době). V české verzi je naprosto nepřekonatelný dabing. Jsem ráda, že v naší verzi byl zrušen rušivý element smíchu.. stejně jako je třeba v Ženatý se závazky kde ho nechali. Myslím si, že by dost rušil tu super podívanou. Každou postavu si zamilujete :) Mnohokrát jsem u seriálu plakala jak mě to dostalo. Ať to bylo úmrtí Henryho Blakea nebo i vypjaté situace. Odchod ze seriálu Radara a Frenka me moc mrzelo byli super. ()

Guardian1984 odpad!

Neskutečná pí*ovina a slátanina! Nechápu, jak se tomu může někdo smát! Ke všemu tomu trapnému kolotoči přispívá televize Prima svým nekonečným reprízováním této americké debility!! Už prosim vás někdo tento seriál zakažte vysilat! ()

Boyolomouc odpad!

Seriál mám spojený s Novou.Jinak stále dokola.Jsem vydržel ani 10 dílů a už jsem to moc nesledoval.Nechápu to vysoké hodnocení.Alda je otravnej a ten jeho přitrkávač taky!A ten chlupatej chlap co nosí šaty,odpornost! ()

Vader_xD

„Kterýmkoliv spojencům, jestli mě slyšíte, zde je má poloha: vidím asi půl tuctu hvězd na obloze, jsem přesně pod tou nejzářivější.“ – „Úžasný, Franku.“ – „Teď nás začnou hledat v Betlémě.“ Jedna z mnoha hlášek, kterými je seriál prošpikovaný skrz na skrz od začátku až do konce. Seriál neztrácí na kvalitě s jednotlivými řadami, naopak si troufám říct, že s přibývajícími sezónami seriál zrál jako víno a jednotlivé postavy mi více přirůstali k srdci. Postavy, které účinkují v polní nemocnici jsou každé svým způsobem nějak poznamenané a tvoří dohromady mozaiku, která zaručuje, že si všichni diváci najdou toho svého. Nejlepší postavou je pro mě zcela jasně desátník Klinger, v každém díle perlí a dovede mi vytvořit úsměv na líci a jeho všemožné snahy o zisk paragrafu 8 jsou šílené. Co ovšem dělá tento seriál opravdu legendární je jeho český dabing, v originále je totiž slyšet falešný smích, který je typický pro sitkomy, ten byl v češtině odstraněn a udělal z něj seriózní podívanou se špetkou kvalitního humoru. Za to, že byl odstraněn vděčíme prvnímu producentovi panu Petru Svobodovi. No a co se týče kvality dabérů jednotlivých postav, posuďte sami: (P. Trávníček, P. Svoboda, V. Brabec, L. Potměšil, J. Kotrbová, V. Knop, A. Molčík, J. Kvasnička…) ()

Zemřel herec Burt Young

Zemřel herec Burt Young