M.A.S.H. - Série 5

(séria)
USA, (1976–1977), 10 h 25 min (Minutáž: 25 min)

Tvorcovia:

Larry Gelbart

Predloha:

Richard Hooker (kniha)

Alan Alda, Mike Farrell, Harry Morgan, Loretta Swit, Larry Linville, Gary Burghoff, Jamie Farr, William Christopher, Don Eitner, Barry Cahill, Jeff Maxwell (viac)

Grogan

Stále velmi dobrá série, ale pokud mi začala charakteristika Franka vadit už v předchozí sérii (ještě ne tak zásadně, ale už mi to přišlo místy přes čáru), tak tady se dotahuje na nový level nesnesitelnosti. Stal se z něj naprostý neschopný kašpar, samostatný terč pro vtipy (dokonce i když zrovna nevyváděl nějakou kravinu a ostatních si nevšímal) bez podpory Margaret a i když proti Larryho herectví nemohu moc namítat, tak to, co mu scénáristé napsali, nebyl materiál, který by byla radost sledovat (hrál tu otravnou postavu tak věrně, že mi místy dělalo problémy ho sledovat). Jistě, někdy jeho chování bylo ještě vtipné, ale mnohdy spíše trapné. Zbytek herců tak standard, Margaret ten nový impulz dodal charakterově hloubku, ale někdy mi ta její změna taky přišla trochu neuvěřitelná. Zápletky dílů dobré a opakování dějových schémat jsem zatím tolik nezaznamenal. ()

• Nevidoucí Hawkeye (Alan Alda) se potácí po pooperačním oddělení a cítí, že na jedné posteli nikdo neleží, a říká: „Ach, Claude Rains!“ Rains hrál titulní roli ve filmu Neviditelný muž (1933). (sator)
  • Frank (Larry Linville) nepřejícně vyjmenovává potenciální děti Margaret (Loretta Swit) a jejího snoubence jako „Huey, Dewey a Louie“. Jedná se o jména synovců Kačera Donalda. (sator)
  • Když se Hawkeye (Alan Alda) dozví, že fronta je nyní na dohled MASH, říká: „Oh, to be in England now that war is here.“ Odkazuje tím na báseň „Oh, to be in England“ od Roberta Browninga, která začíná slovy: „Oh, to be in England now that April's there.“ (BMW12)