M.A.S.H.

• Česko M*A*S*H (viac)
USA, (1972–1983), 108 h 15 min (Minutáž: 25–120 min)

Tvorcovia:

Larry Gelbart

Predloha:

Richard Hooker (kniha)

Scenár:

David Isaacs, Ken Levine, Richard Hooker, Larry Gelbart (viac)

brooklyn73

Serial plny lidskosti, kteremu na ceskem trhu dovoluji si tvrdit zajistil uspech neuveritelny dabing. Cesti tvurci meli stastnou ruku pri vyberu hercu-daberu. Velka Skoda ze cesky dabing muzeme ocenit nejlepe pouze my co zname mluvit po nasem,po cesky.S titulky, by uspech teto serialove nadhery byl polovicni.Nejlepsi reklama na MIR. Komu vadi ,ze prisla prave z USA? "Todle je armada,my zem nekupujeme,my si ji bereme...." "kdyby nebylo valky, nevedeli by jste co je to mir" V 97 dile "Interview" zazni od Klingera poznamka o "ceske" horcici. ()

rozbris

Tak tohle jsme stejně jako přátele viděl nespočetněkrát a pokaždé se rád podívám, Alan Alda je člověk co válku bere s humorem aby nezešílel, tak do takové války bych šel taky, člověk by se fakt nenudil :-D ()

Torimmer

Naprosto skvělé sžití s postavami a jejich životem v jednotce MASH. Skvělý humor, který se rozumně střídá s momenty, připomínající krutost a zbytečnost války. A ještě něco, český dabing je jeden z nejlepších dabingů. ()

Benedygtus

Srdcova zalezitost. Hawkeye temer vzorem, minimalne detskym, avsak plno vtipu mi doslo az pozdeji. Ikdyz jsem vsechny dily videl uz tolikrat, rad se kdykoli podivam znovu a myslim, ze takovy serial by mel byt, presto ze jich neni mnoho. ()

islanzadi

Válka zobrazená netradičním způsobem. Seriál nikdy nepřestane nudit a můžu se na něj dívat stále dokola. Prostě stejná závislost jako na Přátelích. ()

xaver

M.A.S.H. Hodně drsná tragikomedie, která naplno odhaluje nesmyslnost války. Na osudech hlavních aktérů nádherně ukazuje, že jak mezi civilisty, tak mezi vojáky jsou lidi skvělí, lidi normální a lidi svině. V tomto seriálu má člověk vždy dobrý pocit, když člověk skvělý nebo normální vítězí nad člověkem sviní. Namnoze je to boj bílých mozků s mozky zelenými. Bohužel v běžném životě mají navrch většinou zelené mozky, které se opírají o lidské svině, které disponují obrovskými finančními prostředky především díky kšeftu se zbraněmi. ()

DonQ

Ve své podstatě mne většina shlédnutých epizod pobavila, ale celkově mi seriál k srdci nepřirostl, takže volím slušný průměr. ()

Han22

Konečně nasledováno všech 256 dílů. Nemám rád sitcomy. Připadají mi stupidní, bez děje s otravným dotočeným smíchem. Tou jednou z mála výjimek je legendární MASH, seriál který u nás běží nonstop od roku 1995. Mash je opravdu neskutečný seriál s postavami, které se Vám zaryjí hluboko pod kůži a už je odsud nikdy nedostanete. Je to zároveň příklad že jde udělat humor s příchutí slz, tedy něco o co se posledních 15 let marně snaží české filmy. Seriál začíná jako čistý sitcom s jasně vyprofilovanými postavami, ale jak postavy tak seriál projdou za 11 let neskutečnou proměnou. Ano u spousty dílů jsem se smál jak šílený, postavy hází hlášky jak na běžícím pásu a pak přijde situace, scéna nebo celý díl u kterého máte slzy na krajíčku. Na válečný seriál zde rozhodně nečekejte nějaké akční dobrodružství, válka je zde zobrazena jako čistý hnus, anonymní bombardování nebo střelba odnikud, čili přesně to jak to musí cítit vojáci. Medicína zde není explicitně ukázaná, ale zato lékařsky naprosto přesná. A postavy nejde nemilovat. Hawkey Pierce, vtipálek, cynik, děvkař, egoista, ale nesmírně citlivý člověk, chirurg, který sérii od sérii je stále vážnější. Trapper John McIntyre skvěle zapadal do prvních sitcomových dílů jako sidekick a vtipálek. BJ Hunnicat, jeho náhradník je rovněž srandista, ale taky stále zdeptanější otec rodiny, která mu strašně chybí a navíc mnohem větší realista než Hawkey, často funguje jako jeho brzda. Frank Burns - toho jsem neměl rád, jednorozměrný idiot, zelený mozek, srab a ještě mizerný doktor. Jeho náhradou se stal Charles Emerson Winchester III, který s dvojicí Hawkey a BJ svedl nejeden boj, otravný, nudný, egoistický snob, ale na druhou stranu skvělý lékař a skrytý humanista, který od nepřítele přešel s ostatními v jakžtakž tolerované kamarádství a nejednou příjemně překvapil. Margaret "Štabajzna" Houlihanová - vrchní sestra, která prošla největší proměnou - od šílené fanatičky na předpisy a pedantky po slušnou, milou příjemnou ženu. Než se to stalo, musela si ale projít spoustou mezních situací. Henry Blake, flegmatik, mizerný velitel ale skvělý kamarád, jehož tragická smrt na konci třetí série nastartovala změnu v tónu seriálu. Sherman Potter, drsný a občas uřvaný velící, ale taky úžasný otcovský typ, kovboj a rádce prakticky všech v táboře. Maxwell Klinger, podnikavec a kšeftař, který půl seriálu nosil ženské šaty a zkusil cokoliv aby se odsud dostal a ve finále zůstal. Walter "Radar" O´Reilly naivní klučina, nemožný u holek a neskutečný frajer co se týče úředničiny. A otec John Francis Patrick Mulcahy, nenápadný muž, který nenápadně uměl pomoc každému v táboře. Spousta nezapomenutelných epizod. Co bych vytknul? Především nesmyslný fakt, že na celou jednutku jsou jen 4 doktoři. A pak časové nesrovnalosti - seriál běžel 11 let, válka trvala tři, přičemž na některých to je sakra vidět. Hawkey je na konci šedivý, Radar má být kluk ale je napůl plešatý, Klinger má vrásky hluboké jak Rio Grande. Každopádně i přes pár chybiček nezapomenutelný, nesmrtelný seriál. A kdo nebrečel u posledního dvouhodinového dílu, ten nemá srdce. () (menej) (viac)

LEATHERFAC

Český dabing je moc fajn, za začátku je trochu cítit, že je to dělané v podmínkách tak trochu "na koleně" ale s dalšími sériemi se to lepší a lepší. Jen bych měl jednu výtku vůči dabingu Franka Burnse. Tahle postava mě vždycky iritovala. Myslel jsem, že je to tím jak je celkově zahraná. Nicméně když jsem si pustil poprvé originální zvuk, zjistil jsem, že v originále má Frank celkem výrazný mužný hlas a vlastně není zdaleka tak otravný jako česká verze Václava Kopa, který má hlas veskrze tak nepříjemný a iritující, že dělá z Franka často nemístnou a neživoucí parodii. Takže s odchodem této postavy jsem si celkem oddechl a to i přesto, že jeho část seriálu byla celkově více vtipná (i přes jeho přítomnost a i přesto, že se většina dílů motá kolem neustálých bojůvek dvojice majorů s dvojicí kapitánů). Teď vidím, že vlastně zbytečně, protože měl iritoval pouze český hlas Franka. Pozdější část seriálu sice poněkud zvážněla, ale to není vůbec na škodu - prostě přirozený vývoj. Margaret se už nechová jako zelená vygumovaná píča (jí prospěl odchod Franka asi nejvíc). B.J. hraje svůj part druhých houslí a vrchního nahrávače stejně dobře jako před tím Traper. Akorát, že je občas otravný svým rodinným životem a co se týká milostných eskapád, je tím pádem mnohem větší suchar než býval Traper. Ten byl sice větší numero, ale k srdci mi taky zrovna dvakrát nepřirostl, takže mě jeho odchod tak netrápil. Postava Henryho byla fajn, ale občas byla taky na hraně parodie (a to nejen v českém znění) a časem se neměla moc kam dál rozvíjet. Oproti tomu jeho náhrada v podobě plukovníka Pottera je naprosto živoucí, vtipná, otcovská (v nejlepším slova smyslu) takže náhrada více než dobrá. Postava Radara zpočátku roztomile vtipná, začíná časem lézt spíš na nervy, takže jeho odchod sice vezme seriálu kus sebe sama, ale přesto přijde v pravý čas. Klingera jsem měl raději jako travesti verzi, ale jeho pohnutky chápu - postavu bylo potřeba už někam posunout dál. Charles je postava víceméně do počtu - někdo protivný, jako oponent dvou kapitánů. Což mu jde celkem obstojně, ale je to postava, která ani vyloženě nevadí, ale ani si ji neoblíbíte. Naštěstí nemá zdaleka tolik prostoru jako Frank. Jinak celkově seriál je krom Simpsnů z mých nejoblíbenějších, svým prostředím lidí odtržených válkou daleko od domova, kteří si přesto dokážou udržet bláznivý humor jako to, co je drží nad vodou, aby to všechno nějak přežili, je v podstatě to samé i pro mě v reálném životě. Pomáhá mi držet se nad vodou, ve chvílích, kdy člověku není vůbec do smíchu. A to není vůbec málo a za to patří tvůrcům veliký dík. :) ()

Zagros

Tady se těžce rozcházím s většinou. M*A*S*H se mi ani přes opakované pokusy nelíbil a nedokázal jsem se do něj dostat. Můžu ocenit jeho snahu o zobrazení válku jako nesmyslného lidského výmyslu a jeho úspěch u široké masy diváků. To je ale asi tak všechno. Dle mého mínění to bylo spíš skvělé načasování - americký seriál po revoluci u nás, než nějaká vysoká kvalita. Hodnocení je pak také z velké části ovlivněno nostalgií. Zkoušel jsem poměrně dost dílů, na to, že se mi to od začátku nelíbilo, ale sotva jsem se párkrát uchechtl. Povětšinou jsem se jen mračil na nesympatické postavy, což byl asi největší problém. Pokud mám pravidelně něco sledovat, musí mi být postavy sympatické a to zkrátka nebyly. Ani jedna z nich. Nechávám dvě hvězdy a seriál M*A*S*H přenechám těm, kterým se líbí. ()

Hanys_

Seriál, který mě provází celým mým mládím až doteď a vždy mi spolehlivě zvedne náladu. A vůbec mi nevadí, že v tv běží neustále :) ()

DocBrown

Neni divu, ze ho Nova (ted uz Prima) opakuje porad dokola, protoze je to nejlepsi serial, ktery kdy vysilala. A pritom moc nechybelo a vubec by se u nas neobjevil. Jako maloktery serial predci puvodni film. Prvni serie byli nejvtipnejsi, ale odchodem Stevensona - Henryho Blakea (v 72. dile) serial hodne utrpel. Pro me to byla nejlepsi postava. Mimochodem vsimnete si Henryho v predposlednim dilu, jak je tam zcela bezduvodne zasmusily. Navic se zpusobem jakym to udelali jsem se nikdy nesmiril, byl to muj nehorsi filmovy/televizni zazitek. A Alda v tom mel prsty. Dalsi problem byl, ze se postupne vymezila uzka skupinka lidi, ktera se jakoby skamaradila, bez ohledu na sarzi. Velmi jasna hranice mezi hlavnimi a vedlejsimi postavami, takze ti vedlejsi jako Igor nebo Zale dostavali minimun prilezitosti. Charles byl velmi prijemnym ozivenim, nebyl to uz blbec jako Frank, ale zmena Margaret a Klingera (ale i Radara, vzdyt na zacatku to byl takovy maly hajzlik, kteremu se vysmivali) byla hodne na skodu. Nekdy to moralizovani az prehaneli, prece jen dneska jasne vidime, kde je severni a jizni korea. Alda byl jako herec vyborny, ale jeho vzrustajici vliv serialu skodil. Pres to by byly 4* malo, ta pata je spis za kvantitu. Nejlepsi nepravidelna postava - plukovnik Flagg a nejhezci nepravidelna postava - Margie Cutler :). Hambatá kniha ? To je Sněhurka a sedm trpaslíků * Tak proč se jeden trpaslík jmenuje Lízal? ()

eagle-eye

S plukovníkem Henrym Blakem to byly nejlepší díly, celkově to bylo moc fajn, ale když mě tak tolik vadil Alan Alda, že dávám za tři, lepší tri. ()

Zemřel herec Burt Young

Zemřel herec Burt Young