Záhada Blair Witch

• Česko Záhada Blair Witch (viac)
Horor / Mysteriózny
USA, 1999, 81 min (Special Edition: 86 min, Alternatívna 78 min)

V říjnu 1994 se záhadně ztratili v lesích poblíž Burkitsville v Marylandu tři studenti při práci na dokumentárním filmu. O rok později byl nalezen materiál, který natočili... Mystifikační horor o tajemné kanibalistické příšeře, který zaznamenal mimořádný komerční úspěch, stál pouhých 25 tisíc dolarů, přičemž utržil přes 240 milionů dolarů. (Magic Box)

Smerfetka88

Schoulila jsem se na posteli s dekou a v ruce polštář, abych si mohla popřípadě něčím zakrývat oči. Na stolek jsem si dala skleničku s vodou, kdyby mi hrůzou vyschlo v krku. A pustila si film. Čekala jsem 5...10...15...20 minut, až se to rozjede. Po 20 minutách jsem si přála, aby tu holku už něco odneslo. Po 45 minutách jsem si říkala, že je na čase povraždit je všechny, jak mi lezli na nervy. A po 65 minutách jsem si říkala, že už by to mohlo skončit. Pro mě velké filmové zklamání a hodně přeceněný film. ()

myse

Nápad sice originální, to rozhodně, ale jeho provedení naprosto příšerné. Horor to je, o tom žádná, taky jsem se při některých nočních scénách bála a přála si, ať už je den, nicméně pro mě umělecká hodnota nulová, klidně bych čekala, že rozpočet na jeho natočení bude i nižší. Příběh je nepřesvědčivej (ano, určitě by každej z nás v nejvyhrocenějších momentech, kdy je už je několik dnů zracenej v lese, bez jídla, naprosto zoufalej, v noci, kdy se nejvíc bojí, protože to v okolí "žije", prostě vytáhl kameru, pobíhal s ní po okolí a ječel a s kamerou v ruce se snažil zjistit, kdo se ho tam snaží vystrašit/zabít nebo kam zmizel jeho, patrně už mrtvej, parťák; to se člověk hned líp ubrání, když narazí na nebezpečenství s kamerou v ruce a na oku...). Taky ono jít podle kompasu pořád na jih a octnout se a témže místě a přitom se nenacházet v magnetickým poli...zajímavý. Korunu tomu nasazuje herečka-kameramanka v hlavní roli; jestli opravdu vyhrála Malinu, jak jsem tady někde četla, pak zcela právem. Dávám jednu hvězdičku s odřenýma ušima za nápad (který teda podle mě moc nevyšel) a za jistou míru hororovosti. ()

acn

Inu, záhadné to opravdu je. Čím více jsem viděl, tím více jsem byl ponořen do záhady "co je na tom kurva tak skvělého". Určitě jsem to nepochopil, banda hulákajících retardů v lese je mysteriózní, chování a uvažování na levelu brambory s dírou uvnitř, magické a poutavé. Kdybych tak měl kameru cestou domů večer z hospody, to by byl teprv dobrodružný dokument jako svině. Ale strach sem nakonec měl. Jakmile tenhle skvost skončil, hned jsem se bál, že tuhle kravinu uvidím někdy znovu. Takže za to ta hvězdička. ()

Jacccob

Skvělý horor s nepopsatelnou atmosférou, který však funguje jenom na jedno použití. Líbit se vám bude, možná i poměrně dost, ale nebudete se hrnout do další projekce. ()

viky13

Mě film moc nebavil...a né proto že je natočen v dokumentárním stylu ale protože se tam nic neděje,furt je tam to samé a na můj vkus až moc nadávek...uědomuji si že v realitě by tomu nebylo jinak,přesto my přišel obyčejný. ()

Knor

Snad nikdy u žádného filmu jsem nepocítil takovej pocit úzkosti a strachu jako při domácím půlnočním promítání Blair Witch a úplně sám - to byla asi jedna z největších chyb co jsem udělal. Nebojím se jen tak u ničeho, ale pokud chcete poznat opravdový strach tak prosím. Film má neskutečně dusnou a tíživou atmsoféru, pocit strachu je umocňován intenzivně a postupně, stejně jako propad hlavních postav do deprese a beznaděje. Prostě perfektní a odporné dílo. Tvůrce blahopřeju, tohle se jim fakt povedlo. ()

Margerie

Když já prostě nemám ráda tuhle jakoby amatérskou kameru. Nudila jsem se, nebála se, spíš se na pár místech pousmála, ale to bylo tak všechno. Ale jo, přiznávám, že určitou snahu o změnu v oblasti hororu a jeho zaběhlých a předvídatelných postupech to mělo. A taky to náležitě ocením hned dvěma hvězdičkami. ()

MrBrightside

Možno to bolo tým, že ma celý čas rozptyľoval brat. A možno to bolo iba fakt nudné. Nech je to akokoľvek, vo chvíli keď som si povedala "Tak, a teraz sa už naozaj idem báť" začali titulky.... Dala by som tomuto filmu druhú šancu, ale keďže je to jeden z tých filmov, ktoré si buď užijete na prvý krát, alebo vôbec, tak to asi nemá zmysel. 2,5* ()

Zl0

Nepozerať dabované ! Prvýkrát som to videl v kine v pôvodnom znení a bol to naozaj mrazivý strašidelný zážitok po dlhej dobe. Práve vykričané hlasy niektorých z hrdinov robia strašne veľa. Skúste desať minút kričať v kuse z plného hrdla čokoľvek a potom zrevať "majkí", že ako to bude znieť. Určite inak a autentickejšie ako v tom sračkovom dabingu s ktorým som to videl druhýkrát v telke. Bolo to ako iný film. Čaj .....bez atmosféry. Kto to videl len dabované, odporúčam pozrieť znova. V originále. ()

liberita

Myslím si, že Blair Witch nemá zmysel sledovať, ak viete o čo v ňom pôjde a tiež že história filmu nemá reálne pozadie a nejedná sa o dokument, hoci sa tvorcovia celý čas snažia dokázať opak. Na jednej strane je práca s hercami pozoruhodná aj samotný príbeh má niečo do seba. Lenže spracovanie veľa strachu neprináša a nudí, kričiaci a nadávajúci tínedžeri začnú skôr liezť na nervy než vyvolávať sympatie. Potenciál ale celý film bezpochyby má, len sa z neho mohlo vyťažiť viac. ()

dannyd14

Kde bolo tam bolo, partia študentov sa vybrali do lesa natočiť dokument, v ktorom začnú vystupovať ako hysterické detičky, čo nevedia nájsť cestu domov. Nie sú sami, ich osud je v rukách niekoho alebo niečoho desivého. Najdesivejšie však bolo na tom to, že nič desivého sa nestalo. Film podráža aj opitá kamera, čo letí zo strany na stranu a (žiadny) zážitok sa tak kazí o to viac. Ak chcete ísť filmovou prechádzkou lesom, radšej choďte v noci sám po lese a budete mať intenzívnejší a menej sklamaniahodný zážitok. 1* za snahu navodiť atmosféru. ()

departed

U mě se jedná o premiéru, takže žádný dobový hype z mých pěti hvězdiček nevyčtete. Jde o to, že jsem to neustále odkládal, nějak se mi do toho zkrátka nechtělo, ale povolil jsem a s minimálním očekáváním, co z toho teda nakonec vyleze, jsem po dobu hoďky a čtvrt byl přikovanej tím atmosférickým napětím, kde prim nehrály lekačky, ale strach z neznáma. A na konci už jenom výdech... Uf, to byl ale zážitek. ()

Uesbe

hm, môj prvý reálny horor (žiadne že hororová komédia, triler či čo)....nuž, všetky tri hviezdy sú za originalitu a zrejme na tú dobu hrôzostrašnosť.....ale opäť sa utvrdzujem v tom, že naša generácia (18-25) čo vyrástla na reality show, ktoré sú hrôzy par exellence si povie: čo tam po nejakých bosorkách.....a ešte si neodpustím jedno:opäť sa preukázala ,,nekonečná" inteligencia američanov (myslím tým postáv, nie tvorcov) ()

Jakub

První hodina nuda a postavy mě dost otravovaly,ale v poslední půl hodině jak postavy začaly panikařit a napětí začalo stoupat tak mě jich začalo být i líto. 79 % ()

haffen

3* Za film a hviezdu za to, čo v dobe uvedenia filmu tým spôsobili a kopa ľudí im to uverila, plus vytvorenie nového žánru - found footage. ()

1mArc0

Skutočné bububu, kde človek skutočne dostane z tohto infarkt, alebo bude na to civieť ako vyoraná myš. Z hororového žánru to určite patrí medzi z jedny najlepších. Kto sa bojí, nech nechodí do lesa. Originálne a hôzostrašné. /95 %/ ()

MindTuber

Nízkonákladový horůrek, který položil základy pro řadu dalších snímků s POV scénami doprovázenými roztřesenou kamerou. Záhada Blair Witch drží však jakési prvenství a proti mnoha dalším (např. Paranormal Activity) dokázala opravdu postrašit. Není tedy jen bezduchou lekačkou, ale útočí i na základní duševní stavy člověka, které strach vzbuzují. Dokumentární styl vyprávění mě sice nijak nepřesvědčil o tom, že sleduji něco, co se skutečně stalo, ale při scéně se stanem, mi to hnalo slzy do očí. Krásná ukázka toho, jak něco iracionálního (děti bušící v hluboké noci na stan, kdesi uprostřed lesů) vede k jedinému rozumnému závěru - je tu přítomna nějaká zlá nadpřirozená síla. Právě takovéhle drobnosti tomuto hororu přidávají právem jednu hvězdu navíc. ()

Záhada Blair Witch má pokračování

Záhada Blair Witch má pokračování

24.07.2016

Jestli jste se těšili na zářijový horor The Woods, ode dneška se na něj budete těšit ještě trochu víc - z nového filmu Adama Wingarda (The Guest) se totiž vyklubalo pokračování Záhady Blair Witch.… (viac)

Emmerich a „skromná sci-fi“?

Emmerich a „skromná sci-fi“?

02.11.2010

Zní to jako dvě neslučitelné věci, ale Roland to asi myslí vážně. Momentálně dolaďuje svůj záhadný projekt Anonymous, který má být „historickým thrillerem o tom, kdo doopravdy napsal Shakespearovy… (viac)

Paranormální příběh jednoho filmu?

Paranormální příběh jednoho filmu?

22.09.2009

Horor Paranormal Activity se očividně pokouší navázat na úspěch nízkorozpočtových hitů typu Záhada Blair Witch, Saw či aktuální District 9. Jak? Promyšlenou kampaní, která buduje mýtus… (viac)