V roku 2006 vybudovala americká armáda na severe Afganistanu niekoľko vojenských základní, aby s pomocou miestnych obyvateľov zastavila prísun zbraní a talibanských bojovníkov z Pakistanu. Jednu zo základní postavili v provincii Nurestan, odľahlom údolí obklopenom pohorím Hindúkuš. Základňa Keating bola ostro kritizovaná pre svoju nevýhodnú polohu a riziká s ňou spojené. Nachádzala sa hlboko v horách v desivo zraniteľnom teréne a bola považovaná za smrtiacu pascu. Neústupčivosť vojenského velenia si napokon vyžiadala obrovské straty na životoch amerických vojakov, keď na základňu zaútočil nepriateľ. 3. októbra 2009 ráno pred šiestou bojovú základňu Keating brutálne napadlo viac 400  bojovníkov Talibanu. 53 amerických vojakov vzdorovalo útoku mnohonásobnej presile. Ich straty  boli obrovské a tento nerovný boj sa stal najkrvavejším stretom americkej vojny v Afganistane. Štyri mesiace po bitke sa zistilo, že v čase útoku Talibanu na základňu Keating mala byť americká jednotka už dávno preč a vôbec tam nemala čo robiť. Bola tam omylom, lebo ju zabudli preveliť... (TV JOJ)

italka63

Velmi dobře natočený válečný film o válce v Afghánistánu a vojácích na americké základně v horách. Co dodat, snad jen že kamera a střih byly vynikající a obsazení slušné. Bohužel, v kontextu se situací před pár týdny, kdy Tálibán obsadil Afghánistán, se jeví tahle bitva o to více hořce. ()

dom156

Solidní střílečka z Afgánistánu, která nijak nevybočuje z řady. Viděl jsem to před týdnem a už si nic nepamatuju, kromě střelby a výbuchů. ()

Vyhy

Ten, který vymýšlel umístění základy by si zasloužil do ní zavřít. Nepochopitelné. Příběh silný, závěrečné fotky dojemné, skvělá kamera a dobře natočená akce. Skoro hodinové finále bylo plné zajímavých záběrů a hlavně beznaděje, jelikož vše působilo realisticky. ()

Lischai

Jestli je perfektní válečný film s Američany na blízkém východě Black Hawk Down, který má 10/10 bodů na stupnici dokonalosti, tak tohle je velice, velice, velice solidní počin v hodnotě férových 7,5/10 Black Hawk Downů. ()

M.i.k.e

na Outpost sem narazil víceméně náhodou a i když jde viditelně o low cost válečňák, který se odehrává na jedné (úplně dementně umístěné) základně uprostřed ničeho s pár herci, výsledek je překvapivě solidní a intenzivní řemeslo, které dokáže vtáhnout a hlavně finální bitva o základnu je dost drsná a přitom nepřepálená. Je tu celkem znát, že jde o skutečnost opřený příběh, takže i když je tu cítit americký patriotismus, neteče z toho patos tak jak se to kolikrát celkem zbytečně děje.Co mě trochu mrzí je určitá anonymita postav. Těch tu sice není úplně moc, ale zároveň jich není ani málo a některé charaktery mi úspěšně splývaly a pletly se mi (tím spíš ve finálně řežbě). Tak jako tak jde o solidní film, který strčí s přehledem do kapsy i slavnější kolegy typu Lone Survivor atd...70% ()

bourec

Rod není nezkušenej rejža, ale ta první část filmu byla dost děsivě nefunkční.Skákalo to co minuta odnikud nikam.Začne střelba,půl minuty mumraj,náhle střih,a hle , žádná střelba.A podobně natočenejch scén v tý první půlce bylo víc.K tomu ty rozhovory.Musíme splnit misi.A co je naše mise.Já ani nevím.Neva,splníme misi.Až druhá půlka se trochu rozhejbala,ale je to bez silnější zápletky, bez lákavýho příběhu.Já tomuhle stylu filmů říkám přáteláky.I přes to, že to asi bylo podle skutečnosti.Nebavilo .40%. ()

C0r0ner

Tak já zas nevím, co se tady komu nelíbí... Viděl jsem zajímavý válečný film z neokoukaného prostředí, s bezvadnými herci a velmi podařenými bojovými sekvencemi. I přes dvě hodiny stopáže jsem se vůbec nenudil, takže dohromady nadprůměrný zážitek. 85% ()

PROCESOR

Tak jak již bylo řečeno ve filmu Zachraňte vojína Ryana „pozen“ neboli posraný zelený návrh, tak tady také nějaká geniální hlava vymyslela základnu, která se de facto nedá ubránit. Snímek mi přišel, tedy bojový scény celkem dost realisticky natočený a politika se tam moc nerozmazávala, takže pro mě příjemný překvapení. ()

sir-dave

Když se divák prokouše trošku delším postavo seznamovacím úvodem, který tam vzhledem k situaci sedí, si užije válečnou odstřelovačku, kterých je jak šafránu. ()

majo0007 odpad!

Nepochopili to ani Rusi, ani Američani... Načo sa tam jebete?! Dobre vám tak, ste skončili, mali vás odjebať vácej bez tých medajlý. Absolútne nemám súcit s tymino Náckami a kurevsky cool rečami (odjebal tam Amík psa - to neznášam - v tom momete by som tomu kokotovi prirožil AK47 a stisol, jebem na tvojich Army friends a hodnosť)! Vás tam dali dobre do LATY! ()

alchac

Klucí očividně strašně chtěli nechat uprostřed Hindúkuše havarovat Černého jestřába, ale povedlo se jim to jen tak nějak napůl, neboť než v K.O. Kozojebech nad Džalalabádem dojde k finálnímu gangbangu, v němž si hoši již bez jakýchkoli skrupulí ukazují naleštěné kulky a vyměňují tělní tekutiny (a vice versa), musí divák před zmíněným chytáním olova přetrpět hodinu nepříliš záživného konverzačního chytání bronzu, jsoucího převážně o představování všech gumáků, co tamo prošli. Zkrátit tuto část aspoň na polovinu, byl bych téměř nadšen. Nicméně malýho Klinta po jeho psychedelicky Ďábelském traumatu za jeho zmrdečka v Jasoňově hněvu a za Jasoně v tomto kusu asi vezmu na milost. Jen doufám, že zase nedostane chuť na nějaké spaghetti ai funghi! ()

Sabrewulf

Opět Amíci, kteří šíří demokracii (čti rozesírají stát, aby se mohlo chrastit zbraněmi, bo získat ropu) v cizí zemi, opět si to osazenstvo dané země pochopitelně nenechá líbit, takže útočí a Amíci se na nějakém místě brání a opět je to podle skutečné události. Kolikrát to tu ještě bude? Benghází, Na život a na smrt, Základna, Černý jestřáb... Že by mindráček? Jinak, budu nosit dříví do lesa, když napíšu, že postavit základnu na tak stupidním místě, tak se člověk diví, že si Amíci vůbec umějí zavázat tkaničku od bot. Co jako čekali? Krevety? A rating byl jaký, PG-13? Mimochodem, jedna věc je velmi vtipná. Vezměte si, že jste zelený mozek, vlezete okupovat cizí zemi, do které vám nic není, tam vás odkráglujou a vy posmrtně dostanete medaili za CHRABROST? Jako vážně?!! Klauni ty zelené mozky, jen co je pravda. ()

Johnny.ARN

Jeden z najlepších vojnových filmov poslednej doby. Prvá hodina je taká, náznaky, prestrelky, budovanie toho pocitu že dačo, ukážka každodennosti a charakterov. Trochu nuda, prežijete. Potom príde druhá hodina, ktorá to celé pokrčí a hodí do koša, pretože prinesie 50 minútovú akčnú scénu, útoku muďžahedínov na základňu. So všetkým. Od krvi, cez dynamickú kameru až po neustále strieľanie a pocit zúfalstva. Skvelé. 4 z 5 ()

Lachtaan

K Základně jsem se po výročním 14denním filmovém deficitu dostal příznačně v době, kdy se Afghánistán po vzoru Sýrie stává oficiálně zemí nikoho a hnutí Talibán není neodbytným nepřítelem jen v tomto snímku, ale i v realitě. U Outpostu jsem už v době prvního traileru čekal, že nebude mířit mezi hodnotné válečné kousky, kterých je v těchto časech jako šafránu, ale že se budu v jeho průběhu až nudit, mě nenapadlo. Lákadla v podobě Orlanda Blooma a Scotta Eastwooda vskutku rychle vyšumí do ztracena a zbytek postav i příběhu už nedokáže diváka příliš ohromit. [viděno na HBO GO 15.8.2021] ()

oveckaoa

Prvních zhruba 50 minut je příšerných je nám představeno několik vojáků z 53 (tuším) z nichž všichni jsou tak bezvýznamní , že si pamatuji jen jednoho a to jen kvůli tomu, že byl jediný černoch mezi 52 bělochy (Že tam hrál Orlando a umřel jsem ani nepostřehl) . Následně sledujeme jejich obranu základny, která je na debilním terénu a ta obrana spočívá v tom , že po nich zaútočí asi jeden Talibanec několikrát vystřelí a oni ho zabijou a pak jejich auto sjede z silnice a na ně někdo zaútočí na mostě. Dialogy a scény jsou příšerné borec se hádá s jiným borcem a ten mu řekne já tě ošukám (tak se opravdu asi baví dospělí lidé tohle mě přijde jako spíše dialog do homosexuálního porna ne do válečného filmu) druhý borec si ho honí nad fotkou manželky jednoho vojáka a jeden si dělá dobře nad kalhotkami Marie Kirilenko (pochybuji, že by mu je poslala) Až posledních zhruba 30 minut stojí za to je zde dá se říct nonstop útok většího počtu Talibanců a jejich obrana proti němu. Bohužel to kazí scény typu naperu to bazukou do amerického vojáka a on v pohodě žije odpálím bombu u dvou amerických vojáků jeden umře druhý žije úplně v pohodě dokonce nezraněn naopak hodím granát po Talibancích 3 jich zabiju. Na konci zjistíme kdo získal jaké ocenění což je škoda mě by více třeba zajímali ti co tam umřeli (8 tuším) a kolik zabili Talibanců. 40 procent vynechat zhruba 50 minut (ta stopáž je uvalená ty první události stačilo dát pouze do úvodního textu třeba) a nebyl by to vůbec špatný film. ()

neoBlast

Tak tohle je pecka, pro mě úplně nečekaný zážitek a svěží vítr ve válečném žánru. Nenacházím slov či jiný film, ke kterému bych Základnu přirovnal. Černý jestřáb? Jarhead? Ryan? Najdeme tu styčné body, všechny tyto filmy nahlížely na válku jinak, neslavili ji, zde se postavy vaří jak na grilu, jak ve filmu Spikea Leeho. Základna hned zpočátku hustí atmosféru do slušných výšin, s dlouhým záběrem na mostě jsem si uvědomil, že tady někdo ví co dělá, tohle není úplně tak béčko co jsem nesprávně očekával. Sledujeme profesionály uprostřed něčeho většího než co mohou zvládnout, tohle je peklo. A překvapivě jeden z nejlepších akčních filmů poslední pětiletky.   85% ()

VanTom

Běžný chod "neubránitelné" vojenské základny hluboko v horách Afghánistánu zachycuje kamera skoro dokumentárním stylem, už chybí jenom výpovědi zúčastněných do objektivu. Stěžejní část tvoří odražení masivního útoku Tálibánu, které dokáže být slušně intenzivní, ovšem přes nasazení či dlouhé vtahující záběry přitisklé na písek a krev plivající vojáky úrovně takového Black Hawk Down nedosahuje (spíš se blíží videohernímu Call of Duty). Lepší 3 * ()

drackula

Ako ubrániť takticky najhoršie postavenú základňu na svete? Úvod filmu je možno trochu rozvláčny, ale pocit, že akcia môže začať prakticky kedykoľvek je vybudovaný skvele. Ak si človek odmyslí jemnú americkú agitku, ide o vcelku dobrý, miestami veľmi ľudský, technicky zvládnutý vojnový film. Je z neho cítiť beznádej, častú nelogickosť a márnosť vojny ako takej. Najmä ak máte vo velení kreténov, ktorí vás naservírujú nepriateľovi ako na podnose. Ešteže existuje letecká podpora. Škoda toho titulkového pátosu, ktorý už bol trochu za hranou. Ak máte radi moderné vojnové filmy, The Outpost by vám mohol sadnúť. Zaujímavosťou je, že si v ňom zahral syn Clinta Eastwooda a Mela Gibsona. 70% ()

NEJ roku dle TOP uživatelů a adminů

NEJ roku dle TOP uživatelů a adminů