Dej sa odohráva v roku 1327, v horskom opátstve v severnom Taliansku. Do opátstva prichádza františkánsky mních Viliam z Baskervillu, ktorého sprevádza mladý mních Adso z Melku. Ich návšteva je poznačená záhadným úmrtím mladého mnícha a opát, ktorý si všimol Viliamovho dôvtipu ho požiada, aby im pomohol vyriešiť príčinu jeho smrti. Viliam začne tušiť, že kľúčom k vyriešeniu môže byť knižnica v tvare labyrintu, ktorá sa v opátstve nachádza. Lenže nikto, okrem knihovníka, jeho asistenta a opáta do nej nemôže vstúpiť a vstup do nej je odopretý aj Viliamovi. (RTVS)

helraiser

Slušná historická podívaná z které na vás z každého záběru dýchá středověk, ale která hodně ztrácí svou roztahaností a zbytečnými vedlejšími linkami, který pro samí děj nemají moc význam. Pokud by se děj odehrával pouze v opatství, udělali by tvůrci to nejlepší co mohli, ale bohužel tak neudělali. S filmovým zpracováním to jednoznačně ztrácí, ale i tak se na to kouká pěkně a zas tolik v podstatě církevních filmů či seriálů není, takže za mě spokojenost. ()

Tosca

Tvůrci přidané dějové linie jsou trapné a až směšné - hlavně aby to bylo akční a romantické... Mstitelka s šípem - dcera heretika Fra Dolcina - pronásleduje inkvizitora Bernarda Guie; dívka, s níž má Adso v románu letmý, ale hluboký milostný zážitek, tady dostává mnohem více prostoru... Eco se chudák musí asi obracet v hrobě. Jinak se celkem povedlo to, kde se tvůrci drží románu. Má to pěknou výpravu a krásnou knihovnu, které bychom si rádi užili i víc. Také herci jsou celkem dobře vybraní. Rozčiloval mě ale svou hlasovou manýrou (už předtím v jinýách filmech) Rupert Everett v roli inkvizitora. - Chápu, že film či minisérie má své dramatické zákonitosti, ale kdyby tady ubrali a zkrátili to na šest epizod, což by bohatě stačilo, mohlo to dopadnout lépe. 60 % hlavně za pasáže, které se drží Ecova díla. ()

kaprson

Mezi 2-3* ... Vcelku povedene/prijatelne pasaze odpovidajici knize za 3-4*, bohuzel scenaristy nemistne rozsirena romanticka linie a jeste hur zcela vybajena linie "fantasy" hrdinky (lucistnice-mstitelky) znacne devalvuji dojem ze serialu a tim padem i celkove hodnoceni... Vyprava na serial ujde, ackoli na atmosferu film.adaptace z 1986 se nechyta (nicmene par detailu navic potesilo napr. roztoky v Severinove "laborce", trochu vetsi prostor venovany Mikulasove dilne... skoda, ze nebylo vic zaberu z labyrintu knihovny). Vesmes totez plati o vybranych hercich a hereckych typech: Adso je vcelku srovnatelny se Slaterem; Torturro je prijatelny, ale Conneryho podani je charismatictejsi a rekl bych vernejsi charakteru postavy z knihy (nebo moji predstave o ni?); u inkvizitora jsem byl na houpacce - oproti typove zajimavejsimu F.M.Abrahamovi ve filmu je R.Everett uz napohled prisny "tvrdak", navic jeho uloha zaporaka je v uvodnich vystupech cestou do klastera divakovi az polopaticky predestirana, v klastere ma ovsem i dobre momenty a jeho postava je pozdeji i mirne relativizovana; libil se mi vetsi prostor pro Mikulase a oproti filmu vyskyt postavy Alinarda (jehoz roli proroka ve filmu prejal vynikajici Ubertino); Bengt byl celkem zajimavy, Malachias blizky pojeti filmovemu, Severinus ani uz nevim; vdecna postava Salvatora byla zvladnuta slusne (i kdyz Perman je proste Ron :-); moc me zde nezaujal Berenger, nelibilo se mi slabosske pojeti postav Remigia a predevsim opata (u neho i doslovne, prehnane zobrazeni jeho materialniho zalozeni - ovesovani marianske sochy ap.); Jorge nepusobil presprilis stary ci spise vetchy jako ve filmu, mozna aby jeho "schopnosti" byly uveritelnejsi, coz zase pusobi trochu napovedne... A "spalene maso"? Vesnicanka permanentne vypiglovana jak ze skatulky... ale to jsou v serialu vlastne vsichni. K nadbytecne postave mstitelky se vyjadrovat radej nebudu, leda se pozastavim nad tim, kterak se jakoby nic pohybovala po obsancovanem klastere, kde se kona dulezite sezeni a vysetruji vrazdy, nota bene kterak vysvobodi zcela nehlidane vezne, zatimco vojaci v zastupech spaciruji po nadvorich... Zaverem k pojimani dolcinistu - v serialu je tato casto vrazdici, loupici, palicska "sekta" zobrazovana prevazne jako ti nejvetsi pronasledovani chudaci, coz je na povazenou a dost mozna hodné vyznamnejsi vytky nez vsechny predchozi dohromady.... I kdyz to z predchoziho textu muze tak vypadat, nechci hodnoceni vztahovat zasadne k porovnani se zdarilou film.adaptaci a priklanim se v tuto chvili k vratkym serialovym 3* // PS: myslim, ze na serial se uz znovu nepodivam, vracet se budu jako doposud k filmu, rad bych zde ovsem doporucil pozornosti divaku vynikajici ceskou AUDIO DRAMATIZACI knihy (mluvene slovo) a tem, co doposud necetli knihu, tak sebrani "odvahy" k jejimu precteni - hodne zdaru, pratele! ()

Amonasr

Seriál se rozbíhal poměrně pozvolna, ale postupně získával na spádu a dynamice, až poslední díly byly skutečně akční a napínavé. Možná až moc akční, ale to už si současný většinový divácký vkus žádá... ()

ostravak30

Schválně jsem si zobrazil, jakým hodnocením a komentářem jsem podctil stejnojmenný film. Dnes dávám pouze polovinu toho, co obdržel Sean Connery a spol. Psal jsem, že mě sice film nebavil, ale objektivně řečeno vytvořil dostatečně hustou a napínavou atmosféru, skoro až hororové postavy a napětí do úplného konce. K nutno přičíst slavného skota. John Turturro není ani zdaleka tak charakterní, atmosféra je místy dost uvolněná a nepodařilo se vytvořit dostatečné napětí. Naopak mi připadá, že aby tvůrci seriál natáhli, co nejvíc to jde, tak se hodně blábolí a žvaní a člověk se postupně v celé věci trochu ztrácí. ()

ACDCKL

Já vlastně nevím, co si o seriálu myslet. Příběh tak nějak stejný jako film až na pár rozdílů. Ale co se týče atmosféry, ta je oproti filmu pryč, z filmu člověk cítil zápach středověku, tu špínu, tady je to takový moc čistý. A následně herecké obsazení, chápu, že Turturro se snaží odvázat od svých praštěných rolí z minulosti, ale tady si vzal moc velké sousto, zahrát věrohodně Viléma z Baskervillu, v tom Conneryho nikdo nepřekoná, nebýt dabingu Vladislava Beneše, asi bych se toho bál. Ale abych seriál jen nekritizoval, seriál zde má naproti filmu prostor rozvést příběh do detailu, drží se knižní předlohy ve větším měřítku než film. Je to čistý průměr, 3*. ()

RedEagleSK

V jednom nejmenovaném klášteře, kde i bez plynu a elektřiny žijí mníši spokojeně a bezstarostně píchají jeden z druhým a když se naskytne možnost tak i ze třetím, se najednou i navzdory klystýru něco posere. Zdá se že zde vypukla válka dvou místních gangů : grafomanů a homopíchačů nebo li Los Grafomanos pišicos pičovinos a Los do prdele šukačos. Papež který je již znuděnej nahodilým flambováním random kokotů v Římě, vyšle do opatství latentního homosexuála Viléma z Baskervillu který si na pomoc nevezme psa Baskervilského ale mladého němčoura panice, novice Adsa známého též jako Áďa z Malmeku, páč i samotný císař o něm prohlásil že je tak blbej že musí být snad mimozemšťan. Aby toho nebylo málo papež tuší že ti dva by zdarně nevyšetřili ani Opatovou prostatu, a tak vysíla do opatství i inkvizitora Bernarda Chuj. Ten své kvality prokáže již při své cestě do opatství na které mu polovinu jeho družiny head šotne random Amazonka. V opatství mezitím zdarně a nerušeně pokračuje válka gangů a mniši jsou vybíjeni jako krávy v Holandsku. No prostě všichni tito kokoti se zhostí svého úkolu tak dobře že zatímco na začátku filmu se v opátsví ejakuluje, tak na konci filmu se v opátství už pouze evakuuje. Seriál podle dnešních měřítek asi dopadl dobře páč opatství lehlo popelem spisy a knihy s dezinformacemi od různých západních i prokremelských dezinformátorů lehnou popelem také, pouze Vilém a Áďa spolu neulehnou ač chybělo málo.. hlavně během jejich věčerních rozprav kdy Vilém zíral na mladého Áďu tak mrduchtivě že jsem nabral dojmu že kdyby to na Viléma pŕišlo Ádu by nezachránil ani pás cudnosti z Damašské oceli na prdeli. Vzájemnou šukačku jim překazilo pouze to že Áďa se zakoukal do cikánky ale vzhledem k tomu že neuměl po rómsky a neměl u sebe ani 20 euro a ani ten pás cudnosti ze železa stal se pro cikánku nezajímavej a na jeho opakovanou větu : ,,Ich mich dich pich,, nereagovala a šla do piče. No prostě mělo to celý takovej zmatenej děj a myslím si že i přežít ve zdraví tuhle zimu bude pro vás mnohem napínavější zážitek než sledování tohoto seroše. ()

Montcalm

Tak ako mnohí iní ani ja sa nedokážem ubrániť porovnaniu nie len s originálnou knižnou predlohou ale aj s filmom. Oproti filmu ide seriál viac do hĺbky knižnej predlohy, no zároveň dej rozširuje o linky, ktoré sú úplne mimo deja knihy a mne teda dosť celkový zážitok kazili. Nebyť práve tých vymyslených liniek hodnotil by som seriál lepšie. Turturro v role Williama z Baskervillu mi vôbec neprekážal, ba naopak do úlohy mi svojim pokojným a rozvážnym vystupovaním perfektne sadol. Rovnako tak opát a Bernard Gui. Žiaľ rolu Salvatoreho vo filme zahral Ron Perlman tak dokonale, že sa mu ten seriálový ani z ďaleka nevyrovná. Výprava na mňa miestami pôsobila dosť umelo (najmä exteriéry) no naopak interiéry (napríklad sála kde bola vedená dišputa a vypočúvanie Remigia) boli zvládnuté perfektne. Filozofický odkaz knihy už vnímam rozpačitejšie. Oceňujem niektoré doslovné citácie avšak tá pravá podstata akoby bola niekde za závojom detektívnej zápletky a len sem tam sa predierala na povrch. Celkový dojem zo seriálu je taký lepší priemer. ()

v.indruchova

Dávám to nejvyšší hodnocení, protože by si tento počin zasloužil vyššího hodnocení. Povrchně chápu tak nízké body. Kdo čte mezi řádky chápe myšlenky a dokonce jakési ponaučení. Když jsem se podívala hlouběji nedchlo mne to. Milovnící historie, kteří si drží otevřenou mysl si přijdou na své. Jak by po tomto dílku někdo ještě mohl uctívat boha s církví za zády? Ta doba, jak na vás dýchne, nepustí vás. Někdy až rdousí. Já nejen jako žena jsem ráda že žiji v 21stol. Je dobré že nejsem ovlivněna ani knihou ani filmem. (Film si již nepamatuji.) Hledáte-li plytkou zábavu, ani to nezapínejte. ()

midgard

To, co napsal Eco bych hodnotil 4-5*. Co si filmaři přidali opadem až jednou hvězdou. Proč musíme mít opět romantický happy end? Tentokrát i s celou vymyšlenou linkou, kdy ani nevíme, zda ta ženská pochází z bohatých poměrů či chudých (scéna přepadení X dává Adsovi náhrdelník z kamenů a mušlí), apod. Zcela vymyšlená postava Anny je už totální úlet. Lukostřelecký eso, neviditelný špión s obrovskou silou (přepadení a spoutání mnicha). Nakonec se stejně dozvíme, že nic z toho nechce dělat a chce být se svojí rodinou. Alespoň, že byla zabita superkardinálem, který hodil kopím asi poprvé v životě, ale takovou silou a přesností, že od toho dne se asi začal živit jako žoldák. Co lze jednoznačně lepší oproti filmu je knihovna, která odpovídá předloze. Celkovou atmosféru se seriálu nepodařilo nastolit. Své v tom hrají především Adsovi výlety za milou. V jedné chvíli sledujeme dění v klášteře. Všude je sníh, zima. Střih a jsme na planině v lese, kde se ty dva válí v listí, kolem zeleno a ptáci cvrlikají. Chtělo by to celý vzít a vystříhat z toho to, co tam nemá být a minimálně o hvězdu by bylo lepší hodnocení. Čtenáři Eca nebudou z tohoto nadšeni. ()

Peabody

RAPE. Zcela stejně jako Tolkien, dopadl Eco. přidáme klasické rekvizity a pomůcky, hezké obrázky, rezignujeme na hloubku mnyšlenek, ev. myšlenky jako takové a předhodíme davu. Dav jásá a tleská. Brrr ()

RavenSpector

Pro předlohu je toto rozhodně lepší formát než původní film s Connerym. Lepší prokreslení postav a mnohem větší rozsah příběhu a celkové zápletky. Klobouk dolů a palec hore. Povedlo se na jedničku ()

Ajfist

Oproti filmu mnohem více kopíruje tento seriál knihu.Ve filmu byly věci co si scénárista vycucal z prstu,protože v knize je to úplně jinak.Tento seriál se naopak skutečně drží předlohy.Za mě výborné. ()

tata22

Přiznám se, že jsem čekal více. Znaje úžasnou knihu i výborný film jsem čekal asi zase něco nadprůměrného. To se ale nestalo. Jistě se na to dá dívat a díval jsem se rád, nicméně něco tomu chybělo. Náznaky tam byly ale vždycky když to vypadalo nadějně tak se to najednou zadrhlo. Upřímně nejvíc mě zaujala ta krásná holka - divoška :-), což je asi málo... ()

Mistr119

Stvrzuji průměrné hodnocení za všechny díly, byť některé měly větší ambici. Seriál je rozhodně lepší než film a má nezaslouženě nižší hodnocení, nicméně plný počet nemůžu dát za to, že zbytečně přidali postavu Anny, kterou si teda z knihy fakt nepamatuju a je závažnou odchylkou, která pak v závěru mění i osud lásky Adsa. ()

zekon

Zmatené, hodně času nudné a nezajímavé. Oproti filmu je to spíš průser a ani jeden z herců nemá žádné charisma. Postavy šedé, nevýrazné. Nevidět.....nevadilo by. ()

dunbar odpad!

No kámo.... Musím priznať že som nevidel celú sériu. Ale aj tak sa neviem zbaviť neodbytnej otázky. Načo? Prečo natočiť nový seriál namiesto niečoho geniálneho už hotového? Vari bol Sean Connery málo presveďčivý vo Filme? Chápem že provinčná talianská telka chce urobiť nejaký zaujimavý počin, ktorý odvráti pozornosť od úchylných sexuálnych praktík majiteľa, ale preboha prečo to distribuovať ďalej? Ak niekto oceňuje podrobnejšie vykreslenie niektorých postáv v tomto plagiáte, tak na to poviem len - prečítaj si knihu, je to oveľa komplexnejší pohľad na onú dobu! Ale kinematograficky je tento seriál úbohosť. Blé! ()

MRParis

Celkem zajímavá historická mini série bohužel s nesympatickými herci a jako největší mínus považuji že celé sérii chybí nádech mysteriózního temného středověku jako to dokázal Jean Jacques Annaud z Jména růže z roku 1986 tam to bylo naprosto dokonalé ztvárnění temného středověku. A taky považuji za zbytečné to rozpatlávat do osmi dílů když celý příběh jde odvyprávět za dvě hodiny a mnohem lépe. ()