V opatství pokračuje druhým dnem disputace o Kristově chudobě a práva církve zasahovat do světských záležitostí. Těsně před jejím zahájením ale za Vilémem přispěchá Severin, který ve špitále našel podivnou knihu. A dřív než do ní Vilém, zaměstnaný svým projevem na debatě, stihne nahlédnout, prazvláštní kniha zmizí a nechá za sebou další krvavou stopu. Tentokrát však Vilém není jediný, kdo pátrá po viníkovi a vyšetřování se horlivě ujímá Bernard Gui se svými inkvizitorskými metodami. Mezitím se Anna vzpamatovala ze svých zranění a dorazí až k hradbám opatství, kde vyhledá Remigia. Namísto pravdy o svém otci ji však čeká další boj s Bernardovými vojáky, aby tak splatila dluh za záchranu svého života. (Česká televize)

honajz

Pořád je to slabota, ale už od seriálu nic moc neočekávám. Takže to, že v opatství zuří sněhová bouře, zatímco kousek dole (nemůže být moc daleko, když tam a sem postavy přebíhají rychlostí blesku, včetně krpatého Salvatora) v údolíčku jsou stromy krásně zelené a svítí zplna slunce. To fakt tvůrcům nepřišlo divné? Kdyby alespoň naznačili, jak daleko ten lesík je od kláštera, takhle to vypadá, jak když seběhnete ze Strahova dolů k Újezdu, nebo spíš k Nebozízku. Pro Brňáky: z Monte Bú dolů k šalině nebo od vily Thugendhat dolů do Lužánek. Disputace mi přijde hodně zmatená (ale to už od minula - kdo viděl Hodinu prasete, musejí mu informace v tomto seriálu přijít vážně velmi popletené), místo Viléma vyšetřuje ten Švéd, Anna pronikne do kláštera, aniž by si jí kdokoliv jiný četně vojáků všiml, Adso si zahraje na Jamese Bonda a posléze na Plaváčka, neznámá Portugalka si hraje na Rebelku z Disneyho, dojde i na kouzla (nepovedená). Ústředním motivem tohoto dílu je však Remigius, chudák, který trpí pro své přesvědčení a je či spíše má být tou postavou k politování. Jo, ta krutá inkvizice... Chybí mi v tom jenom něco středověkého, což u seriálu ze středověku je krapet na pováženou. ()

Trevor

Predsa len opäť o niečo lepšia epizóda, Viliam sú s Adsom opäť bližšie k vrahovi, inkvizičný proces v opátstve má tiež svoje čaro aj keď sa zďaleka nevyrovná tým z filmu Kladivo na čarodejnice či z rovnomennej knihy. Celkový dojem trochu pokazí Last Action Hero femme fatale v samom závere a jej snaha oslobodiť ružu, ktorej meno sa Adso nikdy nedozvedel. ()

Mistr119

Je to smutné, že to tak bylo, ale krásně je tady vyjeven Bernard Gui ve svém pravém"světle"... Tento díl je podobný známému Kladivu na čarodějnice... Kéž by zneužívání moci v rukou chorobomyslných nebylo pro lidstvo devízou.. bohužel ještě k tomu bodu budeme potřebovat dospět... ()