Černobyl

• USA Chernobyl
USA / Veľká Británia, 2019, 5 h 11 min (Minutáž: 59–65 min)

Pejda

Opět velmi ale skutečně velmi vydařený seriál z produkce HBO. Výborně popsaný příběh černobylské havárie, průběh všech následujících akcí,činů a postupů, které po výbuchu následovaly. Ukázka jak dokázal bývalý Sovětský svaz vše ututlat a následně vydat prohlášení o fiktivním počtu mrtvých a faktech o radioaktivním záření. ()

Djzub

Strhující drama, které mě naprosto pohltilo. Dokonalá osvěta a pro celý svět varování, že zahrávat si s příliš velkou mocí nemůže skončit dobře. ()

nezavisle

Toto je absolútna pecka, ktorá sa objaví raz za dekádu. Umelecké dielo, ktoré z jednoduchosti vybrúsilo diamant kinematografie 21. storočia. Zážitok, ktorý sa jednoducho vôbec nadá očakávať. Od prefackania v prvej časti, až po poslednú ranu v piatej. Premýšľam či filmy, ktorým som dal 5 hviezdičiek boli toho vôbec hodné..... Veľká Pocta tejto práci. Výsledok je ohromujúci. Všetci vedia ako to bolo, ako to je, ale zhliadnuť tieto udalosti v tejto sérii dáva celej tragédii neskutočne nadčasový charakter. Silný herci, absolútne premyslená a pod kožu sa vnárajúca hudba. ()

Missanpassad

Když sem si seriál na doporučení pustila, tak sem si k němu lehla se záměrem u něj usnout - nepodařilo se mi to. Po 15 minutách sem byla probuzená jako nikdy a chytil mě tak, že jsem sjela všechny 3 díly (v té době co byli vyšlé) za sebou bez přestávek. A na další dva díly jsem se těšila jako na Vánoce. Opravdu mě atmosféra seriálu pohltila a to se mi dlouho nestalo. ()

AmunRa

Seriál blížící se hranému dokumentu s úžasnými výkony Jareda Harrise a Stellana Skarsgårda v hlavních rolích. Dalo by se vytknout, že mnohé role jsou zosobněním kolektivu (což šlo těžko jinak natočit), projevy nemoci z ozáření jsou vizuálně přehnané (i když ve výsledku stejně smrtící) a všechno nebylo tak černobílé, ale rámcově je to velice realistické znázornění děsivé havárie hrozící vylidnit polovinu Evropy. ()

Pavlo

Bravúrne spracovaná jedna z najsmutnejších udalostí v dejinách ľudstva. Tento snímok si zaslúži Oscara (keby dávali aj seriálom). Viac takýchto diel poprosím. ()

Neel

Nejnovější počin z dílny HBO minisérií mě zahnal tak trochu do kouta. Nějak mi nestačí zdejší hodnotící stupnice a já bych tak ráda šla s hodnocením ještě výš. Jednoznačně nejlepší a nejvěrohodnější zpracování 'based on true story', které bylo kdy natočeno. Plíživý a depresivní soundtrack vyvolává pocity, že vám radiace už propaluje díry do těla, pach smrti je díky všem, opakuji VŠEM hereckým výkonům cítit na sto honů. Kulisy vás opravdu zasadí do Pripjati, do prostředí jaderné elektrárny i na střechu s ohořelým grafitem, nic nepůsobí uměle, zkrátka Sovětský svaz v celé jeho syrovosti. Ráda bych řekla, že jsme se konečně dozvěděli pravdu, ale kdo tu pravdu vlastně zná? Ani v dnešním postsocialistickém světě vlastně pořád neznáme hodnotu lidského života a co bylo třeba obětovat proto, abychom my byli. Jen na rozdíl od doby totalitního režimu už o tom můžeme točit jen filmy a nemusíme jen držet hubu a krok. ()

PaulBarva

Člověk by i zapoměl, že si venku hrál s kámošema a o kousek vedle svítila elektrárna. Nikdo nic nevěděl a ani neměl vědět. A my si pak jen užívali tu spoustu hub v lesích. Takhle je to se vším, když vítězí politika nad odborností. D. Drábová – Černobyl ()

boss123

Chernobyl je seriálom podľa skutočných udalostí. To seriál trochu zväzuje, ale zároveň mu dodáva veľkú výpovednú hodnotu. Tvorcovia vychádzajú zo spisov a kníh o chernobylskej katastrofe. Ja sám neviem posúdiť, ako verne sa držia týchto kníh a reality, pretože som žiadnu knihu o skutočnej katastrofe v Chernobylskej atómovej elektrárni nečítal. Jedno je, ale isté seriál sa im sakramentsky vydaril. Od réžie cez scenár až po kameru a herecké výkony to je pre mňa seriálový vrchol minimálne tohoto roku ak nie aj posledných piatich rokov. Jared Harris a Stellan Skarsgård podávajú herecké výkony hodné oscarov. Tento seriál je pre mňa veľkým prekvapením, pretože som ho nijak zvlášť neočakával dozvedel som sa o ňom až po prvých nadšených reakciách. Tie sú v tomto prípade úplne na mieste. Úvodný diel predstavuje prvé minúty po katastrofe a tie sú poriadne intenzívne. Počas celej časti som si pripadal, ako by som tam vtedy bol a prežíval katastrofu s nimi. Tvorcom sa darí udržovať počas celej série nepríjemnú atmosféru strachu a beznádeje. Tu dotvára aj vtedajšia doba a režim, v ktorom pravda nebola na prvom mieste. Oceniť musím aj prácu maskérov, ktorá si vyslovene pýta nejaké ocenenie. Tretia epizóda je toho dôkazom. Občas ma prepadol až pocit strachu, keď som videl, čo všetko sa tam ľuďom stalo. A čím všetkým si museli prejsť. Každý by mal oceniť obetu ľudí, ktorí sa podieľali na tom, aby nás zachránili predtým, čo sa v Chernobylskej atómovej elektrárni mohlo stať. Práve im patrí najväčšia vďaka a nie tým ktorí sa na všetko zhora iba dívali. Dávam silných 5z5 a úplne jasných 95%. Hodnotenie jednotlivých dielov: E01- 90%, E02-85%, E03-90%, E04-80%, E05-95%. ()

adako

Perfektne vyladená atmosféra, veľmi dobre podaná reálna udalosť. Nič tu nevŕzga, nenachádzam jediné slabé miesto do ktorého by sa dalo oprieť. Zaslúžený hype. (Sure, ruština by bola veľké plus, na druhú stranu ak by cena za to mali byť slabšie herecké výkony nestojí to za to). ()

blatouchm

Po prvních 10ti minutách až do konce jsem si říkal, že to není možné. Až tady si lidi uvědomí nebezpečí komunismu, bez kterého by k této katastrofě nemohlo dojít. Dá se chápat pobouření Rusů, protože USA je většinou vykresluje jako největší hlupáky. Ale myslím, že tady to neplatí a je zde pouze 1 hlupák. Ostatní jsou vykresleni jako hrdinové. Co by pak měli říkat Němci na filmy o 2. světové. Nic nesmí být zapomenuto. ()

Medwjed

Atomový výbuch na seriálovém poli! Pro mě událost roku. Seriál si drží nejvyšší laťku hned od první epizody až do poslední minuty posledního dílu. Neskutečná atmosféra a herecké výkony v čele s Jaredem Harrisem jsou pastvou pro oči. Silný filmový zážitek. Bez diskuze 5*. ()

Vrátí se Johnny Depp jako Jack Sparrow?

Vrátí se Johnny Depp jako Jack Sparrow?

06.03.2024

NEJ roku dle TOP uživatelů a adminů ČSFD