Černobyl

• USA Chernobyl
USA / Veľká Británia, 2019, 5 h 11 min (Minutáž: 59–65 min)

Paldiny

V ruskom jazyku by to bolo ešte autentickejšie, ale to iba tak na okraj. Od druhého dielu som si už na anglické dialógy a ruský rozhlas v pozadí zvykol, rovnako na postavy, ktoré mi pilotnú časť akosi unikali a ja nevedel s kým vlastne seriál do ďalších epizód počíta. Ako však protagonisti stále usilovnejšie hasili jadro reaktora a vláda zasa svoju povesť, ja sa stále väčšmi tešil na ďalší diel. A musím uznať, že každý bol uchopený inak a každý vedel dodržať symbiózu vyšetrovacej, záchranárskej aj politickej stránky veci, pričom neustále dbal na jedovatú pochmúrnu, miestami až fyzicky extrémnu atmosféru, ktorá sa seriálom prelievala ako mrak nad Pripjaťom. Preto celé to haló okolo ambicióznemu projektu HBO je plne zaslúžené a neváhal by som povolaným okamžite ponúknuť iný námet o havárii tankeru Exxon Valdez, ktorý zasvinil Aljašku tak mocne, že sa z toho dodnes nespamätala. Vtedy sa miestne úrady vo veci zodpovednosti tiež pekne angažovali, tak možno raz. E01 - 70%, E02 - 80%, E03 - 100%, E04 - 60%, E05 - 80% ()

Drirr

Na Chernobylu mě nejvíc dostává ta neuvěřitelná porce poctivé filmařiny. Na každém jednom detailu je vidět práce odvedená s jediným cílem: co nejautentičtěji zprostředkovat to, co se tehdy stalo. A můžeme jít dál. Naprosto přirození herci, skvělá kompozice scén a dějová výstavba jednotlivých dílů, kdy gradace nevyplývá z rychlých střihů, ale z precizního scénáře, který vede děj pomalým a postupně více a více svírajícím způsobem. Výsledkem je neuvěřitelná atmosféra, která logicky rezonuje hlavně u nás. Vždyť ta paneláková sídliště, omlácené omítky a rachot vejtřasek - jak dobře to známe. Jak povědomé nám to je. Když k tomu přidáme neuvěřitelně široký záběr seriálu, který velmi schopně přiblíží mikro i makropohled na celou katastrofu, ukáže nám vše očima dělníka, vědce i nejvyššího politika, není prostě co řešit. Jeden z nejlepších počinů na poli minisérií i seriálů vůbec. 95% ()

Dzonysek

Mnohdy až dokumentární charakter minisérie tomu dává brutální syrovost. Pět dílů jsem fakt nedal na jeden zátah, chtělo to docela pauzy mezi nimi. Hodně sugestivní je postupný rozklad (doslova) hasičů a techniků zasažených ozářením, z toho fakt mrazí. Veliká síla. ()

angloumene

Stejně plíživě jako radiace i Černobyl pomalu mění podstatu. Z klasického filmového zpracování pomalu přechází do čistě dokumentární podoby. Od emotivního až drásavého prvního dílu, kráčíme cestou zajímavých, i když někdy na sílu tlačených osudů lidí, kteří se (ne)pokojně rozejdou ve vysvětlujícím finále. Super je, že si Černobyl vcelku drží svou tvář, neupadá do patosu a diváka skutečně obohatí ze strany historie výbuchu elektrárny, ale také poodhalí odvrácenou stranu režimu v autoritativní světové mocnosti. ()

jasiska

Prvý diel ma veľmi nepresvedčil a je možné, že keby okolo seriálu nebolo také haló, tak sa na to vykašlem. Ale vytrvala som a dobre som urobila, lebo zvyšok bol výborný. Dialógy a obsadenie boli parádne. Obzvlášť sa mi však páči ako bola vykreslená atmosféra za vlády komunistov. ()

orkadimenza

Jedním slovem: Mrazivé! Nebylo to ani tak o ději, jako o atmosféře a vyobrazení celé katastrofy. Zejména zpovídání dvou vedoucích provozu ve třetí epizodě a střelba zvířat ve čtvrté. I přes to, že tam tehdy nebyl jediný Američan, jsem rád, že si tenhle materiál vzala na starost HBO. Díky jejich kvalitní produkci už to lépe natočit opravdu nešlo. Kdyby šla radioaktivita cítit, pak jsem ji pocítil při sledování Černobylu. ()

TwoFace

— A just world is a sane world. There was nothing sane about Chernobyl. — Nemám slov. Série Černobyl je mistrovské dílo od začátku do konce, které naprosto každý musí vidět. Začíná v momentě výbuchu, a už od začátku se nesnaží absolutně nic idealizovat. Sice si občas tvůrci neodpustili nějaké ty nepřesnosti kvůli dramatickému efektu, ale jinak jde o celkem přesnou rekonstrukci událostí. Od okamžitého zásahu hasičů, přes vypořádávání se s následky katastrofy, až po rekonstrukci toho, co se vlastně stalo, než došlo k nejhoršímu. Ty nejděsivější příběhy jsou ty pravdivé a o událostech největší jaderné katastrofy v dějinách to platí dvojnásob. Sovětské prostředí je ztvárněné velice přesvědčivě, realisticky a do nejmenších detailů, což jen umocňuje už tak nervy drásající a mrazivou atmosféru. Radiace doslova sálá z obrazovky a zneklidňující hudba podtrhává neuvěřitelně emočně silné momenty. Těch je, hlavně zásluhou naprosto fantastických herců, nepočítaně. I když po celou dobu víte, co se stane a jak to nakonec vše dopadne, budete naprosto pohlceni a bude vám fyzicky a psychicky špatně, až na vás na konci posledního dílu ta neuvěřitelně těžká emoční zátěž dolehne. A je to v samotném závěru posledního dílu, kdy si uvědomíte, co všechno slovo Černobyl znamená. Hasičům, likvidátorům a dalším hrdinům, kteří se podíleli na záchraně světa patří nekonečný dík. ()

ac3r

Jo dá se na to dívat, je to celkem zajímavý, občas se to trochu táhne, pěkná atmosféra, ale 1. nejlepší serial? Stádo zas neblázněte. ()

mira007

Filmová rekonstrukce černobylské havárie v precizním balení - atmosféra katastrofy, atmosféra totalitní společnosti, která má lež za legitimní prostředek a osudy několika jedinců - není to nejlepší filmová věc ( mínus je určitě angličtina ), ale je to něco, co člověk z hlavy nedostane bez zamyšlení. Velmi silné, řemeslně dokonalé ( i ta nejposlednější rekvizita made in SSSR 1986 ) herecky na jedničku. PS: Černobylská katastrofa pro mne byl jen nějaký výbuch a únik radiace, ale to, že se bojovalo několik měsíců po výbuchu, aby se nepropálil spodní beton a nenastala exploze, která by zničila i zbývající tři reaktory a následně by se z Běloruska a Ukrajiny na sto let stalo místo bez života a v Československu by to vypadalo jako dneska v Pripjati. To je něco co mne rozsekalo na hadry. ()

WayDott

Tak takovou depresivní atmošku už dlouho neměl žádný seriál. Naprosto dokonalé zpracování. Že seriál byl natočen v AJ, no a? Nemám ruštinu ráda a za AJ jsem vděčná. Za mě nejdepresivnější asi 4 díl, kdy likvidovali ty následky. Seriál si zaslouží 5*. ()

Garch

Depresivní deka totality se táhne až do konce. Nevím, jak by to bylo možné natočit lépe (snad v ruštině). Tísnivý pomalý svět, kde pro vrchnost milióny lidí zas tolik neznamenají, a havárie, která mohla velkou část světa poznamenat a Evropu prakticky zničit. Měli jsme opravdu z pekla štěstí. ()

bobstock

Dechberoucí minisérie z HBO, tleskám se smutným srdcem oné tragické události. Nejhorší je, když si lidstvo lže samo sobě. Příroda vydrží, vezme si zpátky, co ji patří a náš druh bude součástí...RIP pane Legasov. ()

Vrátí se Johnny Depp jako Jack Sparrow?

Vrátí se Johnny Depp jako Jack Sparrow?

06.03.2024

NEJ roku dle TOP uživatelů a adminů ČSFD