Film scenáristy a režiséra Milana Muchny je českou obdobou slavného snímku Vražedná pole. Také zde se ústředním motivem stala genocida kambodžského obyvatelstva pod vládou polpotovských Rudých Khmerů, Muchna však tragické události líčí prostřednictvím osudů manželského páru, českého lékaře Tomáše (Milan Kňažko) a jeho tamní manželky, tanečnice Khemy. Na počátku příběhu Tomáš přijíždí do Kambodže, je uchvácen exotickým městem, krásnou krajinou, památkami... Seznámí se zde s tanečnicí Khemou a rychle se mezi nimi rozvíjí vzájemné zalíbení. Tomáš se však dostane do sporu s jejím bratrem Chivanem, který jako student v Paříži načichl odporem k úpadkové západní civilizaci, sní o beztřídní společnosti, kde by si byli všichni rovni. Záhy proto odchází do džungle, aby se připojil k bojovníkům proti prozápadnímu režimu. V té době Tomáš a Khema uzavřou sňatek. Na jaře roku 1975 Rudí Khmerové v černých uniformách obsazují Phnompenh. Původní radost mnohých občanů z vítězství revoluce se mění ve zděšení: okamžitě totiž následují všeobecně známé represe, popravy a přesidlování obyvatelstva na venkov. V roce 1979, po vítězství Vietnamu nad polpotovci, se lékař vrací do Kambodže, aby se pokusil najít svou ženu. Objevuje tak plný rozsah hrůz a konečně se dozvídá i o osudech Khemy... (oficiálny text distribútora)

Adramelech

Zdá se, že Rudí Khmerové pochopili jednu základní politickou pravdu, totiž že zemi s občany se špatně vládne, protože občané se pořád něčeho dožadují: zdravotní péče, důchodů, bydlení, slušných pracovních podmínek a platů, kvalitního a cenově dostupného zboží v obchodech, ne-li dokonce svobody slova a kulturního vyžití. Přitom řada občanů je nespokojená v každém režimu, ať už pravicovém nebo levicovém. Této nesnázi lze odpomoci redukcí obyvatelstva na nezbytné minimum, ať už jejich vyvražděním, jak to dělali Khmerové, nebo třeba tak, že se občané nechají vychcípat hlady, jak se o to u nás zřejmě snaží vláda pětikoalice. Vposledku na udržení životního standardu několika tisíc osob vládnoucí vrstvy (včetně jejich rodinných příslušníků) stačí práce pár set tisíc nevolníků či otroků (počítaje v to i ozbrojenou ostrahu vládnoucích kruhů plus popoháněče otroků). Zbytek lidí je klidně možné škrtnout, odepsat, eliminovat. Obávám se, že právě to je cílem NWO. V kapitalismu navíc příliš početná masa chudých lidí představuje pro režim nepotřebnou zátěž a vlastně i potenciální hrozbu, neboť lidé, kteří nemají peníze, nic nekupují, a jelikož nemají co ztratit, mohou se snadno radikalizovat. Vnímám tento film jako tak trochu vizionářský, jakkoli tehdejší kambodžské poměry, říznuté orientálním despotismem, měly svá specifika. Říká se, že dějiny se opakují, ale nikdy se neopakují úplně stejně. ()

Ixbalanke

Je to opravdu děsivý film a nejhorší je, že se podobné věci dodnes dějí v zemích Afriky a Asie. Spolupráce s Kambodžou je opravdu působivá. Film působí až příliš reálně (téměř jako dokument). Jsem opravdu ráda, že jsem odstranila ze svého domovu televizi a veškerou tvorbu získávám z internetu. Jinak bych se k tomuto filmu asi nedostala. Protože tento film asi mainstream nezajímá... A pobavil mě komentář od Zette, že jej překvapily herecké výkony Kambodžanů. Vždyť jsou to stejní lidi jako my, proč by neměli umět hrát? Každá země si o těch ostatních myslí, že jsou horší (zaostalejší apod.) než ta jeho...zvláštní proč tomu tak je... ()

mira007

Unikátní československý film s Milanem Kňažkem, který se celý odehrává v Kambodži a navíc s exkluzivním tématem fanatických rudých khmérů. Filmové postupy už jsou sice zastaralejší, mínusem jsou i slabší herecké výkony místních, ale já si nepamatuji jiný český film, který by se v takovém rozsahu natáčel v nějaké exotice a navíc snad jediný film před rokem 89 kde se kritizují komunisti... teda jenom ti jedni, ti naši ne. ()

brumbrum

Depresivny tazky film, z depresivnych tazkych casov kambodzskej revolucie, nasilia, beznadeji. Hlavny hrdina mizerne stvarneny Milanom Knazkom a jeho krasnej manzelky Oum Sovanny, ziju velmi kratko velmi stastne, takze tu zacina aj konci minimum romantiky, pre ktoru film mozno najst v skatulke "romanticke". Spracovanie je tak trocha schyzofrenicke - na jednej strane tu mame silny pribeh, temer dokumentarne snimky zverstiev ludskeho nasilia, sympaticku Oum Sovanny, malo dialogov a vela plastickych obrazov - no a na strane druhej stoji tazkopadny Milan Knazko, mumak bez mimiky, bez emocii, sa tam prechadza ako sofer autobusu na pisipauze a obzera si tie stovky mrtvych tak trocha primracene; este aj ked pocuva, ako mu umucili zenu, vykazuje menej mimiky, ako zvladal Belmondo na penzii so svojim zaseknutym usklabkom. Tazko povedat, ci tento groteskny vykon pana Knazku sa do filmu hodil alebo aj nie: ved mozno bol prave toto zamer rezisera, vybrat uplneho blba kalibru sadrovej figuriny, pretoze mozno ta postava naozaj mala byt takto zabetonovana. No ale mozno sa tam dostal len preto, ze sa mohol trocha liepat po Oum Sovanny; zeby daky kamarat zo stabu ho dosadil - naznak emocie mu popod fuz vycarila len scena vecerneho milovania pri zapade slnka, no ale to by sa usmieval uz aj zombik na jeho mieste. Keby bol Muchna angazoval dakoho trocha aristokratistickejsie posobiaceho tipka, dalo by ovela lahsie uverit, ze sa jednalo o doktora a nie o sofera autobusu. Skoda, film bol inak dost posobivy, pokial si odmyslite obcas nestastne zvolenu hudbu - no a toho pana Knazku, ktory sa na rolu emocne skusaneho lekara-intelektuala ani zdaleka nechyta. ()

kkarx

Československá obdoba Vražedných polí. Ne tak bombastický film, ale nahrazuje to silný příběh a autenticita s velkým množstvím lokací, událostí a kultury, což z filmu dělá velmi zajímavou podívanou už jen z tohoto pohledu. První polovina je milostným příběhem a současně předehra k nadcházejícímu konfliktu. Propaganda je omezena na nezbytné minimum a není nijak urážející, ale spíš tomu dodává punc realističnosti. Tenhle film zestárnul velmi dobře. Kňažko je jistě sympatický hrdina a zrovna tak i Sovanny je příjemná. Nejvíc tu chyběla nějaká větší scéna a lepší hudba, která někdy zapadá do filmu dobře, ale jindy je svým kvílením otravně céčková a to filmu škodí zdaleka nejvíce. Jinak mohu jen chválit a film doporučit. ()

MickeyStuma

V osmdesátých letech vzniklo hodně koprodukčních snímků, jak se dnes uvádí, spřátelenými zeměmi, a většinou se na výsluní nijak nedostali. Dnes jsou všechny do jednoho pozapomenuté a u některých je to docela škoda. Týká se to i tohoto romanticko-dramatického snímku, který v oné romanci dosti zaostává, ale co se týče historického pozadí, klobouk dolů. I když samozřejmě ani tady je jedno velké ale. Tvůrci dali především důraz na onu genocidu, a vyhnuli se leckterých krajností a hlavně akčním scénám. Rozpočet je holt rozpočet a navíc se socialistická tvorba nesměla podobat té západní. Ale aby se neřeklo, na konci přece jen Milan Kňažko v hlavní roli dostal do ruky automatickou pušku M 16, aby si alespoň v jedné scéně zastřílel. Ruční kamera tomu všemu dává autenticitu a větší živost. Bohužel se z filmu stal spíše publicistický hraný film právě poukazující na onu genocidu s patřičnými ukázkami. Československý lékař hledající svoji kambodžskou manželku s dítětem už je jen takový nepatřičný doplněk takřka bez vývoje. Závěr si zasloužil větší dramatizaci než poetickou romanci, a to už kvůli tomu, jak to vlastně všechno dopadlo. Na československou kinematografii z dob socialismu se však přesto jedná o výsostný kousek, který alespoň připomene onu skutečnou historickou událost, o což tvůrcům stejně šlo. ()

Kakho-oto

Jako již tradičně skoro u všech českých filmů natočených v období 1948-1989 nelichotivý "oficiální text distributora." Výjimkou jsou samozřejmě trezorové filmy a pár dalších výjimek... Ale radši k samotnému filmu: byť byla ČSSR přátelská vůči Vietnamu, je i tak překvapením, že byl během komunistického režimu natočen takový snímek - snímek mapující zvěrstva ultramaoistických komunistů prováděná v Kambodži na vlastním lidu (k tomu také na Vietnamcích žijících v Kambodži). Samozřejmě se ve filmu neobjeví pojem rudí Khmérové natož komunisté, místo toho je použit pojem "Polpotovci." Přesto film považuji za poměrně kvalitní, chvílemi má dokumentární charakter - především obsazení hlavního města Kambodži Rudými Khméry a následné dření kambodžanů na rýžových polích provázené brutalitou a propagandou zvrácených "Polpotovců." Nebýt Kňažka a pár dalších čs. herců v malých rolích, považoval bych i já tento film za zcela nečeský, je to jeden z nejbizarnějších českých filmů (včetně koprodukčních) z hlediska tématiky , filmového zpracování a pojetí příběhu. Kdysi jsem si myslel, že v 80. letech (zejména pak v II. polovině) vzniklo naprosté minimum kvalitních českých filmů, jak hluboce jsem se mýlil... ()

Lucas87

Dávám tomu filmu vysoké hodnocení je z socialistické doby, je natočen v rámci mezinárodní spolupráce, je točen dokumentární formou, je nezbarvený našim režimem, na tu dobu se jednalo o velice nákladný film co se týče financí, hlavního představitelé jsem jako herce moc nemusel, ale v tomto filmu jsem změnil názor zvlášť po té akci s M16. Byl jsem opravdu překvapen, není to film o akci spíš o lidském strádání a lásce manželské a přátelské. Pro mě je to jeden z několika filmů, které mapují pohnutou situaci v Kambodži. ()

Schlierkamp

Unikátní československo-kambodžský koprodukční film popisující situaci v Kambodži během teroru Rudých Khmerů. Děj je vyprávěn z pohledu českého lékaře, žijícího v Phnompenhu, kterého si zahrál M. Kňažko. Snímek je zaměřen na milostné drama na pozadí šílené genocidy, kterou snad nemohl vymyslet člověk. Atraktivitu filmu kromě otřesných skutků nelidského režimu nesmírně zvedají nádherné záběry na krajinu v Jihovýchodní Asii a také velmi povedená hudba dua Kocáb+Pavlíček, díky níž je požitek během dramatických scén maximální. To, že je film pojat ze značné části jako dokument, neberu jako nevýhodu, naopak oceňuji, že režisér pochybných kvalit dokázal stvořit tak jedinečné exotické dílo, přestože mnoho skutečností, které se tehdy v Kambodži odehrály, jsou dosud zahaleny tajemstvím. ()

Shanen29

Bohužel se mě dostal tento film do přehrávače až nyní,ale koukal jsem jak zjevení na něco,co by mě ani ve snu nenapadlo.Jenom se ptám proč v Kambodži ,a nevím proč 70 procent,co na tom filmu je tak zajímavého,že by nás zajímaly osudy jejich lidí a filmem poukazovaly na to, že my se u nás máme lépe a budme rádi že komunismus u nás byl dobrý?Nemám z toho filmu dobrý pocit. ()

ep69 odpad!

Scénář, režie, herecké výkony, střih, dabing, hudba, produkce, titulky a scénář (jednou vážně nestačí). ()

Prubner

Milan Muchna byl zřejmě natolik okouzlen exotickým prostředím, že první třetinu filmu tvoří téměř výhradně cestopisné záběry a děj se téměř nehýbe z místa. Zajímavé taky je, že ačkoliv je hlavní hrdina lékař-chirurg, v práci se téměř neobjevuje, zato má spoustu volného času, protože se neustále někde prochází a randí s domorodkou. Ne, scénář Muchna nezvládl, většina filmu je dost nudná a navíc celkem neinvenčně režírovaná. Kňažko se na hraní asi moc nesoustředil, protože jeho výkon je dost slabý. A dabing je děs. Teprve v poslední třetině, která líčí hrůzy polpotovského režimu, začne mít film konečně sílu a emoce. Takže úhrnem: téma je silné, ale zpracování silně pokulhává. ()

Boulderman

Kam se hrabou vražedná pole! Jedno z největších filmových překvapení poslední doby a to dost hledím, že to vzniklo za komančů. Jako soundtrack by se hodila píseň Holiday in Cambodgia od Dead Kennedys... ()

Nalimator

Zajímavý film, ale také dost drastický. Na svou dobu bez obalu ukazuje krutost polpotovského režimu, vypadá to velmi autenticky a ani se mi to nezdálo být nějak politicky zfabulované. Někteří vyčítají filmu zmatek, že někdy Kambodžani mluví česky a někdy místním jazykem (tedy naskočí titulky), ale myslím, že to není podstatné. Navíc to má logiku, že s rodinou a přáteli mluví hlavní hrdina česky, s cizími jsou titulky. ()

Pitryx

Na svou dobu dosti drsný snímek a divím se, že komárům nevadil. Vždyť kdyby si to divák otočil, tak to mohlo být přesně o nich a jejich móresech. V každém případě nadprůměrné dílo. ()

ostravak30

Snímku se nedá upřít fakt, že mezi Československými filmy je docela výjimečný. A to nejen místem natáčení, ale i zvoleným tématem stejně jako otevřená diskuze na téma socialismus vs. kapitalismus. Samozřejmě, že obojí má své klady a mínusy a dokonalý systém vymyšlen nebyl. Na pozadí ohavných činů, ke kterým v Kambodži docházelo se ale odehrává jinak ne moc zajímavý příběh. Film tak těm, kteří o událostech nic nevěděli nebo velmi málo strašnou dobu jihovýchodní asijské země připomene. Milan Kňažko je kvalitní herec, ale scénář se mi zdá trochu nezáživný. Tomáš nejprve vzpomíná na počátek vztahu a manželství s Khemou, pak na dramatický útěk, zbytek je ale vyprávěn při jeho hledání. A tím jako by snímek převzal lehce dokumentární podobu. Rozhodně ale patří k tomu nejlepšímu, co Milan Muchna vytvořil. ()

javlapippi

"Pogromy se nedějou jen u vás, v Evropě." Československý (doslova) doktor prichádza vykonávať lekársku prax do exotickej Kambodže s veľmi nešťastným načasovaním. Sotva sa aklimatizuje a ožení s miestnou divadelnou umelkyňou z lepšej rodiny, začne revolúcia. Ako cudzinec je deportovaný a vyhne sa tak následnej niekoľkoročnej hrôzovláde, po ktorej skončení prichádza do spustošenej krajiny hľadať svoju polovičku a medzitým narodené potomstvo. Natáčanie prebiehalo v Kambodži ani nie dekádu po páde khmérskeho režimu, takže kamera zachytáva až dokumentárne jeho následky a hojné počty miestnych komparzistov museli mať na onú dobu ešte veľmi živé spomienky. Je pravda, že Pol Pot to celé dotiahol do extrému aj v porovnaní s čínskymi aj sovietskymi kolegami a vo filme zaznievajúca kritika vyznieva miestami všeobecne k akejkoľvek totalite, aj keď je nenápadne zdôraznené, že ideologicky čerpali pomýlení súdruhovia revolucionári z nesprávnych francúzskych zdrojov. Veľmi silná téma a keby ju dostal do rúk schopnejší režisér, mohlo to byť aj za plný počet. Takto dostávame síce pôsobivý film, ktorý ale zráža nižšie pár nedostatkov na čele s Kňažkom predabovaným Čepkom, ktorých mám oboch ako hercov rád, ale takto dohromady im to ozaj nesvedčí. Za štyri rozdupané ampulky inzulínu. "Vy v Evropě jste stratili zásady, nemáte žádnou morálku, jste všichni zdegenerovaní." ()

eastrock

Hm, jsem rád, že jsem se k tomuto filmu dostal. Působivá záležitost o jedné děsivé etapě dějin zajímavě podbarvená hudbou pánů Kocába a Pavlíčka. ()