Tam někde

• USA Over There
USA, 2005, 9 h 36 min (Minutáž: 43–46 min)

Josh Henderson, Luke Macfarlane, Erik Palladino, Keith Robinson, Sticky Fingaz, Sprague Grayden, Nicki Aycox, Brigid Brannagh, Ash Christian (viac)

Tento dramatický seriál vypráví o příslušnících armádní jednotky, kteří svou vojenskou povinnost plní na misi v Iráku. Zaměřuje se na složité situace, jimž musí čelit, zabývá se dopady války na ně i na jejich rodiny doma. Zkoumá fyzické, emocionální i kulturní problémy, s nimiž se den co den setkávají. Je to první scénář napsaný pro televizi, který se odehrává v současné válce, do níž se zapojily Spojené státy americké, a která trvá. (oficiálny text distribútora)

zipper111

Podle mě skvělý seriál, který mě bavil svým napětím a pojetím, ale připadal mi trošku moc propagandistický, nereálný a moc proamerický. Ne že bych měl něco extra proti Americe, ale válka v Iráku není zrovna podle mého gusta. Přesto je to skvěle natočený a líbil se mi i český dabing, ten se povedl. No a hlavně jsem to spíš vnímal jako příběhy lidí než abych sledoval reálnost všech akcí, jestli je možný skákat takhle kolem min nebo ne, o to tu podle mě ani tak moc nešlo. ()

Big Bear

Pro mne zatím zklamání. Pilot většinou bývá nejvymazlenějším úvodem každého seroše a pak už to jen bředne a bředne... S každou další řadou to pak tvůrci ředí a ředí a natahují a natahují... Tady to ani nijak velkolepě nezačalo. Začne rychlé seznámení s kluky povolanými do Iráku a po letmém rozloučení s rodinami už jedou v humerech pouští. Ačkoliv se to snažilo tvářit autenticky, nemohl jsem se zbavit dojmu, že to bylo točeno někde v Nebrasce nebo Nevadě... Také by mne celkem zajímalo zda pro zraněné vojáky létají olivově zelené Hueye... To bylo tak složité sehnat Blackhawk v pouštním markingu? Po pár prvních bojích jsem na rozpacích. Sice tam sem tam ulétne noha, ale když Iráčan zasažený minometnou podporou Amíků snožmo vyskočí (v celku) do výšky aby se překulil do kotoulu ve stylu Chucka Norrise v Missing in Action, něco tu smrdí...Sami Iráčané se v seriálu prakticky nevyskytují kromě několika civilů. Bubáci totiž vždy mají na hlavách masky nebo arabské šátky, takže je mohli hrát klidně Číňani.... Kamera ale ujde, některé záběry na vojáky v ,,pouštním'' oparu nebo západu slunce jsou efetní i konvojové průjezdy s obrněným doprovodem. Co nechápu jsou některé až nelogické dialogy mezi vojáky.. Nejhorší je to ve vypjatých situacích, kdy z vojáků padají opravdové perly. Po vidění celého seroše (13 dílů) je to takový lehký podprůměr. S tou bandou vojáků se divák časem sblíží, tvůrci je nenechali postupně zařvávat a tak má divák větší možnost a více prostoru k pochopení postav. Uřvaný Magor, nerozhodná Paninka, ranař Čoud, pobožný Anděl, přemýšlivý Dumphy ad... Celkem chápu co chtěl seriál ukázat a říct. Některé scény opravdu stály za zamyšlení, jiné byly neskutečně trapné až debilní... Např. když vjíždí kolona do městečka a na silnici vyběhne hošík (ano právě takový co se je schopen odpálit) s bednou v ruce na níž jsou hodiny a volá: Porazím tě Ameriko! Vojáci jej zaženou bednu rozstřílí a z ní se vysypou šachy... No tak takhle pánové tvůrci tedy ne. Co oceňuji, je ztrvárnění životů manželů a družek bojujících vojáků i občasné záběry na cedule tam doma, kde stojí We Support Our Troops. Zde se máme ještě co učit. Při vzpomínce na naše nedávno padlé vojáky v Iráku a na to co jsem si od některých uživatelů diskusí o nich přečetl za bahno jsem si to u tohoto seriálu znovu uvědomil. A palec nahoru dávám i za celkem povedenou závěrečnou píseň, která se jmenuje stejně jako seriál - OVER THERE. Dávám tedy 3 miny. * * * ()

MATADOR

Válečných seriálů začíná být docela hodně. Ale válku v Iráku nebo v Afghánistánu ukazuje Tam někde pokud vím poprvé. Osudy vojáků v nepřáteli okupavané zemi jsou asi nejzajímavějšími momenty, ještě tu pak jsou osudy navrátivších, popřípadě rodin, které se vypořádávají s údělem manželky vojáka apod. Vše co se může lehko stát ve reálu nám tvůrci servírují docela dobře. Až na herecké výkony, které jsou divné, je především na akci docela dobře zapracováno. Těch 13 dílů je akorát, mnohých už tvůrcům docházely nápady. ()

JohnCZ

Zajímavé, jak pilot u tohohle seriálu nevypovídá o jeho zbytku vůbec nic. Po zhlédnutí úvodního dílu jsem měl pocit, že u tohohle dílka budu trpět, neboť navodil atmosféru naprosto bezduchého béčka, kde vojáci nabíhají do boje neohroženě a se stupidními macho hláškami navrch. To se naštěstí s dalšími díly změnilo a i když se Over There nevyhnul jisté idealizaci, nakonec se tvůrci s patosem a otravnými srdcervoucími příběhy, které často trápí současné válečné seriály, dost mírnili (ani scény z domova mi nevadily a příjemně doplňovaly dění) a posílá vojcly z akce do akce. Opravdu spíše zobrazuje takovou tu každodenní realitu, kdy je to nekonečně courání po poušti celkem vopruz, ale taky se může každou chvíli cokoli posrat a vyhodit tě může random do vzduchu i malé dítě. Over There umí být v jednu chvíli veselý a v zápětí na to dost mrazivý. Výborně profiluje postavy a zbytečně s nimi nezametá. Akcí se taky nešetří a je rychlá a intenzivní, ale je nutno mít na mysli, že je to 15 let starý televizní seriál (který není od HBO, jak tu někteří nepochopitelně tvrdí, ale od FX) a obsahuje relikty tehdejší doby. Od lacině roztěkané klipovité kamery snažící se zamaskovat absenci krve a efektů v přestřelkách obecně, až po celkově levnou produkci, kde je hodně vidět, že to kluci natáčeli kdesi v kalifornské poušti. Ten Irák z toho bohužel zas až tak cítit není a po stránce výpravy to citelně pokulhává. Rozhodně je dobré od toho nečekat drahý seriál typu Band of Brothers nebo Generation Kill, ale co seriálu chybí v budgetu a vizuální rovině, to vyvažuje sympatickým přístupem k divákovi. Líbily se mi i závěrečné titulky s fajn songem na pozadí. ()

Gemini

Podobně jako Malarkey jsem dlouho váhal mezi třemi a čtyřmi hvězdičkami. Nakonec se mi to tak nějak rozleželo a řekl jsem si, že propagandy je podstatně méně než by se do podobného seriálu dalo nacpat a ukázka toho, že ti kdo nerozhodli o tažení do Iráku, ale když už v něm jsou, nezbývá než plnit rozkazy a vyrovnávat se s takovými věcmi, které vám doma v obýváku při sledování zpráv asi těžko přijdou na mysl, si svých (po první sérii, budou-li i nějaké další) 70% zaslouží. PS: Dílu s doktorem bych neváhal vpálit 90%... ()