Siedmeho apríla 1944 sa Alfrédovi Wetzlerovi podarilo čosi jedinečné – unikol spolu s mladším väzňom Vrbom z prísne stráženého tábora smrti Osvienčimu. Cieľom úteku však nebolo zachrániť si vlastný život, ale zabrániť umieraniu tisícov ľudí. Po smrteľne nebezpečnom putovaní došli na Slovensko, kde vznikla správa o genocíde. Tajnými cestami sa dostala až do rúk Winstona Churchilla a Franklina D. Roosevelta a zasiahla do vývoja 2. svetovej vojny. Príbeh plný napätia a emócií osloví diváka napínavou drámou úteku, absurditou vývoja dejín, ale aj vnútornou silou muža, ktorý sa postavil proti zvrátenosti systému. (Continental film)

Tosi

Další film o nekonečném trápení vězňů v Osvětimi a jelikož se zakládá na skutečném svědectví, je životně důležitý. Zdejší procenta moc nechápu, pokud se to nezdálo někomu dost dramatický, způsobuje to pohodlí gauče. Je to drama od první do poslední minuty a ta propast, mezi utrpením v koncentrácích a lhostejností okolního světa je smutná dodnes. ()

DJ Rocco iNc odpad!

Z tohto rozsiahlo promovaného filmu som veľmi sklamaný. Veľmi preceňovaný, ako aj samotný režisér, ktorý týmto počinom neurobil vôbec žiadnu dieru do sveta. Vo výsledku je toto spracovanie na úrovni videí s kradnutím triednej knihy. Neuveriteľné nudné scény, nezáživné, žiadne napätie, dej, scenár. Otravný nemecký dôstojník, ktorý takmer celý film prekričal mal viac priestoru, než samotní hrdinovia. Postavám som nevenoval ani jedinú myšlienku súcitu, nič to vo mne nevyvolalo, žiadnu emóciu. Nevidím v tom žiaden potenciál, nič veľkolepé, iba obyčajná tv produkcia typu Rodinné prípady. Tento počin sa ani zďaleka nevyrovná oscarovému Pianistovi, ktorý bol natočený pred 20mi rokmi. ()

Johnny.ARN

Soudruzi, nečekal sem zázraky, ale čo je veľa to je málo. Jozef Mak, pri ktorom som si vyšklabal kotlety je oproti tomuto (bebjakove) majstrovské dielo. Pocitovo to má 4 hodiny, dokopy sa tam nič neudeje, to že to má nejaký dabing si ani nevšimnete. Buď mumlajú, že im nerozumieť ani kokot, alebo hovoria nemecky či dokonca aj anglicky. A nesmieme zabudnúť ani na poľštinu. Emócia žiadna, spôsob predkladania príbehu hlavne na začiatku veľmi zmätený. Čo nedoručil dej, snažili sa zachrániť artovou kamerou a veľa detailami. Veľa veci ma tam rušilo, od čistého oblečenia, cez hodinky až po obuv na rozbitej nohe. O kopci jedla a žiadnych problémoch ani nehovorím. A práve preto ma ani v najmenšom neprekvapuje, že sme to poslali do holéhoúdu, aby tam zabojoval. Len za scény v tábore a rozumnú minutáž 2 z 5 ()

vyfuk

Filmařsky se to těžce hodnotí. V rámci filmařiny to totiž taková podívaná není. Je to těžký, chaotický, ale asi  bych neřekl  nudný jako hodně lidi předhazují. Tady asi opět narážíme na to, že režisér, jak je jeho zvykem, chtěl zpropagovat nějaký historický a hlavně hrdinský příběh. Na řemeslo se asi tolik nehledělo. Což mi osobně ani tolik nevadí. Hlavně film dokáže i mě docela znechutit, což se často neděje, jen je škoda, že scéna je naprosto random a nezapadá vůbec do konceptu příběhu. Viz lidé v lese s koněm. Co říci? Hodnocení je škoda. Ale vlastně je v rámci filmařiny pochopitelné. Ale lidé budou kritizovat zrovna to, co z objektivity nedává smysl. ()

Autogram

Očakávania boli veľké, ale výsledný dojem poslabší. Nejde tu ani o príbeh, ani o správu (až na konci), ale skôr o psychológiu dozorcov, fašistov a možno trochu aj väzňov a utečencov. Aj pri krátkom trvaní sa film zdá zdĺhavý, a celkom ma rozladilo, keď sa v polovici kameraman rozhodol, že bude natáčať na výšku, asi mu dali mobil. Film je po celý čas primerane nepríjemný, ale skutočne znepokojivý je až v titulkoch, kde dostali priestor súčasní politici a iné podobné živly so svojimi vyjadreniami. –––– Tak čo? Bolo to ťažké dostať sa z Osvienčimu? ()

JohnSmith

Asi jsem od Bebjaka čekal trochu víc. Příběh je to bezpochyby zajímavý, ale to ztvárnění je jedna velká nuda bez známek napětí, dramatických zvratů nebo vůbec něčeho, co filmy podle skutečných událostí dělají zajímavými. ()

JančiBači

Rudolf Vŕba a Alfréd Wetzler boli dvaja Židia, ktorým sa podarilo ujsť z Osvienčimu a doručiť tak svetu správu o tom, čo sa tam v skutočnosti deje. Že tábor nie je pracovný, ale je to tábor smrti. Obidvaja utečenci neskôr napísali aj knihy. Ja mám radšej tú od Vŕbu, pretože Wetzlerova mi štylisticky moc nesedela a pôsobila na mňa miestami dosť chaoticky. No a práve táto kniha Čo Dante nevidel, sa stala hlavnou predlohou filmu. Možno to bolo aj trochu na škodu, pretože tá Vrbova je komplexnejšia. Film má len 94 minút, osobne by som hneď na začiatok polhodinu pridal, pretože neznalým môže vo filme chýbať predstavenie postáv. Divák nevie, kto je kto, sleduje len útek. Áno, o tom ten film má byť, ale takto by bol možno pochopiteľnejší pre neznalých témy. Preto je potrebné sa možno trochu na film pripraviť a naštudovať si kto Vŕba s Wetzlerom boli. Trochu mi chýbal patriotizmus a slovenčina. Je to film hlavne o Slovákoch, takže by som sa snažil Slovensko viac vyzdvihnúť a viac predať. Je škoda, že film nenaplnil oscarové ambície, minimálne nomináciu by si zaslúžil. Keďže už bolo nakrútené o holokauste asi všetko, Peter Bebjak išiel tou umeleckejšou a komornejšou formou. Niektoré zábery sú dychberúce. Kamera Martina Žiarana je výborná. Najviac ma dostala scéna v lese, ktorá začína záberom z hora. Potom postupne zosníma veliteľa, zem a pomaly sa kamera posúva do zadu a na obraz sa dostáva celá scenéria a biely kôň. Toto je po technickej stránke najlepšia scéna z celého filmu. Určite odporúčam vidieť v kine. Jednak kvôli podpore slovenskej kultúry, kvôli tomu, že na tieto udalosti sa nesmie zabudnúť a tiež aj kvôli tomu, že je to po réžijnej stránke výborne zvládnutý film. ()

Melios

[SPOILERY] K novému filmu Petera Bebjaka som sa dostal, takpovediac, ako slepý k husliam. Film bol mojou poslednou zastávkou toho, čo si pozrieť v kine predtým, než Covid zase zatvorí všetky kinosály. Nakoniec po všetkých ostatných filmoch som zasadol aj na premietanie domáceho počinu. Už zo začiatku musím uznať, že sa pán Bebjak týmto filmom riadne prekonal. Či už sa jedná o skvelú kameru, dobré herecké  výkony, prostredie alebo predanie strachu a hrôzy divákovi cez strieborné plátno, vo všetkom tento projekt exceluje. Vo všeobecnosti tu nemám, čo extra rozoberať. Jedná sa o film s jasným začiatkom a koncom. Vrba a Wetzler utekajú z Osvienčimu, aby po príchode na Slovensko spísali správu, ktorou chcú upozorniť okolie na hrozby koncentračných táborov. V momente úteku film začína a v momente spísania Správy aj film končí. Mierne ma mrzí, že film nemá nejakú dohru. Ihneď ako skončí hlavné poslanie hrdinov naskočia titulky, napíšu sa nejaké doplnkové informácie, a film končí s otvorený koncom. Overall ak to mám nejako zhrnúť, po produkčnej stránke sa jedná o asi aj najlepší počin, ktorý Peter Bebjak zatiaľ natočil, no stále to nie je, podľa mňa, jeho najkvalitnejší film. Snímke kazí povesť fakt, že jej scenár až moc jednoduchý a prostoduchý na tému, ktorú sa snaží zmapovať. I tak si myslím, že sa jedná o veľmi podarený počin, ktorý si zaslúži vašu pozornosť a ak máte radi vojnové filmy, môžem vám aj tento slovenský počin srdečne odporučiť. Len vás ešte musím upozorniť, že sa vo filme ukáže zopár nepríjemných jumpscarov. Netuším, prečo tam sú, no nachádza sa ich tu nemalá plejáda... ()

xLIGHTx

Je dobré, že sa natočila takáto vec aktuálne aj u nás. /Tiež kvôli tomu, že máme žiaľ exotov, ktorí sa hlásia k ujovi Adolfovi a sedia v našom parlamente, kde pekne zarábajú (hoci neonacisti sú vlastne rozlezení asi takmer všade)./ Film by si zaslúžil väčšiu výraznosť, údernosť, keďže ide o takto citlivú, závažnú a smutnú tému, tvorcovia asi robili, čo sa dalo, keďže asi i rozpočet bol obmedzený, je asi vôbec úspech, že režisér Bebjak to aspoň takto zvládol. Inak nerozumiem, prečo mnohé násilnejšie scény boli rozostrené alebo iba z diaľky naznačené, predsa jednou z hl. point by asi malo byť poukázať na zverstvá, zvrátenosť, neľudskosť a násilníckosť najhrubšieho zrna u nacistov. Tiež som mal problém porozumieť niektorým vetám a rozhovorom protagonistov (boli miestami veľmi tiché, nezrozumiteľné, asi opäť nižšia kvalita ozvučenia ovplyvnená rozpočtom). Ale som rád, že film vznikol a že som ho mal možnosť vidieť, ale malo sa z tejto témy vyťažiť viac. (Dodatok, za tri hviezdy, ale trochu s odretými ušami, škoda, lebo ozaj táto téma ponúkala tvorcom potenciálne fantastický priestor na vytvorenie možno pútavého, poučného diela.) ()

ChrisBa

Bohužiaľ.. snaha síce bola, ale je to iba veľký nepodarok. Najprv začnem obsahovou stránkou. Čudujem, že Hollywood sa zatiaľ nechopil takéhoto skvelého námetu podľa skutočnosti. Veď už len príbeh o tom, že 2 hrdinovia utiekli z Osvienčimu a cez všemožné útrapy podali správu o tom, čo sa tam deje, je niečo, z čoho by taký Spielberg dokázal vytvoriť kvalitu typu Schindlerov zoznam. Čo urobil Bebjak(a to ho mám rád)? Servíruje nám tu chabú 90 minútovú udalosť, ktorá nám nič o hrdinoch nepovie(doteraz neviem, ktorý z hercov bol Wetzler a ktorý Vrba), nič nepovie o útrapách, ktoré zažili či už v Osvienčime alebo aj po úteku.. človek si ani nemal kedy vybudovať vzťah k postavám...a teraz formálna stránka.. tá je snáď ešte horšia.. Slovenským hercom absolútne nerozumieť, čo rozprávajú.. artikulácia žiadna..To si nik nepozrel ten film predtým, než ho vydali? Najviac mi ale vadila kamera.. filmy, ktoré bude kamerovať Žiaran už asi nebudem pozerať.. už pri Slovanoch mi vadila tá jeho akože "umelecká" kamera.. aby 20 minút nepretržite sme počas cesty lesom a príchode do dediny nevideli normálny záber.. namiesto toho videli hlavu protagonistu na celú obrazovku, zatiaľ čo nevidíme okolie, kulisy ani to čo sa deje mimo neho, prípadne videli iba tie kvázy umelecké natáčania kamery do rôznych uhlov, pri ktorých absolútne nevidíte scénu alebo roztrasená kamera pri strieľaní židov vystupujúcich z nákladiakov(mimochodom poriadne ani nevidíte čo sa tam deje).. celé zle.. to nehovorím o tábore, na ktorom je príliš vidieť, že ide iba o zmenšenú repliku.. kto bol v Osvienčime, tak sa iba musí smiať na tom, aký malý je tábor vykreselený vo filme.. s prižmúrením oka 2* ()

Darth Maul

Príbeh Alfréda Wetzlera a Rudolfa Vrbu by si zaslúžil komplexnejšie spracovanie. Bebjak k látke pristúpil až priveľmi skratkovito. Mal som pocit, že len kĺže po povrchu, bojí sa zájsť k podstate, hrá sa s obrazom a dôležitosť „správy“ ho príliš netrápi. Najsilnejší moment filmu prišiel až počas záverečných titulkov a to tak asi nemalo byť. ()

janesX

Za mňa 3,5 hviezdy. Musím povedať, že som bol plný veľkých očakávaní. Zrejme som sa nejakým omylom tešil na veľký stredoeurópsky trhák z obdobia ll.svetovej vojny. Film je ale svojimi rozmermi skôr malý a bojím sa, že aj svojím odkazom. Na druhej strane je dobré, že vôbec vznikol. Veľká škoda poslednej tretiny (podávaniu správy), keďže vieme, že táto časť bola omnoho dramatickejšia (napr. vypočúvanie oboch hrdinov samostatne a následné porovnávanie ich  výpovedí vraj v skutočnosti prebiehalo ako na policajnom výsluchu, škoda..). Môžem ale uznať, že Peter Bebjak sa aspoň technicky posúva dopredu, napríklad viac pracuje na detailoch. Scénka, keď sa pri žmurknutí oka nasmrť unaveného Wetzlera na zlomok sekundy ukáže  spomienka na bránu koncentračného tábora, trvá asi pol sekundy, ale je to skvelý moment. No ešte predtým tá hororová ľakačka, neviem či bola vhodná, ale hej - po bitke je každý generál a možno aj Bebjaka teraz napadá X vecí, ktoré mohol spraviť lepšie... Dobre zvolená hudba sa strieda s výborne sa hodiacimi atmosferickými zvukmi a tiež sa v jednej chvíli zdá, že jedna dobrá scéna strieda ďalšiu dobrú, nikdy to ale nevydrží dlho.   Veľmi ma potešil Ondřej Malý, no hneď som bol aj sklamaný, že tam nebol dlhšie a takto by som asi zhodnotil celý film - potešil a hneď aj mierne sklamal. Asi sa do celého toho natáčania a produkcie išlo priveľmi "hrrr". Napriek tomu sú to vďaka jednoduchej matematike štyri hviezdy, ktoré priznávam, že aj pre mňa vyzerajú trochu veľa. ()

Honzeek95

Prvoplánově natočený snímek, který má za hlavní úkol zejména udržet, a ideálně ještě více posílit, nenávist lidí vůči nacismu. K takovémuto cíli by ovšem lépe přispěl spíše dokumentární žánr, ne žánr drama, který má být primárně zaměřen na zajímavý příběh, na vybudování postav, aby si k nim divák vytvořil nějaký vztah. Tento film je ovšem zaměřen zejména na ukázku různých forem vraždění. Je to vlastně takový filmový katalog masového vraždění bez nějaké větší přidané hodnoty. Návaznost scén je někdy prakticky neexistující. Hodnotit herecké výkony tu ani nemá smysl, protože třást se jako osika dokáže kdekdo i bez hereckého nadání. Tato ždímačka na emoce se zadrhávala často také kvůli tomu, že tématika koncentračních táborů je vyčpělá a nadužívaná. Takových filmů již bylo natočeno nespočet, takže o žádném originálním konceptu nemůže jít řeč. ()

mira007

Fantastický útěk dvou mladíků Vrby a Wetzlera z Osvětimy, kteří poté podali zprávu o tom, co se tam děje, je jeden z nejakčnějších a strhujících příběhů druhé světové války a přesně to jsem čekal od filmu Petera Bebjaka. A výsledek? Pochmurný film, kterému chybí drajv ve vyprávění, soustředí se na nepodstatné věci a má nedostatečně vybudovanou atmosféru a celkově to není moc přehledně vyvsvětlené a popsané. Musím smeknout před Colette (2013) , která tu atmosféru, příběh a popis života v koncentráku má dokonalejší ( asi nejlepší co se týká českého nebo slovenského filmu ever ) a dokonce i ten útěk těch dvou borců tam je vyvsvětlený dokonaleji, ikdyž je ten film hodně vzdáleně inspirovaný a je jim jen věnovaný. Petere , Petere tohle je jeden z mála nebo dokonce jediný (česko)slovenský příběh filmově prodejný do celého světa a zasloužilo si to něco lepšího ()

Cement73

Technicky dokonalé. Perfektná atmosféra, výborná produkcia a celkovo kvalita filmového materiálu na najvyššej úrovni. Pokrivkáva však scenár. Viac by som sa venoval samotnej ceste cez Poľsko a Slovensko, hoci teda scény v tábore smrti boli výborne urobené. Celkovo na SK produkcia fakt pozitívne prekvapenie. Film tak, ako bol urobený je maximálne potrebný a treba ho dať aj do škôl. ()

bohemia_regent

Podkres závěrečných titulků s ukázkami projevů nejrůznějších politických aj. osobností je nechutnou demagogií. Nejsem zrovna obdivovatel Marie Le Penové, ale udělat z ní představitelku netolerantního zla a zařadit ji vedle různých popíračů holocaustu aj. exotů jen proto, že se chce bránit proti islamizaci Francie, je mírně řečeno podpásovka. Uvědomuje si vůbec pan Bebjak, že radikální muslimové by s Židy nejradši zatočili stejně jako Hitler? A že to předvedli už za války, kdy se jeruzalémský muftí Amín al-Husajní přestěhoval do Berlína, kde obdržel titul "čestný Árijec", založil muslimskou legii SS a jako velký kamarád Himmlera všemožně podporoval vyhlazovací politiku nacistů? ()

Haniczka

Hvezdička patří hrdinství dvou pánů a kameramanovi filmu. Zbytek je strašný a konec filmu je jeho doslovným pohřbením zaživa. Chápu, že tvůrci asi chtěli film posunout do souvislostí současnosti, ale tohle? To fakt ne. ()

Muel

| Samuel Goldwyn Films | Bolo to veľmi dobré, ale mohlo byť oveľa lepšie. Kamera jak od Deakinsa, len ja som chcel vedieť aj niečo o ústrednej dvojici. A chápem Bebjaka, že si ide show, don't tell štýl, neberiem mu to a sčasti mu to aj vychádza, len keď sa tí dvaja už dostanú von, no necítil som tú eufóriu. Možno to tak má byť, čo ja viem, ale potom pre mňa bohužiaľ film ostáva "iba" nádherne natočený film, o ktorom vlastne neviem nič. Zato cením, že Bebjak točí takéto filmy. Pri jeho ďalšom kúsku určite nebudem chýbať a verím, že raz trafí do čierneho. Lebo na to zjavne určite má, tu sa mu to ešte žiaľ nepodarilo. Ale je fakt blízko. Viac TU. | Hodnotenie: 6/10 | ()

poet

Dobrý námet ale žiaľ "slovenské spracovane". Toto porovnanie nemám rád ale keďže som par dní pred týmto slovenským filmom videl Polanskeho Pianistu tak inak žiaľ nemôžem. Začiatok je pomerne dosť neprehľadný a aj samotný útek z väzenia je podaný tak že vám je to v podstate jedno či odtiaľ ujdu alebo nie. Je tam možno pár silných momentov (napr. státie v mraze) ale ako celok tento film vyznieva pomerne rozpačito.  Čo je škoda keďže sa  bude viesť viac menej na vlne snímok poukazujúcich na krutosti holokaustu.. ()

Oscary a rekordní počet cizojazyčných kandidátů

Oscary a rekordní počet cizojazyčných kandidátů

09.01.2021

Americká Akademie filmového umění a věd (AMPAS) v pátek představila svým členům užší výběr 93 snímků, z nichž budou vybíráni finální kandidáti do kategorie nejlepšího cizojazyčného filmu pro… (viac)

Režisér Čáry se vydal do Osvětimi

Režisér Čáry se vydal do Osvětimi

17.01.2019

Jeden z nejúspěšnějších slovenských režisérů Peter Bebjak (Čára, Spravedlnost) připravuje nové drama z koncentračního táboru Osvětim. Snímek Správa / The Report se pak navíc možná dočká i americké… (viac)