The Haunting

USA, (2018–2020), 17 h 55 min (Minutáž: 43–71 min)

Tvorcovia:

Mike Flanagan

Predloha:

Shirley Jackson (kniha), Henry James (kniha)

Carla Gugino, Michiel Huisman, Elizabeth Reaser, Henry Thomas, Paxton Singleton, Victoria Pedretti, Mckenna Grace, Oliver Jackson-Cohen, Kate Siegel (viac)

Dej tohto seriálu z dielne Netflixu sa odohráva okolo 7 člennej rodiny Craineových, ktorí v minulosti bývali v záhadnom starom dome zvanom Hill House. V jednu osudnú noc po čudnej smrti matky vezme vystrašený otec rodiny všetkých svojich päť detí narýchlo preč z domu a už nikdy sa tam nevráti. Navyše, deťom o smrti ich mamy odmietne čokoľvek povedať. Po 26 rokoch za podivných okolností spácha samovraždu jeden zo súrodencov a ostatní musia konečne začať čeliť svojim démonom, ako aj zlu v Hill House, ktoré s nimi zďaleka neskončilo. (Lapedro)

Najt

The haunting je bezesporu velmi kvalitní filmařina, která dokáže vyčarovat perfektní temnou atmosféru se skvělými herci, nadpřirozenem, vynikajícím scénářem a velmi povedeným příběhem. Hill house i Bly jsou samostatné série, které nemají příběhovou spojitost, ale obě si jsou velmi blízké filmařským umem. Zatímco je Hill house drsnější a strašidelnější tak Bly je záhadnější, pomalejší a klade více důraz na příběh a vyprávění. The Haunting sice není jen o hororu, ten lze považovat za příjemný bonus, ale především se jedná o kvalitní filmařinu, kterou lze v tomto žánru aktuálně považovat za jednu z nejlepších. ()

Ikedar

Po tomto seriáli môžem bez akýchkoľvek pochybností tvrdiť, že to isté, čo znamená meno Stephen King pre literárny horor, znamená meno Mike Flanagan pre horor filmový. Masterpiece. ()

SAINTS

Ohromujuci psycho-horor sa zaobera osobnymi duchmi a demonmi.Epizody sleduje sučastne cez dve časove linie,sučasnosti ked su surodenci už dospeli a v minulosti ked boli detmi a žili v Hill House,udalosti ktore tam zažili ich poznačili.Mne osobne bola najsympatickejšia postava Nell,preto ma jej osud v seriali velmi nepotešil.Každa epizoda si vyberie jedneho zo surodencov a tomu sa venuje,priestor samozrejme dostanu aj matka Olivia a otec Hugh.Prostrednistvôm nečakanych udalosti su surodenci nuteni sa do domu vratit a tam čelit duchom minulosti aby mohli pokračovat.Flanagan nastavil latku tymto serialom velmi vysoko. ()

peeteno78

Jedním slovem dokonalé. Zprvu jsem to úplně nechápal a trošku jsem v tom ději tápal, ale s dalšími díly to do sebe postupně začalo zapadat. Celé je to naprosto skvěle natočené a i když nejsem zrovna velký fanoušek duchařských hororů, tak tady mi to rozhodně nevadilo. Pro fanoušky hororů rozhodně můžu jen doporučit. A jsem velice zvědavý na druhou řadu. ()

Binne

Ocitáme se na krásném místě, v prostorném domě a kolem nás jsou samé krásné děti. Matka je charismatická a inteligentní, oplývá sensitivitou a jemností. Otec je šikovný kutil, který je milujícím manželem a vzorem svým synům. Každé z dětí je nějakým způsobem výjimečné. Některé cítí více než druhé, jiné má bujnější fantazii a další je inteligentnější. Dům má ale jedno velké tajemství, má osobnost. Cítí každého, kdo do něho vstoupí a nehodlá se jej jen tak vzdát. Vlivem několika velmi tragických událostí dochází k náhlému odstěhování rodiny, která již navždy bude tímto domem poznamenána. Přesouváme se do budoucnosti, v nichž by se mohlo zdát, že život začal být krásným místem a věci se staly stabilními. Není tomu tak. Každý ze členů této rodiny totiž ve skutečnosti zůstává uvězněn v tom domě, v té jedné noci, kdy jejich životy popadaly jako domek z karet. Hororový seriál plný nejrůznějších forem traumat a vyrovnáváním se s nimi. Každý z hlavních hrdinů nahlíží na život jiným úhlem pohledu a každý úhel je do detailu popsaný především jejich vztahem ke svému okolí. Některá místa jsou hlubší než jiná, seriál je smutný a ponurý. Umí ale také zahřát, proto se k němu ráda vracím. ()

koty2201

Keďže ide o antalogickú sériu, tak všetko podstatné vysvetľujem v hodnotení k jednotlivým sériám, čiže sa tu neplánujem opakovať. Len stručne poviem, že prvá séria je skvelá, tá druhá o niečo slabšia. ()

shedlo

Skvěle natočená, dramaticky vystavěná a herecky obsazená duchařina, která je především i psychologickým a rodinným dramatem. Spíš než vyloženě děsivá (ale i to umí být), je tahle série napínavá, hodně emocionální a dost melancholická a depresivní. Příběh je vyprávěn v několika časových rovinách, ve kterých postupně pronikáme do osobních příběhů jednotlivých členů rodiny traumatizovaných životem ve strašidelném, gotickém domě. Roviny vyprávění hladce přecházejí jedna v druhou, a dokážou si s vámi hrát mnohem lépe než sekvence laciných lekaček. Tohle je něco, čeho American Horror Story nikdy nedosáhla, i když má podobný formát (ale evidentně ne tak dobré scénáristy). Epizoda 5 je naprostý TOP celé série. ()

Mattin

Tak tu sa Netflix naozaj prekonal. Tých 8 miliárd dolárov ktoré investovali tento rok do vlastnej produkcie, má jednoznačne vlajkovú loď a tou je tento seriál... Viac sa k tomu ani povedať nedá, treba to proste vidieť. Pre mňa je to najlepší hororový a atmosférický počin za posledných pár rokov. ()

IZFNP

Tvorcovsky do detailu vyšperkovaný dramatický skvost, ktorý je desivý a mrazivý, ako obsahom, tak formou. Seriál vás chce vydesiť, to áno, ale hororové prvky sú tu len spôsobom, ktorým je divákovi vyrozprávaný silný príbeh. Scenáristicky ide o extrémne kvalitný počin, ktorí sí dáva záležať na atmosfére a produkčnom designe. Konceptuálne je seriál v oboch svojich sériách postavený tak, aby sme dôkladne poznali hlavné postavy, porozumeli ich psychike a ich príbehom. A to všetko na pozadí desivého miesta s desivou, no smutnou históriou. Seriál je nielen sviežim závanom na poli seriálového hororu, ale je hlavne dôkazom, že s dobrým scenárom dokáže v každom žánri vzniknúť dramaticky silné dielo presahujúce jeho hranice. ()

Aywes

Je celkem zarážející, že v podstatě zakřiknutý seriál dokáže atmosféricky převýšit většinu současné hororové tvorby. Seriálový formát má své pro a proti. Sice se každý díl odkryje nějaké to tajemství, ale tím si zároveň utváříte jistou podobu hlavního zla (SPOILER: jestli se to tak dá říct, vzhledem k pointě), takže se automaticky začíná vytrácet strach. I když se jedná "jen" o 10 dílů, tak sem tam se začne něco natahovat. Má to ale svůj účel. Tvůrci se snaží prohloubit jistou empatii vůči hlavním postavám. Funguje to vlastně jen částečně. Některé postavy dostali více prostoru (Luke) a některé o dost méně (Nell). Opět to má své opodstatnění. Konečná pointa příjemně překvapila. Celý seriál se uzavře uspokojivě a já doufám, že nebude dojit na svém úspěchu. Není třeba dalších dílů. Vše bylo vysvětleno. Mimochodem, já říkal, že Flanagan má talent. Snad bude v úspěšný tvorbě pokračovat. Hororová atmosféra mu totiž jde stále lépe. Co ale vlastně chybí k tomu, abych dal plný počet? Právě to odhalování zla v příliš brzké době. Ubírá se tím atmosféra a strach z neznáma. Pokud si ale stejně jako já myslíte, že současný horory stojí za nic, tak si udělejte čas a mrkněte na tenhle seriál. Budete příjemně překvapeni. ()

StormyWhispe

Veľmi, veľmi dlho som sa chystala pozrieť si tento skvost. A keď som sa k tomu konečne dostala a pozrela to na jeden dych... 3x som si vynadala, prečo mi trvalo tak dlho sa k tomu dokopať. Ale možno práve preto som si to tak nesmierne užila! The Haunting of Hill House je neskutočná žánrovka mixnutá s parádnou dávkou psychologickej drámy. Kdesi som počula Carlu Gugino sa vyjadriť, že práve hororový žáner dáva množstvo priestoru na riešenie rôznych psychologických drám a problémov kvôli tomu, s čím sa musia jednotliví protagonisti stretávať, že práve to čo sa deje v ľudských hlavách sa skrz jednotlivé hrôzy ako keby premietalo do reálneho života. A tvorcovia? Tí to zvládli na výbornú! Odporúčam - či už ste fanúšikom hororov alebo rodinných drám a máte záujem o štipku psychológie... tento seriál je práve pre vás. ()

jirijo

Hutný seriálový kusanec umně lavírující mezi psychologickým dramatem a hororovou freskou. Tvůrci zručně vystavěli dramatický oblouk prolínáním dvou časových rovin, které prokládají efektními hororovými lekačkami. Houstnoucí atmosféra suverénně spěje k očekávanému zúčtování, leč tady tvůrci (pro mě trochu překvapivě) ukročili stranou od ulmitátního hororového finále směrem ke komornější katarzi. Ale i tak jde o veskrze nadprůměrný a místy bravurní počin, který by byla velká škoda minout. ()

Dukekuky

Po brouzdání Netflixem jsem našel tenhle seriál a řekl si: Proč ne, třeba překvapí, a taky že ano ale i tak bylo pár nedostatků. První série Dům na kopci mě extrémně bavila a i přes to že jsem někdy dal 3 hvězdy, tak na tu sérii vzpomínám v dobrém a nic bych jí nevyčetl, výborná atmosféra, výběr herců, příběh, silné emoce a dokonce i povedený žánr Horror. První série je tedy skvělá a dost mě bavila, co už bylo ale pomalejší... 2. série Záhadné sídlo Bly. Původně jsem si myslel že to dopadne naprosto stejně ale nakonec ne. První epizoda si start pokazila, nepovedená atmosféra, divné představení na začátek, prostě mi to nesedlo a já byl tak smutný, no co už asi po půl roku jsem dal sérii opět šanci a ano povedlo se to. Druhá epizoda Žák se mi zalíbila a bylo velice dobře natočena. Následoval taky pár dobrých epizod ale pak se to rozjelo, v polovině seriálu jsem si vlastně říkal, proč ? Proč je to tak nudné ? Abych pravdu řekl, přesně nevím, epizody byly pomalé nezajímavé, nefungující, byl jsem zklamán. Co mě vždy aspoň trochu rozveselí jsou konce, kdy se rozloučíme s postavami a zakončím sledování seriálu, bohužel nepochopil jsem to. Předposlední epizoda byla výborná, zcela odbočovala někam jinam a za mě to byl skvělej risk, pak ale finále... Finále bylo dost divné a co tady někteří píši, se mi zdá taky trochu divné. Moc jsem totiž nepochopil o co tam vlastně šlo, ano něco tam dali na jevo ale ostatní spíš ne. Epizoda byla hrozně zamotaná a v celku divná, poslední epizody považuji u většiny seriálů za jedny z nejlepší, zde to bylo ale fakt hrozné a kdyby se nám tu nevrátili poslouchači a vypravěč z první epizody, tak bych asi ty 3 hvězdy nedal. Druhá série je tedy dost velké zklamání, ano bylo to celkem fajn ale pouze celkem. Seriál The Haunting je rozhodně dobrý pro milovníky duchařských příběhu a milovníků hororů, dokonce bych ho doporučil i pro lidi, co milují silné emoce. Bohužel musím pochválit pouze první sérii. Seriál mě dost bavil a i přes velký tlak nepovedené druhé série jsem si to nakonec užil. 8/10 ale jak se opět opakuji, 2. série mě zklamala. ()

Tvůrce Hill House chystá Zánik domu Usherů

Tvůrce Hill House chystá Zánik domu Usherů

06.10.2021

Po úspěchu se dvěma řadami seriálu The Haunting a následně s novou minisérii Půlnoční mše oznámil režisér a scenárista Mike Flanagan další, celkově již pátý projekt pro streamovací službu Netflix.… (viac)

The Haunting Of Hill House se vrátí

The Haunting Of Hill House se vrátí

21.02.2019

Populární hororová série The Haunting of Hill House, která loni přistála na Netflixu a okamžitě si získala srdce mnoha diváků i kritiků, se vrátí. Druhá série se bude jmenovat The Haunting of Bly… (viac)

TOP 2018 dle TOP uživatelů ČSFD.cz

TOP 2018 dle TOP uživatelů ČSFD.cz

29.12.2018

Nominace na 76. Zlaté glóby

Nominace na 76. Zlaté glóby

06.12.2018

Nominace na 76. ročník Zlatých glóbů byly čerstvě oznámeny a vy po nich teď nejspíš budete mít ještě více otázek, něž kolik jste měli před nimi. Mezi pěticí nejlepších dramat se totiž objevily filmy… (viac)