The Haunting

USA, (2018–2020), 17 h 55 min (Minutáž: 43–71 min)

Tvorcovia:

Mike Flanagan

Predloha:

Shirley Jackson (kniha), Henry James (kniha)

Carla Gugino, Michiel Huisman, Elizabeth Reaser, Henry Thomas, Paxton Singleton, Victoria Pedretti, Mckenna Grace, Oliver Jackson-Cohen, Kate Siegel (viac)

Dej tohto seriálu z dielne Netflixu sa odohráva okolo 7 člennej rodiny Craineových, ktorí v minulosti bývali v záhadnom starom dome zvanom Hill House. V jednu osudnú noc po čudnej smrti matky vezme vystrašený otec rodiny všetkých svojich päť detí narýchlo preč z domu a už nikdy sa tam nevráti. Navyše, deťom o smrti ich mamy odmietne čokoľvek povedať. Po 26 rokoch za podivných okolností spácha samovraždu jeden zo súrodencov a ostatní musia konečne začať čeliť svojim démonom, ako aj zlu v Hill House, ktoré s nimi zďaleka neskončilo. (Lapedro)

Recenzie používateľa Najt k tomuto seriálu (22)

The Haunting (2018)

The haunting je bezesporu velmi kvalitní filmařina, která dokáže vyčarovat perfektní temnou atmosféru se skvělými herci, nadpřirozenem, vynikajícím scénářem a velmi povedeným příběhem. Hill house i Bly jsou samostatné série, které nemají příběhovou spojitost, ale obě si jsou velmi blízké filmařským umem. Zatímco je Hill house drsnější a strašidelnější tak Bly je záhadnější, pomalejší a klade více důraz na příběh a vyprávění. The Haunting sice není jen o hororu, ten lze považovat za příjemný bonus, ale především se jedná o kvalitní filmařinu, kterou lze v tomto žánru aktuálně považovat za jednu z nejlepších. ()

Dům na kopci (2018) (S01)

Strašidelné baráky nejsou úplně moje gusto, ale tohle, to byla pecka. Naprosto perfektní první řada seriálu v němž je nadpřirozeno a duchovno zasazeno do rodinných vztahů a skvělého příběhu, který se odkrývá od začátku až do konce. Seriál dominuje hlavně atmosférou, povedeným příběhem, dobrými herci a jejich výkony a občas se objeví solidní duchařina a hororové prvky. Tohle není o hororu, ten tu složí jako třešnička na dortu, ale pokud je hlavním tématem hrůzostrašný barák s temnou minulostí, tak v tomto seriálu to funguje na jedničku a tato série patří k tomu nejlepšímu v této žánrové kategorii. ()

Jak Steven viděl ducha (2018) (S01E01)

Solidní úvod, zajímavá atmosféra a dobří herci. Zápletka vypadá na zajímavý příběh. Konec mě vylekal. ()

Otevřená rakev (2018) (S01E02)

Pomalý ale zajímavý díl, ktery svým působivým vyprávěním a prolínáním časových linií, dokázal dost zaujmout. Hodně k tomu přispěl fakt, že seriál udržuje solidní atmosféru s lehkou a decentní duchařinou. Ta sice úplně nevystraší, ale méně je nekdy více a v případě, že seriál brnká trochu na reálnou notu, tak to méně dokáže vystrašit více, když je to uvěřitelné, než když by tam duchové lítaly na každém kroku. K 5* se taky dost zavděčily scény s márnici. Trošku mi to připomnělo Tajemství smrti slečny neznámé. ()

Na dotek (2018) (S01E03)

Skvělý díl plný bravurně vyprávěného příběhu s perfektními hereckými výkony. Tato epizoda se věnuje Theo, která je aktuálně se Stevem z rodiny nejzajímavější a to i především díky jejím schopnostem, které zdařile stále tají. Pomalu ale jistě se dozvídáme záhadné události tohoto nepříjemného domu a životy rodiny, která v něm žila. Scéna ve sklepě brrr. ()

Jenom dvojčata (2018) (S01E04)

Tentokrát je to Luke. Čekal bych nejslabší epizodu, ale tvůrci každou svoji postavu dokážou tak perfektně, že to propojení a seznámení s postavou je bravurní. Je super i prolínání časových linií. ()

Paní s ohnutým krkem (2018) (S01E05)

Masakr. Bravurně zahrané, skvěle napsané. Tohle je kvalitní filmařina s chytrým, propleteným a parádně vyprávěným příběhem. A i když byla epizoda pomalá, tak atmosféra se opět povedla a z konce mrazí. ()

Dvě bouřky (2018) (S01E06)

Propojení dvou časových rovin bylo fajn, natočené to bylo pěkně, ale příběh se nikam neposunul. Odmítání Steva je taky trošku mimo a atmosféra, temno a horor byl v této epizodě mírně slabší. To ale neznamená, že to nebyl další vynikající díl. Silné 4* možná i 4,5* bez debat. Na suverénní plnou palbu to ale tentokrát úplně nebylo. ()

Chvalozpěvy (2018) (S01E07)

Lepší než minulý díl. Atmosféra super, scény s plísní a zazděným zedníkem top a konec je konečně ve znamení toho na co čekáme celou dobu. ()

Znamení času (2018) (S01E08)

Nejkratší, ale zároveň nejlepší epizoda. Scéna v autě byla top, stejně tak herecké výkony. Konec pak krásně navnadí na pokračování a blížící se finále. ()

Hrůzostrašné sny (2018) (S01E09)

Už víme, co se na začátku stalo. Teď je čas to vysvětlit dětem a příběh stylově uzavřít. Epizoda to byla parádní. ()

Skličující ticho (2018) (S01E10)

Absolutní pecka. Finále krásně uzavírá celý příběh. A 70 minut uteče hodně rychle. I když se nedozvíme původní otázky, dozvíme se ty podstatné. Mnohem lepší je silný závěr reality, než guláš temnoty, jako to bývá v jiných projektech. ()

Záhadné sídlo Bly (2020) (S02)

Druhá řada si uchovává mysteriózní notu, duchy a zajímavý dům. Stejně tak si drží atmosféru a je to perfektně herečky zahrané. 5 herců z rodiny Crainů z první série hraje i ve druhé a celkově jsem jich napočítal ještě více. I když se druhá řada zaměřuje více na příběh a emoce, zatímco první byla "hororovější" , tak se mě druhá líbila o něco více. Ty postavy mě sedly více, příběh byl skvělý, Nell výborná a hodně tomu napomohlo i skvělé vyprávění. Jako bonus bylo pak prostředí a dům samotný, který byl zajímavější, než ten předchozí. Je to paradox, protože i když je nejspíše Hill House kvalitnějším počinem, tak Bly mě přijde sympatičtější. Je možné, že kdybych viděl první Bly, tak řeknu to samé. Nicméně faktem je, že obě série jsou skvělým a kvalitním dílem. A obě musíte vidět. ()

Staré sídlo (2020) (S02E01)

Zajímavý začátek. Děti jsou divné, hlavní postava zajímavá, dům správně děsivý a okolo krásná příroda. Z Hill house se tu objevují některé postavy. Matka vypráví na začátku příběh, Nell zde hraje hlavní postavu - chůvu, táta je strejda, a Luke se objeví na ochoze. Atmosféra byla hutná a kvalitativně se to k první sérii určitě přibližuje, ale o příběhu zatím moc nevíme. ()

Žák (2020) (S02E02)

Začíná to být zajímavý a dokonce se dostaví i první strašidelné momenty. Takhle cáklý děti se jen tak nevidí. K tomu ještě strašidelný barák. Chudák Nell ()

Dvě tváře, 1. část (2020) (S02E03)

Do třetice toho nejlepšího. Epizoda, která dostala v hodnocení zatím nejmíň, tak je nejlepší. Hodnocení tady už dávno postrádá logiku. Ale zpět k epizodě. Dozvěděli jsme se něco z minulosti, seznámili se s dalšími postavami, které nejspíše budou důležité a konec byl ve stylu povedeného jumpscaru. ()

Jak se to událo (2020) (S02E04)

Mě se to líbí. Skvěle zahrané, natočené, super atmosféra. Téměř plný počet. ()

Oltář mrtvých (2020) (S02E05)

Zatím nejlepší dil, hodně cestování v různých časových úsecích, a do určité míry se dozvídáme nějaké vysvětlující informace. ()

Veselé nároží (2020) (S02E06)

Další epizoda ve stylu hrátkami s časem. Dozvěděli jsme se zajímavé informace, filmařsky parádní práce a konec byl efektivně a atmosfericky perfektní. ()

Dvě tváře, 2. část (2020) (S02E07)

Vše do sebe zapadlo, ale i tak to bylo už trošku moc. Linka Petera Quinta mě moc nebere. I tak ale skvělý díl a konec hustý. ()

Tvůrce Hill House chystá Zánik domu Usherů

Tvůrce Hill House chystá Zánik domu Usherů

06.10.2021

Po úspěchu se dvěma řadami seriálu The Haunting a následně s novou minisérii Půlnoční mše oznámil režisér a scenárista Mike Flanagan další, celkově již pátý projekt pro streamovací službu Netflix.… (viac)

The Haunting Of Hill House se vrátí

The Haunting Of Hill House se vrátí

21.02.2019

Populární hororová série The Haunting of Hill House, která loni přistála na Netflixu a okamžitě si získala srdce mnoha diváků i kritiků, se vrátí. Druhá série se bude jmenovat The Haunting of Bly… (viac)

TOP 2018 dle TOP uživatelů ČSFD.cz

TOP 2018 dle TOP uživatelů ČSFD.cz

29.12.2018

Nominace na 76. Zlaté glóby

Nominace na 76. Zlaté glóby

06.12.2018

Nominace na 76. ročník Zlatých glóbů byly čerstvě oznámeny a vy po nich teď nejspíš budete mít ještě více otázek, něž kolik jste měli před nimi. Mezi pěticí nejlepších dramat se totiž objevily filmy… (viac)