Píše se rok 1939. Italský číšník Guido Orefice, překypující energií a hýřící bláznivými nápady, přijíždí z venkova do velkého města. Na první pohled se tu zamiluje do půvabné učitelky Dory. Ta už sice nápadníka má, on však udělá vše, aby ji zachránil od sňatku s nemilovaným byrokratem. Získá její lásku a vezmou se. Narodí se jim syn Giosué. Po pěti letech šťastného manželství je Guido kvůli svému židovskému původu odvlečen spolu se synem do koncentračního tábora. Aby před malým chlapcem zatajil šokující okolnosti a uchránil ho před hrůzami nacismu, předstírá, že všechno kolem je pouhá hra, připravená k synovým narozeninám. Hra, na jejímž konci na oba čeká velká odměna... (oficiálny text distribútora)

niquen

Nádherný, odľahčený film. V prvej časti vyznieva absurdita, v druhej naivita. Jediné negatívum je možno také "seknuté" prepojenie tých dvoch častí. Tie dve časti by som nejako viac prepojila, prípadne urobila dva filmy. Ale ako samostatné časti super, aj keď druhá je lepšia. Originalita, naivita, absurdnosť, smiech cez slzy. Prvá časť je trocha naťahaná na môj vkus. Ale ako celok hodnotím veľmi kladne. ()

svetylko

Tak já jsem na tom opačně než Gemini - z počátečních 80% navyšuji na téměř 100%. Nesnáším ukecaný chlapy a tady to na mě bylo moc, jenže on tu hlavní hrdina "nekecá" pro nic za nic. Nejde mu o to - jako tolika ukecaným lidem - aby na sebe strhl pozornost. Dělá to pro ostatní, aby je rozveselil, vlil jim energii do života a později jim dal naději uprostřed hrůzy. Já vím, zfilmováno to není zrovna jako realistický obraz minulosti - ale tohle stačí, aby člověk poznal, že ti lidé jsou uprostřed pekla. A tenhle film je životabudič. ()

kubilov

První polovina jednoznačně lepší, Roberto Benigni je skvělý bavič a skvělý režisér komediálně laděných příběhů, problém ovšem přichází s nástupem do koncentračního tábora, kde mě příběh už spíše unavoval a všechno to nalhávání v podobě jedné velké "hry" mě nebavilo. Proto se tak z la Vita è bella stává jeden z těch filmů, které mi sice přišly zajímavé, zábavné (Guido tlumočící němčinu) a jistým způsobem i pozoruhodné, ale přesto mi v nich chybí něco, co mi brání film lépe ohodnotit. ()

radys.v

Tak nepříjemný dabing hlavní postavy jsem ještě neslyšel. Upištěný ječák vážně není můj šálek čaje. Naprosto mi zničil dojem z tak kvalitního filmu. A abych řekl pravdu, ten překlad scénáře se taky moc nepovedl. Proto jen 4*. ()

Mr.nachos

Zatraceně vážný námět, který je podaný jakože s nadsázkou? Pro mě ne. Pro mě je to výsměch jedné z největších lidských katastrof. Nemám pro to pochopení a ani ho nechci mít. Tenhle velmi slavný a opěvovaný film, je pro mě neuvěřitelným zklamáním a já jen děkuji těm nahoře, že moje prababička, která tuhle dobu zažila už neměla možnost tenhle film vidět. ()

bohhous22

Když se chci skutečně od srdce zasmát či si od plic zanadávat nebo doopravdy pobrečet,volím tento skvostný,roztomilý italský klenot,který nemá v Benigniho tvorbě obdoby. ()

sniperjozef

Vezmu-li to z pohledu scénáře a režie, jsou tam nějaké chybky, které někdo bere vážně a dává méně jak 5*. /// To, co ve mě ten film zanechal, jak jsem ten film hltal a jak mě v hlavě vrtalo, jak někdo může takové téma podat tímto způsobem, to je snad i na víc jak 5*. Je to takový Italský Intouchables. Téma tisíkrát omleté, přesto to podání, a to, co ve mě ten film vyvolal je něco úžasného. Jako další věc, kterou musím vyzdvihnout je samozřejmě výkon Roberta Benigni, který mě se na tu (svoji) roli náramně hodil. Jako kdyby si ji ušil na míru :) ///PS: Vizuelně mi Benigni připomíná Pierra Richarda, no ne? :D ()

Syna.1990

Roberto Benigni vytvořil dokonalý film o tom, jak dítěti udělat z koncentráku plného hrůz dětskou hru. Neuvěřitelně srdcervoucí příběh a naprosto špičkový výkon Benigniho, který si dokázal poradit skvěle s každou nepříznivou situací. Například tlumočení bylo skvostné. Takto vypadá dokonalý otec .. ()

hepi_

Jednoznačne film, ktorý treba vidieť. Človek sa zasmeje, poplače si a nakoniec v nom budú emócie ešte dlho rezonovať_herecké výkony, námet, posolstvo 90% ()

adamix

Niečo tak fantastické som už dávno nevidel. Očarujúce dielo komedianta Roberta Benigniho :). Ani sa nedivím, že je to jeden z najlepších filmov na svete. Takéto niečo, ako človek veľmi ťažko môže zostaviť. Benigni je génius ! Zo začiatku som tomu chcel dať 4*, lebo to pôsobilo až moc humorné na to, aká bola vtedy doba, no keď prišli do koncetračného tábora a Guido musel svojmu synovi klamať, že všetko je len hra, a nakoniec on na to chudák potom doplatil a jeho malý syn ani nevedel, že čo sa tam všetko deje ( vedel to, ale Guido mu vravel, že to nieje pravda ), priznám sa že mi z toho bolo do plaču. No aj tak nakonci sa všetko dobre skončilo, och len chudák Guido :(. Vživote som si nemyslel, že žáner ako vojnový môžu dať do komédie. No Benignimu sa to podarilo :). U mňa 5* a 90% :). ()

kslaww

Toto je paráda...ztvárnit film který se z poloviny odehrává v koncentráku tak hezky a vtipně to jsem neviděl...klobouk dolů před výkonem Roberta Benigni...mohu jen doporučit. ()

niska98

Nevím proč, dlouho jsem se plánovala na film podívat , ale zdráhala jsem se. Nakonec jsem bez přestávky byla celé 2 hodiny naprosto uhranutá. Nádherný film. I když "není tak krutý" jako jiné. Možná i proto je to pro mně dojímavější a hezčí. Je to hodně koukavé. ()

PlayEasy

Excelentní válečná "komedie", která potěší i zároveň dojme. Tohle jsme od Italů nečekali... Nám se líbily jenom ty staré italské komedie. A kdo se diví, že tento film v roce 1997 vyhrál oscara ... teda pardon OSCARY navíc s tak silnou konkurencí (Titanic, L. A.-Přísně tajné nebo "Will Hunting"), tak tento film nejspíš ještě neviděl :) První půlka je městská, poklidná a velmi vtipná. V druhé už se přesouvají do koncentračního tábora a film nabírá jiný obrat. A kdo si myslí, že je to okopčené po filmu Život je krásný (1946), tak se teda nepěkně zmýlil. Ale nebojte se žádného drama, tento film je celý udělaný v komediálním stylu. Ale (až na pár vyjímek) snad neexistuje film bez nějakých těch mušek :-) Že ano! Benigni nám přednesl mistrovský kousek, zářivý lustr a s tím se nedá nic dělat. To se musí jenom doporučit. Gratulujeme!!! 90% ()

Mkartaylas56

Velice originálně pojatý film z období druhé světové války, který vás v jednu chvíli dokáže rozesmát a hned poté rozbrečet. Navíc zde jako režisér i herec exceluje R. Benigni, kterého jsem se zkrátka nemohl nabažit, takže za mě jasných 95% ()

majky19

Krásný a správně vyvážený snímek, který zahrnuje prvky takřka všech žánrů - válečného dramatu, komedie i romantického filmu. To vše pod režisérskou taktovkou Roberta Benigniho, který se současně představil v hl. roli Guida. A nutno podotknout, že to byla zcela určitě správná volba, protože jeho výkon v tomto snímku je nezapomenutelný, v tom nejpozitivnějším slova smyslu. ()

mirkath1

Nic se nemá přehánět a musím přiznat, že mi hlavní hrdina občas lezl děsně na nervy. Po 10-15min sledování jsem si řekla jestli se počet princezniček nezmění budu zvracet. Nicméně jsem to nějak rozchodila, ale takového užvaněného manžela bych nechtěla, ani kdyby byl vysvěcen na svatého. Tohle slušelo Pierru Richardovi. /hl znamení užvaněnost/ ()

Honzimir67

9/10 - Pozoruhodný obrat, kdy se z rádoby komedie stane seriózní děj plný emocí. Možná díky tomu člověka příběh ještě více překvapí - a to nemluvím o konci, který se podařil. Divím se také, kolik se toho do filmu vešlo, jelikož film není nijak přehnaně dlouhý a díky jeho rychlému tempu všechny části plynule postupovaly. Herecký výkon jak u starších tak i u mladších herců byl vykonán slušně a s přehledem. Režisér si dal s filmem skvělou práci a na rok zhotovení tohoto díla je to pecka. Člověka příběh také přiučí a může si díky němu rozšířit své představy o druhé světové válce a také o tom, jaké to židovské rodiny měly těžké (přestože je film doprovázen humornými řečičkami a část filmu je možná až absurdně povznešena nad vážností celé věci). Tento snímek nepadne do oka každému, ale já jsem rád, že zrovna mně padl. ()

hrumsrt

Ani nebudu nijak zastírat, jak dlouho jsem si film oddaloval.. Důvodem bohužel byl fakt, že ho předcházela pověst, a tak část filmu jsem už věděl dopředu a tušil jsem, že půjde o nějaké zlehčení koncentračních táborů spojené s nějakou imaginací.. Ovšem naštěstí je tenhle snímek o tolik hlubší a plnější... Někteří herci mají tak velké ambice, že než aby se podřizovali jiným, tak odhadnou správný okamžik a celý ten film si udělají po svém. Roberto Benigni je italský herec, který se už dříve rozhodl, že by se mu líbil pohled na film za kamerou, ovšem až v tomhle případě nadělil světu něco, čím zůstane navždy nesmrtelný.. Jde o příběh dvou půlí, kdy sice každá je dosti odlišná ale zároveň každá funguje jak ve svých odlišnostech i v tom, co je spojuje.. První polovina je vtipnou variací na romantické filmy v krásně roztomilém italském hávu, jenž je nakonec studnicí všelijakých gagů a nápadů, kterých se v příběhu dopouští sám Benigni coby hlavní postava Guida. Ovšem proč si budu navždy Život je krásný pamatovat je až ta půle druhá, která výrazně změní tón a téma, které sice už bylo několikrát naznačeno v půli první, ale takhle razantní změnu prostředí a atmosféry jsem možná ještě nikdy neviděl. Chápu, že to může být pro někoho na hraně, co druhá půle zlehčuje, ovšem právě tím, že víme jako divák skutečný obraz tak o to více má to zlehčení tragičtější odezvy.. Neuvěřitelně bolestivý film, který vás přes radosti sžívá s postavami, aby s nimi nakonec provedl tohle... A já to miluji! V každé polovině mi snímek dal něco tak nádherného, jak mám slabost pro dobrou romanci, tak takhle s ní naložit je bravurní.. Jeden z nejkrásnějších a nejdojemnějších film, jaké jsem kdy viděl. Zpětně vzpomínám na Pelíšky, které se v taktéž pokoušeli o nějakou ambivalenci tónů a emocí, ale tady si tvůrci zvolili větší a funkčnější kontrast, který dokáže rezonovat napříč celým světem.. Tak nádherný film, který divákovi předává tolik emocí, že jde o nanejvýše vyčerpávající zážitek. A slzy tečou a tečou... Jeden z největších filmů, jaké kdy Evropa dala světu! 100% ()

NEJ roku dle TOP uživatelů a adminů

NEJ roku dle TOP uživatelů a adminů