Skvělí herci v hlavních rolích – George Clooney, Sean Penn, Nick Nolte a Woody Harrelson – se pouští do nebezpečné akce ve filmu, který přináší drásavě realistický pohled na válečný i morální chaos v Tichomoří během 2. světové války. Film byl v roce 1998 nominován na sedm cen Akademie, včetně ceny za nejlepší film a nejlepší režii (Terrence Malick). Tenká červená linie je filmové mistrovské dílo, které nemá srovnání. Gene Siskel ho označil za “brilantní... hrůzu nahánějící... nejlepší současný válečný film!” (oficiálny text distribútora)

Brain-D

Po druhé projekci mi film připadal lepší, ale měl jsem neustále nutkání srovnávat ho se Stromem života nebo Novým světem od stejného režiséra. Každý si všimne, že to není klasický válečný film, ale válečná poezie. Jak bych rád v "New World" viděl víc, tady bych to skracoval asi. I když herci byly naprosto výborní a některé scény mě fakt dostali. Rozhodně výborný film... ()

chubaka

Jednoznačně můj nejoblíbenější film s motivy 2. Světové Války. Herecké výkony jsou zde naprosto fantastické( především Nick Nolte ve scéně, kdy telefonuje). Vynikající hudba H. Zimmera, která je doprovázena proslovy James Caviezel, mě opravdu velmi vtáhla do fimu a vůbec mi ani nevadila délka filmu. Skvěle strávených 170 minut s tímto, až filozofickým filmem. ()

Eleanor05

Už třetí Malickův film, kde si postavy během subjektivně nejmíň 5 hodinového děje pokládají otázky typu: "Kdo jsme? Kam směřujeme? Odkud pramení láska? Odkud pramení hněv?" apod., aniž by na ně kdokoli odpověděl. Já bych taky, s dovolením, položila jednu otázku: "PROČ?!" Máte toho dost už asi po půl hodině... Ve Stromu života je alespoň krásná Jessica Chastain a impozantní vážná hudba, v Novém světě je Christian Bale, ale tady? Kupa vojáků, z nichž některé od sebe nerozeznáte ani do konce filmu, prostě jenom prochází džunglí a bojují s Japonci(?). Toto se prolíná se záběry zvířat a stromů v džungli a vzpomínkami jednoho z nich na svoji ženu. A za vším samozřejmě stojí úžasně filozofické voiceovery o smyslu života a Bohu. To, že je Terrence Malick věřící asi každý pochopil u prvního libovolného filmu, který od něho viděl, ale vystavět na tom každý snímek, popřípadě kariéru? No nevím... Pokud máte dvě hodiny času a chcete je využít ke sledování křesťansko-válečně-přírodopisného dokumentu bez pointy, pak je tenhle film přesně pro vás. ()

fefee

Vojnové zábery v tráve boli snáď najlepšie aké sa dajú vo vojnových filmoch vidieť, a to prostredie bolo zachytené fantasticky. Chápem tu prepletenosť vojnových a poetických scén, ale na môj vkus tam boli až príliš často a dlho, vďaka čomu ma snímok už kritickú minutáž a tím pádom strácal na akčnosti. 3/5* ()

VanTom

Jakmile dojde při dobývání jednoho hřebenu / pahorku (o ničem dalším „děj“ nepojednává) na výbušnou válečnou vřavu, případně ostřelování při plížení ve vysoké trávě, stojí to opravdu za to. Pokud tam zrovna Malick neprostřihne nějaké „své“ poetické záběry (třeba na ptáče vypadlé z hnízda). Akorát všechny ty mnohovýznamové promluvy, především tedy filosoficko-religiózní vnitřní monology postav hlubokomyslně zahleděných do dáli, mne velice rušily a hlavně nudily. Ani krásná hudba s kamerou či nabitý casting to úplně nezalátaly. ()

VasaX

Zajímavý válečný film se skvělým obsazením (a o osmnáct let později ještě lepším a známějším). Bohužel skoro tři hodiny je opravdu dlouhá doba a zejména první polovina se táhne. Samotné drama čekání, bojů a bitvy stačí jako výpověď vrchovatě. Nasolit to existencionalistickými/nihilistickými hláškami jednotlivců, co už překročili hranici příčetnosti to nemusely ani podtrhovat. Ale snové idylické pasáže? Proč? A když už, tak proč tolik? V kontextu jedné scény na konci která nám tak nějak pomůže ztratit víru i v ženy, když už jsme přišli o víru v realitu, jich tolik potřeba nebylo. Asi bych se přikláněl spíše ke třem hvězdám, protože v celkovém kontextu to či ono už bylo mnohem lépe řečeno jinde. Ale obsazení, zpracování a poslední třetina to udržely na čtyřech. Pro fanoušky tématu a stylu doporučení, pro ostatní - raději v ruce třikrát obrátit. ()

liuk

Thin Red Line má štěstí, že navzdory své přemrštěné délce, chytá v poslední hodině druhý dech. Ta se tak stává nejlepší částí tohoto eposu a zvedá hodnocení na nijak slavné 3*. I když je možné, že až ke konci jsem přistoupil na Mallickovu hru a pustit si celý film znova, tak mě už tak nezklame a dojem se zlepší. S tím ale do budoucna bohužel moc nepočítám. Dobývání hřebene v první půlce je uděláno neskutečně chaoticky, kdy divák vůbec nemá tušení, kde která skupina je, jaktože si tyhle vojáci můžou bez problémů stoupnout, aniž by je Japs odstřelili, bohužel se dočkáme i one-man hrdinství ve slow motionu, ble. A jak nakonec to odstřelení kulometů bylo jednoduché...Úplný začátek tak trochu ve stylu Koyaanisqatsi, zmíněná poslední část, hudba a rulézní Japonci v mlze to ale jakž takž nahoru vytáhnou. ()

KASUGI

Tohle "soupeřilo" ve stejném roce o Oscara s Ryanem? To snad ne! Režisér maximálně soupeřil o to, aby do filmu nacpal co nejvíc známých tváří. Přefilozofované, nudné a vleklé. Nepřehlédnutelná snaha natočit něco hlubokomyslného. ()

ganz

V podobné době natočeného Ryana strčí v klidu do kapsy. Uvěřitelnější charaktery a jejich chování, skvělé vykreslení konfliktů uvnitř vojenské byrokracie a dechberoucí konec. ()

corbeau

Cože! TOHLE že je brilantní válečný psychologický film? Mně tedy jako válečný film přišel zcela průměrný a tou psychologickou rovinou se asi myslí sentimentální romantické vsuvky, jak vystřižené z laciné telenovely a prázdné rádobyfilozofické tlachy, pronášené hlavními protagonisty (Opravdu chce Bůh abychom ty Japonce stříleli? Vždyť to jsou taky lidé, apod.). To si radši pustím zcela nefilozofického Rayena, kde si tvůrci exkurzy do hlubin vojákovy duše odpustili a přesto mám pocit že mi tento film vysvětlil jaký je válka svinstvo mnohem přesvědčivěji než Malickův "psychologický opus". Nebo pokud toužíte vidět opravdu dobrý psychologický válečný film, vykašlete se na tuhle slátaninu a pusťte si radši Lovce jelenů. ()

jitrnic

Hvězdně obsazený mimořádný válečný film, kterému chybí k dokonalosti jenom lepší scénář, navíc ho trochu kazí pzbytečná doslovnost zejména v podobě zlého kariéristického hlavouna v podání Nicka Nolteho. Přelomová je režie, kdy jste jakoby jedním z vyděšených vojáků, kteří právě pochopili, že končí všechna legrace a tam někde v trávě na ně číhá něco, co je za pár minut rozthá na kusy. Velice autentické prostředí i herci, jeden z nejlepších válečných filmů vůbec. ()

Ravi

"Tenká červená linie" není klasickým trailerem na válčení. Je to zamyšlení nad tím, co představuje boj tváří v tvář zbědovanému nepříteli, který má také strach. Osobně si myslím, že je to pocta všem minulým i budoucím válečným filmům a návod k tomu, co by z těchto žánrů nemělo být vypouštěno, a sice: utrpení, dlouhé čekání na akci, pochybné cíle, nepřehledný boj, ztráty nejen fyzické na obou stranách. Dále je tu obsazení, které je naprosto bombastické a výkony tomu odpovídající. Hudba i kamera trochu experimentální a výborné. Dialogy i vyprávěč dovádějí dojem z filmu na úplný vrchol. Navzdory dlouhé stopáži a pomalému tempu děje jsem ani na okamžik nedokázal odtrhnout oči. Podle mě je to nejlepší válečný film vůbec. 100% = 5/5 ()

D28

Tak trochu ma pán Malick štve.Hercov si vie vybrať vždy fantasticky, skladateľa tiež, aj tá kamera ujde. Námet zaujímavý, samozrejme, dialógy, monológy-aj na to si pomaličky zvykám. Ale ten strih, ach jaj, strihačov by potreboval možno toľko, koľko hviezd mal v tejto dráme. ()

Kalidor_

Díky tomtuto filmu jsem získal zcela odlišný a netradiční zážítek z válečného filmu. Stačilo aby se do režisérského křesla posadil nadpozemsky uvažující Terrence Malick a máme tu hluboce emotivní válečné zamyšlení, smekám taktéž před hudbou Hanse Zimmera! ()

Kurikmoon

Vojna sa nevedie pre ludí, ale kvôli majetku. Možno sa to spočiatku nebude zdať, ale tento film je hlavne o osobnom prežívaní a pohľade jednotlivcov. O živote a jeho kolobehu, o hodnotách. Osoba Witta ma dostala. A v závese i Pean a ostatní. Herecké výkony naozaj výstavné. Keby to bolo trošku kratšie... Ale určite odporúčam. Len si pripravte viac času. Pripúšťam však, že hodnotenie možno časom zlepším. ()

Miki8888

Délka by tolik nevadila, kdyby film nebyl v některých částech tak neuvěřitelně nudný. Jinak srovnávat jabka s hruškama je hloupost. Film je i o psychice a poukazuje na stav mužů a co s nimi válka dělá. Hudba od Hanse Zimmera? No není co dodat jako vždy super. ()

Scar

Zatiaľ najlepšie natočený strach zo smrti, aký som kedy videl. Nemyslím tým iba vydesene pobehujúce oči Adriana Brodyho, ako skôr monológy s Bohom. Otázky, na ktoré nikdy nedostaneme odpoveď, ale je múdre klásť si ich dookola. ()

Disney zahazuje značku Fox

Disney zahazuje značku Fox

19.01.2020

Malick workoholikem

Malick workoholikem

25.11.2016

Legendární filmař Terrence Malick nikdy netočil závratným tempem. Mezi Nebeskými dny a Tenkou červenou linií třeba nechal díru 20 let, od roku 2011 se ale podivuhodně rozjel. Po šestileté pauze… (viac)