Hviezdne vojny IV - Nová nádej

• Slovensko Hviezdne vojny (viac)

Rytíři Jedi byli vyhlazeni a Impérium vládne galaxii pevnou rukou. Malá skupina povstalců se odváží vzdorovat a ukradne plány k nejmocnější zbrani Impéria, Hvězdě smrti. Imperátorův nejvěrnější služebník, Darth Vader, musí najít plány a skrytou základnu povstalců. Zpráva o princezně Lei a vůdci rebelů se dostane až k obyčejnému farmáři, Lukovi Skywalkerovi. Ten se řídí svým osudem, zachraňuje princeznu a pomáhá povstalcům svrhnout Impérium společně s takovými nezapomenutelnými spojenci jako: Obi-Wan Kenobi, domýšlivý Han Solo, loajální Chewbacca a droidové R2-D2 a C3PO. (oficiálny text distribútora)

Marcas

9/10. Tak tady to vše začalo. Celý ten "bláznivý" svět Star Wars, který jednou provždy změnil filmový průmysl. Základní stavební kámen příběhu Skywalkerů byl položen a to, jak moc kvalitní film to je, dokazuje to, že i po 42 letech se na to stále díváme s údivem a nadšením a píšeme k tomu komentáře. Opravdu prvotřídní dílo George Lucase. ()

Henrinity

Aj keď dejovo nejde o nič prevratného a komplexného, svet, mytológia a postavy ktoré tento film priniesol sú kult. Je to úžasný dobrodužny film s pozvolným uvolneným začiatkom ktorý vygraduje až do dokonalých akčných scén, či už sa bavíme o súboji s lightsabermi alebo o finálnej prestrelke lietadiel, ktorá sa aj dnes stále radí k najlepším vesmírnym bitkám. ()

TR4XY_CZ

Tohle je prostě klasika, kterou musí vidět každý fanoušek sci-fi. Příběh je skvěle napsaný a postavy jsou zábavné a odvážné. No a hlavní záporák, no co na to říct je to prostě legendární Darth Vader. Na to v jakém roce to bylo natočeno, to vypadá opravdu pěkně. George Lucas prostě věděl jak diváky potěšit. Nejlepší pasáži je samozřejmě dobrodružství na planetě Tatooine, kde máme ty legendární dvě slunce a nádhernou muziku od legendy Johna Williamse. Tento film prostě ovlivnil budoucnost sci-fi natolik, že kdyby nevznikl tak podle mě by ty sci-fi filmy dneska tak nejely. Sice to v některých částech mohlo být více záživnější, hlavně pasáž na Hvězdě Smrti, ale i tak je to prostě boží podíváná. 9/10 ()

blazma

Jak jinak to nazvat než začátek, legendární trilogie která jasně určí trendy pro budoucí scifi počiny. Je to geniální, originální a fantastické. Moje dětství by nebylo tak fajn, nebýt Star wars. ()

ModryPlamen

Uznávam, že keď toto v roku 1977 uzrelo svetlo kín, tak to musel byť pre divákov šok, keďže do tej doby boli v kinách len filmy pre filmových odborníkov ako Prelet. A do toho víru sa dostala sci-fi fantasy o boji dobrých rebelov proti zlému impériu. Takže si to publikum okamžite zamilovalo, obzvlášť tri hlavné postavy: Lukea Skywalkera, potomka slávného Jedija ktorý bol zabitý Darth Vaderom, pašeráka Hana Sola a princeznú zo zničeného Alderaanu Leiu. Problém ale je, že si fanklub túto trojicu zamiloval až príliš, a SW začali byť definované ako príbeh tejto trojice, aj keď to tak nikdy nebolo myslené. Po prvý raz som SW videl až v dospelosti, hlavná trojica zaujala, ale na rozdiel od väčšiny ju nemám v top 10-ke a ani moje hodnotenie nie je závislé na prítomnosti hlavnej trojky. Mňa viac zaujalo prostredie, v ktorom sa príbeh odohráva, a to rôzne planéty, stíhačky, príšerky, atď. A táto myšlienka bola viac vyvinutá v nedocenenej prequelovej trilógií. A ak už musím spomenúť postavy, tak potom múdreho starca Obi-Wana, niekdajšieho rytiera Jedi s mnohými múdrymi radami, alebo múdreho a šikovného robotika R2-D2. A obaja svoje schopnosti naplno predvedú až v prequeli. Takže ako fanúšik fantázie neovplyvnený nejakou obľúbenosťou k hlavnej trojici musím povedať, že mám radšej prequel ako toto. Neexistuje ale dôvod, prečo nedať historicky prvému SW filmu plný počet. ()

PetraMishka

Krásná pohádka pro odrostlé děti, která je s každým dalším shlédnutím lepší a lepší. Staré Hvězdné války mají kouzlo vytváření nových světů, kde dobro dostává zabrat, ale stejně zvítězí a kde princezny jsou chytré a akční. Ústřední trojice funguje dokonale, stejně jako celá koncepce síly. Jsou tu navíc skvělí záporáci, které můžeme zbožňovat i tak. A zcela překvapivě oslovují SW i děti, což je super, takže se synem koukáme oba. ()

cimrman2.

Vypadá to tak, že to budu mít s hvěždnýma válkama stejně jako se shrekem! Jako dítě jsem si k nim vztah nevybudoval. Neměl jsem tu možnost hltat Lucasovi na tu dobu pecky přímo když vyšly a můj oblíbený žánr to rovněž není. Prostě se do nich nejspíš nezamiluju, ale stále čekám že minimálně jeden díl bude převyšovat ty ostatní. 22 let dozadu oproti jedničce a překvapivě ty efekty jsou poměrně skousknutelné i na dnešní dobu. Jinak kromě vztahu ártúdýtú a třiPó je to vágní neštiplavé táhnoucí se a Harrison Ford to nijak nezachraňuje. Už tady není ani ten hezký páreček. Pěknou hudbu to však má :) ()

marason

Epizoda 4 je začátek...Poprvé jsem si ji půjčil asi v 9 letech ve videopůjčovně a po shlédnutí jsem rychle pelášil zpátky pro další dva díly.Celé odpoledne jsem se díval na televizi a pak mě bolela hlava.Ale zůstal ve mě nádherný zážitek z té nejkrásnější pohádky jakou jsem kdy viděl. Ať vás síla provází.... ()

manali

jó tak to jsem po revoluci dával na saťáku v mě cizí němčině. Dodnes na to vzpomínám. Při některých scénách tečou i slzy. Prostě v tomhle díle existujou místa (dvojitý západ sluncí), které musím znova a znova i třeba po několika letech vidět. Universum na této události vzniklé pro mě představuje živé a skutečné místo, zároveň i určitou garanci kvality. Hry na PC tomu dodaly šťávu. Nové díly nejsou uplně ono po kvalitativně-filmové stránce, ale důležitost toho že to někdo aspoň nějak uplychtil zastiňuje drtivá síla legendy co se kdysi vrátila, aby se mohla o pár desítek let později začít vyprávět. Síla SW je ryze symbolická, prožitková a ten kdo se jí bude bránit je ochuzen. O SW. ()

collapse

Nejlepší díl trilogie (později série), intergalaktická pohádka pro všechny věkové kategorie. Doteď nějak nechápu, jak je možné, že tenhle film byl natočen v době kdy jsem ještě tahal kačera...co kačera, já ještě spal za kamenem:))) I teď to vypadá vizuálně pořád super!!! Jednoznačně kultovní film 20. století. ()

George Lucas dostane čestné ocenění v Cannes

George Lucas dostane čestné ocenění v Cannes