Hviezdne vojny IV - Nová nádej

• Slovensko Hviezdne vojny (viac)

Rytíři Jedi byli vyhlazeni a Impérium vládne galaxii pevnou rukou. Malá skupina povstalců se odváží vzdorovat a ukradne plány k nejmocnější zbrani Impéria, Hvězdě smrti. Imperátorův nejvěrnější služebník, Darth Vader, musí najít plány a skrytou základnu povstalců. Zpráva o princezně Lei a vůdci rebelů se dostane až k obyčejnému farmáři, Lukovi Skywalkerovi. Ten se řídí svým osudem, zachraňuje princeznu a pomáhá povstalcům svrhnout Impérium společně s takovými nezapomenutelnými spojenci jako: Obi-Wan Kenobi, domýšlivý Han Solo, loajální Chewbacca a droidové R2-D2 a C3PO. (oficiálny text distribútora)

Olík

Válečné snímky mají svou ČETU, studentské POORKYHO, dobrodružné DOBYVATELE ZTRACENÉ ARCHY, fantasy SOUBOJ TITÁNŮ, sportovní ROCKYHO, akční TERMINÁTORA, gangsterky KMOTRA, westerny SEDM STATEČNÝCH, romantické HŘÍŠNÝ TANEC……….no a snímky se sci-fi tématikou mají HVĚZDNÉ VÁLKY. ps: aby nedošlo k nějakému omylu, mám na mysli HVĚZDNÉ VÁLAKY: Epizoda IV - Nová naděje. ()

Zajdo

Film, ktorý som ako chlapec miloval a zostalo mi to dodnes. Vďaka Star Warsu som si oblúbil sci-fi. George Lucas dokázal vytvoriť plno svetov, postáv, príbehov, vesmírnych lodí, a takto môžeme pokračovať donekonečna a zato má môj veľký obdiv. ()

hazaba

Přiznávám, že v Star Wars jsem měla "mezeru ve vzdělání", takže jsem si ji začala doplňovat a tohle byl první film. Upřímně, moc si nejsem jistá, čím je fenomenální. Děj je docela jednoduchý (plus), androidi jsou fajn, ale proč Chewbacca pořád řve, jsem nepochopila, princezna Leia nebyla zas až tak krásná (sorry), na druhou stranu, Harrison Ford charismatický, ale neměl zrovna příliš prostoru. Sečteno a podtrženo, film mě neurazil ani nenadchl a za týden/čtrnáct dní si ani na něj nevzpomenu... ()

char_t

Naprostá klasika sci-fi. George Lucas ve svém nejlepším díle ukázal všem následovníkům, jak se na to musí: Skvělé universum, promyšlené desítky tisíc let zpátky (kupa prostoru pro následující filmy, knihy, komiksy, hry...), nejlepší záporák všech dob, a kupa ňoumů, co mu dříve či později vypráší pláštěnku. Už jen ten nápad, nazvat první díl epizodou 4, aby bylo o 20 let později co přidat, parádní :-) Papundeklové kulisy kupodivu ani po 30+ letech vůbec nevadí, soundtrack J.T.Williamse je prostě perfektní... Není co vytknout :-) ()

nopud

K efektům se absolutně vyjadřovat nebudu. Prostě v 70. letech ještě tak vyspělá technika nebyla. Ale ten příběh! Celkem nic moc. A ani ta hudba mě nijak neoslnila. ()

MickeyStuma

Těžko hodnotit klasický snímek, u kterého byli poupraveny vizuální efekty do současného dokonalejšího a samozřejmě lepšího vyznění. Mám se držet původního snímku, který má punc nostalgie, anebo toho upraveného? Každý má totiž svoje a nedají se srovnávat. Každopádně u obou verzích platí, že se jedná o úžasný a velkolepý film, jaký snad ve své době neměl obdoby. Sci-fi atmosféra se zavrtávala divákům do mozku, kde vytvořila neuvěřitelný zážitek z každého záběru. Kvalitní scénář byl ještě více vyzdvihnout a dotvořen do nesmírné dokonalosti. Jen při válečných scénách, byť ta poslední doslova tají dech, mi určité věci nesedli. Propadali se trochu do nelogičností. Podivností i je, že se George Lucas rozhodl začít čtvrtým dílem, což před tím ani poté u filmových sérií nikdo neudělal. Každopádně se z Hvězdných válek stal fenomén, který trvá do dnešních dnů. Od Georgeho Lucase to byla opravdová trefa do černého. ()

Ben Nevis

Za mlada jsem koukala s otevřenou pusou, se čtyřicítkou na krku už tomu nepomůže ani kultovnost. Podle IMDB Lucas nikdy nebral ohled na diváky, co si potrpí na dobrý příběh a je to poznat. Výcvik Jedi šitý horkou jehlou, mocný Darth Vader dělá poskoka jakémusi noname admirálovi... Jenom špičkování mezi Hanem a Leiou se povedlo, tohle zase chybí novým epizodám. Hodnocení balancuje mezi 4/5 a 2/5, těžko hodnotit když první dojem byl lepší než další dojmy. ()

canucks333

Prevratný kult, ktorý zmenil raz a navždy kinematografiu. George Lucas bol vo svojej dobe neskutočný vizionár. Nová nádej síce nie je najlepším filmom zo SW ságy, ale je rozhodne najkultovejším. ,,Ať ťě doprováuí Síla" ------ Videl 3x v českom dabingu --------------- 100% ()

JohnnyBane

Epizodu IV jsem nikdy neměl rád. Pro dítě, pro něž jsou od počátku Star Wars cílené je tam málo humoru, za celý film se stane skoro úplný hovno, tedy až na největší logický laps v historii filmu. Spoiler: Darth Vader s Tarkinem předvedou zajaté princezně Leie na první Hvězdě smrti sílu obří stanice tak, že na pohodu laserem zničí princezninu domovskou planetu Alderaan a suše doplní, že takto je možno zničit jakoukoli planetu v galaxii.. Asi o hodinu filmu později se Rebelové ve společnosti Luka Skywalkera domlouvají na prozrazené základně na "rebelské" planetě, ke které již doplula hvězda smrti, jak ji zničí. Hrdinně se vydávají na zoufalý boj proti flotile impéria. Nicméně z nějakého důvodu hvězda smrti musela čekat než se planeta otočí směrem na základnu, místo toho, aby jí odstřelila celou podobně jak Leinu domovskou..O největší slabině Hvězdy smrti, nekryté šachtě ani snad ani nemá cenu se vyjadřovat. Časem jsem si k téhle hloupé epizodě našel cestu, i když ta pachuť debility přetrvává. Problém je v tom že na filmu jde znát že je první a že jeho tvůrci ještě neměli konkrétní vizi jak přesně co má vypadat. Při sledování jsem doslova cítil jistou opatrnost nebo váhání jak ze strany tvůrců tak sám od sebe jako diváka jak k jednotlivým scénám a filmu přistupovat. Mám na mysli scény při kterých jsem si doslova řekl tak tohle už bylo přes čáru. Tenká hranice mezi kultem a naprostým propadákem je z filmu hodně cítit. ()

Raziel_cz

Hodnocení filmu nesundám, je to prostě klasika, ale pokud máte nutkání se na něj znovu podívat, možná... No, možná byste ho měli potlačit. Z pohledu dnešního diváka jde o záležitost sice perfektní co se týče technického hlediska (jo, kdyby se tak našel ještě někdo ochotných se při natáčení velkofilmu párat s takovým množstvím masek a modelů), ale scénář je, a to jsem ještě mírný, vyloženě úsměvný. Má to své momenty, ale i když dokáže všechna ta naivita být svým způsobem kouzelná, musel jsem se na spoustě míst smát. A to dost hystericky. Svým dětem Hvězdné války pouštět budu, jenom se pokusím zapomenout ty čerstvé dojmy a odeberu se k idealizovaným vzpomínkám, které na ně mám z vysílání Čt 1. Protože tenkrát to bylo žraso. ()

Rathalos

Tak tento film a aj trilogia zacala celu seriu filmov o Star wars az do dnesnej doby,no vtedy to este nikto netusil,trio Carrie Fisher,Harrison Ford a Mark Hamill urobili dieru do sveta touto sci-fi klasikou a stali sa nezabudnutelnymi,na tie roky fakt super,klobuk dole...:-) ()

Folky

Jsem sice ovlivněn nostalgií, ale nemůžu dát jiné hodnocení. Vím, že to není dokonalé a kdyby to vzniklo dnes, zážitek by byl poloviční, ale já pořád vidím ten film, na kterém jsem vyrůstal. ()

Luk Skywalker

První SW film, který jsem viděl (jak jinak než na VHS). Je to nejslabší epizoda z té nejstarší trilogie, ale vždyť se to teprve rozjíždí. Je zde propracovaný děj, klasická hudba, tehdy začínající a mladí Ford, Fisher a Hamill skvěle doplňují Aleca Guinnesse nebo Davida Prowse. Je to prostě sci-fi klasika. ()

GMVajgl

Zdařile zpracovaná cesta hrdiny (monomýtus / hero's journey) zasazená do sci-fi vesmíru. Volání k dobrodružství - zkouška - dosažení cíle - návrat. Divák na této cestě doprovází Luka, sympatického protagonistu, který ztratí v podstatě všechno a zároveň se upřímně a srdečně vrhá do nového. Není na tom vlastně nic složitého, ale všechno pasuje → hlavně příběh a chemie mezi postavami. Nové díly Star Wars se od tohoto monomýtu moc vzdálily a proto stojí za houby. ()

Evander

Po zhlédnutí obou sérií The Mandalorian jsem dostal chuť na původní SW, a tak jsem si v chronologické posloupnosti z pohledu děje sérii i pustil. No, asi se mi mění vkus, ale všechny tři díly natočené kolem roku 2000 se mi líbily více než tento první natočený. Film samozřejmě není špatný, ale upřímně i z pohledu příběhu mi Nová naděje přijde slabší než ostatní aktuálně viděné díly. Jsem zvědavý na pátý a šestý díl, ale již teď s jistotou vím, že čtvrtý díl jsem si v paměti poněkud idealizoval. 68% ()

Toka

Strašně rád bych propadl nostalgii SW, ale bohužel, tenhle film nelze z mého pohledu, kdy je starý 35 let, hodnotit nijak valně. V roce 77 to jistě musela být bomba, ale upřimně? Překousnu veškeré prostředí, masky a efekty, co bohužel vypadají jako dělané studentem střední školy. Na těhlech věcech film nestojí. Co ale nemůžu překousnout je spousty hluchých nudných míst, nepropracované postavy, a co je ku*evsky do očí bijící jsou přeskoky scén bez jakékoliv návaznosti, či hodně logických kiksů. C3PO a R2D2 jsou nejhledanější droidi, ale když jsou na hvězdě smrti, tak si bez povšimnutí dělají, co se jim zlíbí? Nebýt výborné hudby, Harrisona Forda a krásné princezny Lei, tak bych se styděl tohle dílo nazvat filmem, natož kultem. Nikde jsem nečetl, čím je tento film tak dobrý. Ono totiž vše, co ho dobrým dělalo, už není moc aktuální. 3* dávám pouze ze slušnosti a respektu k SW. Update: Po druhém shlédnutí mi to nepřišlo vůbec špatný, některé věci na mně i vyrostly, ale scénář a dialogy k tomu bohužel nepatří. Nicméně po shlédnutí otřesný Epizody VI nakonec zvedám hodnocení, je potřeba zdůrazdnit kvalitativní propast mezi filmy. ()

George Lucas dostane čestné ocenění v Cannes

George Lucas dostane čestné ocenění v Cannes