Jurský svet: Nadvláda

• Česko Jurský svět: Nadvláda (viac)

Príbeh filmu Jurský svet: Nadvláda sa odohráva štyri roky po zániku ostrova Isla Nubar, pôvodného domova oživených jurských tvorov. Medzitým sa začali kontrolovane aj nekontrolovane rozmnožovať, v dôsledku čoho sme si museli zvyknúť na ich prítomnosť v našom ekosystéme a na to, že už pravdepodobne nestojíme na vrchole potravinového reťazca. Na jednej strane sú ľudia, ktorí chcú túto novú obrovskú silu využiť vo svoj prospech, a na druhej strane ľudia, ktorí im v tom chcú zabrániť a snažia sa udržať svet v čo najväčšej rovnováhe. Patrí k nim aj Owen Grady (Chris Pratt) a jeho priateľka Claire (Bryce Dallas Howard), ktorí v prvých dvoch filmoch získali patričné skúsenosti. Doplnia ich ich hviezdy Jurského parku, paleontológovia Alan Grant (Sam Neill) a Ellie Sattlerová (Laura Dern), a teoretik so zmyslom pre detail Ian Malcolm (Jeff Goldblum). Všetci sa púšťajú do dych berúceho boja s časom, ľudskými a jašterími nepriateľmi, aby sa pokúsili o nemožné v situácii, ktorá netrvá päť minút, ale dvanásť. (Cinemart SK)

filipvrbik

Kdyby to bylo od Marvelu, všichni by tu pěli ódy jak je to skvělé, dokonalé a úžasné - jenže, ono to není od Marvelu, takže pro všechny průměr.... Ano, není to nejlepší díl série, to byly dva předešlé, ale i tak je to boží! Po technické a vizuální stránce je to takřka dokonalé a i příběh je velmi zajímavý, zejména proto, že se setkáme i se starou známou partou z původní série.. Abych to nepřechválil, je to trošku příliš dlouhé, některé pasáže se v podstatě opakují a taky je to tu už pošesté, takže bylo jen velmi těžké přijít s něčím novým.. Zároveň je to díl poslední ( pokud tedy nevznikne prequel, sequel, remake nebo seriál, jak to tak teď často bývá) a Colin Trevorrow to zvládl se ctí a důstojně sérii završil, ubylo lekaček a přibylo lokací, což je taky super- a kdyby to nebylo zase tradičně tak uřvané ( koneckonců je to takový horůrek pro děti a mládež), bylo by to úplně top. No a když to porovnám s letoškem, mohutně to překonává Doctora Strange,  i loňského Spider Mana a letos může zatím konkurovat jen Batman a částečně i Top Gun, ale subjektivně musím říct, že 3D tomu hodně přidá a Top Gun ve 3D nebyl, což je dost škoda... Nejsem úplně bezmezně nadšen, ani nijak překvapen, ale hodně spokojen, Jurský park/svět mi bude chybět.. Viděno v kině ve 3D (cze.)....95% (P.S. všech šest filmů jsem viděl v kině) ()

Jaro_slav

Nechápu ty negativní recenze. Od tohoto filmu přeci nečekáte artové filmové dílo, jehož scénář má sociologický existenciální přesah a herci podávají Kennethbranaghové výkony. Čekáte věrohodné dinosaury. Hodně. Všude. Velké. Malé. Hladové. Pasoucí se. Skákající. Lítající. Plavající. Běhající. Žeroucí. Krákající. Řvoucí. Bučící. Hladově civějící. A ti dinosauři jsou běžnou součást naší civilizace. (Je to přesně ten vlhký sen dvanáctiletého joudy vyhejkaného v raných devadesátkách z dinosaurů.) Příběh je v tomto filmu jen jakási záminka k ukázaní co největšího množství co nejrozmanitějších dinosaurů; je to trochu rodinné drama, trochu taková lehká environmenální agitka s náznakem snahy o filozofický přesah, která ale na rozdíl od např. Avataru neotravuje, trochu jakási bonsai verze Bondovek či filmů se série M:I. Pro staré páprdy jsou tam staří páprdovití herci ze starých páprdovitých Jurských parků, pro jurskoparkové pamětníky jsou tam kamerové citace záběrů z předchozích jurskoparkových filmů, jež už tehdy samy o sobě byly citacemi záběrů z jiných nejurskoparkových filmů. Fanouškům leteckých imbecilit tvůrci naservírovali to legračně zbastlené Jumbo z filmu Casino Royale a jako zákusek Fairchild C-119 Flying Boxcar s JEDNÍM vystřelovacím sedadlem. Zkrátka je to ryzí Hollywood. Ale hlavní roli zde hrajou dinosaři. Na celý Zemi. Mezi lidma. Rozkoš! Plátno IMAXu (2D) tomuto ryzímu hollywoodovitému zážitku rozhodně hodně pomohlo. Naprosto poctivě vydřených 80 %. ()

Emo-haunter

Jurský park pro historii kinematografie znamená velký průlom v podobě digitální animace, jedno z prvních skvělých CGI. I když je příběh prostšího rázu, patří dodnes mezi kulty kinematografie. Originální snímek zná dodnes každý filmový nadšenec po celém světě. Proto není divu, že vzniklo i několik dalších pokračování. Jurský park je tedy považován za mezník v používání počítačem generovaných snímků a získal spousty pozitivních recenzí od kritiků, kteří chválili právě efekty, ovšem reakce na jiné prvky filmu, jako je třeba vývoj postav, byly smíšené - v tom jsem s kritiky podobného názoru. Film vydělal celosvětově 914 milionů dolarů, čímž se stal do té doby nejúspěšnějším filmem (překonal E.T. mimozemšťana, úspěšnější byla o 4 roky později premiéra Titaniku). Jedná se o finančně nejúspěšnější film NBC Universal a Stevena Spielberga. No a pokud bych se tedy měl bavit o pokračování, tak druhý díl mi přišel už takový zdlouhavější, ovšem temnější, a měl také pár dobrých momentů. Trojka je pak jednoduchá svižná béčková jednohubka, která mě osobně nezklamala. Nová generace pak ve mně moc pozitivních stop nezanechala. První Jurský svět vnímám jako čistou vykrádačku originálu, byť áčkově natočenou, ale nic nového pod sluncem se nekonalo. Jako obří průser pak považuju díl pátý, který byl za mě nejhorším dílem celé série, jednoznačně. I přes to jsem se ale rozhodl jít do kina na poslední díl, a to z toho důvodu, že návrat Alana Granta a ostatních byl zpečetěn, sázel jsem tedy na nostalgickou notu, a i když jsem od toho moc nečekal, těšil jsem se - přeci jen to nemohlo dopadnou hůře než díl předchozí. No já se k tomu tak nějak vyjádřím stručně. Už po prvním dílu se furt vaří neustále ze stejné vody, stejných postupů, narace, a dalších věcí. Fakt nic nového pod sluncem. Ono je to tak nějak neustále na stejné brdo. Co jsem ale naopak hodně ocenil je nádherná synchronie všech postav v tomto díle, mísení se legend s novými postavami prostě sedí báječně, a stejně tak i pár vedlejších postav mělo své kvality! Film měl rovněž hodně dobrou akci, hlavně na té Maltě, to byla vážně jízda. Líbilo se mi také bohaté střídání lokací a pointa v podobě potřeby být s dinosaury v symbióze. Pratt, Howard, Neill, Dern, Goldblum, Wise, ale i Sy, z těch postav jsem byl doopravdy nadšen, a kouzlili mi nejen emoce na tváři, ale i emoci v srdci. Příběh byl sice totálně tuctový, v podstatě tak tuctový, jako ve třetím Jurském parku, tento byl ale navíc roztahaný až zbytečně moc, a měl i hlušší místa. Takže i když mě to celkem sere, jelikož jsem měkoun, udělím 4*. Jako samotný film to ovšem na více jak lepší 3* nemá, tu čtvrtou ale uděluji za notnou dávku silné nostalgie, i když mohlo zahrát více hudby z původního dílu. Oceňuju dobré momenty s kamerou, i když byla místy roztěkaná, oceňuji atmošku, efekty na fakt velmi dobré úrovni, to všechno bylo áčkové. Hodně to ovšem láme nudnější příběh, prostě tady už odešla inspirace v půlce druhého dílu, a všechno další tak nějak těží z originálu, stejně tak jako tento film, který ovšem měl emoce a nostalgii v podobě starých postav. Takže jsem tomu asi skočil na špek, a i když chci být přísný, a dát tomu filmu fakt jen 3*, tu čtvrtou prostě nakonec udělím, jelikož jsem měkota a přistoupil jsem na emočně-nostalgickou hru. Šlo to ale udělat o třídu lépe, z tohoto filmu mohlo být velkolepé finále a masterpiece, kdyby to mělo lepší příběh, který je v podstatě asi jediným kámenem úrazu, protože je fakt stokrát převařený. Ve finále je tedy tento film jen důstojným zakončení série. U fanoušků film celkem uspěl, jak to tak vypadá, ale rádoby odborní kritici tomu zase dávají sadu, protože se nekonala vzájemná masturbace Platóna, Aristotela, a dalších, no, artoví hnidopiši asi čekali něco víc, než jen pohodovou popkornovou podívanou! :) I z toho důvodu tu čtvrtou hvězdu hodím. Z kina neodcházím nespokojen, má první slova v podstatě byla - "ale jooo, bylo to fajn". Musím začít být znovu ostřejším a tvrdším kritikem, protože tady jsem fakt vyměknul více než dost! Celkový dojem - ***7,0/10*** Po druhém zhlédnutí zpřísňuji. Původní komentář nechávám, a není třeba nic dodávat, proč jsem změnil své rozhodnutí.  () (menej) (viac)

Marius_ss

Mierny posun smerom hore oproti hlúpučkému druhému dielu. No aj tak je to bolehlav. Veľké plus je však návrat starej dobrej, legendárnej trojice z pôvodného Jurského parku. Všetci traja tu navyše zohrávajú pomerne kľúčové role, a nie sú tu len na parádu (ehm ehm Star Wars). Jeff Goldblum alias Ian Malcolm znova hláškuje o sto šesť, a medzi doktormi Alanom Grantom a Ellie Sattlerovou KONEČNE lietajú iskry (na čo čakám dobrých 25 rokov) :). Celkovo obsadenie je veľmi vydarené, a dokonca aj ďalšia zbytočná, nanútená strong female character postava - DeWanda Wise je tu celkom sympaticky napísaná. Herci sú teda na jednotku (aj keď niektorí hrajú skôr na dvojku), no žiaľ ich podkopáva slabý scenár, ktorý je celkovo veľkým problémom (nie len) v tejto trilógií. Začiatok filmu je povedzme OK, no celá pasáž na Malte je jeden veľký odpad a ukážka debilného scenárizmu. Našťastie sa to zlepší v druhej polovici filmu po prílete do Dolomitov. Tvorcovia sú však opäť neschopní vytvoriť napätie, čo je veľký prúser a dosť to filmu škodí. Scény sú príliš chaotické, zrýchlené. A aj keď príde pomalá pasáž, ktorá sa snaží budovať napätie (tých je minimum), tak je napísaná tak úboho, že človek namiesto pocitu strachu premýšľa, či je tak blbý ten dinosaurus, alebo tí ľudia. ()

Klajnik odpad!

Někdo říkal: "Přijde mi, že žijeme ve skvělý době. Brzy tu máme další Avatary, Star Wars máme každý rok, navrací se staré klasiky i se starými postavami." Ačkoliv si myslím, že žijeme v nejlepší době, co se kinematografie týká (už jen proto, že všechno dobré z minulosti mám takřka po ruce a každý rok vyjde řada zajímavých filmů. Star Wars and Jurský Svět mezi nimi však nejsou. Scénář tohoto třetího dílu dře bídu s nouzí. Naprosto prázdé a diváka to uráží svou hloupostí. Přesně tyhle filmy považuji za odpad. ()

mosnak

Velkolepé zakončení série se stalo nejhorší části tohoto příběhu. To co fungovalo alespoň trochu v předchozích snímcích zde absolutně nejde ruku v ruce. Téma nebylo špatné, ale chtělo to více nápaditost a zábavy... 43% ()

Zyne

jako velky fanousek Jurace a s velkym natesenim jsem nakonec zklamany. je to jalove, rozplizle a hlavni zapletka postavena na kobylkach je proste demence. vybrat si kobylky ze vsech moznosti, ktere svet s dinosaury nabizel, je hloupost. stara parta funguje tak na pul, vizualne je na co koukat, ale celkove je to velmi ploche a epickym zakoncenim to urcite neni. velmi propalena sance a pro me osobne filmove zklamani ()

mira007

Blockbusterový hit s tržbou skoro miliarda dolarů, tak proč mne to přišlo tak průměrné. Na rozdíl netflixovského The gray mana (2022) za 200 mega jsou tady aspoň ty prachy vidět a pár akčních scén snese srovnání s Bondem, ale nakonec mám nejvíce uspokující pocit z nostalgie vidět tváře z prvního filmu. ()

TwoFace

Očekával jsem, že závěrečný díl Jurského světa bude ještě horší než dvojka, nakonec mě ale bavil víc. Ale až v druhé půlce. Film má přepálenou stopáž a první polovina se kvůli zbytečně dlouhým a nudným akčním scénám, kterými si snaží hrát na jakousi bondovku s dinosaury, strašně vleče. Nejvíce potěšil návrat původního tria (především Malcolm je opět super) a druhá polovina filmu nabízí hned několik skvělých scén s dinosaury v duchu původního Jurského parku. V tomto oceňuji i snahu o ekologické poselství, přesto mi příběhová linka s kobylkami přišla naprosto nadbytečná. Nakonec celý film dopadl lépe než jsem čekal. Celkově však pro mě trilogie Jurský svět jako pokračování Jurského parku prostě nefunguje, nemám moc chuť ji znovu vidět, přijde mi přeplácaná a na úrovni marvelovek. ()

Garch

"Jurská " pokračování mají sice sestupnou kvalitu, ale že to bude až tak slabé?, to asi příště budou dinosauři soutěžit se Žraločím tornádem na sjezdovce. ()

Zombi

Na film jsem se dost těšil, ale nakonec to moc nedopadlo. Scénář je totální nesmysl pro takovýhle film, fakt se tam řeší obří kobylky jako hlavní problém? U tohohle se sešla stará i mladá parta? Film se mi subjektivně dost vlekl a málokdy byl skutečně zajímavý či napínavý, poslední půlhodina se vlekla ačkoliv se snažila být velkolepá. Pár scén bylo fakt povedených, stará parta fajn, ale film jako celek nenadchne. ()

Ant_Antony

První Jurský Park navždy zůstane nepřekonán - tohle divné cosi nejde ani popsat bez pachuti mezi T-Rexovými zuby... A ten mega, giga, tera co to..? Úlet! ()

Marys

Ajaj, tak toto bol prešľap. Rozumiem, že chceli spojiť starých hercov s novými a poskytnúť aj alternatívny dopad tohto celého jurského šialenstva, ale toto bolo príliš s tými včelami. Dinosaurí príbeh takisto veľmi odveci. Taký potenciál, aký načrtli na konci "novej dvojky" a takto premárnený. S týmto filmom sa nedá stotožniť. Po stránke efektov super, no príbeh sa blíži za mňa k mínusovej hranici. ()

bobstock

To je tak, když má James Bond inkontinenci při snění o jurském světu..smutná arcádová realita, která nemá s původní filozofií JP už nic společného. 40% ()

PanTumnus

Pryč je Spielbergovská magie, která byla přítomná v prvním Jurském světě a z části i v druhém. Zůstala jen šílená kombinace námětů, které jakoby vypadly z nejhlubších vod béčkových filmů a Rychle a zběsile. Návrat starých hrdinů, za mě, nefunguje, film má logických děr jako v ementále a vše tak zachraňuje pár scén uprostřed a solidní třetí akt. Další film už prosím ne. ()

bozka10

Tak toto ,hlavne prvú polovicu mňa, ako zarputilého fandu dinosaurov a celej jurskej ságy dosť bolelo.Kúzlo proste vyprchalo a zostal len časovo prepálený akčný valec.Návrat starých hrdinov potešil, niektoré scény ako úkryt v bažine, operený dinouš pod ľadovou kryhou boli fajn,ale čaro a celkový feeling z jurských príšer sa vyparil.Prebili ho dejové línie únosu a nenažraného korporátu.A záverečný fight jurských gigantov bol sprosto odfláknutý.Emócie mi tu nezufungovali ani raz,čo je škoda.Čakal som epickú poctu tejto ságe,ale to sa nekonalo.Nemožem nespomenúť nenormálne iritujúci slovenský dabing, ktorý sa nedal počúvať to bolo na facku. ()

winetach

Taký PIGI čaj medzi filmami. Neurazí, neprekvapí. Prísľuby boli obrovské, výsledok taký kostrbatý. Všetci hrali tak na pol plynu. Škoda, dinosaury mám rád, tak dávam 3*/ 62 %. ()

M.E.K.Y

Jako věrný fanoušek série jsem si poslední díl nemohl nechat ujít na velkém plátně. Očekávání bylo veliké, po úvodních recenzích jsem přibrzdil, po shlédnutí šlapu brzdový pedál až k podlaze. Snad už je to definitivně ukončeno, protože to je týrání zvířat i diváka! Absolutně to už nemá co nabídnout, opět přefiltrovaný scénář, děravý jako kabát bezdomovce. Jednotlivé scény mi přišly jako natvrdo vložené do děje, nenavazující na sebe, jen aby to bylo nějak zajímavé, v atraktivní destinaci. Vizuál je fajn, zvuk taky (možná až moc hlasitý, na horní hranici únosnosti člověka), ale to je opravdu všechno. Hlášky nefungující, postavy absolutně nezajímavé, ani známé tváře to nevytrhly, a hlavní záporák jalový, úplně k ničemu. Závěr? Slepenec dynamických akčních naháněček, bez špetky nápadů a hlavně bez duše původního Jurského parku. Dlouhé, nudné, nakonec mi už bylo jedno, jak to dopadne. Nechtěl jsem tomu věřit, ale je to opravdu nejhorší díl série. Prosím už konec. Tato látka je již dávno vyždímaná. ()

Nový Jurský svět je v přípravách

23.01.2023

Druhý Avatar pokořil miliardové tržby

Druhý Avatar pokořil miliardové tržby

29.12.2022

Po pouhých dvou týdnech v kinech se snímku Avatar: The Way of Water podařilo světově překročit miliardové tržby, díky čemuž si tento sci-fi spektákl zároveň může připsat jedno prvenství letošního… (viac)