Skupinke kamarátov vo vykričanej newyorskej štvrti sa jeden z ich žartíkov vymkol z rúk a skončil sa smrťou. Dostali sa do nápravného ústavu pre mladistvých, kde im sadistickí dozorcovia spravili zo života peklo, kvôli ktorému po rokoch nemyslia na nič iné, ako rafinovanú a zničujúcu pomstu. (STV)

Chrustyn

Film je skvěle natočen a herci jsou naprosto vynikající, ale bohužel je také dost zdlouhavý a nemá v sobě nic co by stálo za to vidět ho vícekrát. ()

LaciLC

Štyria mladí chlapci sa po „spackanej zlodejine“ ("Trvalo to len minútu, ale v tej minúte sa všetko zmenilo.") dostanú do nápravného ústavu, kde sa zo strany dozorcov dočkajú len trýznenia a znásilňovania. Po rokoch, keď sú z chlapcov muži, poznačení pobytom vo Wilkinsonovom nápravnom ústave a zvrátenými pedofilnými chúťkami dozorcov, nadišiel čas pomsty. _____ Rok ’96 patril Anthonymu Minghellovi (R.I.P) a Anglickému pacientovi, ktorý si to z môjho pohľadu nezaslúžil, narozdiel od skvelej drámy Barryho Levinsona Spáči, ktorej sa (ne)pochopiteľne ušla len oscarová nominácia za hudbu. Fakt odporúčam. ()

classic

Zaujímavý deväťdesiatkový film s hviezdnym obsadením, ktorý som zatiaľ ešte nevidel. Dostal som sa k nemu úplnou náhodou, keď som sondoval, čo vysielajú televízie. Od režiséra Barryho Levinsona, som videl skvostného Rain Mana, s Dustinom Hoffmanom, ktorý si zahral aj v Spáčoch, malú - veľkú úlohu právnika, ktorý holduje alkoholu. Ďalej Bobby De Niro, ktorý excelentne stvárnil duchovného otca, mladý Brad Pitt, ktorý bude stelesňovať žalobcu, a to až v druhom dejstve. Kevin Bacon, je špecialista na úchylné, perverzné, skazené, hnusné, záporné postavy, a ani tentokrát neostáva svojmu remeslu nič dlžný, pretože sa herec jednoduchšie stotožňuje s totálnym hajzlom, ako s výnimočným anjelom, a tak práve negatívna črta z postavy, je mu bližšia. Je tu presne také obsadenie, ktoré sa mi sem náramne hodilo. Pozeranie tohto snímku, začína byť, z minúty na minútu, čoraz nepríjemnejšie, aj keď sa to sprvoti zdať nemusí. ŠTVORICA kamarátov v New Yorku, sa v polovici 60. rokov, potuluje po všelijakých miestach, kde by radi čosi vyparatili. Sú to v podstate sopliaci, ktorí vystrájajú tzv. nevinné VYLOMENINY, ale po tej práve úplne poslednej, sa im to vymkne spod kontroly, pretože, čo zo začiatku vyzeralo, ako bezstarostná jazda, keď chceli len okradnúť predavača „horúcich psov” , že mu ukradnú jeho vozík, so všetkou náplňou a obsahom, sa postupne pretaví do zavraždenia iného človeka, ktorý bol zrovna v nesprávnom čase na nesprávnom mieste. Od tohto okamihu sa ocitajú nad životnou priepasťou, tenkým ľadom, keď pôjdu spoločne do akejsi polepšovne, v ktorej sú perverzní, pedofilní, úchylní dozorcovia, na čele so Seanom Nokesom. Títo si na nich vylejú svoju zlosť, pretože ich budú dokola znásilňovať, až to bude zachádzať do krajného extrému ! Po niekoľkých rokoch vonku, v ich dospelosti, sa črtá, či skôr RYSUJE vytúžená, prešpikovaná, rafinovaná POMSTA, na ktorú tak dlho čakali. Toto je vskutku kvalitná kinematografia, od réžie Levinsona, cez kameru Ballhausa, strih Lindera, až po hudbu velikána Williamsa. Je to v prvom rade film, ktorý nevidieť, je veľkou škodou... ()

sharky

Jedna z nejpovedenějších adaptací Hrabětě Monte Christa (lépe řačeno jeho druhé části, poté co uteče z vězení). Vím, že je film natočen podle jiné knihy, ale ani sám autor na svou inspiraci neskrývá. Hodně solidní drama boduje kvalitně odvedenou technickou stránkou a především skvělým obsazením vedlejších rolí (takové herce jako De Niro, Bacon, Hoffman, Crudup nebo Gassman chválit, je jak nosit dříví do lesa). Nicméně k dokonalosti (k páté hvězdičce) něco málo chybí, snad více charizmatický herec v hlavní roli (Patricovi přecejen do De Nira něco schází - navíc důrazně varuji před českou verzí, kde ho mluví Petr Rychlý a dělá z něj úplnýho troubu), snad propracovanější příběh s lepší pointou...nejsem si úplně jist. V každém případě začátek filmu (část hraná dětskými herci - nutno dodat skvělými dětskými herci) je možná i na víc než pět hvězdiček. ()

Pejpr

Nečejte gangsterku, budete zklamáni. Robert de Niro sice hraje pravděpodobně bývalého gangstera, ale film se zaměřuje na týrání ve Wilkinsnově domově pro mládež a následnou stigmatizaci obětí a jejich následnou odplatu. Už jenom knězovo morální dilema zda svědčit, či nesvědčit, by stačilo na 5* film. ()

anais

Skvěle obsazené, ale odrežírované možná až trochu moc sebejistě a rutinně - ve srovnání s De Nirovým Bronx tale a prakticky čímkoliv newyorským od Scorseseho to trochu zaostává. Ale opravdu jen trochu, protože De Niro tady opět hraje svůj vrcholový standard, dobové písničky udávají tu správnou atmosféru a mafie má zase prsty všude. Takovýchto filmů už se dnes moc netočí - snad proto, že pamětníci mafie v NY a 60.let už z řad filmových tvůrců pomalu mizí. Spáče řadím k polozapomenutému Mangoldovu dramatu Copland, které není z nejlepších, ale je pořád hodně vysoko. ()

poz3n

Další film s typickými "mafiánskými" rysy, který se mafiánského života dotýká ovšem jen sporadicky. Nicméně forma jeho vyprávění dá určitě vzpomenout minimálně na Mafiány. Na rozdíl od nich mají ovšem Spáči jiný a mnohem zajímavější děj. Především "dětská" část má opravdu co nabídnout a funguje jako skvělé drama. Část druhá, ačkoli jsem se těšil celou dobu na Brada Pitta, je už o něco slabší. Mix soudního dramatu a mafiánských intrik asi není úplně můj šálek čaje. Anebo jen prostě příliš nesnáším 80ky. 7/10 ()

Ivoshek

Není to složitej příběh, ale je silnej a uvěřitelnej. Aspoň já byl ochotnej mu věřit. Bavilo mne to, hodně. Za co ještě si člověk zaslouží trest? Jak tvrdý? Jak velké je právo na pomstu za bezpráví? A kdy už se člověk protiví bohu, když ((spoiler, spoiler)). Skvělej film. ------- jen drobný podotek, ve spoustě amerických filmů, kde je součástí soudní proces, se věci vyřeší tak, že se vlastně lidi v síni složí a přiznají (viz Pár správných chlapů a "code red"), což je IMHO poněkud laciná cesta ven. ()

MM11

Téma na zamyšlení místy nepříjemně ostré, navíc zpracované osvědčeným Barrym Levinsonem. Z nadupaného obsazení vyčnívá a tudíž bych rád vypíchnul Dustina Hoffmana a Roberta De Nira, ostatní představují (lepší) standard. Podle předlohy se dá bezpochyby natočit i úplně nudá podivnost. Právě cit Barryho Levinsona je pro film jako Spáči to pravé. Mě chytil za srdce. ()

TheEvilTwin

Troufale tvrdím, že první polovina filmu byla doslova mistrovské dílo. Absolutně bezchybně napsané i zahrané postavy, vtahující děj a atmosféra zarývající se pomalu pod kůži spolu s neuvěřitelnou gradací v domově pro mladistvé, která nemálokrát šokovala, znechucovala a lákala na druhou polovinu filmu v podobě krvavé pomsty. Ovšem to, co přišlo, mě bohužel nepotěšilo a celý film obrátilo o 180 stupňů. Místo revenge části jsem dostal nudné a nezajímavé soudní tahanice s už ne až tak zajímavýma postavama a s celkovým zpomalení ať už z hlediska budování děje, tak z hlediska divácké atraktivity. Velmi opatrná čtyřka, která za mě až do poloviny aspirovala na jasnou pětku a neskutečný filmařský zážitek, ale druhá část veškerou snahu pohřbila, což mě bude ještě dlouho mrzet. Pořád jde o solidní nadstandart, nicméně když si představím výsledek, pro který jsem si šel původně, tak ve mně vře. ()

Sofia

Neuvěřilný herecký koncert všech zúčastněných...strašně smutný a depresivní příběh...film, který už nebudete chtít vidět podruhé...a taky důvod, proč nemám ráda Kevina Bacona - jeho roli mu fakt uvěříte na 100% . Od pěti hvězdiček mě odradila jen chvílemi neúnosná délka. ()

Bauer

Donalé, geniální, výtečné, znamenité, špičkové, výborné, promyšlené a se superlativy na tento film bych mohl pokračovat do nekonečna. Nedávno jsem viděl od Barryho Levinsona Rain Mana, který mně naprosto uchvátil ale tento film mně dostal víc. Levinsovi se podařilo mně od první až do poslední minuty vtáhnout do děje. A také se mu podařilo, aby film ve mně udělal blázinec, protože ta část odehravající se v nápravném zařízení pro mladistvé na mně hodně silně zapůsobila. Byla natočena realisticky a věřím, že v takovýchto institutech se dějí takové věci. A přiznám se, že jsem v této části téměř nedýchal. Poté co se děj přestěhoval ven mimo tento ústav nastává čast, jenž mně pro změnu dostala svou promyšleností. Ale je škoda, že to bylo poněkud předvídatelné, kdyby to nekončilo happyendem tak by to bylo zase o něčem jiném. Nejlepé se však povedl casting. Robert De Niro, Kevin Bacon, Brad Pitt, Dustin Hoffman. Samá zvučná jména a jejich nositelé předvedli famózní výkony. Nejvíce mně ale zaujal Kevin Bacon v roli sadistického a zvraceného strážce. On se na role parchantů hodí. Má na to ksicht. Není nic, co by se dalo vytknout. Jeden z těch lepších filmů, co jsem měl možnost vidět!!! ()