Skupinke kamarátov vo vykričanej newyorskej štvrti sa jeden z ich žartíkov vymkol z rúk a skončil sa smrťou. Dostali sa do nápravného ústavu pre mladistvých, kde im sadistickí dozorcovia spravili zo života peklo, kvôli ktorému po rokoch nemyslia na nič iné, ako rafinovanú a zničujúcu pomstu. (STV)

Ironhead

Velmi silný, skvěle odvyprávěný, dobře obsazený i zahraný příběh... nejvíc mne tu překvapilo opravdové a skvělé herectví Brada Pitta... *palec nahoru za celý film* ()

Velislav

Režisér Levinson sa nebál kontroverzných tém. Dráma podľa úspešnej predlohy o detstve štyroch chlapcov, osudovej chybe, po ktorej mladosť skončila jediným momentom a o niekoľko rokov o pomste, ktorá nerozlučných kamarátov prenasleduje do konca života. A o tom, že Gróf Monte Cristo môže patriť k rizikovej literatúre. Úvod v uliciach mi pripomenul iný film, v ktorom hral vedľajšiu postavu De Niro, Príbeh z Bronxu, ktorý nasledovala epizóda z polepšovne, tretia etapa sa prelínala so štvrtou, keď pomstu nasledoval súdny proces. Vylieči sa trauma vykonanou pomstou? 7/10 ()

K2.

Nádherný a napínavý film. Na konci jsem nevěděl jestli se radovat z výhry hlavních hrdinů nebo být smutný z jejich utrpení. ()

panki9922

Veľmi silný príbeh podaný s citom. Málokedy sa stane aby človek čakal hodinu, až sa na plátne objavý Brad PItt a Dustin Hoffman. Navyše to vôbec nevadí, paradoxne mi prišla prvá polovica ešte lepšia. Knihu som nečítal a tak nemôžem posúdiť nakoľko scenár "vystihol" ducha knihy. Pozitívom filmu je výborne obsadená a odohraná štvorica chalanov ktorí si kvôli mladíckej hlúposti zničili životy a prežili peklo. Negatívom je najmä v druhej polovici občas príliš pomalé tempo. Uznanie si zaslúži réžia zato, že sa z filmu nesnažila urobiť citové vydieranie na diváka. ()

kacer4

Po zobrazenie postáv v dospelosti to bol skvost. Silný film, z ktorého mrazí. Následne to bolo dlhé a natiahnuté. Súdny proces, presviedčanie kňaza, romantika. To všetko pokazilo dojem z filmu. ()

charlee.dog

Spáči nepředstavuje obyčejný nebo jednoduchý příběh. Naopak, nabízí morální dilema, že vzít zákon do svých rukou je přijatelné, pokud původní zločin byl opravdu krutý. Film vznikl podle stejnojmenného autobiografického bestselleru Lorenza Carcaterry a představuje kontroverzní vyprávění o událostech, které nemilosrdně ukončily dětství čtyř chlapců a uvrhly je do světa nejhrubšího násilí. Čtyři kamarádi, uličníci, páni svého světa. Až do chvíle, kdy se nevinné darebáctví změní na nehodu, při níž téměř zahyne člověk a oni se ocitnou ve Wilkinsonově nápravním ústavu. Stanou se z nich "spáči", což je slangové označení pro nezletilého, odsouzeného na delší dobu než devět měsíců. Život hochů týraných a znásilňovaných sadistickými strážci, se navěky změní. Děj pokračuje 15 let po opuštění ústavu, kdy je Shakes reportérem, Michael právník a Tommy a John, následkem prožitých hrůz, sklouznou na šikmou plochu a živí se jako dealeři drog a nájemní pistolníci. Ted' se všichni rozhodnou pomstít se za spáchaná a prožitá příkoří. Drama o přátelství a mstě zaujalo tak silný tým herců, jenž je spíše výjimkou než pravidlem i v mnohem zvučnějších projektech. Jména jako Robert De Niro, Dustin Hoffman, Brad Pitt, Kevin Bacon, Jason Patric, Viltorio Gassman, Minnie Driver hovoří za vše ()

jackalsc

Zase námět podle knihy. Ale tentokrát provedení tak bijící do očí, až je to někdy nepříjemné. Film se snaží všechno urychlit a vypadá to jako by se do sebe všechno snažil nacpat. Já knihu nečetl a proto si nemyslím, že by divák knihou nepolíbený měl mít tento pocit. Je tu tuna jmen, které se do nás filmaři snaží nacpat v co nejmenším čase, pak si připadám jak zlaté stránky s trvanlivostí 2 hodin, kde potom můžu vše zapomenout. Né díky. První půle byla velmi dobře udělaná a pak to začne, to vecpávání. Jak kdyby zjistili, že už nezbývá moc času a zase se snažili do toho nacpat co se vleze. Některé role jsou dobře ztvárněny (Otec, FatMan, Opilý obhájce a pár dalších), z některých zase cítít záván Hollywoodu aneb ,,Herec je známy, obsaďme ho, nezajímá mě, že se do role nehodí" . Já prostě nevím, třeba Brad Pitt se mi do těchto rolí nikdy nehodil, ale to je možná jen moje cítění. Škoda, že zde byl tak silný chtíč natočit dokonalý film s nejlepšími herci s nejlepší hudbou atd. Ve finále mi toto umocňuje přesně opačný efekt. O tom "HappyEndu" škoda mluvit. Flágnout tam dojímací hudbu, smějící se postavy, které se neviděly snad 20 let, kde všichni zapomněli jak se mezi nima vlastně věci mají je fakt nádhera. To už si rovnou pusťte Prima Love ve 20:00 a nejlépe si k tomu ještě vemte nějaký kus dortu. Recept na cukrovku zaručený. Nebýt všech těchto věcí co jsem zmínil by to mohl být pro mě ten dokonalý film, který se tvůrci tak snažili natočit. ()

Skylwalker42

Velmi syrové drama ověnčené vynikajícími hereckými výkony, bez nich by se zřejmě těžko hledala ona ryze filmová solidnost. Navíc vše podtrhává skvostný soundtrack od Johna Williamse. ()

BrusVejn

Má to trošku hlúpy scenár, hlavne keď sa prejde do súdnej siene, a niektorým postavám je trošku ťažké fandiť, keďže sú to smažky a vrahovia. Ale zato sa to venuje veľmi zaujímavej, aj keď dosť drsnej téme a herecké výkony sú prevažne 'on point', hlavne De Niro, Bacon a vlastne aj mladí herci. ()

Tomas_PO

Och, och. Ťažké preťažké, až mrazivé. Najmä keď si človek predstaví, že to zrejme takto bolo aj v skutočnosti... Výborné napätie počas celého filmu a to napriek 147 minútovej stopáži. Do toho všetkého bláznivá kombinácia mafie, kostola, a nápravného zariadenia, tváriac sa ako všetko spoločensky bez problémov fungujúce a akceptovateľné. A samozrejme vyborný Robert De Niro, Brad Pitt, či Dustin Hoffman. ()

PTuranyi

Výborný príbeh štyroch priateľov z drsného prostredia New Yorku, ktorí si zažijú malé peklo "väznice Shawshank" v nápravnom ústave pre mladistvých kvôli nešťastiu spôsobenému detskou hlúposťou. Kvalitne produkovaný prepletenec zneužívania, morálky, viery, mafie a priateľstva, ktorého súčasťou sú okrem chlapcov a ich kamarátov aj kňaz, mafiánsky Kráľ Benny. Vo filme exceluje množstvo prvotriednych hercov od Roberta De Nira, Dustina Hoffmana, Kevina Bacona až po začínajúceho Brada Pitta. 90% ()

Dr.SMoG

adamm90

Vynikající zpracování příběhu o nekonečném přátelství čtyř kamarádů, jenž jsou spolu zavřeni ve vězení pro mladistvé za neúmyslné zabití člověka. Úžasná podívaná s dobrými hereckými výkony, pěknou dobovou atmosféru a vynikajícím přiběhem.... Prostě super. ()