Vrahovia mesiaca kvetov

• Česko Zabijáci rozkvetlého měsíce (viac)

Neuveriteľný príbeh podľa skutočných udalostí o bohatých Indiánoch, nekonečnej ľudskej chamtivosti, vlne hrozných zločinov, ktoré spočiatku nikto nechcel vyšetrovať, a láske, ktorá sa môže zrodiť z tých najnižších pohnútok. (Cinemart SK)

Biopler

Scorsese, ako veľký vyprávač, si tentokrát vybral tému, pri ktorej sa dá smelo zdôrazniť, že ide o vyrovnávanie sa s históriou, so svedomím Ameriky. Na ploche vyše 3 hodín rozpráva príbeh tichých zabijakov, ktorí sú ako rakovina prítomní uprostred indiánskeho kmeňa, ktorý rozprávkovo zbohatol na náleziskách ropy. Hlava tichých zabijakov nie je nik iný ako matador De Niro, a som rád, že po rokoch v béčkových filmoch sa za pomoci svojho kamoša režiséra vytiahol do prvej ligy kam právom patrí. Zaúča, ako sa šikovne dostať k prachom, synovca Ernesta v podaní DiCapria, ktorého postupne premieňa z burana a vojnového veterána na spoľahlivú spojku. Lily Gladstone bola však režisérov najväčší tromf. Obsadenie roly Mollie práve ňou dalo snímke neobyčajný nádych i rozmer, že tichí zabijaci majú na druhej strane súpera v stoicky kľudnej žene, ktorá znáša tragédie úmrtí v rodine, postupné onemocnenie, ale predsa len vie reagovať a zasiahnuť, i keď to vzhľadom na jej flegmatickú povahu navonok neočakávali. Film je pôsobivo natočený, výprava je skvelá a i napriek množstvu postáv sa dá všetko stíhať vstrebať. V globále však dielo sleduje udalosť, skôr ako hrdinov, i preto sa dá tvrdiť, že akoby nám chýbal hlavný hrdina či hlavná hrdinka, ktorou mala byť Mollie. Treba priznať, že snímke v závere dochádzajú baterky a v tak dlhej stopáži sa nedočkáme prežitia katarzie aká by bola odpovedajúca celému predtým videnému. Naproti tomu poteší záverečné zhrnutie ďalšieho osudu hrdinov inou formou ako klasickými titulkami. Zvláštnym je zámer tvorcov neprekladať určité pasáže indiánskych dialógov. Je to rozhodne veľmi dobrý film, ktorý vo vás bude kvitnúť i po dopozeraní ešte niekoľko dní. ()

Kingjiri

Historický filmy nevyhledávám a v kombinaci s tří a půl hodinovou stopáží jsem měl z projekce obavy. Ale nakonec jsem vcelku rád, že jsem tomu dal šanci. Námět byl fajn, dozvěděl jsem se něco zajímavýho (Osedžové) a ten neustále probíhající boj o dědictví osedžů (kterej mnohdy neznal hranic) byl hodně vděčnej diváckej prvek . Celej biják pak zdobily výborný herecký výkony, výprava, dobová atmosféra i stylovej soundtrack. Samozřejmě kvůli mega dlouhý stopáži se objevily momenty, kdy jsem koukal na hodinky, kolik ještě zbývá do konce. Nějak odvařenej z projekce nejsem, ale jak už jsem předeslal, tohle neni druh filmů, který si normálně pouštim, takže vlastně lepší průměr je z mojí strany skvělý hodnocení, tři jistý hvězdy. ()

Lenart

Martin Scorsese, medzivojnová Amerika, vraždy bohatých osedžských indiánov — človek by povedal, že to môže dopadnúť len ako dynamická dobová gangsterka plná prestreliek a alkoholových večierkov. Scorsese sa však rozhodol natočiť... tri a pol hodinovú konverzačnú drámu o chamtivosti, zle a deštrukcii (ne)jedného manželstva.          Ústredné herecké trio na čele s neznámou Lily Gladstone je perfektné, tempo pomalé, ale vťahujúce, a na rozľahlú krajinu, reálne kulisy a davové scény je radosť pozerať. Tam, kde si dramaturgia (v niečom podobného) Oppenheimera musí vypomáhať neustálym rýchlym strihom a ohlušujúcou hudbou, Vrahom mesiaca kvetov vystačia dialógy, statické zábery na mŕtve telá a tichý etno-bluesový podmaz.          Scorsese sa tu zámerne vyhýba akcii, celkovým antiklimaxom akoby hovoril: „Toto je príliš vážna téma na to, aby som vás prvoplánovo zabával; musíte si to tu pekne odsedieť a odtrpieť spolu s mojimi postavami.“ Film roka? Film roka.          95 % ()

Nemmonn

Tři a půl hodiny. To je délka tohoto filmu dámy a pánové. Asi nebudu jedinej, kterýho extrémně bolela prdel po konci filmu a že alespoň já si odpočítával konec filmu, abych věděl, jestli se mám jít už konečně vychcat nebo vydržet do konce. Neříkám, že je to nějak špatně, Scorsese nám chtěl jednoduše předat příběh, který se prostě nevešel na dvě hoďky nebo na další pokračování, ale jako prostě co si budem, je to trošku natažený a to tempo taky není nejrychlejší. Ale to je k délce. DiCaprio je absolutně skvělej. Film je taky nádherně nasvícený, vyštajlovaný a vypadá prostě fenomenálně. A příběh je taky celkem zajímavý a to hlavně na konci, kde přijdou následky a soudy, na který myslím do teď. Čekal jsem, že mě to unudí k smrti, což se nestalo, ale například film je podle mě lepší, než stejně dlouhý Irčan, takže spokojenost. 8/10 ()

Maximilianus

Upozornenie na úvod: neviem presne posúdiť, kto čo považuje za spoiler, tak pokiaľ ste film zatiaľ nevideli, nečítajte túto recenziu.  Najnovší film Martina Scorseseho sa mi hodnotí trochu ťažko, pretože som nedávno dočítal knihu, a ako to už v týchto prípadoch často býva, kniha a film sú v mnohých veciach rozdielne. Paradoxne, keď sa na film pozriem celkovo, tak pôsobí podobne uceleným dojmom ako kniha, ale líši sa v drobnostiach a ja neviem posúdiť, či tieto drobnosti robia film lepším alebo horším.  V prvom rade si myslím, že prvá polhodina bola zbytočná. Slúži na ako také spoznanie postáv, ale buď tam byť nemusela, alebo mohla byť lepšie využitá v poslednej tretine filmu a viac priestoru mohlo dostať vyšetrovanie, postava Toma White (Jesse Plemons) a začiatky FBI, ktorý bol ako keby hlavnou postavou knihy, kdežto Ernest (Leonardo DiCaprio) bol takmer celú dobu sotva spomenutý a priestor dostal až na záver knihy.  Ten najväčší rozdiel oproti knihe, čo mne asi najviac vadilo, že kým v knihe sú všetky vraždy 2/3 knihy nejasné a práve najväčšiu úlohu má už spomínaný Tom White a vyšetrovanie. Film vrahov odhaľuje pomerne skoro a tým pádom aj vyšetrovanie (ale aj celý film) je ukrátené o moment prekvapenia. Robert De Niro aj Leonardo DiCaprio hrajú svoje úlohy výborne, a najmä pri Robertovi sa mi už dlho nestalo, že by som nevnímal jeho ako herca ale bol som úplne pohltený jeho postavou. To isté sa dá povedať aj o Leonardovi, ale predsa len, on je na vrchole svojej kariéry a každá jeho úloha je hodná minimálne nominácie na Oscara. Ďalšou skvelou herečkou do pomyselného hviezdného trojuholníka je Lily Gladstone, ktorá nie len že skvele drží krok s týmito dvoma velikánmi, ale občas ich možno aj trochu vlastným spôsobom zatieni. Jesse Plemons ako vždy tiež podal výborný výkon, ale hral v podstate tak, ako som od neho čakal.  Páčil sa mi záver, kedy osudy troch hlavných postáv zhrnula rozhlasovo divadelná hra (ak som to správne pochopil) ale opäť, a to je naposledy čo to spomínam, oproti knihe chýbalo zakončenie príbehu Toma Whita, ktorý bol podľa mňa dosť zaujímavý.  Celkovo musím povedať, že sa film podaril a možno by som ho hodnotil lepšie, keby som nevedel do čoho idem, ale aj tak som si ho užil, tých 206 minút som sa nenudil, herecké výkony boli skvelé a film slúži aj výborne ako pripomienka nie zrovna najslávnejších dejín Ameriky. Dávam silných 7,8/10 alebo slabších 8/10. ()

bearmeedek

To, že v dnešní době vznikl opravdový film, je obdivuhodné. Délka je ovšem brutální a navádí i ke snížení hodnocení. Je pravda, že výsledek není na ohromný jásot, ale to hodnocení si rozhodně zaslouží. ()

Sweat55

Výborný film, který ale bohužel nejde jen tak někomu doporučit z několika důvodů. Tak zaprvé, délka filmu je opravdu nekompromisní. Bohužel za mě by šlo půl hodiny vystřihnout a film by neztratil vůbec nic ze svého příběhu. Což je další problém, film obsahuje několik až zbytečně natahovaných scén ve kterých se nic moc neděje. U Oppenheimera jsem měl problém s tím, že během pěti minut se na vás sesype až moc informací. U Zabijáků rozkvetlého měsíce jsem měl přesně opačný problém, kdy se v několika scénách vše až neúnosně natahuje. Problém je to také z toho důvodu, že veškeré "akční" scény se objevily v ukázkách a zbytek filmu jsou hlavně dialogy. Zde to ale zachraňuje velmi dobře napsaný příběh a hlavně fantastické herecké trio DiCaprio - De Niro - Gladstone, u jejichž hereckého projevu bych se nebál mluvit o vrcholu jejich kariér. DiCaprio je neskutečný, věčně zamračený slizák který se neštítí ničeho, De Niro hraje ďábla, před kterým by se klepal i Al Pacino a Lily Gladstone  je autentická, naivní indiánka, která slouží jako emoční střed postav a důvod pro diváka, aby alespoň s někým soucítil. A právě díky hereckým výkonům jsem si film nakonec opravdu užil. ()

rublik05

Martin Scorsese se po nějakém čase opět rozjel a již tradičně si pro diváky připravil komplexně pojatý a v jádru velice silný příběh, jenž diváky naplno ponoří do amerického venkova první poloviny dvacátého století, kde není nouze o lásku, intriky, zradu i násilí. Snímek má opravdu nádherné kulisy a lokace, dobová atmosféra je nesmírně strhující, herecky je to jeden velký koncert, každá postava je naprosto skvostně zahraná. Tempo je i vzhledem k délce stopáže velice pomalé, najde se i pár uspávacích momentů, nicméně drtivá většina scén zde má své místo a svůj důvod, paradoxně mi ale přišlo, že k úplnému dovysvětlení všech detailů a událostí filmu ještě nějaký ten čas chyběl. Trochu mi také vadily až příliš časté časové skoky, kdy ne vždy bylo úplně jednoduché se hned zorientovat. Jinak jsem ale byl z filmu nadšený. Martin Scorsese jen potvrdil, že právem patří mezi nejlepší režiséry současnosti a byl bych moc rád, kdyby Zabijáci rozkvetlého měsíce nebyli jeho posledním filmem. Viděno v kině 21.10.2023. 8/10. ()

rivah

Pomalý, důkladný film odhalující podhoubí procesu, kdy byli Indiáni likvidováni, aby někteří bíli zbohatli.(Jak píše Lavran, vše konzultoval Scorsese s Osendži, což je ku prospěchu věci). ()

John80

Leonardo DiCaprio ako vojenský veterán príde za svojím strýkom, ktorý mu poradí ,aby si zobral za ženu indianku a tak mal nárok po hej smrti na jej peniaze z ropy. Medzitým zomrie zopár ľudí aj jej sestry , či matka a začne sa vyšetrovanie úmrtí, film je zaujímavým pribehom ale zároveň zbytočne má dlhú stopáž, aj keď herečka , ktorá stvárňuje manželku Leonarda DiCapria nieje príliš sympatická dávam filmu 4* ()

gemi

Příběh vychcaného bílého muže. Extrémně dlouhý a ukecaný, nicméně ani přes tu stopáž nenudí. Problém je v tom, že závěr až tak neuspokojí, a taky v chuti vidět tu skvadru katalogových hajzlů znovu. ()

kukkik

Nerozumím nadšení okolo tohodle filmu. Děj je neskutečně vleklý, postavy dobře zahrané ale nijak zvlášť zajímavé a celá zápletka je snad každému jasná už po prvních pár desítkách minut stopáže. Jsem stále překvapený, jak neuvěřitelně naivní nebo spíš až vyloženě debilní tamní indiánský kmen podle tohoto filmu byl. Věta zpočátku filmu, zdůrazňující vysoký intelekt a prozíravost tohoto lidu působí po zhlédnutí následujících událostí docela směšně. Je to sice opravdu zvláštní a temný příběh americké historie, o tom, zda si zasloužil takto štědrou stopáž, si ale dovolím pochybovat. Taková hodinka a půl by asi byla ideální, téměř tři a půl hodiny je zbytečnost a vyložená nuda. Nejsou tu žádné velké zvraty, všechno je velice zřejmé a jasné, není se tedy na co těšit a bohužel ani žádné morální poučení nebo zadostiučinění ve formě spravedlivého trestu nebo alespoň polepšení viníků a náprava hříchů se tady nekoná. Je to tedy vlastně taková cimrmanovská "pohádka" o tom, jak špatní lidé dělají špatné věci a dostane se jim bohaté odměny, hodná mladá princezna nakonec stejně ostrouhá a zatímco na obětech si smlsne kdejaký kojot, bizoni se klidně pasou. Pro mě za mě, ať si Scorses natáčí co chce, ale mě se to nelíbí. Kór v dnešní době je podobných, padouchy glorifikujícich, snímků všude až moc a nevím, jestli jsou takové příběhy právě tím, co dnešní společnost potřebuje slyšet a vidět - je to depresivní a v tomhle případě i velice, velice nudné. 2/5 ()

onlavu

Sakra dlouhé, ale když si na to člověk vyhradí půl šichty, tak to stojí za to vidět. Ze začátku spíše nudnější a rozevláté, postupně se to ale zlepšuje. Šílené, co jsou lidi schopni dokonce i svým blízkým pro kousek mamonu udělat. ()

Demonic189

Oppie prepač, toto kolo totiž vyhrava, hoci len na body, Martin, Robert, Leo a spol. Neviem, čim to je, že nam filmari minuly rok nadelili viacero snimkov, z ktorych sa robia mozole na rici, pravdou vsak je, že tato 206 (!!!) minutová tortúra i napriek niekoľkym hluchým miestam baví až beda. Môže za to najmä ultrapresná réžia a  fantastická plejáda užasnych her.vykonov (tak dobrého De Nira som nevidel roky!). Zostrihať to o cca 30min, pripadne urobit minisériu, idem na plný počet... PS: oproti Irčanovi NEBO a ZEM! ()

Rebeca

Přiznávám, že k snímku jsem přistupovala s jistou dávkou zaujatosti-Leonardo DiCaprio: po Titanicu jsme se nějak "filmově rozešly". V krátkém časovém intervalu od začátku projekce nastal ovšem "efekt fascinace", a to jak obrazem, dějem, tak hudbou(!), protože tu vnímám vždy velice citlivě jako důležitý faktor celkového vyznění záměru snímku, atmosféry i ztotožnění se s postavami (na kterou stranu se "přidat" bylo od začátku jasné, že ano). Tady - hudba s ohněm, která zahřívá i pálí, hudba mystická,  hudba "pod mrakem", hudba signalizující nebezpečí i násilí a smrt a další varianty - vše znamenitě načasované, v naprosté symbióze s dějem. Tři hlavní postavy: Ernest Burkhart -  bezpáteřní slizoun a křivák, přitakávač, vykonavatel -  prodloužená ruka svého strýce (se skloněnou hlavou chválím herecký výkon Leonarda DiCaprio). Jeho (navenek) křehká, ale (uvnitř) silná manželka..("neokoukaná" herečka, civilní projev, přirozeně krásná, čistá tvář a oči, grácie). Strýc - intrikán, dohazovač, našeptávač - tahá za nitky a má svůj plán (Robert de Niro - co víc dodat? Pan Herec). Je to fortelní - scénářem i režii, kamerou i střihem - vyšperkované (v pozitivním slova smyslu) do posledního detailu a záběru, s hlubokým smyslem poselství starých a nezhojených ran, způsobených prvotním americkým hříchem - genocidou původních obyvatel... tudíž bez zaváhání ***** Smekám, pane Scorsese! ()

Franc1s

Majstrštyk od kterého jsem se nemohl odtrhnout...Toliko chvály a všechna je opravdu zasloužená.... Prachy jsou vždy na prvním místě... Díky Marty! This is Cinema! 9/10 ()

radeckator

Velice zdařilá adapce velmi dobré předlohy. Maximální zážitek ničí ta šílená stopáž, ale i přesto užasný reálný audiovizuální skvost. ()

Tosca

Bravurně natočený epický snímek s gradující atmosférou a pomalejším, avšak vzácně vyrovnaným tempem. Kratší to ale být mohlo, 206 minut je dost. Nuda to ale rozhodně není... Nicméně mě to nestrhlo a působilo to na mě trochu chladně... Poprvé se ve filmu režiséra Martina Scorseseho sešli oba jeho dvorní herci Leonardo DiCaprio a Robert De Niro v rolích synovce a strýce, které v hlavních rolích doplňuje vynikající Lily Gladstone jako žena z indiánského kmene Osedžů. ()

Terka_127

Scorsese ví, co si může na "vrcholu" své kariéry dovolit. Trochu to na mě působilo jako rozlučkové dílo, kdy v hlavních rolích jeho dva oblíbenci a ještě historické křivdy hlavním tématem. Těžké téma, které by určitě šlo pokrátit, ale proč by to Martin dělal, když ví, že si po Irčanovi své diváky najde i tenhle masterpiece. Dlouhé táhlé vyprávění má všechno - napětí hodno kvalitního westernu i skvělou hudbu. Doplněno fiktivními černobílými záběry, vyprávěním o historii indiánů kmene Osedžů a hlavně celé podtrženo skvělými hereckými výkony. De Niro jako neuvěřitelně manipulativní dědek a DiCaprio jako hlupáček toužící po klidu, ale i penězích. Závěrečný epilog je jen dokonalou tečkou. Natočeno hezky postaru, dlouhé táhlé záběry, skvělé monology, dialogy. Všichni propojeni s tímto dílem si koledují o Oscara a nejen něj. ()

tlesk

Zabijáci rozkvetlého měsíce jsou naprosto nádherně natočený film, kde vše šlape jak má. Ale maličko na setrvačník. Jeho problémem je nesmírně dlouhá stopáž a absence nějakého opravdu silného hereckého momentu, který by po zhlédnutí ještě rezonoval v paměti (což je u tří a půl hodinového filmu a tak silného hereckého obsazení dosti na pováženou). Snímek se mnohem více soustředí na událost, o níž pojednává, než na své hrdiny. Což není vyloženě špatně, jen pak mnohem víc působí jako filmařsky nablýskané doku drama z éry, kdy doznívaly poslední pozůstatky Divokého západu a svět přešel do nového věku. Je to oscarová podívaná bez oscarových hereckých výkonů, kterou minimálně po této stránce pravděpodobně zastíní Oppenheimer, u něhož mi dlouhá stopáž vadila výrazně méně. Scénář, jenž srozumitelně zaznamenává události pěkné řádky let vměstnané do záznamu událostí, místy poněkud postrádá dynamiku a nevadilo by mu, kdyby byl možná o něco kratší. Nebo kdyby téma naopak rozpracoval na mnohem větším prostoru. Jako už mnohokrát jsem se neubránil myšlence, zda by pro lepší rozpracování motivů a vztahů mezi postavami, jakož i vedlejších zápletek nebyla namísto přemrštěné stopáže, kdy se vám do zad kinosedačka vryje a vy budete kontrolovat, kolik času ještě zbývá, lepší forma minisérie. Je to určitě zážitek. Zážitek, který si sice asi jen tak nezopakuji, ale nelituji. Jako celek se tak jedná o nadprůměrnou podívanou se zápletkou, která přímo vybízí k přečtení knižní předlohy. ()

Scorsese opět pomýšlí na Sinatru

Scorsese opět pomýšlí na Sinatru

19.04.2024

Legendární americký režisér Martin Scorsese (Mafiáni, Casino) vloni slavil úspěch se svými výpravnými Zabijáky rozkvetlého měsíce a nyní už opět vyhlíží příležitost na další spolupráci se svým již… (viac)

Nominace na Ceny Akademie zveřejněny

Nominace na Ceny Akademie zveřejněny

23.01.2024

Oppenheimer ovládl 81. Zlaté glóby

Oppenheimer ovládl 81. Zlaté glóby

08.01.2024

Večer v neděli 7. ledna proběhl v kalifornských Beverly Hills 81. ročník předávání cen Zlatý glóbus. Moderátorem ceremoniálu byl komik Jo Koy a jeho přímý přenos vysílala ve Spojených státech… (viac)

NEJ roku dle TOP uživatelů a adminů ČSFD

NEJ roku dle TOP uživatelů a adminů ČSFD