Dobrý, zlý a škaredý

• Česko Hodný, zlý a ošklivý (viac)

Traja pištoľníci, nepriatelia na život a na smrť a každý z nich pozná len časť tajomstva, bez ktorého nenájdu skrytý zlatý poklad... Dobrý je Blondie /Clint Eastwood/ - pištoľník s veľkým zmyslom pre česť. Zlý je Angel Eye / Anjelské oko - hrá Lee Van Cleef/, sadistický nájomný vrah, ktorý vždy zasiahne svoj cieľ. Škaredý je Tuco /Eli Wallach/, hľadaný mexický bandita, ktorý sa stará len o seba. Ich príbeh sa odohráva na sklonku americkej Občianskej vojny: Nepriatelia Blondie a Tuco narazia na voz, plný mŕtvych mužov - jeden - Bill Carson - je ešte nažive. Carson im povie, že spolu s ďalšími chlapmi zakopal na cintoríne zlatý poklad. Krátko na to však umrie. Tuco sa od neho ešte stihne dozvedieť názov cintorína a Blondie - meno hrobu. Obaja sa teraz potrebujú, keďže každý vie iba časť tajomstva. Angel Eye, ktorý bol Carsonovi v pätách, sa o tom dozvie. Teraz už len potrebuje, aby ho tí dvaja priviedli k skrytému pokladu... Vedia, že musia zostať nažive, ale o poklad sa deliť nechcú... Podľa kritikov je to jeden z najlepších westernov vôbec. (oficiálny text distribútora)

Millanium

Výborný western, film a třešínka na dortu celé dolarové trilogie. V mých očích však nedosahuje kvalit "Tenkrát na západě". I tak jsem se hodně bavil. Jako všude u Sergia perfektní hudba. 89% ()

KimmyJ

Je dobré vědět, že i takový génius, jakým je Quentin Tarantino, se taky v nějakém filmu inspiroval. A to nejenom hudbou, kterou použil v Kill Bill. Když už jsem u hudby, tak další film, který použil hudbu z tohoto geniálního westernu je Pošetilost mocných. No můžu jen říct, že od Sergia Leoneho jsem ještě neviděl film, který by se nehodil do top 100. Spolu s Tenkrát na západě nejlepší western a jedny z nejlepších filmů vůbec. 100% ()

nevermore

Tohle je špičková věc. "Bůh není na naší straně, nemá totiž rád idioty ".. The Good, the Bad and the Ugly se mi líbí snad ještě víc, než Tenkrát na západě, ani jsem si nevšiml, jak rychle uběhlo těch 179 minut. ()

swe

Zdá se mi, že pomalu začínám chápat, co všichni na těch westernech vidí. Budu se tvářit, že jsem přehlédl do očí bijící scénaristické nedostatky v podobě chování hlavních aktérů, které je místy přinejmenším divné a budu si „jen“ vychutnávat intenzivní atmosféru drsného západu, žasnout nad výkony pánů Eastwooda, van Cleefa a Wallacha a tajit dech při sledování legendárních přestřelek, jejichž působivost znásobila neméně legendární hudba boha Ennia Morriconeho, která je, podle mne, lepší, než v Tenkrát na západě. Během tří hodin ani náznak nudy… ()

Natabar

Snad ani možné vědomě či podvědomě nesrovnávat s klasikou klasik - TENKRÁT NA ZÁPADĚ. Ano, HODNÝ,... je vtipnější, dějové poutavější a nápaditější, ale co si budeme povídat - ve srovnání s TENKRÁT... (což je a zůstane veskrze geniální opus bez jediné chybičky) je tohle "jen" vysoce nadprůmerný a nezapomenutelný film. Mírné pachuti, že něco zde není úplně tip ťop se ne a ne zbavit. (Mě osobně vadila epizoda s mostem a vůbec té armády a války tam bylo nějak moc. Ale to je jen věcí vkusu.) ()

Trustme

Film, který mne kdysi na dlouhou dobu ovlivnil, přivedl k westernovému žánru a zájmu o Divoký Západ. Fascinace postavou pistolníka špinavého vizaží i charakterem mě uhranula a i když jsem hledal ve spoustě jiných westernů (amerických, ruských, západoevropských) nikdo se nevyrovnal tomu Leoneovskému. V jeho podáních je tá divoká doba psanců, kde přežije ten kdo lépe a rychleji míří, dokonalá. A tak na světě spolu soupeří jen dva soupeři: Tenkrát na Západě a Hodný, Zlý a Ošklivý. Řeknu rovnou, že mým vítězem je ten prvně zmíněný, neboť jeho kvality jsou umělečtější, uhrančivější a emotivnější. Hodný... boduje u mě svým vystavěním postav, jenž žádná z nich není kladná - v mistrovském hereckém podání Eli Wallacha, jako proradného bastarda Tuca, charismatického, chladného vykonavatele Sentezy/Angel Eyes/Krásnoočko (muž s nejkrásnější tváří pro záporáka - Lee Van Cleef) a příliš sebejistý, inteligentní, leč vypočítavý Blonďák (má nejméně oblíbená postava..). To celé v sceneriích Americké občanské války a až nechutně dokonalém propracování dekorací, rekvizit a počtu komparzistů. Film se pyšní však ještě čímsi, pro co jej osobně uctívám: Nejúchvatnější scénou - Hřbitovní Finále. Této scéně může konkurovat už jen jedině obrazové masterpiece 2001: Vesmírná odysea - Úsvit lidstva (scéna s kostí). Nazapomenutelný šílený běh Tuca po hřbitově za Morriconovské hymny, geometrický souboj tří pistolníků ve středovém kruhu hřbitova, v záběrech nervozity, strachu a soustředění se na vítězný výstřel každého z nich, s vědomím, že stihne zabít jen jednoho... "Blonďááááááááákůů" ()

hroubek

Když,jsem viděl Tenkrát na západě myslel jsem si,že viděl nejlepší western neměl jsem pravdu.Leonovy se povedlo překonat sám sebe ale ještě pomohl objevit jednono z nejlepších herců i režiséru dnešní doby Clinta Eastwooda.Eastwood a jeho charisma vás dostanou pokaždé kdy se objevi na scéně a zvlášt vyniká v jednom z nejlepších konců jaky kdy vznikly. ()

sochy.zirafka

Můj nejoblíbenější western! Ač italský (dá se to brát za negativum?), svou hudbou, postavami a pointou a hlavně humorem válcuje všechny ostatní doposud natočené filmy svého žánru. ()

Ceres

Bylo tu spousta věcí, která mě fakt štvala, nejvíc asi "dobráctví" Eastwooda a brutální délka filmu, proto nemohu říct, že tohle je nejlepší western, na o dva roky pozdější pecku to prostě nemá. Stále ale jde o klasiku v žánru, u které čím víckrát film uvidíte, tím lepší. ()

Brain-D

Do třetice všecho dobrého. No druhý díl byl podle mě stejně kvalitní, ale tohle bylo více promyšlené a bylo toho tady prostě víc. Víc charakterizace postav a více střílení. Hudba výborná stejně jako v předešlích. Více se mi možná líbylo "Pro pár dolarů navíc", ale jen o málo. ()

Petr23

Bravurní western, je opravdu s podivem že evropské státy dokáží natočit film z kultury, kterou je nám více než vzdálená. Velké díky patří především Clintu Eastwoodovi, který se zhostil role opravdu výtečně. Bravo, a tleskám! ()

Master19

Tři hodiny utekly jak voda, celou dobu jsem ty tři výtečníky sledoval se zatajeným dechem. Kromě "divné" vsuvky s mostem není co vytknout, a když se k tomu přidá ta dokonalá hudba, musím závěrečnou pasáž na hřbitově zařadit mezi nejsilnější filmové scény vůbec. Škoda, že Lee Van Cleef nebyl vyrovnanějším partnerem, ale ono to možná nebylo ani vlastně potřeba. Clint Eastwood tady prostě nemá chybu a zpětně mi dochází i ta spousta narážek v jiných filmech a seriálech, není divu, tento film je skvělý! Naprosto souhlasím s komentářem Civala. ()

jujec

K filmu jsem se dostal vlastně omylem - fakt nemám rád westerny. Prvních 5 minut to byla opravdu neskutečná nuda - dlouhé úvodní titulky a pak na sebe 2 chlapi zírají (nechápu, proč prostě hned nevytáhnou pistoli, na co čekají). Nicméně pak se děj rozjede a přiznám se, že to byl skvělý film - ani mi nevadilo, že nejde o thriller, ale o western - děj je zajímavý a poměrně svižný. Sice na můj vkus příliš dlouhý film (téměř 3 hodiny), ale i tak stojí za to vidět. ()

Mishqo

Kde sa stretnú Leone, Morricone a Eastwood (nechcem tým zmenšovať význam ostatných hercov a členov štábu), to je kus poctivej a kvalitnej filmarčiny!!! ()

dANo

Veľmi silný filmový zážitok! Videl som "extended version" a bolo to dosť dobré aj napriek 3 hodinám. Príbeh totiž drží a graduje, takže nebol čas sa pozerať na hodinky... :o) ()

VanTom

Z teoretického hlediska jde dozajista o "spaghetti" westernový klenot s propracovaným příběhem, skvělými postavami, dokonalou režií / realizací a úchvatnou hudbou. Ovšem prakticky jsem již od třetiny zoufale bojoval s tím významně pomalým tempem, konstantním celé předlouhé tři hodiny. Při příštím zhlédnutí tak nejspíš přistoupím na odsuzovaný televizní model a rozdělím si projekci na dvě poloviny, protože si z dřívějška (i přes dabing a brutální ořez) pamatuji výrazně větší nadšení. ()

Prekarkar

Tonino Delli Colli za pět hvězd. Scény uměle prodlužované hůř překousnu. Hudba a zvuk z mého hlediska nepodpořily kameru a děj. I když Ennio umí, v tomto snímku ještě ukázala nezkušenost třicátníka. Snad mi nepřísluší hodnotit mistra, je to líbivý, rytmický, durový král :-) ()

Ennio Morricone - The Official Concert Celebration

Ennio Morricone - The Official Concert Celebration

23.11.2023

Zdigitalizovaní drsňáci se vrací na plátna kin!

Zdigitalizovaní drsňáci se vrací na plátna kin!

27.05.2012

Další Bruckheimerova akční pecka?

Další Bruckheimerova akční pecka?

16.02.2009

Není to vyloučeno. Obzvlášť když režisérem by měl být flexibilní Curtin Hanson, který před dvanácti lety oslnil stylovou kriminálkou L. A. – Přísně tajné. Zhruba stejně dlouho si Jerry Bruckheimer… (viac)