Dobrý, zlý a škaredý

• Česko Hodný, zlý a ošklivý (viac)

Traja pištoľníci, nepriatelia na život a na smrť a každý z nich pozná len časť tajomstva, bez ktorého nenájdu skrytý zlatý poklad... Dobrý je Blondie /Clint Eastwood/ - pištoľník s veľkým zmyslom pre česť. Zlý je Angel Eye / Anjelské oko - hrá Lee Van Cleef/, sadistický nájomný vrah, ktorý vždy zasiahne svoj cieľ. Škaredý je Tuco /Eli Wallach/, hľadaný mexický bandita, ktorý sa stará len o seba. Ich príbeh sa odohráva na sklonku americkej Občianskej vojny: Nepriatelia Blondie a Tuco narazia na voz, plný mŕtvych mužov - jeden - Bill Carson - je ešte nažive. Carson im povie, že spolu s ďalšími chlapmi zakopal na cintoríne zlatý poklad. Krátko na to však umrie. Tuco sa od neho ešte stihne dozvedieť názov cintorína a Blondie - meno hrobu. Obaja sa teraz potrebujú, keďže každý vie iba časť tajomstva. Angel Eye, ktorý bol Carsonovi v pätách, sa o tom dozvie. Teraz už len potrebuje, aby ho tí dvaja priviedli k skrytému pokladu... Vedia, že musia zostať nažive, ale o poklad sa deliť nechcú... Podľa kritikov je to jeden z najlepších westernov vôbec. (oficiálny text distribútora)

Guran

Tak tohle byla naprostá westernová bomba! Silný konkurent Vinnetoua! Trojice našich hrdinů - někdy spolu, ale někdy také proti sobě. Vynikající příběh, herci a režisér Sergio Leone. Tohle není žádný Američan, ale rozený Ital, který dokonale předvedl svůj westernový talent. Jeden z nejlepších westernových filmů. Zatímco Tenkrát na západě se mi nelíbilo a to je také od Leoneho, tak tohle je jeho bomba. Opravdu skvělý westernový zážitek! ()

adamix

Jeden z dvoch najlepších westernov, aké nebudú nikdy prekonané. Práve tento dobrodružný trhák vyvrátil všetky zaužívané témy tohto žánru, ako vylúpenie banky, prepadnutie vlaku, nezhody s indiánmi či ,,bounty hunting". Hlavná téma tohto eposu je honba za hodnotným pokladom, okorenená naschválmi Dobrého a Škaredého, meniaca sa nečakane na vojnovú drámu, silne poukazujúcu na jej nezmysel. Po hereckej stránke si to tu najviac užíva Eli Wallach, Cleef hrdo reprezentuje svoju rolu ziskuchtivého štrkáča ,,Krásnoočka", ale hneď je jasné, že hlavnou tvárou tohto perfektne vystavaného príbehu je tu sympaťák Eastwood, ktorý si vytvoril kariéru práve v roli pútnického strelca v ponču. Film sa zdá byť zdĺhavý, vlastne ním aj je. Ale keď si vás získa, keď vás zaujíma a baví každá príbehová odbočka v meste, v obchode so zbraňami, na púšti, v kláštore, v trestaneckom tábore, bojovom poli či cintoríne, keď sa započúvate do Enniových majestátnych tónov a vypustíte dušu pri tom KUREVSKY GENIÁLNOM ZÁVERE, zažijete prvotriedny filmársky orgazmus. ()

Vojtarr

Pro mě je v odvěkém souboji Tekrát na Západě - Hodný, zlý a ošklivý, vítěz právě druhý jmenovaný film. Leone nemohl vybrat lepší trojici než hodného kliďase Eastwooda, zlého Cleefa, a ošklivého Wallacha. Kdyby chyběla jen jedna z těchto postav, už by to nebylo ono. A jedna podstatná věc, která přidává filmu na kvalitě je hudba. Myslím si, že nejlepší hudba v dějinách filmu. A můžu to říci i když jsem neslyšel všechnu filmovou hudbu, protože tuhle mohla překonat hudba akorát tak z Tenkrát na Západě, která je asi známější, skvělá, ale ne tak dokonalá jako v tomto filmu. ()

mrclTV

Oproti začiatku dolárovej trilógie, neuveriteľný posun vpred už tak vymakanej veci. Tam, kde sa Pre hrsť dolárov dostával už do záveru, tu sa len spoznávame s hlavnými postavami a jednoduchou a neuveriteľne prešibanou zápletkou, ktorá sa musí páčiť. Na všetko sa ide pekne pomaly, ale mne to vôbec nevadilo. Film krásne gradoval a Sergio Leone vytvoril veľký film. A geniálna hudba Ennia Morriconeho, no comment, takto sa robí atmosféra vo filme! Sieň slávy westernových filmov. ()

kslaww

Mnohem lepší než Tenkrát na západě....dějová linka, vtipné hlášky i hudba + Clint Eastwood = Můj nejoblíbenější western i když to není můj oblíbený žánr. ()

JosefTomas

Přesto, že Leone styl moc nemusím (spíš délku, ale to je jiná), tak tady jsem se nehorázně bavil. Což bude dáno i tím, že mám pro podobné westerny slabost. Jednoznačně jeden z nejlepších zástupců svého žánru, se skvělým Eastwoodem a výbornou hudbou Ennio Morricone. ()

majky19

Vynikající spaghetti western z dílny Sergia Leoneho, kterému v žádném případě neuškodila ani jeho dlouhá stopáž. Musím říci, že snímek se mi moc líbil a že se v něm dle mého soudu nevyskytlo nic, co by se mu dalo vytknout. Herecké výkony jsou velmi dobré, kromě Clinta Eastwooda v roli "Hodného" mě velmi zaujal zejména Eli Wallach, který v tomto snímku ztvárnil úlohu "Ošklivého" a jehož postava dodává filmu nejen mnoho vtipných hlášek a situací, ale i ten správný náboj a šťávu, který každý správný western bezpochyby potřebuje. Myslím si, že nebudu sám, když řeknu, že hudba Ennia Morriconeho je prostě úžasná a skvěle dokresluje ve filmu tu pravou, nefalšovanou a napínavou atmosféru na Divokém západě. Samozřejmě se ani zde nemůžeme vyhnout srovnávání s dalšími skvělými filmy Sergia Leoneho, protože každý přinesl divákům něco jiného a každý si své příznivce našel. Já tento western považuji za jeden z nejlepších, které vůbec vznikly a myslím si, že společně se snímkem "Tenkrát na Západě" je to vůbec nejlepší práce, která od Sergia Leoneho byla zrealizována. Nelze hodnotit jinak než plným počtem. Zkrátka klasika je prostě klasika. ()

johnny01

Přeobsazení Lee Van Cleefa z kladného hrdiny v "druhém díle" do záporáka v tomto filmu je dost problematické a nedá se na to úplně zvyknout. Příběh je slabší, je horší jej stíhat chápat, rovněž je často až příliš rozvláčný a místy si hraje na válečný film, což se mu ale vůbec nedaří. Ani hudba místy nestačí. Zápletka, ač předvídatelná, je přitom docela dobrá, jen to chtělo film zkrátit a soustředit se jen na ni. ()

PlayEasy

Výsledky z ostatních webů: IMDb - 8,8/10 | Rotten Tomatoes: Tomatometer - 97%, Audience Score - 97% | FDb.cz - 87,1% | To je nám ale povedená partička úhlavních nepřátel: Blonďák - ne moc hodný :), Krásnoočko - fakt HODNĚ zlý a Tuco obtloustlý OŠKLIVÝ chlapík....... Leone je prostě na westerny master a točí je líp než Američané (zakladatelé tohoto žánru). A zde minutáž vůbec nepřekáží, protože těchto špaget je celý talíř, a tak jistou dobu potrvá, než je celé sníte, ale jsou neuvěřitelně chutné, plné klasiky a nostalgie, italského šarmu a především lásky a ryzosti (filmařské). A na závěr "milostný" trojúhelník :D Co si přát víc?! (odpověď zní jednoduše: NIC)...... Snad jen doporučujeme krátký, ale výstižný Civalův komentář ;) 95% ()

subic

Nejlepší z trilogie. Všude plno vojáků, tentokrát se příběh přesunul z Mexika a území US, kde zrovna zuří občanská válka. Blonďák v ponču je zase vítěz. A taky hudba od Ennio Morricone je oproti předchozím o dost vyladěnější. ČS dabing 2009. ()

0verseer

"You see in this world there are two kinds of people my friend. Those with loaded guns, and those who dig. You dig." Najdlhší, najvýpravnejší a najzábavnejší film z dolárovej trilógie. 3 hodiny prejdú ako voda a vďaka skvelému tempu ani na okamih nepomyslíte na nudu. Komplexná zápletka (na pomery westernu) s ikonickou trojičkou antihrdinov, ktorých osud spojil dohromady v hľadaní pokladu uprostred besniacej americkej občianskej vojny. Jednoducho precízna filmarina maestra Leone, ktorá mu otvorila cestu do Hollywoodu. Nesmrteľná filmová klasika. ()

Gamekeeper77

Hodný, zlý a hloupý. Ten bezpáteřní blbec mě bavil ze všech nejvíc. Hodně dobrá klasika s výborným finále, přesto ale v souboji o první místo hlasuju pro TNZ. 85%. ()

ostravak30

Třetí a závěrečný díl dolarové trilogie mě už bavil o hodně méně než mé kolegy. Taky byl nejdelší a tudíž i děj je trochu náročnější. Kromě klasického boje s padouchy bojuje ústřední trojice hlavně sama se sebou a proti sobě a do všeho je zamotaná ještě válka Severu proti Jihu. V téměř tříhodinové stopáži ale nelze říct, že by se nenašly nudnější momenty. Například až neuvěřitelně dlouho sledujeme Tuca, jak běhá po hřbitově a hledá. Na druhé straně právě podobná délka vzájemného trojboje ustanovila tuto scénu slavnou. Přesně takhle si představuju pravý souboj divokého západu. Pohledy do očí, stoupající napětí, to byla úžasná scéna. Jenže právě takhle se tehdy filmy točily. Jednotlivým scénám se věnovalo dost času a nikam se nespěchalo. V dnešních filmech utíká děj rychle kupředu a podobně jsou na tom dialogy. Obě možnosti mají své pro a proti. Taky mě překvapilo, že Krásnoočko je vlastně pěkná svi.ě, což ale v předchozím filmu tak jasné není. Naopak se zdá, že by měl být právem zařazen mezi klaďasy. Teď ale své svěřence týrá a nemá zábrany jít přes mrtvoly, a to mnohdy dost zohavené, když mu jde o prachy. Třetí díl je pro mě nejnáročnější, proto jsem své hodnocení trochu odstupňoval. První a druhý se mi líbily mnohem víc. ()

Tominni

Sergio Leone tenhle typ westernů prostě uměl a na Hodný, zlý a ošklivý je to vidět a po právu patří mezi nejlepší filmy. Pomalejší tempo vůbec nevadí, protože v kombinaci s kamerou a hudbou E.Morriconeho je to prostě i tak zážitek. Navíc se Leone trefil i s obsazením a tak hon na zakopaný poklad na hřbitově může začít. ()

Ennio Morricone - The Official Concert Celebration

Ennio Morricone - The Official Concert Celebration

23.11.2023

Zdigitalizovaní drsňáci se vrací na plátna kin!

Zdigitalizovaní drsňáci se vrací na plátna kin!

27.05.2012

Další Bruckheimerova akční pecka?

Další Bruckheimerova akční pecka?

16.02.2009

Není to vyloučeno. Obzvlášť když režisérem by měl být flexibilní Curtin Hanson, který před dvanácti lety oslnil stylovou kriminálkou L. A. – Přísně tajné. Zhruba stejně dlouho si Jerry Bruckheimer… (viac)