Sedem samurajov

• Česko Sedm samurajů (viac)

Príbeh najkultovejšieho samurajského filmu všetkých čias sa odohráva v 17. storočí na japonskom vidieku. Chudobných roľníkov rok čo rok sužujú nájazdy lúpežnej bandy, ktorá ich pod hrozbou smrti zakaždým oberie o všetku úrodu. Zúfalí dedinčania sa nedokážu brániť proti obrovskej presile banditov, ale podarí sa im najať si skúseného samuraja. Ten prisľúbi, že za odmenu troch jedál denne pre dedinu najme skupinu samurajov a spoločne ju ubránia pred ďalším lúpežným nájazdom. Majstrovské dielo japonského režiséra Akiru Kurosawu inšpirovalo mnohé generácie filmových tvorcov i divákov, avšak dodnes je u širokého publika známejší jeho americký westernový remake Sedem statočných v réžii Johna Sturgesa. (STV)

MaxForValue

Pokiaľ by som mal porovnať dielo Kurosawy a Sturgesa, tak sa tu dá dobre demonštrovať odlišná mentalita tvorcov. Kurosawa ide viac do hĺbky, nesnaží sa o dych-berúce bojové scény, ale skôr o vyzdvihnutie hrdinstva skupiny na úkor jednotlivca. Sturges tvorí viac main-streamovo, viac bojovne a aj charaktere postáv sú príťažlivejšie. Westernových sedem statočných je mi o niečo bližších, preto za 4*. Nič to však neberie na tom, že tých 207 minút ubehlo pomerne rýchlo. ()

anyonecek

Za plný počet to pro mě není. Neskutečně hloupí nepřátelé a délka filmu přez 3 hodiny to už na mě bylo trochu moc. Věřím, že na tu dobu epický film, přeci jen je to staré pomalu 60 let, příběh byl krásnej i provedení se mi líbilo, ale ty mlátičky mohly bejt trochu propracovanější a né že tam najíždejí jak smysluzbavení, když je výsledek furt stejnej. Dlouho jsem se rozhodoval, jestli podstoupit tyhle 3 hodiny, ale výsledek mi za to stál. ()

Stejšn

Mně se to zas tak moc nelíbilo, prostě asijské naivně-hysterické herectví se dostatečně neslučuje s mým evropským pohledem. ()

darthvader77

Perfektní od začátku až do konce. Musím poděkovat téhle databázi, že jsem se o tomhle filmu dozvěděl. Film skvělý ať už úvod, kdy se řeší problémy s bandity hledají samurajové. Každý ze sedmičky je osobnost a u jejich náboru jsem se potrhal smíchy. Nejlepší byla scéna "Děláte si legraci že?". Vše pěkně doprovází hudba, která je skvěle složená. Dále atmosféra Japonska, která je perfektně vytvořená ať už budu mluvit o maskách, kostýmech nebo výpravě. Na tehdejší dobu skvělé dílo, které mě uchvátilo i dnes. Druhá fáze je ještě lepší, příprava obrany vesnice na všech světových stranách výborná akce, kamera a charaktery, kteří jsou jeden lepší než druhý a závěr s filozofickým podtextem má správnou atmosféru. "Zase jsme to prohráli, vyhráli tihle rolníci" Pro mě jako milovníka jak japonských bojových umění, samurajů a japonské kultury vůbec to bylo dokonalým zážitkem. Ještě jednou Arigato CSFD. ()

RigorMortis

Trvalo mi pekných pár mesiacov, kým som sa k tomuto filmu dotrepal, no stálo to za to. Aj napriek prehnanej dĺžke (videný Director's Cut) som sa ani chvíľu nenudil. Príbeh fajn, soundtrack detto a Kurosawa je sám osebe známkou kvality. ()

quentinT

Pre mňa prekvapenie - výborný film, aj keď určite nie pre každého. Kurosawa to s kamerou fakt vedel. Dnes sa už takýmto spôsobom filmy netočia. Nemôžem dať menej ako 5*. Ako tu už niekto písal, zaslúžený kult. ()

johnny01

Skvělý film, kterému nemám ani příliš mnoho co vytknout. Nejlepší scéna je rozhodně při sekání dříví! Sedm statečných se mi však líbilo více. ()

Enthu

Toto je podruhé, co se zblízka setkávám s historií Japonska. Mé první setkání bylo, když jsem četla knihu Šóguna, načež jsem se rozhodla, že bych mohla zkusit nějaký film. Sedm samurajů se pěkně povedlo. Ačkoli zprvu mi lezla na nervy určitá postava, ale postupem času jsem si ji dost oblíbila. Popravdě, měl své vlastní důvody, proč se tak chovat. Ale hlavně pokud nedokážete u filmu vydržet dlouho, doporučuju kratší stopáž. ()

JosefTomas

Skvělá zápletka, vynikající režie, výborný scénář... Zde bych mohl být opravdu dosti dlouho, abych vyjmenoval vše, co tu je skvělé. Každá scéna je do detailu natočená a na tu délku, kterou film má, vás to ani minutu nenudí. Korusawavovi filmy budu rozhodně sledovat. ()

mrclTV

Tak ako japonská kultúra je mi cudzia, tak aj tento film bol pre mňa záhadou: dlhší ako piatkové pracovné poobedie, s jednoduchou premisou, ale s množstvom vedľajších dejových liniek (pričom nie všetky boli vyslovene nutné) a s podivným spracovaním - je to vážny film o cti, no miestami je to aj komédia (až groteska) a miestami sa ako bonus Japonci smejú z mne neznámych dôvodov (to som si všimol aj pri tých par ďalších japonských filmoch, ktoré som už videl). Nuž, Japonci sú iný, a aj ich filmy sú iné. Tento klasický súboj princípov dobra a zla ma neoslovil. ()

hrumsrt

Na Sedm samurajů se musíte nachystat.. Několikrát o tomhle kousku budete číst v kdejakých filmových výčtech toho nejlepšího a patrně i se značkou - minimálně - nejlepšího japonského filmu.. A pokud to s kinematografií myslíte vážně, nemělo by Vás Sedm samurajů minout, jen je Vám nejsem schopný říct, kdy se na ně asi tak dívat, co je potřeba znát a vidět před tím, no a zda je lepší vidět nejprve Sturgesových Sedm statečných.. Prostý příběh o partě japonských tajemných hošíků, kteří ještě nezapomněli, co to je spravedlnost a jen za naturální odměnu jsou ochotní bránit jednu drobnou vesničku zemědělců.. Na třech hodinách sledujete proces zverbování hrstky vybraných samurajů, které si hlavní ctnostný hrdina pro svoje poslání rozhodne odzkoušet, zda mají potřebné morální a samurajské kvality, aby se ctí bránili vesničany i za tu nejvyšší cenu.. Oproti pistolím a puškám tu ale logicky máme meče, které sice nejsou tak efektivní a ani účinné, ale odebírají ze souboje prvek jisté náhodnosti a o to více posilují zkušenosti každého bojovníka. No a taky každému zobrazenému souboji dávají daleko intenzivnější pocit prožitku.. První verbovací polovina je sice podrobena jisté monotónnosti, ale díky prostoru navíc dává vyniknout hlubší interakci postav a relevanci všech jednotlivých zkoušek, které tady neslouží jen jako nutný prostředek pro poskládání osudové sedmičky. Ale chápu, že absentuje na gradaci a napětí, jelikož se příběh snaží dostát všem postavám podobnému prostoru, což nakonec je ale ku prospěchu na divákově vztahu ke každému hlavními hrdinovi... A právě i na rozdíl od Sedmi statečných, kde jasně dominuje ústřední trojice kladných postav a na zbytek už spíše není čas, tady Kurosawa s respektem a až možná narcistním prostojem dává na obdiv téměř všem členům sedmičky.. Proč ale stojí Sedm samurajů opravdu za to, je až polovina druhá, která přidává na akci a na několika epických scénách, které jsou samotným vrcholem zobrazení samurajů na filmovém plátně.. I když asi chápu, že Sedm statečných jsou daleko známějším a přístupnějším filmem, tak i přes jistou kolísavou pozornost v rámci sledování, bych nakonec přece jen vyzdvihl právě původní japonský kousek, jelikož naběhnout sám s katanou v ruce proti přesile je prostě hrdinštější než sem tam někoho postřelit... Nevěřím, že po tom někdo sáhne spíše než po jeho variaci na Divokém západě, ale je to zatracená škoda, tady je každý sek katanou cítit a kromě hudebního doprovodu ho cupuje v každém ohledu.. 80% ()

shade000

Pamätám si to ako dnes, keď som pred desiatimi rokmi počas štúdia v Brne vyhral lístok do kina na derniéru Siedmych samurajov v predĺženej vyše troj hodinovej edícií. Začala o polnoci a mali sme aj 15 minútovú prestávku na výmenu kotúča ako kedysi. Neskutočne dobrý film od kráľa Akira Kurosawu... ()

Marg

Nabízí se samozřejmě srovnání s jeho remakem, tedy Sedmi statečnými. Tenhle je ale jiný, což je jasné, když jde o japonský film japonského režiséra s japonskou poetikou. Moc hezká podívaná. ()

Weirdman

8/10... No klobúk dole. Ja uchvacujúce , že ani po vyše 50 rokoch nestráca tento masterpiece dych v porovnaní so súčasnou historicko-akčnou tvorbou... Ale predsa len mi príde stopáž dosť prepálená. 3 a pol hodiny je zbytočne veľa... ()

jamoje

ufffff tak toto bola kraaasa... kupil som si to dvd v potravinach... nedokazal som pochopit to stastie ze som na to natrafil :))) vzadu na obale bolo napisane to co ja teraz len rad odporucim vsetkym ktori si budu citat moje komentare: "Ak si mate v zivote pozriet len jediny azijsky film, nech je to tento!" tych 207 minut SE mi uslo velmi rychlo a urcite som rad ze tento film konecne mam vo svojej zbierke ()

fifany

Sedm statečných mám se vším všudy ráda, ale když jsem teď viděla Sedm samurajů, tak tam je z nich všechno, víc srandy a navrch pár silných okamžiků, které v pozdější, teď už můžu říct v podstatě kopii, chybí. Pro mě velké překvapení. ()

smrtubohem

Akira je velkej mistr, natočil velkou spoustu výborných filmů, tenhle jim však bezkonkurenčně vévodí. Velký podíl na dokonalosti snímku nese legendární Toshiró Mifune. ()

Proč Lucasfilm zamítl Star Wars od Snydera?

Proč Lucasfilm zamítl Star Wars od Snydera?

05.07.2023

Koncem roku uvede na Netflixu režisér Zack Snyder (Muž z oceli, Watchmen) svoji novou epickou sci-fi Rebel Moon, respektive její první část. Dvoudílná sága ale bude údajně jenom začátkem, už nyní… (viac)

Snyderův Rebel Moon rozšiřuje obsazení

Snyderův Rebel Moon rozšiřuje obsazení

09.04.2022

Chystaná velkolepá akční sci-fi Rebel Moon režiséra Zacka Snydera (Armáda mrtvých, Liga spravedlnosti) pro streamovacího giganta Netflix, jež je škálou a pojetím přirovnávána rovnou ke slavným Star… (viac)

Sci-fi Zacka Snydera nabírá obsazení

Sci-fi Zacka Snydera nabírá obsazení

10.02.2022

Zack Snyder (Muž z oceli, Watchmen) se má na Netflixu zřejmě dobře. Dostává se mu tvůrčí svobody i velkých rozpočtů a může si tak plnit sny výměnou za to, že Netflixu plní knihovnu vším možným od… (viac)