Sedem samurajov

• Česko Sedm samurajů (viac)

Príbeh najkultovejšieho samurajského filmu všetkých čias sa odohráva v 17. storočí na japonskom vidieku. Chudobných roľníkov rok čo rok sužujú nájazdy lúpežnej bandy, ktorá ich pod hrozbou smrti zakaždým oberie o všetku úrodu. Zúfalí dedinčania sa nedokážu brániť proti obrovskej presile banditov, ale podarí sa im najať si skúseného samuraja. Ten prisľúbi, že za odmenu troch jedál denne pre dedinu najme skupinu samurajov a spoločne ju ubránia pred ďalším lúpežným nájazdom. Majstrovské dielo japonského režiséra Akiru Kurosawu inšpirovalo mnohé generácie filmových tvorcov i divákov, avšak dodnes je u širokého publika známejší jeho americký westernový remake Sedem statočných v réžii Johna Sturgesa. (STV)

bandolier.wz

nechápu co na tom filmu všichni vidí... já u toho usínal. Vyložená ztráta času. 1 hvězdu dávám jen proto že podle toho byl natočen mnohem lepší film SEDM STATEČNÝCH. jinak bych dal odpad. ()

Sonome

Na rozdíl od většiny amerických filmů, které se točí tak, aby byly zcela explicitní a aby ani toho nejnechápavějšího diváka nenechaly na pochybách, co tím vším chtěl básník říct, kdo je padouch a kdo hrdina a jaké bychom si z filmu měli vzít ponaučení (viz Sedm statečných), jsou „východní“ filmy daleko niternější, kladou důraz na sebereflexi a nechávají diváka, aby si sám udělal úsudek. Kurosawa navíc nemůže být neovlivněn svojí rodnou kulturou, tedy i samurajskými tradicemi (sám pocházel ze samurajského rodu), divadlem kabuki (nám se pak může zdát, že herci někdy „přehrávají“) a zen buddhismem. A toho všeho se nám ve filmu dostává vrchovatou měrou, společně s velmi dobrými hereckými výkony – Kurosawův dvorní herec T. Mifune se nám představuje v pro něj dost netradiční, ale dobře zvládnuté „bláznivé“ roli. Jestliže jednou ze základních vlastností samuraje je soucit, myslím, že Kurosawa je určitě jedním ze samurajů moderní doby: ve svém filmu nestraní nikomu, ale soucítí se všemi. A pokud jde o tu napadanou stopáž filmu… Sedm samurajů je film, který je dlouhý pro toho, kdo jej sleduje, a zcela přiměřený pro toho, kdo jej prožívá. ()

brasek

Všetko čo som chcel napísať, už bolo napísané. Tak len dodám, že spočiatku som sám seba prehováral k pozretiu tohto snímku a keď som sám seba prekonal, tak som videl niečo skvelé, niečo dokonalé... teda nie niečo, ale Sedem samurajov. ()

jopal

Dobre, velmi dobre, ale zub casu nezastavis. A bohuzial, Sedem statocnych je moja srdcovka, takze aj keby tento bol akokolvek dobry, ja dviham palec za kovbojku. ()

Zelda knihkupec

Tenhle film je síla. Nebudu opakovat to co zde bylo řečeno již asi tisíckrát. Po prvním shlédnutí mi doslova změnil pohled na svět a já se zamiloval do Japonska. Nemusí to být nejlepší fušerský film od nejlepšího režiséra všech dob ale splňuje to co by měl mít geniální film mít, totiž sílu sáhnout do nitra a tam sakra dlouho rezonovat. Co si z toho vezmeme je jen naše věc. Mě dal lásku k Asii. ()

Sathana

Tak tenhle film je pro mne velkým zklamáním. Kurosawa umí točit mnohem lepší věci, třeba takový Rudovous je s tímhle nesrovnatelný. Udivuje mne, že je tohle nejlépe hodnocený Japonský film, nebýt té základní myšlenky, dala bych jen dvě hvězdy. Opravdu jsem zklamaná :( ()

George89

Odzbrojující, elektrizující a naprosto dokonalý film už odprvního záběru. Většina filmů Vám ten strávený čas ukradne, ale já měl pocit jako by mi Sedm samuraju těch 207 minut darovalo. Prosím dáme si repete! :-) ()

Trinculo

Trvá to tři a pul hodiny a ve chvíli plánování boje vidíme záběry na mapě bez komentáře, ale jako celek to funguje dobře. Zajímavé je, že se jedná o relativně chladné, strohé a jednoduché vyprávění o tom, jak vesničani přemluvili 12 bojovníků aby bojovali jen za čest a hrstku rýže. Devět let po válce a pod americkou okupací to muselo v Japonsku velmi silně rezonovat a část z toho se přeneslo dál. ()

Desmi

Hodnocení filmu by mělo asi vyplývat z toho, jak moc nás film dokázal zaujmout a pobavit. Věřím, že v době, kdy nebyly jiné než černobílé snímky, bych film hodnotil nejvyšším hodnocením. Tahle filmová "stařešina" by určitě pár dnešních barevných snímků strčila do kapsy. =) Zachycená bída, bezmoc a neustálý strach rolníků je popsán až dojemně, není proto problém uvěřit, že se najde 7 lidí, kteří riskují život pro záchranu těchto zbídačených a ubohých lidí jen "za hrstku rýže". Uvěřitelné, dobře stravitelné, průlomové, inspirativní, ale na druhou stranu také táhlé a černobílé.. 6 z 10 ()

WhiteFloyd

Film na který se vydržím dívat tři a půl hodiny a nenudí, vlastně jsem ho celou dobu hltal. Nezaslouží si nic mín než pět hvězdiček. ()

hony23

Co k tomu říct? V Česku je tento film známý především proto, že byl inspirací tvůrcům slavného westernu Sedm statečných. Pokud tyto dva filmy porovnám, určitě u mně vítězí ta americká verze. Přece jenom divoký západ je nám Evropanům poněkud bližší, než divoký východ, hvězdné obsazení také nahrává statečným, nehledě na brutální 3,5 hodinovou stopáž samurajů. Na druhou stranu je třeba ocenit, že vzhledem k tomu, že jde o 60 let starý černobílý film, to byla vcelku záživná akce. V porovnání s jinými filmy 50. let si samurajové 4 hvězdičky právem zaslouží. ()

tomino28

Dlouho to trvalo, než jsem se dostal ke zhlédnutí snímku, který inspiroval skvělých Sedm statečných a mnoho dalších. Zato jsem ale měl tu čest vidět prodlouženou SE verzi, celých 207 minut boje vesničanů a samurajů s jejich utiskovateli. Je až s podivem, že i přesto, že letos je to 60 let, co byl film natočen, tak zpracování, režie a kamera si nezadají s mnohem mladšími filmovými sourozenci. Působivé dílo, kterému nic neubírá ani jeho stáří. ()

ariari

na tú dobu nopáni. dialógy sú síce dlhé aj akcia občas viazne alebo sa utápa v dlhej kamere, lenže v roku 1954 sa aj reklama na pastu točila na 10 minútový obraz. Skvelé. ()

Kkahunaa

Tento film byl předlohou pro neméně slavný film Sedm statečných. Sedm samurajů je film o boji cti a statečnosti proti chamtivosti a bezpráví. Boj za práva menšiny. Ne nadarmo se westernový žánr, resp. spaghetti-western a jiné odnože, nechal inspirovat pověstnými samurajskými souboji a pojetím samurajského bojovníka celkově. ()

Proč Lucasfilm zamítl Star Wars od Snydera?

Proč Lucasfilm zamítl Star Wars od Snydera?

05.07.2023

Koncem roku uvede na Netflixu režisér Zack Snyder (Muž z oceli, Watchmen) svoji novou epickou sci-fi Rebel Moon, respektive její první část. Dvoudílná sága ale bude údajně jenom začátkem, už nyní… (viac)

Snyderův Rebel Moon rozšiřuje obsazení

Snyderův Rebel Moon rozšiřuje obsazení

09.04.2022

Chystaná velkolepá akční sci-fi Rebel Moon režiséra Zacka Snydera (Armáda mrtvých, Liga spravedlnosti) pro streamovacího giganta Netflix, jež je škálou a pojetím přirovnávána rovnou ke slavným Star… (viac)

Sci-fi Zacka Snydera nabírá obsazení

Sci-fi Zacka Snydera nabírá obsazení

10.02.2022

Zack Snyder (Muž z oceli, Watchmen) se má na Netflixu zřejmě dobře. Dostává se mu tvůrčí svobody i velkých rozpočtů a může si tak plnit sny výměnou za to, že Netflixu plní knihovnu vším možným od… (viac)