Ve 14. století se Robert Bruce zmocní skotského trůnu a vede houževnaté povstání ve snaze vymanit se z nadvlády Anglie a získat zpátky nezávislost země. (Netflix)

LEGACY

Překrásné scenérie bezkonkurenčního Skotska, dostatečně surově vykreslená doba přesně podle tehdejších poměrů a rozhodně důležité téma, které ještě snad nebylo pořádně zfilmováno, i když je to vlastně sequel Williama Wallace s tentokrát dobrým koncem. Každopádně to s délkou filmu trochu přetáhli, byla zde řada nesrovnalostí a upřímně mě to nestrhlo tak moc, jak jsem asi očekával. Přesto mírný nadstandard. ()

mkubalikova

Otrlá jsem dost, ale tady mi ta brutalita nesedla. Chris Pine ale držel mou pozornost i přes zkratkovitost příběhu, který byl jen výplní mezi krvavou řežbou. ⚔️ 70% ()

Killda

Tohle mě mrzí, protože život Roberta Bruce je neskutečně zajímavý a vždycky jsem doufal, že ho někdo filmově zpracuje. David Mackenzie se zdál být ideálním kandidátem, protože jeho Hell or High Water byla atmosférická kvalitka s pevnou režijní vizí. To bohužel už neplatí o Outlaw King, ve kterém se (bohužel dnes již typicky) bije pokus o středověkou realističnost s množstvím zbytečných CGI prvků a klišé. Skvělé vizuální momenty tak střídají mizerné a až směšné, protože když seknete po rytíři v plné zbroji, stříkanec krve je to poslední čeho se skutečně dočkáte. A v tomhle se film plácá neustále. Navíc příběh postrádá jasné téma, poselství, vývoj a paradoxně je uspěchaný, ale zároveň zcela prázdný. Statečné srdce možná natočil Australan, ale je to zatraceně kvalitnější filmařina. 6/10 ()

dragon94

Outlaw King je bez pochyby velice povedený historický film, který bohužel trošičku trpí přílišnou uspěchaností, hlavně tedy v druhé polovině filmu. Příběh je celkem zajímavý a rozhodně nebudete litovat, že jste se na film podívali. Musím pochválit skvělou výpravu a velmi dobře natočené bitvy. Co mě trošku mrzí je, že jsem se tak úplně nedokázal ztotožnit s hlavním hrdinou. Důvodem nejspíš bude, že celá ta jeho rebélie mi přišla od začátku tak trochu nesmyslná, hlavně když si za to všechno může vlastně sám. Příjemné 4* 73% PS: Úvodní osmi minutová scéna bez jediného střihu je fantastická. ()

drackula

"Pokračovanie" Statočného srdca ide v línii filmov, ktoré mám rád. Špinavé stredoveké prostredie bolo spracované parádne a misia Roberta Bruca ma bavila a vôbec by mi nevadila dlhšia (festivalová) stopáž. Malo to aj slabšie momenty, ale ten pocit, že nejaká revolta cupitá po veľmi tenkom ľade bol všadeprítomný a tak som si toto napätie mohol užívať počas celého filmu. Záverečná bitka nebola opäť nič čisté a uhladené. 90% ()

cpt.Lynch

Historických filmů je velmi málo a filmů ze středověku ještě méně. Tedy je třeba přivítat s povděkem každé dobré dílo. Outlaw king není špatný, ale není ani výrazně dobrý, „neslaný – nemastný“ je přesně ta definice. Chybí silnější příběh – celé je to hlavně pobíhání po krásné Skotské přírodě. Chybí výraznější herci. Srovnání se statečným srdcem je zcela bezpředmětné, asi jako srovnávat formuli jedna se sériovým autem od Renaultu :) (a nemá cenu ani diskutovat, který z filmů je historicky přesnější). 3,5 * ()

vyfuk

Pokud se vám líbilo Statečné srdce... tak toto asi tolik nebude. Je to naprosto přirozené, ale to srovnání si člověk v rámci logiky nemůže odpustit. Příběh i zpracování si jede svou, přes to, že hudba formuje příběh, ale moc neformuje napětí a nevzbuzuje emoce. Ne vždy se to povede, ale když se podíváte na Statečné srdce, tak zjistíte, že jste díky dokonalé hudbě pana Hornera dokázali uronit nejednu slzičku. Krom toho jste se báli o hlavní postavu, měli jste k němu vztah a doufali jste, že to pro něj dobře dopadne. To je v podstatě zásada lásky k postavě. Tady se z mé strany nic takového nedělo. Tenhle film asi reflektuje realitu, ale mnohdy to byl prostě anglický lov na Skoty, kteří poté pohusitsku na Anglány vyzráli a porazili je. To už mě více s tím vším pojila láska ke keltský a určitým tradicím zakořeněné ve mě už od Statečného srdce. Nebýt statečného srdce, tak pro tento film vlastně ani nemám cit. Celkově upřímně řečeno, ono nejde o špatný film. Problémem nicméně je, že v něm neprojevíte skoro žádné emoce. Vidíte vyprávění příběhu, které i kdyby skončilo "unhappy endingem" tak vám to vlastně bude jedno. ()

blackJag

Doplnění zápisků Williama Wallace s potlačenou potřebou romantizující fabulace (ne že by na ni tady nedošlo vůbec), ve velmi přiléhavém pojetí a s vyhovujícím obsazením. Na druhou stranu je tu cítit krácení (původní sestřih měl prý 4 hodiny), jednotlivé vztahy tak mohli mít lepší hloubku a i ta závěrečná bitva, ač efektní, se skutečností toho asi neměla mnoho společného (kromě výsledku) - narážím na toho mladého Edwarda (zrovna tento moment působil skoro až debilně). Buď jak buď, film vznikl dostatečně kvalitní a svým zpracováním si o velké plátno říkal (a výjimečně se ho i dočkal). 75% ()

Wlck

Film žijící ve stínu svého staršího bratra Braveheart, který se z něj obávám se nikdy nevyhrabe. Každá zmínka o Williamu Wallacovi, která se ve filmu mihla, jen evokovala počmáranou tvář Mela Gibsona, jak řve Freedom a banda Skotů za ním ukazuje Longshanksovi a Anglánům zadek. Ono si to vlastně říká o malinký checklist: Geroj, jež bojuje za suverenitu Skotska - máme Cizí princezna, která se do geroje zamiluje - máme Zrzavej sidekick - máme Psycho sidekick - máme (ahoj Aarone Taylor Johnsone, dobrá práce!) Zlý Eddie Longshanks - máme Ufňukaný Ed II. - trochu méně queer, ale stále trochu ufňukaný Finální epická bitva v blátě - máme Těžká kavalerie - máme Smutnej konec - to nechám jako překvapení On to vlastně nebyl špatný film, akorát by fakt potřeboval zhmotnit Williama Wallace, aby se vymámil ze stínu. Takhle to minimálně na mě působí jako nezamýšlené pokračování. ()

greath

Skvelý herecký výkon Chrisa Pina, Aaron Taylor-Johnsona a samozrejme všetkých ostatných hercov a nehercov. Výborný autentický historický film. Správne krutý a krvavý. ()

Ironfood

Hlavním problémem pro mě bylo, že příběh postrádal nějaký zajímavější vývoj a napětí, místo toho je to jen takové čekání na závěrečnou bitvu. Ta mimochodem taky není žádný zázrak a navíc ji kazí nevěrohodná konfrontace Bruce a Edwarda. ()

Fox85

Tohle se Netflixu opravdu povedlo. Řádně syrové a špinavé. Herci skvělí a příběh chytne a nepustí až do závěrečných titulků ()

Maynard.

Největší lákadlo tohole filmu je bezesporu to, že volně navazuje na Statečný srdce, páč tady zabijou Williama Wallace a celý Skotsko se bouří. Výprava filmu je ale hodně parádní, pořádný chlapi, který choděj v blátě, žádný nastrojený dámičky v kožicháh, tohle se povedlo. Taky mě hodně nadchnul (tak jako v každým filmu) Johnson (Kik Ass), kterej je hereckej šílenec a fakt dokáže zahrát jakoukoli roli, je jen otázka času, kdy si odnese sošku nejcennější. Co se týče příběhu, tak taky slušný, ale chybělo mi tam víc bitek. Všehovšudy tam byly akorát 2, z toho jedna za tmy v lese a pak ta poslední, která ovšem stála za to - mraky mrtvejch koní a jejich jezdců. A jak už tomu bylo ve Statečným srdci, tak i tady skoti vyčůrali s bitevním polem a pořádně si ho připravili dopředu, čímž vlastně vyhráli. Na statečný srdce to nemá, ale je to hodně slušnej historickej film. ()

Soweek

Historie nás naučila, že vpadnout do Ruska se nevyplácí. Outlaw King se nám snaží říct,. že k tomu Rusku bychom si měli přidat i Skotsko. Celkem hezké filmové zpracování jednoho z nejslavnějších skotských králů, ovšem stále mi nejde do hlavy, proč si do role museli vybrat amíka Chrise. Ne, že by hrál blbě, ale když už je zbytek britský, tak by se někdo místní určitě našel. ()

Forsberg11

Tak tento historický škótsko-anglický masaker mi sadol dokonale. Dve hodiny nefalšovanej, brutálnej a nekompromisnej akcie. Lietajú tu ruky, nohy, črevá, hlavy. Tečú hektolitre krvi a armády sa stretávajú v šialených stredovekých bitkách s mečmi, sekerami a kopijami. Neskutočne som si tento ojedinelý skvost od Netflixu užil. Na rozdiel od Statočného srdca to bolo priamočiarejšie, zábavnejšie a bez akýchkoľvek hluchých miest. 90 %!! ()

sedm.1

David Mackenzie mě absolutně ohromil dokonalým a geniálním snímkem Perfect Sence, poté mě velice oslovil stylovým Hell or High Water, a tak mé nároky i na jeho dalšího počin, Outlaw King, nebyly ani trochu nízké, a jsem vážně velmi rád, že mě vůbec nezklamal ani tentokrát a jde tak opět o velice působivou filmařinu, která snese ty nejpřísnější měřítka. S jemnou nadsázkou by se jinak dalo o tomto snímku také hovořit jako o pokračování Gibsonova Statečného srdce, neboť dějově navazuje zhruba tam, kde příběh Williama Wallace skončil, nicméně po filmařské stránce jde ovšem o naprosto odlišně zpracovaný snímek. V první řadě mě oslovilo jeho celkově syrové vizuální vyznění, které k dané době prostě pasuje a zde je z toho všeho ta špína, chudoba a dobová nepohostinnost doslova cítit. Zápletka inspirována skutečnými událostmi je pak odvyprávěna zajímavým, nenudícím způsobem, zároveň jsou zde veškerá historická fakta podány záživně a především přehledně, tvůrci se tak zbytečně nepachtili v nepodstatných událostech a přímočaře se věnovali ústřednímu dění, které bohatě stačilo k pochopení souvislostí veškerých událostí, které sebou tato doba a postava Roberta Bruce a jeho boje proti Anglii přinesla, což též velice pozitivně kvituji. Krapet mě překvapil menší počet akčních scén, film je zaměřen spíš na dialogovou podobu, než na efektní pojetí, což ovšem nevnímám jako problém, na funkčnost a výsledný dojem ze snímku to nemělo žádný vliv, jen mě to prostě mírně zaskočilo. Co se postav a obsazení týče, na to má Mackenzie úžasný čich a ani zde se nemýlil, Chris Pine v ústřední roli sehrál svého „rebela“ velmi přesvědčivým způsobem, ale i ostatní hrdiny a herce lze též jen chválit za výrazné výkony. Vyčíst bych této podívané mohl pak snad jen krapet chladnější emoce, jinak mě ale nic jiného nenapadá, a Outlaw King je tak zkrátka hodnotná podívaná, která pobaví, zároveň ale i poučí, takže za mě určitě povedený snímek. ()

Devadesát Dva

Filmařsky řemeslný, solidní a ještě realističtější pohled na události notoricky známé ze Statečného srdce (a především po něm), tentokrát ze strany Roberta Bruce, který se po smrti Williama Wallace prohlásí králem Skotska a povstane proti Anglické nadvládě. Přesné ve všem, ale definitivně od toho nemůžete očekávat nějakou epiku. Je to špinavé, tak, jak tohle povstání bylo. Skotové proti Skotům. Skotové proti Angličanům. Bahno. Krev. ()

Cyberpunk 2077 se dočká hrané adaptace

Cyberpunk 2077 se dočká hrané adaptace

05.10.2023

Netflix mění filmovou strategii

Netflix mění filmovou strategii

26.08.2018

Jestli Netflixu něco nelze upřít, je to způsob, jakým ovlivnil televizní výrobu na roky dopředu. Co se týče filmového formátu, tam to ovšem streamovacímu gigantovi poměrně drhne. Jediný opravdový… (viac)