Film nakrútený podľa skutočných udalostí. V dobe protektorátu a heydrichiády sú za nevinný žartík a kvôli zlomyseľnému udaniu popravení traja študenti maturitného ročníka. Starý profesor latinčiny prejaví verejne nesúhlas s týmto neľudským činom a musí tiež niesť následky. Dej filmu sleduje, ako sa so surovou skutočnosťou politického teroru vyrovnávajú spolužiaci odsúdených a formujú si morálny pohľad na svet, v ranom veku sú nútení zaujímať etické stanoviská a podľa nich často i nebezpečne konať. Vďaka skvelo vystavanému príbehu a hereckým výkonom je film dodnes jedným z najpopulárnejších českých titulov vyrovnávajúcich sa s nacizmom. (STV)

Slarque

Heydrichiáda u nás byla nejhorší dobou druhé světové války, dobou, kdy se charaktery definitivně lámaly. Drdova krátká povídka byla výborným mementem za ty, kteří se rozhodli nehledět na následky a neuhnout ze svých morálních zásad. Jiřímu Krejčíkovi se tento kratičký text povedlo výborně rozšířit do podoby celovečerního filmu, který má nezmenšenou sílu i po více než půl století. V neposlední řadě tu jsou vynikající herecký výkon Františka Smolíka a nenápadné režijní mistrovství Jiřího Krejčíka. Jasný klenot! ()

Arsenal83

Právom jeden z top filmov na tejto stránke. Fantastickí herci podali udalosť z najkrúšnejších časov 20. storočia tak verne, že je divák úplne vtiahnutý do deja, do doby a jej atmosféry. A pritom nešlo až o tak „veľa“. Smrť troch študentov je ničím oproti miliónom, ktorí boli pozabíjaní v tej dobe pre nič. V dobe, kedy bol človek len kusom mäsa a neplatil žiadny morálny vyšší princíp. Páči sa mi, že snímok bol natočený za socializmu, no nenesie v sebe ani náznak komunistickej propagandy. Film nesie silnú myšlienku absurdity, boja proti útlaku a samozrejme odporu voči nacizmu. ()

Rocky62

Tenhle brilantní snímek mi mnoho dal, jednak jsem si začal více vážit starých českých filmů a herců, (vynikající František Smolík a mladičká Jana Brejchová) a také jsem konečně pochopil, jakými hrůzami si tehdy ti lidé museli projít, slovy nepopsatelná atmosféra jejíž vykreslení se tak dokonale jako to je v tomto filmu asi už nikdy nepodaří, přiznám se, že při závěrečném proslovu F. Smolíka ke studentům mi ukápla slza. ()

iamek

Silně emocionální film, který ukazuje problémy válečné doby. František Smolík podal jeden z nejlepších hereckých výkonu jakou jsem zatím měl možnost vidět. ()

classic

Priznám sa,že v československej kinematografii mám resty,známka asi dostatočná,takú určite nemajú študenti gymplu,ktorí sa akurát pripravujú na maturu,ale nachádzajú sa v dobe Protektorátu Čechy a Morava,pričom sa prednedávnom odohral atentát na Reinhard Heydrich,nacistické nemilosrdné brutálne hovädo,chuj,debil,kde Gabčík a Kubiš spravili dobrý skutok,ale schytali a odniesli si to nevinní,na ktorých si vylievali zlosť... Síce zabili jedného debila,ale ešte ich kopec zostalo... Na tom nič nemení vec dovtedy,kým študent neurobí karikatúru z Heydricha,niekto to zrejme našiel,nabonzoval ich a gestapo si na nich dokonalo posvieti,onedlho sa všetci dopočujú v rozhlase ďalších popravených... Klasika,že Slováci mali šťastie,že kolaborovali,čo zaobstaral Jozef Tiso,Česi boli okupovaní,mali nad sebou krutú kontrolu,ktorí sa extrémne pomstili po atentáte na tohoto pacienta,ale čo im to bolo platné,za nich si to odniesli nevinní ľudia...Možno mali čakať,no,mne sa to ľahko hovorí... Z filmového hľadiska ide o psychologický,napínavý,perfektný film,kde atmosféra sa mi zdala autentická,reálna,svedomitá,taká,aká bola v tej dobe! Výborní mladí herci na čele s Janou Brejchovou a Ivanom Mistríkom,kamera,zvuk taktiež dokonalé! A samozrejme pán Smolík si uvedomuje vážnosť a snaží sa pomôcť,ale... V budúcnosti sa chcem zamerať na klasickú československú tvorbu,ktorú musím dohnať,lebo sa tu nachádzajú diela,ktoré by som mal jednoznačne vidieť! ()

triatlet

Příběh působí i v literární povídce, ale v podání Františka Smolíka se doba protektorátu a snaha o lidskost přímo zhmotňují. Škoda jen, že Jan Drda v 50.tetech napsal propagandistické pokračování a profesor Málek se v povídce "Radostné setkání" (výbor "Krásná Tortiza") stává marxistou leninistou... Ještě že to netočili. ()

mcb

Dokonale vykreslená tíživost doby naroubovaná na rádoby obyčejný příběh tehdejších maturantů. Skvělá herectví a atmosféra jsou věci, které dokážou vzít dech i u skoro 50 let starého filmu. Bravo. ()

heyda

Excelentní dílo, které v rámci českého dramatu ještě nebylo překonáno. Dovolím si zpětně odpovědět na jednu otázku, kterou položil velitel gestapa a nebyla zodpovězena a za jejíž odpověď by mě tehdy pravděpodobně popravili. Velitel gestapa: ´´Rád bych věděl, co vy Češi si o nás myslíte? Ale upřímně!´´ ...tak já vám tedy řeknu, co si o vás Němcích-nacistech myslím já. Jste hnusný zmanipulovaný svi**, ku***, hajz**, deb*** a zasr** vrazi ! ()

Stanislaus

"Kluci, co je to Hinrichtung?" Člověk zná dnes již dávno zlidovělé spojení "z vyššího principu mravního", jenž se táhne jako červená nit celým Krejčíkovým filmem, jenž svým příběhem a poselstvím dokáže oslovit a zasáhnout i dnešního diváka. Vyšší princip vypráví o hrdinství a udavačství, o mladé lásce a neúctě k lidskému životu - o lidech se zásadami a principy a lidech, jimž jsou naprosto cizí. Přestože jsem tušil (v podstatě věděl), k jakému závěru film spěje, čekal jsem s napětím na onen trpký moment. Vedle úžasného výkonu pana Smolíka musím zmínit scény s rozhlasem o popravených, z nichž jsem měl takřka husí kůži. Nejsmutnější na tom celém je, že k takovým nemilým událostem docházelo tehdy zcela běžně. ()

Flego

Vyšší princip a Bíla nemoc sú podľa mňa najosobnejšie výpovede obyčajných ľudí protifašistickej totality. Tentokrát František Smolík v úlohe ušliapnutého, tichého profesora v záverečnom morálnom postoji proti neľudskosti fašistického systému, vháňa slzy do očí. Film je silný na všetkých hereckých frontoch, nehovoriac vo vykreslení oných ponurých dní... Azda najlepší československý film. ()

BMW12

Film, který musel být ve své době fenoménem, protože 15 let po konci 2. světové války nám ukázal, jací byli nacisté a co vše zlého prováděli. Já se na film díval 63 let poté, co vyšel, takže na mě až tolik nezapůsobil, pár scén mi přišlo přetažených, ale jinak se jedná o kvalitní příběh a líbili se mi především výkony Františka Smolíka a Jany Brejchové. Na závěr dodám, že jsem film viděl na ČT2 a bohužel Česká televize mi sledování filmu notně stížila, protože během filmu, kdy postavy mluví německy, se objevují české titulky, a Českou televizi nenapadlo nic lepšího, než každou chvíli dát do obrazu spodní řádek s aktuálními politickými zprávami. Tento řádek samozřejmě překrýval řádek s titulky, takže ve spoustě scén, kde se mluvilo německy, jsem nevěděl, o čem se baví. ()

Ivoshek

František Smolík je naprosto přesný, takhle jsem si hlavního hrdinu představoval při čtení Drdovy povídky. I ta tísnivá atmosféra Heydrichiády je vystižená dobře. Tedy vězte, že z hlediska vyššího principu mravního, vražda na tyranu není zločinem. ()

poz3n

Naprosto skvělé vykreslení atmosféry, po celou dobu trvání filmu je cítit ten ,,tlak,,. Počátek zlatého období naší kinematografie (60tá léta). ()

Zemřel herec Jan Skopeček

Zemřel herec Jan Skopeček