V treťom pokračovaní populárnej série Strážcovia galaxie 3 od štúdia Marvel sa naša obľúbená skupina nešťastníkov usadila na planéte Kdoviekde. Netrvá však dlho a ich životy naruší ozvena Rocketovej pohnutej minulosti. Peter Quill, ktorý sa stále spamätáva zo straty milovanej Gamory, musí okolo seba zmobilizovať svoj tím na nebezpečnú misiu, ktorá by v prípade neúspešnej realizácie mohla viesť ku koncu strážcov, ako ich poznáme. (Cinemart SK)

BoPo

Strážci Galaxie z roku 2014 boli zjavenie. Skvelo fungujúca chémia medzi postavami vyniesla jednotku medzi mojich top 10 komiksových filmov. Dvojka bolo veľké sklamanie, ktoré dosť utlmilo tešenie sa na ďalšie pokračovanie. Trojka nedosahuje kvalít jednotky, ale dvojke natrháva prdel po všetkých stránkach. Funguje humor a aj akcia, ktorej vrcholom je "oldboyovská" rubačka. Bavilo ma pôsobenie novej Gamory a potešila miestami až disneyovská dojemnosť. Problémom je priveľa dejových línií či skôr osudov. Zbytočne chceli dať každému priestor postaviť sa pred publikum a vyplakať sa. Dostal som zážitok zrovnateľný s väčšinou filmov značky Avengers a radím teda medzi tie vydarenejšie marvelovky. ()

Silence

Asi to mohlo být působivé, emocionálně silné, kdyby se toho Gunn nesnažil říct tak moc, kdyby neměl potřebu dát snad každé postavě, která se kdy univerzem GotG mihla, nějaké rozuzlení, kdyby tak hrozně moc netlačil na osudovost tohohle "loučení".. ta epizodičnost je u takhle dlouhé stopáže - především v první půlce - tááák únavná a trvá dlouho, než se děj nějak konzistentně rozjede, aniž by byl přerušován nesourodým skákáním mezi motivy, místy, postavami, příběhy, časovými rovinami, náladami nebo v podstatě zbytečnými či divnými odbočkami (archiv? "země"?). Díky tomu ta silná jedna (a půl) hlavní linie trpí a potenciální působivost je rozmělněná pachutí z toho, že to mohlo být super, kdyby... také kdyby tu opět nebyla - pro mě nepochopitelná - snaha snad každou váženější chvíli "odlehčit" nějakým tím humorem, který je (alespoň pro mě) ve většině případů nefunkční, dětinský či vyloženě trapný. Nevím, co to je za trend, přitom v historii MCU filmů kombinace humoru a vážnějších chvil fungovala, jen se s ní pracovalo lépe... respektovalo se, kdy je čas pro vážnější moment a kdy pro odlehčený přístup a většinou se tyhle dva přístupy navzájem nesabotovaly. Přitom Gunn je zručný režisér i scénárista, třetí Strážci jsou krásně natočení, opět obsahují spoustu vyprávěcích i vizuálních nápadů (i když práce s hudbou je tentokrát výrazně línější) a v příběhu jsou schované zajímavé myšlenky, jen jsou prostě převálcovány nesourodostí a přebujelostí celého konceptu. 6/10 ()

Hwaelos

Snad mi laskavý divák promine, v porovnání s ostatními díly marvelovské ságy by si třetí Strážci zasloužili patrně o hvězdu víc. A před pár lety bych ji asi i dal. Gunn na rozloučenou ukázal, že pořád umí, a že na bizarnímu mixu komedie, akce a patosu dokáže narozdíl od svých kolegů vysochat tvar, který jakž takž drží pohromadě a (přinejmenším pokud jde o interakce hlavních hrdinů) perfektně baví. Jenže já už jsem tím dodržováním osvědčené receptury trochu unavený a přejezený. Proto ty tři hvězdičky. ()

MoiJe

Pričasto tlačia na pílu a pričasto nie sú vtipní. Naviac zdá sa chceli stihnúť hromadu momentov jednotlivých postáv, aby im dali ďalší rozmer (čítaj uchlácholili herca aký je práve on dôležitý). Pár fajn bitiek. ()

JohnCZ

Svěží závan starého dobrého MCU. Krásné a kreativní vizuály, nadupaný soundtrack, hodně akce, všudypřítomný humor a především - má to duši. Občas to působí až moc nesourodě, zejména až nečekaně smutně tragický Rocketův origin, který tím jak tne do živého, jasně nade vším vyčnívá. Zároveň se ale díky tomu lehko zařadí mezi nejsilnější momenty celé trilogie. ()

Padme_Anakin

Třetí díl je přece jen trochu jiný, střídání smutných a vážných pasáží s těmi zábavnými a hravými mi příliš nesedlo, k tomu ta délka snímku, ach jo... Nicméně pokračování příběhu téhle zajímavé party je pořád dobré, všichni jsou ve svých škatulkách (tedy kromě Gamory), místy je to vtipné a funguje to bezvadně, místy to krapítek drhne a není to úplně ono.. Pro mě na jedno kouknutí, na návrat to nevidím, takže za tři hvězdy.. ()

corpsy

Po recenziách o akejsi rozlúčke, emotívnej, bolestivej, smutnej, som čakal takmer shakespearovský príbeh, s tragikomickou gradáciou a postojom. Ja blbec. Zábavy som si užil, ale slzy mi nevyšli. Jednoznačne(?) vieme, že to koniec neje, nebude a ani nikdy nebol, pretože peniažky sa točia a kapitalizmus je v plných obrátkach ( Marx musí v hrobe rotovať ešte viac ). Predsa len je pre mňa táto nesúrodá skupina stále tým najlepším, čo sa v MCU za celú históriu objavilo. ()

PauloZ

Naprosto lahůdkové a dospělé zakončení moc povedené trilogie jako celku. Plné výborné akce, emocí které zlomí i ten nejtvrdší kameň a závěrem jak z přátel. Se Spidošem nejlepší Marvelovka po End Game. Prostě kvalita jakou byste čekali po všech Marvelovkách. ()

ConanVJ

Opět skvělá a velkolepá podívaná, plná akce vtipných situací a hlášek. Je zde silné téma týkající týrání zvířat různými pokusy. Místy je to i dost smutné. Celkově je to pojaté jako konec jedné éry a po End game je to nejlepší MARVELák vůbec. Skvělé zakončení výborné série. ZA mě 100% :) ()

maddy

Pozor, komentár obsahuje zásadné spoilers! Po množstve, či už väčších (Thor: Love and Thuder, Ant-Man: Quantumania) alebo menších (Doctor Strange 2) zakopnutiach je Marvel konečne späť. Možno nie ešte tak v úplnej paráde, o tom neskôr v komentári, ale rozhodne v paráde, ktorá sa v určitých momentoch radí k tomu najlepšiemu čo v Marvel tvorbe vzniklo. Trojka Guardians of the Galaxy je po pomerne rozháranej dvojke (ktorú ja osobne mám však stále rád) a vlastne aj tej uvoľnenej jednotke omnoho viac vážnejším a temnejším filmom, nežby sa na prvý pohľad a po nič nehovoriacich traileroch dalo čakať. Niežeby tu chýbal humor, ale ten nie je ani zbytočne infantilným, i keď pár miss-fires sa určite nájde, ako v poslednej Marvel tvorbe (zdraví opäť neznesiteľný Thor: Love and Thunder ale aj ten detinský Strange a Ant-Man) a navyše výborne balancuje medzi často trefnými vtípkami a hláškami a skutočne serióznym filmom kde sa rieši týranie zvierat, nefunkčná utopistická spoločnosť a hra na bohov. Celý film je tak vlastne postavený na origine Rocketa, ktorého príbeh je tou naemocionálnejšou komixovkou v rámci Marvelu a kde ponúka niekoľko silných, až emočne zdrvujúcich scén, na ktoré v Marvel tvorbe rozhodne nie sme zvyknutí. Ísť touto pomerne odvážnou cestou James Gunnovi rozhodne kvitujem a neraz som mal slzičku skutočne na krajíčku, čoby som od trojky Guardians of the Galaxy Vol. 3 nikdy nečakal. Film má fakt veľké srdíčko a dokonca sa mu podarilo zbaviť aj neduhu posledných Marvel filmov a to je otrasného CGI. Guardians of the Galaxy Vol. 3 vyzerajú (a znejú, ale to už je menej prekvapivé) priam famózne, s prvotriednymi trikmi, navyše využívajúcimi často aj reálne masky a kulisy. Po dobu dvoch hodín tak Guardians šlapú na plné obrátky a servírujú to najlepšie z Marvel tvorby. Problém je pre mňa záverečných 20-30 minút, ktoré síce obsahujú jednu ultra cool a výborne nasnímanú akčnú scénu na jeden záber s množstvom spomalovačiek, ale film ma v závere prakticky úplne ako diváka stratil. Ono sa totiž nakoniec ukáže, že celé to neustále citové vydieranie, ktoré trojka Guardians of the Galaxy ponúka bolo v podstate zbytočné. Scenár po emočnej stránke v závere tlačí na pílu viac nežby bolo žiadúce, ale vlastne len preto, aby to v nasledujúcich piatich minútach mohol celé negovať a nakoniec sa vlastne nič zásadné nestane a Guardians of the Galaxy vyplynú "len" do ďalšej typickej Marvelovky, ktorá sa vo výsledku bojí urobiť čoby len jeden odvážny krok stranou. Narážam na to, že tu reálne opäť nikomu nič nehrozí a síce umrie množstvo postáv, ale všetko sú to vedľajší side-kicks, než niektorá z hlavných postáv. Pri scéne s Star-Lordom vo vesmíre v závere som si presne hovoril, že pokiaľ Marvel povolil Gunnovi tento krok, tak tomu napálim plnú paľbu. Bohužiaľ, sme sa však museli neustále vrátiť k štandardnému .. and everyone lived happily ever after. A to platí o osude každej z postáv. Tam kde trojka Guardians of the Galaxy úspešne ždíme emócie v prvej polovici, tak v závere len stále nekonečne a pomerne falošne ždíme a ždíme ďalšie emócie, ale už nič nevyždíme. Škoda, lebo inak to mohol byť skutočne zásadný film a zásadná komixovka. CELKOVO: 8/10 () (menej) (viac)

Adasin

Nechat jenom scény s Rocketem (jeho příběh) a bylo by to perfektní. Rocketův příběh je dojemný, poutavý. Je vážnější než zbytek filmu a hlavně je prost mnohdy infantilního humoru, který se v MCU rozšířil za snesitelnou hranici. Humor v ostatních scénách trochu atmosféru Rocketova příběhu narušoval, ale určitě to nebylo znevažování jako ve čtvrtém Thorovi. ----- Dost postav tam za mě byo tak nějak navíc - např. Drax nebo Mantis. Ti tam jsou jenom jako vtipní tydýti, ale to je asi tak všechno. V kombinaci s už vyloženě trapným Star-Lordem to na mě bylo moc. Naopak mě bavil charakterový vývoj Nebuly a Groot, byť Grootova podoba mi tady přišla nejmíň povedená. ----- Oceňuji, že si Gunn a jeho tým vyhráli s efekty, ale některé véci si mohli odpustit (celá organická stanice - připomínala mi tu mimozemskou hvězdici z Gunnova Sebevražedného oddílu). Jako by Gunna nikdo nehlídal a ten si tam dal všechno, co ho zrovna napadlo. I přesto jsou třetí Strážci jeden z těch povedenějších filmů téhle fáze a kdyby aspoň takhle kvalitní byly všechny, byla by to výhra. 8/10 ()

zdepapepa

Psal se rok 2023 a já měl k dispozici volné lístky do kina, leč bohužel s docházející platností. Limitován časem a nabídkou kin nakonec volba padla na Strážce Galaxie vol. 3. Stihl jsem v předcházejících dnech dokoukat vol. 1 i vol. 2 (na Holiday Special nezbyl čas), takže jsem si myslel, že jsem připraven (ve sledování Marvelovek jsem přitom zatím kdesi uprostřed fáze 2), našly se tam však některé věci, které byly mírně překvapivé - ať už to byl vztah Quilla s Mantis, Gamora nebo třeba Thor v titulcích. Na zážitku to ale nijak výrazně neubralo. The-Guardians-Of-The-Galaxy.mp3 se mi z (zatím) trilogie líbilo nejvíce. Oproti předchozím dílům mě potěšila menší přístupnost dětem. Tam to bylo znát zejména na násilí, které skutečně vypadá jako násilí - body horror (velké plus i za nějaký ten viditelný cyberpunk; naopak mínusové body počítám za sídlo OrgoCorpu, kde zvenčí to vypadá realisticky a člověk se těší a pak se hrdinové dostanou dovnitř a je to jako Byl jednou jeden život) nebo i jen obyčejná krev, ať už s Rocketem nebo na konci během "face-offu" s High Evolutionary. F-bomb byla zajímavá, ale pro lidi koukající v dabingu se to celkem ztratí mezi jinými, lepšími slovy. Backstory o třídu výše než Quillův, s tím jde ruku v ruce i výběr písní, kde se víc trefuje Rocket než Quill. Největší banger, ať už co do hudby nebo co do toho, co je na obrazovce, byl souboj v chodbě do rytmu Beastie Boys - No Sleep Till Brooklyn. Za zmínku určitě stojí i vocaloidová Counter-Earth. Postavami se to jako obvykle hemží, kvalitních je mnoho - stále mě baví Howard the Duck cameos, Kraglin a nově Cosmo jsou oba sympaťáci, Mantis i Drax září svými schopnostmi a ne jen trapnými vtípky, respekt ke zpracování vztahu Quilla a Gamory (celkově tam není příliš romance shoe-horned zápletek, pominu-li tamtu jednu scénu Rocket a Lylly), banda Ravagerů, která by si pomalu zasloužila svůj vlastní spin-off (rád bych zde dodal, že ne kvůli Gamoře), High Evolutionary je správně zlý (byť "ubližování zvířátkům" (nebo alespoň těm, se kterými se dá mazlit) vnímám i jako berličku, jak univerzálně vyvolat k někomu nenávist) a zamindrákovaný (nejvíc mě pobavily schůdky, když jednal s Ayeshou). Obyvatelé Counter-Earth mi v hlavě utkvěli nejvíce kvůli tomu, že v MCU se standardně mluví anglicky (česky v dabingu) a zpravidla se všichni dorozumí. Tady už tolik ne a (nepřekvapivě) se z toho podařilo vytěžit několik zajímavých scén. Strážci Galaxie jsou opět často rozhádaní, teď už však je to možná přátelské popichování, možná ne. Závěr si každý musí udělat sám. Strážci Galaxie si ho udělali veselý a taneční, což sice asi Oscara nezíská (toho získal podle všeho zatím jen Black Panther), ale zahřeje to u srdce, zvlášť v těchto mnohdy pro mnohé neveselých časech. ()

Bakllazaan

Celkově je to spíše trojka, ale Gunnovi se i přesto povedlo mě několikrát dojmout. Skvělý je i vizuál v opravdových papundeklových kulisách, jen ten příběh tolik nedržel pohromadě a hudby bylo tentokrát až příliš. Je to ale asi taky daný delší stopáží. ()

Paxxx.cz

Marvel v poslední době docela šlapal vedle (a to jsem ještě všechny jejich filmy neviděl). Vyčítana byla hlavně malá originalita a recyklování 100x ohraných věcí pořád dokola. Zde se mi moc líbil příběh, kdy jsme se více dozvěděli o Rocketovi - některé scény člověka chytly za srdce a vyvolaly i emoce. Do toho se objevovaly pasáže, které nenudily a fajn akce. Úplně mi zde nesedl na mě docela jednoduchý humor, ale za to body strhávat nebudu, to je spíše jen můj problém. Takže za mě spokojenost a dávám za plný počet. ()

Korbitch

James Gunn po kňučení Twitterových teroristů povstal z popela jako bájný Fénix, usadil se zpět na režisérskou sesli Strážců galaxie, která mu neoddiskutovatelně náleží, a vytřel si s veškerými hnidopichy s vředy na dvanácterníku prdel. Moje hodnocení určitě nebude objektivní. Gunna miluju za jeho jinost a genialitu. A Strážci jsou zase moje nejoblíbenější banda. Když k tomu přičtu skvělý soundtrack, který v každé důležité scéně naprosto skvěle doplňuje co se děje na plátně, máme tady filmový spektákl roku s geniálním audiovizuálem a jedno z nejlepších zakončení trilogií vůbec. Nehledě na to, že mi Gunn opět rozšířil hudební a popkulturní obzory. Muck, tříhvězdičkáři. O nižším hodnocením klasických kokotů jako Tsunami_X se nebudu ani vyjadřovat. ()

pools

Za mě teda lepší než dvojka a na úrovni jedničky. Trochu moc jel na sentimentální vlně, ale mezi těmi sračkami co teď vznikají v MCU je to opravdu o třídu jinde. ()

Praxis

Hrozná pecka! Fakt! Asi mi stačí málo, ale řval jsem nadšením. MCU se po dlouhé době vzepřelo k mocnému nádechu v podobě téhle akční jízdy, kdy chvilku pláčete dojetím a chvilku se válíte smíchy. Ano, pár linek je trochu zbytečných, ale prostě Mývalovy flashbacky strhnou emotivní jízdou, kde se zastavíte až na konci. Výtečná grafika, žádný digimrdník (jen občas), ale zase jednou velká triková paráda, která neskutečně baví třeba v tom organickém městě. No a na závěr si přidejte geniální akční scénu točenou "na jeden záběr" a bez debat je tu nejlepší marvelovka od Spajdyho a nejlepší Strážci. Jo a abych nezapomněl - soundtrack opět bez debat geniální. 90% P.S.: Ten cringe taneček na konci byl asi poněkud zbytečný ()

ArsenalEagle

Jednička Strážců byla naprostý fenomén, dvojka byla prima pokračováním a završení trilogie patří mezi to vůbec nejlepší, co v rámci MCU vzniklo. Bez nadsázky se jedná o naprostou špičku universa. 2 a půl hodiny uteklo jak nic, chemie mezi postavami funguje fantasticky, humor je klasicky Strážcovskej a melancholicky smutný podtón je v neuvěřitelně silném a hlavně fungujícím kontrastu. Gunnovi se podařilo vytřískat z filmu víc emocí, než kolik jsem cítil (ze skvělých) Endgame a IW. Nezbývá než poděkovat a rozloučit se s herci a postavami, které nejspíš už nikdy neuvidíme. A nezbývá se než těšit, co nám Gunn předvede se svou verzí Justice League, tady totiž Disney hrozně ztratil a světlé výjimky pravděpodobně směr, kterým se Marvel ubírá, bohužel nezmění. ()

Nominace na Ceny Akademie zveřejněny

Nominace na Ceny Akademie zveřejněny

23.01.2024

NEJ roku dle TOP uživatelů a adminů ČSFD

NEJ roku dle TOP uživatelů a adminů ČSFD

30.12.2023

Jak dlouhé bude pokračování Captain Marvel?

Jak dlouhé bude pokračování Captain Marvel?

30.08.2023

VOD tipy na konec srpna