Derek Vinyard (Edward Norton) bol do smrti svojho otca vyrovnaným a pokojným človekom. Keď však jeho otec prišiel o život pri práci v černošskom ghette, z Dereka sa stáva ktosi celkom iný. Presvedčenie, že existuje nadradená a podradená rasa, privádzajú Dereka k neonacistom. Postup v bunke je nezadržateľný a Derek sa stáva druhým najväčším šéfom. Nad ním stojí iba Cameron (Stacy Keach), ktorý všetky rozkazy zo strachu pred políciou realizuje práve cez Dereka. Derek je tvrdý chlapík, ktorý neváha použiť akékoľvek prostriedky, aby uchránil seba a svoj majetok. Iba tak sa mohlo stať, že pri pokuse o krádež jeho auta Derek zastrelil dvoch černochov. Trest ho však neminie a dostáva sa do väzenia. Celý svoj doterajší život dostáva celkom inú podobu na mieste, kde máte príliš veľa času na rozmýšľanie. Svet jednoducho nie je čiernobiely a Derek vychádza na slobodu ako iný človek. Problémom je však jeho mladší brat Danny (Edward Furlong), z ktorého sa medzičasom tiež stal nacista. Derek by rád zmenil nielen to, čo príde, ale aj to, čo bolo. Jeho telo je však poznačené symbolmi, ktorým sa stále klaňajú noví a noví prívrženci... (RTVS)

ToAletak

Naprosto skvělý film o rasismu v americe. Je to film u kterého musíte hodně přemýšlet a nestačí na něj jen bezmyšlenkovitě koukat. Chtěl bych moc pochválit E. Nortona, v tomhle filmu bych řekl snad jeho jedna z nejlepších rolí vůbec. ()

xLOBOx

Díky tomuhle si uvědomí i ti, kteří pochybují, která je ta správná strana barikády xD Skvělej film, dost brutální, ale tak to chodí.. Gangy, střílení, kousání do obrubníkům, užívání si ve vězení, poznání a následná změna - pak návrat tam, odkuď přišel... ()

BAADRAAM

Norton je opravdu skvělý herec. Jak vidíte na vlastní oči, dokáže zahrát jak ,,zlého" člověka, tak člověka ,,hodného". Ty uvozovky dávám zcela záměrně, protože se snažím naprosto vyhýbat označování či přisuzování vlastnosti typu na hodný a zlý. ()

Zbysek69

Úžasný film. Existuje mnoho filmů o nacismu, Hitlerovi atd., ale mnohdy jsou špatné, neboť tam jsou jisté prvky nenávisti. U některých je ta nenávist tak silně znát, že si člověk musí říct, že snad v těch filmech je nenávist proti nacistům stejně velká jako měli nacisti proti židům. Byl jsme totálně stržen a po celý zbytek večera, kdy jsme shlédl ten film jsem se doslova vžil do Dereka. :-) ()

MrBaker

Doporučuji všem, co ještě neviděli! Tento film vás dokáže přinutit k tomu, zamyslet se nad realitou. Skvělé herecké výkony a hlavně film na skvělé téma, které jsem tak dlouho hledal. 5* ()

Mikecat

Kult Hákového kríže JE DOKONALÝ FILM. Pekne ukázané, ako sa dá zmanipulovať mladý človek a čo sa stane keď "dospie".Svet ale nie je spravodlivý voči vám, aj keď sa ho snažíte napraviť a spraviť ho lepším - stále sa nájde niekto, kto to čierne miesto zastane! ()

natalie15

Neuveriteľný film. Vo všetkých smeroch. Edward Norton je úžasný a v niektorých momentoch som z neho mala veľmi zlý pocit a zimomriavky. Toto je ťažký film o veciach, ktoré sa žiaľbodu dejú, o tom, ako ľahko sa dá sfanatizovať dav, o tom, aká je ťažká cesta za pravdou, ktorú Derek Vinyard podstúpil, o bratskej láske a o novej šanci na lepší život. Rasizmus je hrozná vec a ako nakoniec vo svojom monológu hovorí Edward Furlong, život je príliš krátky na to, aby sme ho strávili nenásiťou voči hocikomu alebo hocičomu. **** a 85%: ()

Daggeron

"Nedostaneš odpoveď, keď sa pýtaš zle. Musíš klásť správne otázky." - "Napríklad?" - "Zlepšili tvoje činy nejakým spôsobom tvoj život?" Sú filmy, pri ktorých by sme už najradšej videli bežať záverečné titulky, i keď do ich konca zostáva ešte veľa času. A potom sú filmy, na ktoré by sme sa dokázali pozerať i ďalšie hodiny. Kult hákového kríža je temným, ale maximálne realistickým zobrazením problému, ktorý bol a je prítomný kdekoľvek vo svete. Snímok autenticky znázorňuje skutočnosť, ako mladý, neskúsený, všeobecných pomerov neznalý a zvyčajne i labilný človek dokáže podľahnúť manipulatívnej technike prezentácie niektorých jednotlivcov. Podobnému osudu podľahol aj Derek Vinyard, ktorého fenomenálnym spôsobom stvárňuje Edward Norton. Zaujímavý námet premietnutý do vynikajúceho scenára podporuje výborná kamera s efektnými prvkami, či už na správnych miestach vhodne využitými spomalenými zábermi, detailným snímaním tvárí a akcentom na mimiku alebo atraktívnym kontrastom čiernobieleho (temnejšia minulosť) a farebného obrazu (svetlejšia prítomnosť). Príbeh je však limitovaný stopážou až natoľko, že ubieha expresne rýchlo bez komplexnejšieho zamerania na kľúčové a zlomové momenty v živote hlavného hrdinu. Rozhodne by nebolo na škodu niekoľko desiatok minút pridať, či už pre dôkladnejšie zmapovanie situácií a udalostí vo väzenskom prostredí alebo dosť možných (a očakávaných) konfliktov s "bratmi". Záver je odrazom drsnej, ale pravdivej reality o tom, že človek sa vo svojom živote môže zmeniť k lepšiemu, ale následky jeho minulých činov ho budú prenasledovať do konca života. Že za chyby sa platí niekedy až príliš vysoká cena. Napriek tomu som mal rozporuplné dojmy, nakoľko by som uvítal aspoň stručný náčrt budúcnosti hlavného hrdinu a jeho reakciu na poslednú udalosť. Ale otvorený koniec je pravdepodobne plánovaným zámerom tvorcov, aby mal každý priestor na individuálnu interpretáciu. Problémom filmu je porovnávanie subkultúry skinheads ku rasistom a neonacistom. Hoci dnes spoločnosť túto skupinu ľudí podobným spôsobom vníma, ale jej pôvodný význam nereflektuje. Celkovo by sa teda našlo niekoľko nedostatkov, vo všeobecnosti však má toto dielo čo ponúknuť každému divákovi. Nejde v ňom len o rasizmus a neznášanlivý a xenofóbny postoj voči menšinám. Ide o to, že život je príliš krátky na to, aby sme stále vo svojom srdci pestovali nenávisť. Veď "nie sme nepriateľmi, ale priateľmi. Nesmieme byť nepriateľmi. Aj keď nás môže ovládnuť zlosť, nesmie prerušiť naše puto lásky. Mystické struny našej pamäti nepochybne môžu znova vzkriesiť tie lepšie stránky našej povahy." (Aktualizácia: Po ďalšom zhliadnutí s odstupom času dvíham hodnotenie na maximum. Ide o emocionálne mimoriadne silný snímok, ktorý z tematického hľadiska nemá konkurenciu.) ()

BenchPress

Hodně drsný, na psychiku náročný film. Norton je opravdu vynikající a ostatní mu směle sekundují. Některé scény byly sice nepravděpodobné, ale logiku teď hoďme stranou. Ještě teď nad filmem přemýšlím a u mě to znamená, že mě něčím zaujal. 5/5. ()

Prochy84

Ještě než zmíním koment k filmu bych rád vyzval uživatele komentující typem: To navádí k nesnášenlivosti, to je odpad! k jedné podstatné věci-totiž, hodnoťte film a nepodléhejte vlastním předsudkům. Někteří slušně bodovaní uživatelé vyrukují s názorem, že film nabádá k rasismu, nenávisti apod. Já teda nevím, ale asi jsem viděl něco jiného. Pokud podle vás nabádá Fincherovo Sedm k likvidaci lidí, Superman ke skákání z okna v bláhové představě umění létat a animák Auta k překračování povolené rychlosti, tak nebudete asi úpně takříkajíc v cajku. Ještě jsem nepotkal nikoho, kdo by po projekci Johnnyho Englishe toužil svrhnout anglickou královnu...takže by bylo asi rozumnější odpustit si pseudomoralizování a hledět na věc trochu střízlivě a bez zbytečné hysterie typu Jak si někdo může dovolit TOHLE natočit a TAKHLE nahlížet na takovou závažnou otázku? Otázkou zůstává, co je TOHLE a co je TAKHLE? K samotnému filmu nelze napsat nic více ani méně než fakt, že se jedná o vynikající a nadprůměrné drama, kdy hlavní předností není jen Norton, ale taky zdatně sekundující Furlong. Retrospektivní vyprávěcí styl dodává snímku šťávu, stejně jako černobílé záběry. Ano, film obsahuje hodně zpomalených scén, na jeho obhajobu však nutno uvést, že ani jedna není zvolena nevhod. Přečetl jsem zde hodně komentů vyčítajících filmu jeho primitovnost, povrchnost a předvídavost...no, dle mého názoru je film všechno možné, jen ne primitivní,povrchní a předvídavý. A komenty nerozlišující rozdíly mezi skinheady a neonacisty opravdu nemají obsah ani hodnotu. ()

Inusa

Skvělý snímek, který na mně opravdu zapůsobil a myslím si, že by se měl promítat mládeži ve školách. Výborný Norton, ten jeho nenávistný pohled v roli neonacisty, to se mu fakt povedlo. Líbil se mi konec, tak to totiž je... ()

Mikakel

Film je velice pěkný,dost dobře promyšlený,udělaný, ale narovinu- všichni jistě víme, jaký byli,jsou, a budou náckové svině! x) 4* ()

Palisander

Dobro, zlo a nič medzi tým. To nemôžu myslieť vážne. Najmä to osvietenie hlavného hrdinu zo dňa na deň. Aj jeho brata z večera do rána. Naivné ako zmena ochrancov na nepriateľov a nepriateľov na ochrancov tlesknutím dlaní. A z tých rečí sa mi už točila hlava. Takže keď nie som skín ani černoch, mám od všetkých svätý pokoj? Na túto tému radšej nejaký dokument. ()

swinevenca

Norton zahrál "kajícího se" rasistu tak přesvědčivě, že jsem poslední čtvrthodinu trnul stejně jako Derek odkud přijde rána msty, ale takhle jsem to nečekal. Dlouho jsem nebyl u filmu takhle napjatej, co se stane v příští chvíli. Drsná sonda do toho, jak maj Američani rasismus pod kůží, obávám se ale, že naše společnost od tohodle stádia nebude zas tak daleko, jak by se mohlo zdát. ()