Derek Vinyard (Edward Norton) bol do smrti svojho otca vyrovnaným a pokojným človekom. Keď však jeho otec prišiel o život pri práci v černošskom ghette, z Dereka sa stáva ktosi celkom iný. Presvedčenie, že existuje nadradená a podradená rasa, privádzajú Dereka k neonacistom. Postup v bunke je nezadržateľný a Derek sa stáva druhým najväčším šéfom. Nad ním stojí iba Cameron (Stacy Keach), ktorý všetky rozkazy zo strachu pred políciou realizuje práve cez Dereka. Derek je tvrdý chlapík, ktorý neváha použiť akékoľvek prostriedky, aby uchránil seba a svoj majetok. Iba tak sa mohlo stať, že pri pokuse o krádež jeho auta Derek zastrelil dvoch černochov. Trest ho však neminie a dostáva sa do väzenia. Celý svoj doterajší život dostáva celkom inú podobu na mieste, kde máte príliš veľa času na rozmýšľanie. Svet jednoducho nie je čiernobiely a Derek vychádza na slobodu ako iný človek. Problémom je však jeho mladší brat Danny (Edward Furlong), z ktorého sa medzičasom tiež stal nacista. Derek by rád zmenil nielen to, čo príde, ale aj to, čo bolo. Jeho telo je však poznačené symbolmi, ktorým sa stále klaňajú noví a noví prívrženci... (RTVS)

Marthos

Bible nás učí, abychom milovali své nepřátele jako přátele. Slovo, které mělo a má být zákonem pro světovou populaci jako celek, se ovšem jen stěží dokáže udržet v myslích těch, kteří se denně setkávají s nespravedlností, fanatismem, pudovou touhou po pomstě a s bolestnou snahou vlastního sebeurčení. Vypjatá situace ve Spojených státech je pouze jedním z milionu globálních národnostních krvavých konfliktů, v nichž vítězí právo silnějšího. Kayeův film má navíc mimořádné štěstí nejen v precizně vystavěném scénáři, jež nemá daleko ke stroze budované dokumentární syrovosti, ale především v sugestivně podaném hereckém výkonu Edwarda Nortona, poctěného v témže roce oscarovskou nominací. Mrazivý záchvěv smrti, přítomné už v gestech a pouhých, nepatrných detailech tváří protagonistů, ovládá chtě nechtě lineární hnutí v divákově mysli, která se pomalu a jistě chýlí ke stejné destrukci jako samotný závěr filmu. ()

Bachy

Myslím, že "působivé" je to slovo, které hledám. Při prohrabávání své slovní zásoby jsem si všiml ještě "emotivní" a "silné". Vlastně se na hromadě válelo ještě mnoho dalších výrazů. Jenže některé - jako "černobílé", "stylové", či "Norton" - nezněly tak intelektuálně. Spíše jen jako takové velmi nadšené výkřiky. Povedlo se. Paráda. Skoro bych řekl, že tam, kde Romper Stomper mlčel, Edward Norton křičí vzteky. Argument, že jde o nereálnou báchorku sice beru, ale během sledování a vlastně i teď je mi to celkem jedno. ()

Chrustyn

Možná trochu přeceňovaný ale přesto inteligentní a povedený film o rasismu. Jedna z nejlepších a nejpřesvědčivějších rolí Edwarda Nortona. ()

SeBig

hodně drsný film a nejvic smutny na tom je ze tohle se doopravdy děje je to perfektně a pravdivě spracovany az je to smutny :( ()

MiiRA

Co říct, hodně silný film. Norton klasicky vynikající. Finální scéna mě úplně rozsekala, která mě donutila dát tu 5*! ()

LaciLC

V prvom rade je Kult hákového kríža mimoriadne pôsobivý film. Celý som ho dopozeral jedným dychom a musím povedať, že istým spôsobom ma aj ovplyvnil. Niekto si môže myslieť, že na debutujúceho režiséra je toto až príliš veľká a vážna téma, ale opak je pravdou. Tony Kaye to zrežíroval viac ako dobre a už za samotnú odvahu si zaslúži obdiv. Najviac ma však v celom filme zaujal výkon Edwarda Nortona. Ten totiž zatienil všetkých ostatných. Určite treba vidieť, je to veľmi silný a zároveň surový film, a v neposlednom rade špičkový. ()

marhoul

Kde jsou ty časy, kdy Ed nasekal v průběhu šesti let slovy pět nadstandardních filmů... Kult hákového kříže je důležitý film v každé době a co se týče terminátorového Eda, ten byl zde taky přesný. ()

váca

Jedna z nejlepších rolí Edwarda Nortona. V tomto filmu skutečně exceluje a jde z něj strach. Scéna, kdy nechá bezmocného, vyděšeného černocha zakousnout do obrubníku a pak ho zabije, je skutečně něco. Stejně jako asi dost nepříjemná scéna ze sprchy ve vězení. Film, který stojí za to!! ()

mcb

Nekompromisně realistický pohled na rasismus, s kterým vaše mysl dokáže sympatizovat v obou naprosto myšlenkovitě protikladných částech filmu. Norton zde není nevýrazný jako v dalších filmech a opravdu autenticky zvládá svůj přerod. Film naprosto ví, o čem to vypovídá a to zcela podtrhuje i finální šok, který tento celý problém s přesností charakterizuje. Možná na to ale jde až příliš explicitně. ()

heyda

Toney Kaye dokazuje, že má neskutečný smysl pro detail. Práce kamery je na nejvyšší úrovni, hudba je impozantní, herci v čele s Edwardem Nortonem předvádí opravdu skvělý herecký koncert. Příběh je opravdu zajímavý a konec fakt vyrazí člověku dech. Toť ve zkratce popis tohoto filmu. A kdo má zájem vidět film o nacismu, který se však neodehrává během 2.sv.války, ale v současné svobodné době a přitom je stejně hrůzný, tak ať si tento snímek sežene a koukne na něj. Neprohloupí! Samozřejmě originál s titulky. 9/10 ()

honajz

Edward Norton v hlavní roli neonacisty, který se po odpykání trestu ve vězení snaží napravit život svůj i svých blízkých. Příběh je vyprávěn retrospektivně. Uvidíme, jakých zvěrstev se neonacisté dopouštěli, jak smýšlejí, a posléze je vše konfrontováno s novým postojem jejich bývalého vůdce, který se nyní snaží žít lepší život. Postupně rozkrýváme i důvody, jež ho vedly k neonacistickému hnutí. Celé je to však natočené naprosto neuvěřitelně. Kluk, který se podílel na zabíjení černochů v širém okolí, najednou ve vězení prozře, když ho sexuálně zneužívají jeho vlastní, a on najde zastání jen od svého černošského kolegy z prádelny. Ve vězení jsem nebyl, ale stejně si myslím, že vrána k vráně sedá a v reálném světě by se neonacistický hajzlík ve vězení spřáhl se skinheady a společně by zneužívali spíše toho černocha... Ano, film je jen lacinou moralitou, na níž se mohou někomu líbit scény toho, co neonacisté vyvádějí. Avšak i to zavání laciností, protože se tyhle skupinky chovají tak, jak my si z pohodlí svých domovů představujeme, že se chovají. Ve skutečnosti tam asi budou nějaké nuance, někdy i výraznější. Asi jako kdybyste se dívali každý den na popeláře z okna a natočili o nich film, který by však byl jiný, kdybyste mezi popeláři prožili sedm let. Podobně tedy charaktery postav - hlavní postava Derek je zpočátku mírná, pak díky smrti otce se z ní stane přesvědčený nácek a nakonec se zas přetaví v hodného beránka... Odůvodnění jsou velmi tristní a navíc zpochybňují celou moralitu filmu - hlavní postava není prostě vypatlaný debil bez IQ z děcáku a bez rodičů, který ani netuší, co huláká, hlavně když se huláká a mlátí a rozbíjí a zabíjí. Takoví však sotva projdou nějakým přerodem, ani kdyby se jmenovali Lisa Doolitlová. A to nemluvím o přerodu Derekova bratra, to je pohádka na druhou. Ačkoliv se mi ten film taky nelíbil, přece jen blíž realitě měl Romper Stomper. Naprosto holý disk, zvuk u filmu je horší, obraz taky žádná sláva. ()

Ivoshek

Na jedné straně jsou plusy - Norton hraje hezky, je tu fajn hudba a násilí (zejména scéna "zakousni se do obrubníku" je fajn). Na druhé straně mínusy - je to hrozně plné moralizování a příběh je jen těžko uvěřitelný. Jen se nad tím prosím zamyslete - opravdu potkáte člověk potetovaný hákovými kříži výkvět plný milých a laskavých černochů zrovna v kriminále? ()

AlfaNumerO

Zde stojí za zmínku především jedno, tím je až démonický výkon Edwarda Nortona. Zpomalená chůze po rozšlápnutí hlavy černocha, hákový kříž na hrudníku. Téměř nedýcháte. Ne jen vynikající scéna ale i celý film. 84% ()

SOLOM.

Jeden z nejoblíbenějších filmů mého dospívání. Kdysi jsem tohle neskutečně žral, dnes už se na to dívám mnohem střízlivěji. Já sice nikdy fašoun nebyl, ale rasista…to už je jiná. Každopádně Edward Norton a Edward Furlong podali velmi dobré výkony a především na nich tenhle film stál. Na nich a na scénce se zakousnutím se do patníku. Na tohle nadosmrti nezapomenu. Jinak to mělo pár slabších pasáží, pár výrazně lepších (vzpomínky z věznice), má to i jisté morální a etické poselství a dramatický závěr. Inu jak říkali – na hněv a zlobu je život vážně moc krátký…Nadprůměrná záležitost a pro Beverly D'Angelo jsem měl svého času taky docela slabost… ()

Ilicka

Jak už psal(a) movie, český dabing je v tomto případě opravdu hrozný. Jinak je to film o emocích, idejích a prozření, zakončený šokem. Edward Norton je skvělý herec. Co dodat? ()

ARI50

Viděl jsem mockrát a vždycky mě zaujal začátek a konec mezi středem jsem se slušně nebavil ale přeso film má slušně propracovaný děj ale mě na něm chybělo to silné pouto to co musí tenhle typ filmu mít vyskočení žily agresy. ()

JASON_X

Nevím, co originálního bych o tomhle filmu ještě mohl napsat, protože vše podstatné už napsala uživatelka kiddo. Povrchní a vykonstruovaný film s nedůvěryhodnými a plytkými postavami. Ano, Edward Norton hraje dobře, ale ten scénář, ten scénář... ()