Derek Vinyard (Edward Norton) bol do smrti svojho otca vyrovnaným a pokojným človekom. Keď však jeho otec prišiel o život pri práci v černošskom ghette, z Dereka sa stáva ktosi celkom iný. Presvedčenie, že existuje nadradená a podradená rasa, privádzajú Dereka k neonacistom. Postup v bunke je nezadržateľný a Derek sa stáva druhým najväčším šéfom. Nad ním stojí iba Cameron (Stacy Keach), ktorý všetky rozkazy zo strachu pred políciou realizuje práve cez Dereka. Derek je tvrdý chlapík, ktorý neváha použiť akékoľvek prostriedky, aby uchránil seba a svoj majetok. Iba tak sa mohlo stať, že pri pokuse o krádež jeho auta Derek zastrelil dvoch černochov. Trest ho však neminie a dostáva sa do väzenia. Celý svoj doterajší život dostáva celkom inú podobu na mieste, kde máte príliš veľa času na rozmýšľanie. Svet jednoducho nie je čiernobiely a Derek vychádza na slobodu ako iný človek. Problémom je však jeho mladší brat Danny (Edward Furlong), z ktorého sa medzičasom tiež stal nacista. Derek by rád zmenil nielen to, čo príde, ale aj to, čo bolo. Jeho telo je však poznačené symbolmi, ktorým sa stále klaňajú noví a noví prívrženci... (RTVS)

Rudinsky

Američania, pri všetkej svojej úprimnej tvorcovskej naivite, proste nevedia servírovať tvrdé drámy. A ak áno, je to kráľovským držhubným kamuflovaná koprodukcia s európskou školou. Na druhej strane - Norton je absolútny pán a je to práve on, kto drží tento "nekorektný" street art vysoko nad štandardom. Mať to v rukách Cronenberg, potom by ste videli ()

rozbris

Další jasná 5*. Příběh o rodině co mu zabili tátu a oba synové začali vyznávat fašismus. Edvard Norton to zahrál na výbornou skoro jako by to vyznával. P.S. Napsat seminárku na "Mein Kampf" a dokonce ho přečíst....smekám Danny (Edward Furlong) :-] ()

Cracker

Pre mňa zatiaľ Nortonov najlepší film a keby ho pri Oscaroch nepredbehol Nicholson určite by patril jemu. Film je veľmi odvážny nakoľko sa jedná o fašizmus... Zo začiatku som bral Nortona ako zápornú postavu ale keď si to dal v hlave do poriadku a zistil že šiel zlou cestou vzniklo z toho niečo podobné ako 25 Hodina. Film sa lepšie natočiť nedal, tvorcovia jasne vykreslili nespravodlivosť voči v tedy(aj teraz) utláčaným menšinám. Predpokladal som že mladého Dannyho bohužiaľ zabijú ale myslím že to bolo dosť hlúpe keď tomu černochovi v podstate nič nespravil... 100% = moja topka ()

Dánek

Nemůžu si pomoct, ale tenhle film mě nijak extra neohromil. Atmosféra super, ale jinak zápletka nic moc. Hlavní hrdina zjišťuje, že neonacismus je pro dementy a že často je to jenom póza .Ó jak překvapivé. 70% Druhe shlednuti 11/2014: Dodal bych, ze "what goes around, comes around". Jinak atmosfera opravdu pecka, ale proste nemuzu si pomoct, je to preceneny film. Konci v okamzik, kdy se dej nekam posune, coz mi prijde jako skoda... Lepsi 3*** ()

korndaddy

Opravdu realistický film, který vás donutí o celé situaci opakovaně přemýšlet. Film o přehodnocení celého životního stylu a všech priorit. A když už se zdá, že by se vše mohlo srovnat a fungovat, zase žít jako normální rodina normální život, vždy se najde něco co plány zkazí a snaží se vtáhnout zpět do ´´pekla´´. Pefektní E. Norton a E. Furlong (škoda že tohle je jeden z mála kvalitních filmů E. Furlonga) a nebál bych se říct, že je to nejlepší herecký výkon obou představitelů. Drama se vším všudy včetně nadupaného konce, který doslova rozebere. První místo v top 10 ()

Malakal

Nevim, jestli jsem některý scény špatně pochopil, ale ty zpomalený záběry mě tam opravdu sraly! Např. ta scéna, kdy hráli basket o hřiště, mi přišla vyloženě trapná. Ovšem ty 3 hvězdy za Nortona (ten má vždycky jednu jistou) a za tak nějak objektivní úhel pohledu na věc. ()

Mistickzz

Film s vynikajúcou myšlienkou. Aspoň vidieť ako môže zlý vplyv rodičov a rodinná tragédia ovplyvniť ich dieťa. Edward Norton bol neskutočný a dovolím si povedať, že to bola jeho životná roľa. Postupe si začal uvedomovať svoje hodnoty a názory a chcel ich napraviť aj u svojho mladšieho brata. American history X patrí podla mňa ku kultovým snímkom. 88% ()

Ragdoll

Rozhodně můj nejsilnější filmový zážitek za poslední měsíc, ale myslím, že bez Edwarda Nortona by to ani nebylo na pět hvězd, kterému mimochodem tato role výrazně napomohla k cestě do mé Topky. Po herecké stránce jsem byl spokojen víceméně se všemi, možná až na pana černocha učitele, jehož neustálá kázání a přílišná přemoudřelost byly ke konci více než otravné. Myslím, že to nebude trvat dlouho, a film bude mít v mých očích drahocennou nálepku "kult", protože si jsem jist, že tohle stojí za druhé, třetí i čtvrté zhlédnutí, aniž by to něco ztratilo z toho velmi reálného pohledu na rasismus a myšlenky, která nám ukáže, že tudy cesta nikdy, ať se děje, co se děje, nikdy nemůže vést. I finální přeměna Derekovy osobnosti byla možná příliš naivní, takového zakomplexovaného rasistu by jeden usměvavý černoch v base určitě nevyléčil. Rád bych věřil tomu, že je to tak lehké, bohužel, naše dějiny ukazují pravý opak. 95%. ()

xaver

Takový snímek téměř o ničem. Náprava zločince, vracejícího se k rodině po odpykání trestu, je málo uvěřitelná. Je potřeba vidět i to, že propagace fašizmu, tak jako je zakotvena v trestních kodexech většiny evropských států, v USA trestná není. I z tohoto pohledu je snímek málo vypovídající o současných neonacistech v USA. Často je kladeno takové zjednodušující rovnítko, rasista rovná se neonacista. Přitom paradoxně největšími rasisty se dnes v USA stávají právě černí, který do svých uzavřených komunit absolutně nevpustí bílé. ()

Wicky

Edward Norton tady předvádí svůj doposud nejlepší herecký výkon. Děj který vás chytne a nepustí. Závěr filmu nezapomenutelný. Silnější 4*. 85% ()

BlackTom

Priam až súkromná záležitosť. Ľudia žijú v bublinke vlastnej konformity a tí holohlaví pohrobci strýka Adyho ich nijak zvlášť nevzrušujú, sme predsa krásni, bohatí, žijeme medzi dúhami a jednorožcami, no predovšetkým - sme bieli, tak prečo sa ich báť? Niekomu môže Derekov prerod pripadať ako unáhlený, neskutočný, fejkový, ale ten človek mal nato TRI roky. Tri roky medzi štyrmi stenami, to neznamená tri roky na detskom ihrisku, tri roky na čerstvom vzduchu bez obmedzení a s kávičkou na korze. Keď je človek sám, premýšľa. Áno, neonacista, ktorý si niečo uvedomí musí pre niektorých skutočne vyzerať ako mytologická postava, ba aj v skutočnosti je to rarita. Ale je to reálne - zmenil sa spevák jednej z najvýznamnejších RAC kapiel Rahowa, zmenili sa aj iní - a z menej "ušlachtilých" pohnútok. Nechcieť ubližovať iným, aby nebolo ublížené Tebe a Tvojim blízkym, to má logiku. Vykonštruované? Dobre, jak je libo, ale vidím v tom viac než vymaštené toluénové renesky a ožraté palice z Romper Stomper. Utopické? Netreba chodiť po príklad ďaleko. Nie, toto nie je príjemná podívaná. Toto je pohľad na každodennú Ameriku, na vzrastajúce spoločenstvá ako sú WAR či C18. Výstražný ukazovák pre každého z nás. Kam až to zájde a kam až to necháme zájsť? Nie každý sa totiž poučí na vlastných chybách... ()

Loki_Six

Bob Sweeney - There was a moment, when I used to blame everything and everyone for all the pain and suffering and vile things that happened to me, that I saw happen to my people. Used to blame everybody. Blamed White people, blamed society, blamed God. I didn't get no answers 'cause I was asking the wrong questions. You have to ask the right questions. Derek Vinyard - Like what? Bob Sweeney - Has anything you've done made your life better? ()

Zagros

Kult hákového kříže je pro mě možná vůbec nejlepším filmem na téma rasismus. Přemýšlím, jestli dokáži popsat proč… Bez spoilerů je to velmi těžké, protože pro mě to nejdůležitější byl příběh a cesta hlavního hrdiny Dereka. Navíc je famózně zahraný Edwardem Nortonem. Zbytek obsazení se také velmi povedl a skvěle dotváří mozaiku charakterů z jednoho amerického předměstí. Atmosféra snímku je velmi hutná a tísnivá a po filmu se žádné pěkné pocity rozhodně nedostaví. Scény jako rozhovor u stolu s otčímem, nebo obrubník si budu pamatovat do smrti. Dobrý je i nápad celý příběh vyprávět z pohledu mladšího bratra. Lehký odstup přidává další možnosti zamyšlení. Jednoduše je to za mě maximální hodnocení, a pokud hledáte film na téma rasismu, tohle je absolutní špička. ()