Derek Vinyard (Edward Norton) bol do smrti svojho otca vyrovnaným a pokojným človekom. Keď však jeho otec prišiel o život pri práci v černošskom ghette, z Dereka sa stáva ktosi celkom iný. Presvedčenie, že existuje nadradená a podradená rasa, privádzajú Dereka k neonacistom. Postup v bunke je nezadržateľný a Derek sa stáva druhým najväčším šéfom. Nad ním stojí iba Cameron (Stacy Keach), ktorý všetky rozkazy zo strachu pred políciou realizuje práve cez Dereka. Derek je tvrdý chlapík, ktorý neváha použiť akékoľvek prostriedky, aby uchránil seba a svoj majetok. Iba tak sa mohlo stať, že pri pokuse o krádež jeho auta Derek zastrelil dvoch černochov. Trest ho však neminie a dostáva sa do väzenia. Celý svoj doterajší život dostáva celkom inú podobu na mieste, kde máte príliš veľa času na rozmýšľanie. Svet jednoducho nie je čiernobiely a Derek vychádza na slobodu ako iný človek. Problémom je však jeho mladší brat Danny (Edward Furlong), z ktorého sa medzičasom tiež stal nacista. Derek by rád zmenil nielen to, čo príde, ale aj to, čo bolo. Jeho telo je však poznačené symbolmi, ktorým sa stále klaňajú noví a noví prívrženci... (RTVS)

JohnMiller

88%.... aká irónia ! Absolútne dokonalý scenár.. Ten kto ho napísal vedel, alebo sa aspoň nechal dobre informovať ako sa tieto veci majú. Idei ktoré tu Edward Norton ako hlavný hrdina prezentoval a porovnával napríklad zo štatistickými faktami považujem za korektné.. Nie ! Nie som NEONACISTA aj keď to teraz tak bude vyznieť. Celí ten začarovaný kruh pracujúcej triedy ktorá je spoločnosťou prakticky utlačovaná vďaka neprispôsobivým občanom ani nás neminul. Vďaka deklarácií práv a neuveriteľnému pseudohumanistickému režimu žijeme tak ako žijeme ! Samozrejme keď si zoberieme individuálne ľudskú osobu a zaškatuľkujeme ju pretože jej kultúra je deviačná nie vždy je to výsledok pravdivý (Nato vo filme upozornili vo vezení. Neger ukradol Televízor ktorý spadol na nohu policajta a tak dostal plus trest za napadnutie verejného činiteľa) Lenže s individuálnym charakterom sa revolúcie nedokážu viesť. Chce to riešiť veci politicky chladnou hlavou. Neonacistické hnutia ako tu boli prevedené nemajú ďaleko od pravdy. Pár takých maníkov osobne poznám. Je to totálne deviačná subkultúra tak isto ako punkeri, či hopperi. Najviac ma však na tom všetkom nezobrala ani tak reálnosť a striktne dodržiavanie skutočnosti ako to že to nebolo vyslovene anti-antisemitické. Režisér sa nesnažil prvoplánovo povedať "nacisti sú zlý kto sa s nimi spolčí je zlý". To ako ukázal pravdu každého jedného bolo geniálne.. Jediný kto však videl na všetky strany bol učiteľ školy..ktorý bol čierny... Znova irónia ! Koniec prekvapil a dojal.. nebolo to však prvoplánové o to viac ma to vzalo. ()

AlistairMir

"ZAKOUSNI SE"...Pan Norton by se je jako zubař asi neuživil, ale na druhou stranu si tímto počinem vysloužil pár let v base, kde zjišťuje, že věci nejsou vždy jen černé a bílé. Po nepříjemné "romantické" chvilce už rozhodně má na věci podstatně jiný názor, než měl a stává se z něj jinej člověk. To, že už nehodlá být neonacistou, ale po jeho návratu z vězení stará parta moc neocení. A jak to s napraveným Nortonem a jeho mladším bráškou, kterého hraje Furlong, dopadne? Dá se říci, že nečekaně... ()

AffectedFace

Od začátku jsem nemohl skoro ani mrknout... Film je dokonalý! Musím souhlasit, ale nemá to úplně dotáhnutý.. Tenhle film i přes svojí dokonalost prostě má slabá místa, které mu nemůžu odpustit... ()

dom156

Nejprve bych rád poznamenal, že bylo celkem obtížné k tomuto cokoliv napsat. Bohužel, mě to zas tak moc obsahově neuchvátilo, jako zdejší plénum. Chybělo mi zde poselství nebo něco k hlubšímu zamyšlení. Vše se tvářilo povrchně (možná to byl záměr, který mi unikl). Scéna se zabitím černochů byla naopak dostatečně drsná a dokonce mě po zádech přejel mráz. Mimochodem nespoileruju vše je uvedeno v synopsi. Jak děj zvolna plynul dál, tak až přibližně cca 20 minut před koncem jsem opět projevil větší zaujetí o dějovou linku, jelikož hluché pasáže jsou tu velmi častý jev. Překvapilo mě obsazení Nortona, které jsem v moc filmech nezažil, zde se projevoval solidně, ale závěrečnou scénu, kde se snažil plakat, jsem mu vůbec nezbaštil. Spíše to vypadlo, že v tu danou chvíli kdy hrál, měl průjem a tlaky v břichu najednou. Když to vezmu kolem a kolem, dostal jsem průměrný filmík, toť můj názor. ()

willow666

Na pseudomoralistický americký kecy jsem už velká holka. Jestli jste tomu filmu aspoň chvíli věřili, pak asi žijeme každý v jiném světě (a já vám ten plný napravených nácků závidím). Za dokonalýho Nortona aspoň ty dvě. ()

Skip

Ten film mi sice přišel poněkud zkratkovitý, ale to nevadí, protože je velmi dobrý a věnovat víc prostoru přerodu hlavního hrdiny by nakonec mohlo být na škodu, vždyť každému chápavému divákovi to dojde. Edward Norton zahrál svou roli vynikajícím způsobem, to klobouk dolů. ()

Vědma

Na tomto filmu nevidím celkem nic výjimečného a jeho kultovnost moc nechápu. Pro koho vlastně je kultovní? Mně připadal na to jaká pověst jej předcházela dost klišovitý . Od začátku bylo jasné, že Derek v sobě moc čirého zla nemá. Pokud je člověk násilné tupé zfanatizované hovado, je to poznat především na očích. (v tomhle směru bych sázela spíš na frackovitého Dannyho). Takže pokud měl Edward Norton pořád při tom všem v očích jakousi laskavost, tak to mohlo znamenat jenom dvě věci - buď hraje mizerně, nebo nás čeká náprava. Z filmu plyne ono všem známé - hajzl je hajzlem a může být třeba barvy lila a jednoduchá řešení neexistují, děsí mě, že možná neexistují vůbec žádná a Derek měl v mnohém co říkal pravdu. Nebylo to špatné, obzvlášť pasáž ve vězení, ale fanouškem se nestanu. ()

Aleee89

Zase jsem si, a ráda, doplnila filmové vzdělání. Kult hákového kříže jsem dlouho znala jen podle názvu, vlastně jsem se ani moc nezajímala o to, o čem tenhle film vlastně je. Pak jsem ho ale objevila vysoko v žebříčcích popularity, tudíž jsem mu dala šanci. Příběh je podán syrově a realisticky, ač místy i idealisticky. Táhne po celou dobu, pár hluchých míst se dá lehce překonat. Když se objevily retrospektivy, které byly natočeny černobíle, dostalo se mi zajímavé obrazové metafory k celému stěžejnímu problému filmu - k rasismu. Boj černých proti bílým je zde symbolicky zobrazen i takto. Nevím, zda to byl záměr, nebo je to jen můj pocit, každopádně mě to zaujalo a mému filmovému zážitku to přidalo zajímavou rovinu. ()

Dont

Edward Norton nepochybně touhle rolí získal hodně příznivců, a tím nemyslím kvůli holé hlavě, hákovému kříži vytetovaném na prsou a ultrapravicovému přesvědčení, ale díky excelentnímu hereckému výkonu. Film o rasismu, o tom, že tohle téma není a nikdy nebylo černobílé a málo vídaná ukázka toho, že vězení skutečně aspoň někdy může vést k nápravě. Jenže venku to pak paradoxně někdy není o moc lehčí… Snímek mě zaujal především výborným scénářem a nulovým strachem tvůrců z ožehavého tématu. ()

L_O_U_S

Edward Norton mi začíná být čím dál sympatičtější a role neonacisty mu opravdu sedla, nicméně film jako celek trpí až příliš velkým schematismem a prvoplánovostí. Při sledování jsem si připadal, že banda nácků se nejspíš není schopna bavit o ničem jiném než o bílé Americe, o všudypřítomných hákových křížích a fotkách strejdy Adolfa ani nemluvě. Jinými slovy, upozornit na problematiku narůstající nesnášenlivosti je sice v pořádku, chtělo by to ale něco originálnějšího. (1 011., 23. X. 2014) ()

Fanucci

Jeden z mých nejoblíbenějších filmů. Nortona jsem v ukázkách na tento film ani nepoznal:). Hraje naprosto fantasticky. Konec se dal trochu předvídat, ale i tak vás dostane. Říkam si, že BEZ toho závěru by to byl film tak na tři - čtyři hvězdičky. Prostě silný příběh s happy-endem ve stylu, že se každý může změnit. Kult hákového kříže ale ani tak nevypovídá o změně člověka jako spíš o tom, že za všechny chyby člověk v životě platí. V případě Nortona za nenávist. Výbornej a chytrej film. ()

Chrysopras

Film ostrej jak břitva s dobrym a potřebnym tématem. Edward si za to nejen fyzický herectví zaslouží absolutorium! P.S. I po letech to má říz... ()

Sheldra

Filmový klenot, který mě dokonale vykolejil, i když jsem žádnou procházku růžovým sadem nečekala. Hlavní myšlenka je dost jednoduchá - nenávist a vztek k ničemu nevedou. Přesto je tenhle film důkazem, že i na jednoduché myšlence lze při dobrém scénáři a kvalitním obsazení bez problému postavit celovečerák, aniž byste měli dojem prázdného moralizování. Z každé scény tryskají emoce, které herci zvládají s přehledem - obzvlášť skvělí jsou Norton s Furlongem (po kterém bohužel jakoby se slehla země). Derekovy vzteklé projevy jsou pronášeny s takovým zápalem, až běhá mráz po zádech, a rozhodně bych nechtěla být poblíž, když tohohle maníka popadne rapl. Závěr je dokonalou ukázkou toho, jak může zabedněnost zpackat život vám i všem kolem. Podle mě snad nejlepší film o rasismu a nenávisti vůbec, který by se měl promítat povinně...Přitom se vsadím, že o jeho existenci většina lidí ani neví. ()

Vessper

Zhruba po 2 a půl letech jsem si tento film znovu pustil a sám se divím, jak jsem ho mohl hodnotit "jen" 4*. Tohle je mistrovské dílo, za kterým stojí plno zkušených a skvělých filmařů!!! ()