Derek Vinyard (Edward Norton) bol do smrti svojho otca vyrovnaným a pokojným človekom. Keď však jeho otec prišiel o život pri práci v černošskom ghette, z Dereka sa stáva ktosi celkom iný. Presvedčenie, že existuje nadradená a podradená rasa, privádzajú Dereka k neonacistom. Postup v bunke je nezadržateľný a Derek sa stáva druhým najväčším šéfom. Nad ním stojí iba Cameron (Stacy Keach), ktorý všetky rozkazy zo strachu pred políciou realizuje práve cez Dereka. Derek je tvrdý chlapík, ktorý neváha použiť akékoľvek prostriedky, aby uchránil seba a svoj majetok. Iba tak sa mohlo stať, že pri pokuse o krádež jeho auta Derek zastrelil dvoch černochov. Trest ho však neminie a dostáva sa do väzenia. Celý svoj doterajší život dostáva celkom inú podobu na mieste, kde máte príliš veľa času na rozmýšľanie. Svet jednoducho nie je čiernobiely a Derek vychádza na slobodu ako iný človek. Problémom je však jeho mladší brat Danny (Edward Furlong), z ktorého sa medzičasom tiež stal nacista. Derek by rád zmenil nielen to, čo príde, ale aj to, čo bolo. Jeho telo je však poznačené symbolmi, ktorým sa stále klaňajú noví a noví prívrženci... (RTVS)

NJD

Z filmařského hlediska to není asi úplně stoprocentní, ale ta celková syrovost zvedá film do neuvěřitelných výšin. Plus stojí za to zaposlouchat se do těch náckovských keců a porovnat je s dnešníma projevama některých českých i světových politiků :( ()

mira007

Velice realistický pohled na rasismus v Americe bez politické překoreknosti. Herecký výkon Nortona naprosto famózní. Skvělá story která má hlavu a patu a myšlenku, ale taky bohužel takovej konec, který vymysleli ze zoufalství nevědět kudy kam. ()

dan4815

Popravdě nechápu, že jsem se této filmové klasice tak dlouho vyhýbal. Kdysi o filmu mluvil můj bývalý neonacistický spolužák, takže můj zájem velmi opadl. A pravda, první sledování filmu dopadlo usnutím a probuzením se až v poslední vteřině filmu, než se ukázaly titulky. Druhá šance byla dána po značné toxikaci organismu alkoholem, o to více působivě na mě tématika a děj působilo. Že je rasismus v USA normální, to se ví, že na sebe útočí gangy, to je normální, ale nejsem si zcela jist tím, že američtí neonacisté vyznávají odkaz Adolfa Hitlera. Co se mi na filmu nelíbí je herecké obsazení. Chápu, herci se k takovému tématu nechtěli moc hlásit, ale kromě hlavní postavy mi výběr přišel slabší, nesympatický. ()

Emo-haunter

Neonacismus ve filmu. Ok. Norton je super, ale jediný co se tu furt řeší je náckovství na každém kroku - za chvilku to začne šíleně čpět. Jediná myšlenka celého filmu pro mě. Všude agrese, nenávist, zloba, rabování. Natočené dobře, skvělé herecké výkony, ale postrádá to pořádnou hloubku. :/ Za mě lepší tři hvězdy. ()

Kacitr

Potom, co naběhly titulky jsem popravdě jenom seděla a koukala. Teda, co se lidí a jejich charakterových změn týče, nevěřím, že to jde tak snadno. Ale Edwardové Norton a Furlong mě dostali. Je těžké vymanit se ze vzorců chování, které vám odmala vštěpují doma. ()

Pedro

Mimořádně ožehavé téma zpracované bez stopy amerického pokrytectví a povrchnosti. Absolutně otevřený snímek, který ukazuje, že nic není ani černé ani bílé - ani černí ani bílí... Příležitostná kritika přílišné brutality tohohle filmu je podle mě naprosto neopodstatněná, násilí zde totiž nevyznívá ani samoúčelně ani tendenčně. Ve filmu o sázení ředkviček by rozhodně nepatřičně působilo, ale tohle je film o rasismu a neonacismu... Naprosto šokující je závěr filmu: V okamžiku, kdy se začínáte obávat, že ten doposud perfektní film Amerikáni přece jenom zazdí nějakým nevkusným za vlasy přitaženým happyendem, se stane něco, co snad nikdo nemůže očekávat. Člověk najednou kouká na obrazovku a říká si, že to je snad příliš. Není. Ano, je to absurdní, ale určitě ne víc, než to, o čem celý tenhle film je... Říká se, že násilí plodí násilí. Kromě toho, že to je absolutní klišé, to je i absolutní pravda. Než si tohle lidi uvědomí, tak stále bude o čem točit tak perfektní filmy, jako je tenhle. ()

jilda

No, při scéně jak někomu rozšlápnout hlavu na obrubníku mě mrazí ještě teď. Lepší film s rasovou tématikou jsem neviděl ()

bidja

Film se mi v podstatě líbil. Jak téma, tak výkony herců. Jenom mě přijde všechno takové uhlazené, nepravdivé, inu amerika. ()

chalp

Je až neuveriteľné koľko tvári Edward Norton má, v každom svojom filme hrá v podstate úplne inú postavu a vždy mu to zožeriem, neškatuľkuje sa a stále sa herecky vyvíja.S hodnotením filmu to veľa spoločného nemá ja viem :), ale on je tým dovodom prečo som dal max. ()

Emzet

Aneb "Jak i v antirasistické a všeobecně politicky korektní Americe natočit film o sympatickém neonáckovi". Film, kde se obecná morálka postav pohybuje pouze v různých odstínech šedé. A víte co? Ono to funguje! Nejenomže to Kayemu Amíci dovolili natočit, oni na to dokonce chodili do kina! Těžko uvěřit od země, které šéfuje Sdružení Matek Za Ochranu Dětí Před Pasivním Kouřením, Opilými Řidiči, Ženskými Bradavkami A Rockovou Hudbou, že? Už jen za tuto ochotu dívat se na věc z druhé stránky si American History X zaslouží ovace. I přesto že ti druzí, "zlí" neonácci jsou takoví pouze protože jim to káže scénář. Edward Norton exceluje (snad nikde jsem ho neviděl hrát líp) a Furlong... je snesitelný, i když od dob hraní ve videoklipech se moc neposunul. Vzato kolem a kolem jde o velké překvapení a vynikající film. ()

(Z)denny

Nevím co by byl tenhle film bez Edwarda Nortona. Pro mě je to PAN herec. Všimli jste si výrazu jeho obličeje poté co zabil na ulici toho černocha? Co zněho vyzařuje? Jak to z něho čiší? Norton prostě umí.. ()

Gulde

Vynikající film, který ukazuje to, že ne vše je černobílé, ale že mezitím je i mnoho odstínů šedi . Edward Norton svoji roli ztvárnil naprosto dokonale. ()

Andresito

Kult hákového kříže si nevysloužil tak vysoká hodnocení kvůli své kvalitě, ale kvůli tomu, že je jedním z mála filmů na toto téma. Osobně mi přechody z černobílého schématu na barevné vůbec nevadily, ani občasné zpomalené záběry nejsou na škodu, jen by nám snímek nemusel své poselství tolik vnucovat. Ne že by to nebylo potřeba nebo že bych s tím nedejbože nesouhlasil, ale pochopil bych, co mi chce film říct, i kdyby mi to pořád nestrkal přímo pod nos. Herecké výkony jsou skvělé, hlavně Norton zvládl svou úlohu na výbornou a Furlong za ním v ničem nezaostává. A některé drsnější scény vám doslova vyrazí dech, jako vysvětlující prvek posloužily mnohem lépe než dlouhé rodinné diskuze, aneb jedna vražda nebo znásilnění řekne víc než tisíc slov. 75% ()

Tigran

Pro tenhle film mám slabost. Vidím tam těch pár chybek a je tam pár scén, které by mohly být podle mě natočeny trochu jinak (lépe). Ale stejně musím dát plný počet. Oslovilo mě samotné téma, Edward Norton (který umí zahrát snad skutečně všechno) v roli neonacisty, styl, jakým je příběh vyprávěn a samotný konec filmu, který u mě fungoval, jako bych dostal pěstí do ksichtu a díky kterému jsem dlouho přemýšlel nad tím, jak by mohl děj pokračovat a co se mohlo v Derekově mysli odehrát. ()

JK-Stinger

Dechberoucí pohled na rasistickou situaci v Americe, který ukazuje špatnosti na obou stranách. Názor kdy za všechno může nenávist, která však ve finále nic neřeší, je doveden k dokonalosti hlavním tahounem Nortonem, troufám si tvrdit ve své životní roli, a výborně sekundujícím Furlongem. Je to drsné, realistické a dle mého názoru povinné pro všechny. Hned bych to zapsal do školních osnov, což se mi asi nesplní. Takhle můžu jen doufat, že vznikne víc takových filmů. ()

Oxymoron

Edward Norton v jeho životní roli. Dokonalé, drsné a výmluvné drama. Kéž by si z Dereka Vinyarda vzali příklad všichni nácci, přišli k rozumu a našli si v historii jiného kultovního "hrdinu", jehož učení by zasvětili život - třeba Masaryka ;) ()

LuccinyFilmy

Líbila se mi realističnost filmu a způsob, jakým byl vyprávěn. Žádné poučování, žádná propaganda, prostě syrový příběh o tom, jak jeden (bystrý a charakterní, což z něj bohužel dělá výjimečného představitele svých řad) neonacista k rozumu přišel. ()

Atheas

Velmi citlivý příběh vysoké úrovně. Dojemné. Každopádně film postrkuje člověka k tomu aby se více zamýšlel nad otázkami rasizmu. Přerod ze skinheada í v člověka je úchvatný. Líbí se mi momenty, kdy hlavní postavě pomalu dochází to, že byl pouze figurkou v nesmyslné hře absurdní abnormality jednoho člověka. Navíc skvělé vykreslený bratrský vztah, podtrhuje už jinak skvělou atmosféru tohoto filmu. ()

Ole92

Tak tohle je přesně to proč koukám na filmy, každou minutu sem hltal a byl nedočkavej jak to bude pokračovat dál.Myslim že tenhle film ve mě nechal hlubokou stopu a budu si ho pomatovat ještě dlouho, i když nejsem fanda dlouhých filmů čím blíž konci KUlt byl tím víc sem si přál aby tomu tak nebylo. A ten konec??? To sem opravdu nečekal. Díky za tyhle filmy. ()