Matrix Resurrections

• USA The Matrix Resurrections (viac)

Dvadsať rokov po udalostiach Matrix Revolutions žije Neo zdanlivo obyčajný život ako Thomas A. Anderson v San Franciscu, kde mu jeho terapeut predpisuje modré kapsule. Ani on, ani Trinity sa navzájom nespoznávajú. Morpheus mu však ponúkne červenú kapsulu a znovu otvorí jeho myseľ svetu Matrixu. (Continental film)

Mr.Jokker

Promarněný potenciál. Nejhorší plot s jakým mohli přijít. Prkený Neo, Neil Patrick Harris, a mladý smith. Myslím že filmu nejvíce ublížily visualní efekty a špatný scénář. Jako obrovský fanoušek Matrixu mě to opravdu zklamalo ☹️ ()

nevergiveup

Přijde mi, že ta kritika je trochu přehnaná. Je jasné, že tenhle film se nemůže rovnat originální trilogii a upřímně se jí ani nepřibližuje, ale z toho ještě neplyne, že je to až tak podprůměrné. Obecně to napojení na původní trilogii podle mě úplně nefunguje, ale snažím se to brát jako by Matrix 4 nebyl vyloženě pokračováním, jako spíš takovým samostatným filmem, alternativní dějovou linkou vedle původního story. Takové DLC k celé trilogii. Bohužel jsou ale pak faktory, které jsou prostě objektivně horší a nemusely by být - hudba, dialogy, hlavní postavy (především Smith - to je za mě největší krok vedle). Naopak mě hodně příjemně překvapil Neil Patrick Harris. Za mě solidní film z Matrix universe, ale jednoznačně s původními díly neporovnatelný. Upřímně se ale trochu bojím dalších pokračování, protože to už by mohlo začít ten vibe celého Matrixu dost kazit. 65% ()

Fabled odpad!

Původní Matrix (a teď myslím 2. a 3. díl) mohl být natočen líp, o tom žádná, nicméně jako celek to funguje. Ten příběh táhnoucí se celou trilogií je prostě geniální, ale hlavně je uzavřenej. Nechápu co má za smysl vzkřísit postavy a natočit film o kterej nikdo nestojí a zničit tak něco co fungovalo, když se dá zaměřit na jakýkoliv jiný postavy nebo časový osy/verze Matrixu. První půlka filmu se omlouvá za to, že vůbec existuje a je tam tolik prostřihů z původních filmů, že letos můžu přeskočit svůj každoroční Matrix maraton. V druhé půlce se začně něco dít a to něco má stupidní děj (slovo příběh pro tento film opravdu nejde použít), absolutně nezajímavý postavy a tak polovinu recyklovaných záběrů z původní trilogie. Líbí se mi, jak artoví nadšenci hážou nejvyšší hodnocení, jakože v tom filmu vidí něco extra, co jiní nevidí. Ale ono to tam není. Je mi líto Keanu a Carrie-Anne, neudělali nic špatně, ale tahle ohavnost neměla nikdy spatřit světlo světa. ()

Kamil111

Coby nostalgické i vtipné ohlédnutí za popkulturním zjevením přelomu milénia fungovat může, sám o sobě nikoliv – a tvůrci s touto premisou pracovali natolik, že ji zhmotnili v neustávající řadě parafrází a prostřihů do mateřské trilogie z let 1999 až 2003. Rezignovaného Nea průběžně konfrontují s jeho mladším já v odstupu šesti dekád, z čehož zároveň vyplývá, že u diváků se detailní znalost předchozího děje předpokládá. To však může mít neblahý vliv na jejich očekávání, protože žádnou další válku mezi lidmi a stroji už nedostanou, akční scény postrádají svou někdejší průraznost a revoluční estetiku, a celkově jde o mnohem intimnější záležitost. Znovu jsou nicméně taženi do hry – opravdové, z Nea se stal úspěšný herní vývojář – s časem, prostorem a myšlenkovými schématy ve vlastní hlavě. Grade 05/2022 ()

Polux

6/10 | Jsem rád, že jsem to viděl, Reevse mám stále rád a to je asi tak všechno, co bych na konto čtyřky napsal. Ne, kecám, je toho víc:-). Nakonec mnohem méně "meta", než jsem čekal a předpokládal (asi mám laťku, kolik sebereferencí ve filmu vydržím, posazenou mnohem výše než jiní:-)). Doufal jsem, že se Wachowski a WB odvážou podstatně více a dočkáme se něčeho ve stylu "natáčení filmu ve filmu o filmu", protože v jádru je to vlastně "klasické" pokračování, jen s pár meta prvky v první polovině filmu navíc. Pak se bohužel uhne stranou (nebo vzad:-)?) směrem k tradičnímu konceptu "více téhož, jen po 20 letech". Což je docela škoda, protože jednak v trilogii bylo imho na konto těch postav řečeno vše, co říct býti mohlo a čtyřka jen otrocky variuje věci, které jsme už viděli dříve a lépe (zde se bohužel žádný upgrade nedostavil) a jednak to s sebou přináší nejednu potíž. | Na čem stavěla původní trilogie? Na vytříbeném audiovizuálu, vypiplaných akčních sekvencích a bojové choreografii, revoluční trikové stránce a samozřejmě nepostradatelných (pseudo)filozofických povídačkách. Čtyřka má průměrné audiovizuální zpracování, skrznaskrz průměrnou (místy až podprůměrnou) akci a fighty (takový ten středně budgetový Netflix level), o nějakých revolučních tricích nelze vůbec hovořit a tak jediné co zůstalo víceméně stejné jsou ty povídačky a k tomu tedy nově přibyl jen onen meta prvek. Stačí to na dobré pokračování série a obecně dobrý film? Já jsem díky leakům věděl předem do čeho jdu a po veškeré tvorbě po trilogii doteď a v podstatě kompletní výměně štábu (Yuen pochopitelně bolestně chybí a stejně tak Pope, částečně Davis a vlastně i ten Silver, který dokázal sourozence nasměrovat správným směrem) jsem ani od Wachowski nečekal žádnou ultra pecku (už od oznámení čtyřky tvrdím, že režii dostala od WB za zásluhy, než za cokoliv jiného), takže nějaké extra zklamání z celkových kvalit filmu se nedostavilo. | Snad až na to, že mě pomalu přestává bavit sledovat, jak Reeves v poslední době ve všem vypadá úplně stejně, od Wicka, přes Silverhanda a Teda (jen bez vousů) až po Nea:-). A když je už řeč o Vyvoleném osobně, tak Reeves hraje jak hraje v podstatě všude, kde se objeví, takže asi nemá moc cenu zrovna tohle řešit. Moss je ve filmu na můj vkus překvapivě málo, ale rozhodně dělá lepší dojem než její kolega (a oba imho kývli na čtyřku jen z přátelství k Wachowski). Zbytek postav nemá cenu řešit, protože se řadí do klasické kolonky "stafáž", což je v některých případech škoda (třeba Ricci jsem vůbec nepoznal a až zpětně na webu jsem zjistil, koho tam vlastně hraje) a v některých naopak dobře (Lamberta jsem bohužel poznal a byla to bolest:-() a to nikoliv jen co do screentimu, ale naneštěstí i celkově zanechaným dojmem. | Co mě ovšem nepříjemně překvapilo (v okamžiku, kdy se ukáže, že jde o přímé pokračování trilogie) byl způsob, jakým se postavili k "rozestavěni figurek" svého fikčního světa. Takový lazy writing po vzoru sequelové trilogie SW (ve které nejsou jasné ani takové základy, jako kdo že je v tom světě vlastně opozice a kdo establishment) jsem fakt nečekal. Tak probíhá válka mezi stroji a lidmi, nebo stále panuje příměří? Osvobozují se stále lidi z Matrixu nebo ne? Proč nechali stroje Reevse a hlavně Moss přežít a jak se o Reevsově přežití a jeho návratu do Matrixu dozvěděli lidé z Io? Proč některé stroje lidem pomáhají? Co se stalo se Zionem (aka posledním a jediným městem lidí v trilogii) a proč se lidi rozdělili a založili Io? A co čekají lidi z Io, že se po neo(ehm:-))osvobození Reevse z Matrixu stane? A co chce s Matrixem dál udělat sám Reevse (a Moss)? Drží v něm stroje ještě nějaké lidi proti jejich vůli? Prostě, slovy jedné z postav filmu "milión otázek", na které ve filmu nejsou odpovědi (nebo ano a chyba je na mé straně přijímače:-)?) s klasickou vějičkou "ono se to v dalších dílech jistě nějak (do)vysvětlí". Další díl asi stejně nebude, ale i kdyby ano, tak Wachowski a spol. na mě ve čtyřce nepůsobili, že by je něco z toho zajímalo (a zamítavé vyjádření Wachowski na konto režie potenciální pětky to asi potvrzuje). | Jednoznačně pochválit mohu asi jen OST, který se od Davise liší, ale hodně mi sedl i na samostatný poslech a do jisté míry potitulkovku (jo, chci vidět Catrix:-)). Všechno ostatní neurazí, nenadchne a druhý den po zhlédnutí na to člověk zapomene. Na jednu stranu je škoda, že po téměř 20 letech se WB a Wachowski vzmohli jen ta tohle (fakt by mě zajímalo, co si o čtyřce opravdu upřímně myslí druhý/druhá Wachowski), protože fikční svět Matrixu nadále skýtá obrovský potenciál co, jak a o kom vyprávět, na druhou stranu ale dalo se vlastně realisticky očekávat něco jiného, co by kvalitativně mělo na dohled původní trilogii, aneb kolik pokračování po takových letech dosáhlo na úroveň původního filmu/série a nebo se jí alespoň přiblížilo (ale naděje umírá poslední, že jo Indy:-))? V jiné době (asi tak do tří let od premiéry trojky) a s jiným týmem (tím původním, pochopitelně) možná, tady a teď by to byl zázrak, než cokoliv jiného. Zázrak, který se nestal. | P.S. To prohlášení Wachowski, že čtyřku natočila jako formu terapie po smrti rodičů, vyznívá po jeho zhlédnutí až prorocky, protože imho přesně tak film působí. Zbytečný přídavek, kterým si jen někdo něco kompenzuje, namísto toho, aby jej hnala tvůrčí invence a touha odvyprávět smysluplný příběh, který za to (po takových letech) stojí. | PeZet () (menej) (viac)

Martin712

Paródia na Matrix? Takto to vyzerá keď si Keanu odbehne z kulís Johna Wika natočiť ako bokovku nejaký ten Matrix. Nový Smith a Morpheus? Tento film je veľmi rozhodený vždy sa naskytne že za všetko môže ten a ten a zrazu ten. Neo je v nejakom zmätenom rozpoložení celý film. Jedným slovom - zmätok. ()

Jakub.Holien

Jakožto velký fanoušek původní trilogie mi přijde, že Lana Wachowská úmyslně udělala toto naprosto zbytečné pokračování schválně jako podprůměrnou epizodu nějakého televizního seriálu. Ano vím, že druhý a třetí díl má své mouchy, ale stále je na naprosto jiné úrovni než tento brak. Akce na úrovni filmů Uwe Bolla a to opravdu nepřeháním. Opravdu bych chtěl vědět co na tomhle filmu stálo 190 milionů dolarů. Pár dobrých nápadů se našlo, jako například obraný systém rojů, ale celý film se snaží být tak moc meta, že ho to totálně shazuje na naprosto podřadnou úroveň. Předešlé Matrixy nebyly dobré jen kvůli meta věcem, ale i kvůli světu, nápadu, bojovým scénám a úžasným choreografiím, což v tohle filmu budete hledat marně. Keanu Reeves je sice starý, ale stále dokáže předvést dobrou choregrafii což předvádí v Johnu Wickovi. (Toho 4 dílu se fakt bojím, po třetím) Není možné, že tohle Lana neudělala záměrně aby celou sérii zabila a dokázala tím to, že Warner Bros. se nadále nebudou snažit milkovat z této značky co se dá. Ale je celkem k zasmání, že i na konci hraje cover skupina, která hraje Rage Against The Machine - Wake Up a stojí absolutně za hovno. Lituji, že jsem na tento film šel do kina doufám, že éra sequelů a soft rebootů ke starým značkám brzo skončí. Nejdříve Halloween a teď tohle. Prosím, tohle mi fakt vnitřně ublížilo... ()

Zoubek123

Celkově průměrné pokračování, velký přešlap ze začátku, kdy první hodinu koukáte na to samé, co už jsme viděli. Pokud to někdo chtěl vidět, ať si předtím pustí předchozí trilogii.  Herecké výkony nad míru uspokojivé, scény osudové lásky se mě opravdu dotkli na duši, což nebývá často. Fight svény ucházeli, ale na původní sérii to nemělo. Co se mi opravdu nezdálo byl trapnohumor, který je oblíbený u Marvelu, prosím ne už. Matrix byla odjakživa vážná záležitots budící respekt, nechci viddět dehonestaci charakterů hlavních hrdinů. Málo vysvětlujících faktorů, co a proč se přesně stalo, jako divák i fanoušek bych chtěl vědět více. Postava agenta Smith je víceméně zbytečná, kdysi boss mafián francouz vykreslen trapně, vůbec nesedí k postavě v předchozí triogii. Překvapivě dobrý nápad bylo zapojení postavy Sati. ()

3k7 odpad!

Uběhlo 10 minut a 42 vteřin a ten film jsem vypnul s naprosto jistým rozhodnutím, že tenhle film prostě nedokoukám a dokoukal jsem už fakt hodně odpadních filmů, ale na tohle to srdce nemám.  Je to bezkonkurenčně nejhorší film od Bratrů...pardon sester Wachovských, jaký jsem v životě viděl a ani jsem ho nedokoukal. Kameraman asi musel ustoupit genderově a rasově vyváženému teamu, takže najali asi nějakého mexičana, co doteď někomu sekal zahradu. Ty kamery jsou fakt strašné, rozmazané, střih katastrofální a kvalita kamer by byla lepší v nějakém domácím pornu, než v tomhle naprosto odpadním filmu! Po zaznění věty "I am Morpheus" se ozval facepalm na celou místnost a jen jsem to tiše vypnul. Škoda, že nejde zařídit refund, nebo proplacení psychické újmy, kterou jsem těmito 10 minutami utrpěl. Z prvního filmu, který byl učebnicí kinematografie, z naprostého fenoménu udělali fanouškovský film, který stříhali asi někde v indii, točili někde v Instanbulu a najali naprosto neznámé herce, kteří mi jsou nesympatičtí, již od začátku...  Někdy to možná dokoukám, ale je to vůbec poprvé v mém životě, kdy zazněla nějaká věta ve filmu a tak moc mě to trignulo a ten film jsem vypnul. A ještě jsem se uklidňoval, že to přece nemůže být tak špatný film, než jsem se na něj podíval... Já debil, že jsem podlehl té naivní touze prozkoumávat filmy, na které jsem se raději vůbec nikdy neměl dívat.A to jsem si myslel, že Matrix Revolutions už kvalitativně upadal. Od doby, kdy se z bratrů Wachovských, staly sestry Wachovské, už nikdy od nich nevyšel dobrý film. Mrzí mě to, uznávám, že jsem šel hlavou proti zdi, když mi úplně všichni říkali, ať se na to nedívám.  Já z toho mám regulérní trauma. I ty bojůvky, nebo hodně amatérské napodobeniny bojůvek, byly hrozně špatně nastříhané, kamera nezná slovo "zajímavý statický záběr" a když už někde jsou efekty, tak mám pocit, že to spíš pokazí, než že by efekty něco vylepšily.  Pokládám proto řečnickou otázku: Jak mohl někdo dopustit, že takový film opustí střižnu a vůbec to někdo pošle do kina? Normálně se teď jdu podívat rovnou na film o filmu, třeba to zaprvé bude zajímavější (asi jsem dnes naivní) a třeba pochopím, kde se (rozuměj co podělaly sestry Wachovské) stala chyba. No nic, vytáhnu rum, panáky a pokaždé, když uvidím něco fakt tragického v tom filmu, tak si dám panáka. Jestli to dám dokonce, fakt nevím, ale myslím, že pár panáku, abych to dokoukal, budu potřebovat. Tak mi držte pěstí, pokud uvidíte na novinkách článek, jak někoho odvezli rychlou do nemocnice, potom, co koukal na matrix, tak jsem to já. Dokoukal jsem to. Z kategorie : nejlepší transgender film roku, v hlavních rolích 2 agresivní bojové helikoptéry lítající kolem mrakodrapů střílející po lidech. (to bude určitě hlavní záporák filmu, protože Agent smith to evidentně nebyl a zmlácený architekt z Jak jsem poznal vaší matku, jím taky asi evidentně nebyl). Chvíli jsem uvažoval nad udělením alespoň 1 hvězdy "za odvahu, tento film vydat a mučit tím všechny fanoušky původního matrixu." Nicméně logika postav, absence záporáka a touha film přejmenovat na: Jak jsem poznal vaší Matrix: aneb parta modrovlasých hipsterů, vrací úder, byla pro mě zcela nepochopenou podívanou, ve které se objevily bezúspěšné snahy vysvětlit, co se dělo po 3. díle Matrixu, #spoileralert umělá obloha, pěstování jahod ve městě a syntetici ve městě.  Nebylo dostatečně vysvětleno, proč stroje již nejsou v míru s lidmi a takových otázek jsem během filmu dostal tak zhruba 40. Třeba proč osvobodí Nea z matrixu a pak ho chtějí uvěznit. Z filmu čpí úpadek, jak technickou kvalitou, tak příběhem, film se vozí na vlně nostalgie, která nefunguje, protože kdybych se chtěl znovu podívat na původní matrix, tak si ho zapnu, takže nebylo nutné prokládat záběry starého matrixu v novém matrixu. Celkově to na mě budilo dojem horkou jehlou ušitý příběh se snahou v co nejkratším čase film publikovat. Pokud to bylo takto, ok, pochopím to, ale zabili tím defakto možnost dalšího dílu, který po této zkušenosti, přiznávám, že už raději asi nechci. Původní myšlenka Wachovské mohla být dobrá a věřím, že námět na 4. díl dobrý byl. Ale když pak vidíte ten film, výsledek původního námětu, máte pocit, že koukáte na trapnou estrádu bandy kašpárků, kteří po sobě pokřikují. Kdo ví? Měla to být původně divadelní hra a někdo ji pak řekl: "Počkej, tohle je divadelní hra, kterou přendáte na plátno."  Agent Smith v původním díle funguje jako vynikající záporák. Agent Smith v tomto díle působí spíš jako váš korporátní psychopatický šéf, který vás má za úkol udržet v matrixu a chápu myšlenku, ale nezaujalo mě to. Možná jsme už rozmlsaní a toužili jsme zažít víc akce, lepší efekty, trošku jiný příběh. Smith ve 4. díle byl s Morpheem naprostý šašek, herec nezaujal výkonem, postavou, scénami. Jestli byl záměr autorů, aby tento matrix se snahou všech akčních scén, působit trapně a soustředit diváka pouze na filosofickou stránku filmu, pak se jim to podařilo, ale proto vzniká otázka: A nestačilo ty akční scény prostě vynechat, pokud nebyl záměr udělat parodii na matrix? () (menej) (viac)

rinnovka odpad!

Po prvních pár desítkách minut Resurrections jsem rozhodnutá: beru Modrou, klidně hned dvě. Několik záběrů z Matrixu, zabalených do neuvěřitelný, bezmyšlenkovitý nudy. Neo zoufalec. Ach jo. ()

ajaxx

Byl jsem z toho trochu rozpolcený. Na jednu stranu oceňuji ten nápad, příběh byl sice jednoduchý a předvídatelný, ale celkem to hrálo do sebe. Nicméně, to ztvárnění a ten závan té hyperkorektnosti a (jak poznamenal verbal) homomultikulti nesmyslnosti tomu prostě nesvědčí. Je vidět, že bratři Wachowští měli ve své době skvělý tah na bránu, ale sestry Wachowské to svou ztrátou identity poněkud potratili. ()

BW odpad!

Neskutečná facka všem fanouškům Matrixu. Vedle tohoto má i Matrix Revolutions ambice na film roku. Tohle se nedá sledovat a je k neuvěření, že toto stvořil člověk, který pracoval na původním kultovním Matrixu. Je mi líto hlavně Keanu Reevese a Carrie-Ann Moss, kteří se k rolím vrátili. Scénář možná vypadal skvěle, ale kdo asi mohl tušit, že to Lana Wachowski přetaví v takový výsměch. Ať se raději k Matrixu už nikdo nikdy nevrací. ()

Zvollda

Film by si zasloužil daleko lepší nápad, nebo vubec neměl přijít na svět. Nebylo tam bohužel žádné waauu, ale jenom hmmm...  Sází to hodně na nostalgii, ale to nestačí. Mnohdy až trapné pokusy o vtípky. Občas nějaká akce. Škoda přál bych Matrixu 4 aby překvapil diváka, potenciál by určitě byl, ale to se bohužel nestalo. ()

PanWolf55

Škoda, že nenechali jít Trinity zpátky do Matrixu. Bylo by to zajímavější zakončení svědčící o symbióze, která vznikla mezi Matrixem a lidmi. Má to pár dobrých nápadů, ale jako celek to moc nefunguje. ()

babuška odpad!

když se někdo nechá předělat a to jenom z rozmaru, podle mně teda, tak zplodí hrůzostrašnou věc, a to je nový matrix, flusanec do tváře všem fanouškům, genderově vypatlaná podívaná kde jsou dobrý jen efekty a jinak nic, kvůli prvnímu Matrixu jsem si koupil DVD  přehrávač, kdyby tohle byla jednička, tak bych ho ještě pár let po té neměl, jo jo kabáti zpívaj já nejsem vožralej tak proč je mi na blití, 1* za efekty, né seru na to nedám nic ()

Pátý Matrix je v přípravách

Pátý Matrix je v přípravách